kategoria: Dema
[#1] Ciekawe "zapomniane" dema
W tym wątku będę raz po raz wrzucał starsze zapomniane / niedocenione produkcje, o których dzisiaj niewiele osób już pamięta, a które nadal mają coś w sobie.

Na początek demo "Project42" grupy Corrosion. Wymaga AGA + 030.



https://www.youtube.com/watch?v=FQbEtFYldQ4

http://www.pouet.net/prod.php?which=1535

http://ada.untergrund.net/?p=demo&i=17

Zapraszam do dzielenia się innymi zapomnianymi demo - ciekawostkami.
[#2] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@slay, post #1

Bardzo dobry pomysł na wątek.
Demo "Project42" ciekawe i warte uwagi. Przejrzałem jeszcze inne dema na pouet.net i muszę stwierdzić, że ktoś kto był odpowiedzialny za design w tych demach/intrach odwalał kawał dobrej roboty. Bardzo ciekawa grupa.

Od siebie dorzucę demo Elektroboy Inside grupy Smoke.
[#3] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@slay, post #1

Coś polskiego i bardzo starego, ostatnie miejsce na copy party w Warszawie w 1992, jak dla mnie bardzo niedocenione demo.

Old Bulls - Xenium

POUET
YOUTUBE
KESTRA

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 17:00:02 przez exolon
[#4] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@exolon, post #3

Polskie demo Koloseum ?
nie widzę tego na youtube.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 21:46:54 przez Dorian3d
[#5] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@Dorian3d, post #4

Chodzi Ci o crazy demo grupy PSB? Demo jakich tysiąc powstało w tamtym okresie, raczej nic szczególnego. Muza DJ Bobo i trochę obrazków. Ale dokładnie go nie pamiętam.
PSB-Koloseum
[#6] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@exolon, post #5

Smoke - Elektroboy Inside to świetna produkcja, jedna z bardziej klimatycznych rzeczy na Amigę z tamtych lat, wizjonerskie efekty i dobry design (minus to niedopracowane przejścia między efektