kategoria: Blitz
[#1] Wood Block Puzzle
Żeby nie było nudno, kolejna gra.

Nie było pokazu powstawania gry, a wrzucam gotowca, bo to niezbyt ambitna produkcja, a chciałem, żeby Amisia też miała jakąś grę "na czasie"

Tutaj link do gry, a tu fotki:



Ogólnie zasada, to wrzucanie klocków na planszę, aby zapełnić linie w pionie lub poziomie i nie zapchać planszy.

Nie pisałem algorytmu, który sprawdza, czy klocki wejdą na planszę, więc przy braku ruchów należy samemu kliknąć w guzik "GIVE UP"

Po prawej stronie od planszy powinien się jeszcze wyświetlać rekord do pobicia, ale może dopiszę to kiedyś tam... Tak to jest, jak się ciągnie kilka srok za ogon naraz

Życzę przyjemnej gry
5
[#2] Re: Wood Block Puzzle

@tukinem, post #1

Fajne.





Da się obracać klockami jak w Tetrisie?
1
[#3] Re: Wood Block Puzzle

@tukinem, post #1

Brawo!

Gram od czasu do czasu w podobna o nazwie BoxiKon.
Nawet myslalem o przeniesienie jej na Amige. Ale widze ze juz nie musze
1
[#4] Re: Wood Block Puzzle

@forge, post #2

Nie da się. Przynajmniej na tej, co się wzorowałem nie da się. Wiem, że są jeszcze wersje, gdzie 2 klocki są losowane, a jak nie możemy dopasować, to można odłożyć taki klocek na dodatkowe miejsce (taki schowek). No ale wybrałem taką wersję.
[#5] Re: Wood Block Puzzle

@tukinem, post #4

Jesli nie da sie nimi obracac, to niech losuja sie obrocone w roznych kierunkach.
[#6] Re: Wood Block Puzzle

@Phibrizzo, post #5

No wlasnie troche bardziej zroznicowanych klockow by sie przydalo , znaczy kolorystycznie. ok, racja
[#7] Re: Wood Block Puzzle

@Phibrizzo, post #5

Taką wersję gry widziałem na necie i taką zrobiłem. A dokładniej to mnie żona poprosiła żebym jej taką grę napisał bo w taką gra. I na kartce rysowałem klocki jakie występują w grze.

Ominąłem jednego długiego XXXX, bo nie chciałem już powiększać mini tablicy roboczej. Tam użyłem procedury, która losuje sobie klocki, zapisuje do tablicy klocka i od razu tworzy obrazek i wycina shape do pamięci.

@Selur: chcesz klocki w różnych kolorach? To na planszy będą się mienić w oczach. W oryginale też są jednego kolorku. Można najwyżej paletę planszy zwiększyć i dołożyć jakichś upiększaczy.

Tu jest taki wzór.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 08:57:06 przez tukinem
[#8] Re: Wood Block Puzzle

@tukinem, post #1

Dla mnie bomba! Nie ustawaj w pisaniu, z biegiem czasu dojdziesz do granicy za która będą o wiele bardziej ambitne projekty. Niech ten zapał który masz nie gaśnie. OK
1
[#9] Re: Wood Block Puzzle

@Stoopi, post #8

Dzięki
[#10] Re: Wood Block Puzzle

@Stoopi, post #8

Ja myślę, że Farmiga to był bardzo ambitny projekt, który koledze Tukinemowi udał się w 100%. Nie ma dla kolegi rzeczy niemożliwych.
2
[#11] Re: Wood Block Puzzle

@Hexmage960, post #10

Są takie rzeczy, których nie napiszę.
- FPS i TPP, czyli wszystko co wymaga 3D
- RPG
- ścigałki jeszcze długo nie napiszę
- gry, w których jest AI komputera

Ale dziękuję Ci za te słowa. Farmiga nie została do końca napisana, bo brakuje tam zakończeń gry. Ale faktycznie sporo doświadczenia w sposobie kodowania nabrałem właśnie pisząc Farmigę. Duży sukces też dzięki kolegom, bo nie byłoby grafiki tytułowej, muzyki oraz wielu pomysłów w grze.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 10:04:57 przez tukinem
[#12] Re: Wood Block Puzzle

@tukinem, post #11

Jeśli spojrzymy na to kiedy zacząłeś naukę programowania w AMOSie i Blitz Basicu, gra typu Settlers zrobiona w bardzo krótkim odcinku czasu to jest ogromne osiągnięcie.

Sam się czasami zastanawiam, czy nie obrać AMOSa do mojego projektu, ale od lat uparłem się, żeby zakodować silnik i grę w C.

Są jakieś efekty mojej pracy, bo np. zrobiłem w C łatkę na system, że okienka w Amiga OS są przemieszczane szybko i ładnie. Tylko póki co nie potrafię tego wykorzystać i moja praca idzie bardzo powoli.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 10:27:29 przez Hexmage960
[#13] Re: Wood Block Puzzle

@Hexmage960, post #12

Amos nie. Mógłbyś wejść w Blitz2, który jest stale unowocześniany o nowe biblioteki i wtedy byś szybciutko pisał, a zawsze to praca bliżej sprzętu. Jeśli znasz angielski, to śmiało zagłębisz się w tajniki rejestrów Amigi i sobie poradzisz ze wszystkim. Kolega Szafir mi sporo pomógł, bo i C2P mi wytłumaczył, pracę na rejestrach #BPLCON wyświetlania w bibliotece display.library. Samo pisanie w edytorze jest jeszcze przyjemniejsze, niż w Amosie. Ta gra też powstała w Blitzu.
[#14] Re: Wood Block Puzzle

@tukinem, post #7

Taką wersję gry widziałem na necie i taką zrobiłem

Az sprawdzilem na jutubie. Z tego co widzialem to L-ki sa w roznych kombinacjach. Ale niech ci bedzie.
Dodaj prosze chociarz wyjscie z gry.
1
[#15] Re: Wood Block Puzzle

@tukinem, post #11

"Są takie rzeczy, których nie napiszę."

A ja obstawiam, że napiszesz. Z Twoim zapałem i chęcią uczenia się, to tylko kwestia czasu. Postępy widać gołym okiem. Brawo!
1
[#16] Re: Wood Block Puzzle

@tukinem, post #11

A może strategia? Albo handlówka? Coś w stylu Colonization, Kolumbus, 1869.
1
[#17] Re: Wood Block Puzzle

@Hexmage960, post #12

Robert, masz na myśli ten projekt z UFOkami?
1
[#18] Re: Wood Block Puzzle

@mastaszek, post #17

Tak, oryginalna gra przed laty powstała w AMOSie.

@Tukinem

Blitza nie znam, w przeciwieństwie do AMOSa. Wydaje mi się, że nauka Blitza może przynieść korzyści, ale wolę pisać w języku, który znam i opanowałem.

Wolę systemowe rozwiązania, bo znika szereg problemów typu niekompatybilność z procesorami, chipsetem, pamięcią FAST itp. No i te okienka działają naprawdę fajnie.

Z chipsetu korzystam z koprocesorów graficznych.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 13:35:42 przez Hexmage960
1
[#19] Re: Wood Block Puzzle

@tukinem, post #1

Bardzo fajna gra, a tutaj mały gameplay:
2
[#20] Re: Wood Block Puzzle

@Phibrizzo, post #14

W głównym menu prawy przycisk myszy, a podczas gry F10. Zapomniałem o tym wspomnieć w opisie gry.
[#21] Re: Wood Block Puzzle

@Atryda, post #16

Siedzę teraz nad zupełnie innymi gatunkami, ale to długa droga naprawdę.
1
[#22] Re: Wood Block Puzzle

@tukinem, post #21

Przecież ta gra to byłby super hit. Gdyby tylko poprawić cieniowanie i ulepszyć grafikę. Super i oby więcej takich projektów.
[#23] Re: Wood Block Puzzle

@tukinem, post #11

Są takie rzeczy, których nie napiszę.
- FPS i TPP, czyli wszystko co wymaga 3D
- RPG
- ścigałki jeszcze długo nie napiszę
- gry, w których jest AI komputera


FPS'y wymagaja olbrzymiej wiedzy matematycznej albo przynajmniej wiedzy jak zastosowac wiele algorytmow dot. grafiki.
Wbrew pozorom gry RPG nie sa az tak bardzo skomplikowane, prostego RPG napisal bys szybko np. takiego roguelike'a, wierze w twoje zdolnosci
AI jest rozne wiec nie ma co odrazu wyrokowac.

Trenuje trenuj bo... trening czyni Miszcza OK
[#24] Re: Wood Block Puzzle

@tukinem, post #1

Gra nie sprawdza czy zapelnienie linii jest w obu kierunkach.
Tz. jesli wstawie klocek ktory zapelni linie pozioma i piionowa w jednym czasie to znika tylko jedna.
[#25] Re: Wood Block Puzzle

@Phibrizzo, post #24

no tak, nie pomyślałem o tym...

Tam najpierw jest sprawdzanie w poziomie całej tablicy a później w pionie. Gdy w poziomie już jest usuwanie, to w pionie nie znajdzie pełnej linii, bo już jest usunięte. Mógłbym tą procedurkę rozwinąć odpowiednio i chyba tak trzeba będzie zrobić...
[#26] Re: Wood Block Puzzle

@tukinem, post #25

zapamietujesz numery wierszy ktore sa pelne ale jeszcze nie kasujesz a pozniej sprawdzasz wedlug kolumn i juz masz ! pomysł
[#27] Re: Wood Block Puzzle

@tukinem, post #25

A punkty jak sa liczone przy usuwaniu linii? x1, czy jak 2 linie na raz to x2? W sumie im wiecej linii/kolumn na raz usuwasz tym wiecej punktow powinno byc. Przy obecnych ksztaltach to chyba maks to 3 linie i 3 kolumny na raz da sie usunac, czyli x6 punktow minimum, a nawet wiekszy mnoznik moglby byc.
[#28] Re: Wood Block Puzzle

@Don_Adan, post #27

Jeśli kasujesz 2 linie obok siebie to nie ma bonusów. Normalnie tak jakbyś skasował 2 linie. Nie ma żadnych combosów.

Co do tego kasowania jednocześnie pionu i poziomu to będę musiał to poprawić.
[#29] Re: Wood Block Puzzle

@tukinem, post #28

Znalazlem blad: licznik punktow zadeklarowales jako WORD (lub SHORT) co spowodowalo ze wszedlem na minus.
[#30] Re: Wood Block Puzzle

@tukinem, post #28

Combosy by uatrakcyjnily gre. Jakby sie jeszcze wyswietlalo duze x2,x3,x4,x5,x6 itp. Ale zrobisz jak uwazasz.

Edycja, i dodalbym jeszcze do zdobycia co jakies 10k punktow przedmiot typu bomba, koktajl Molotowa czy cos podobnego, ktory pozwalalby usuwac jakas czesc blokow, zamiast robic give up. Moglaby to byc Easy wersja, albo Normal. A Hard bylby bez ulatwien, albo 30k punktow taka pomoc.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 23:16:54 przez Don_Adan
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem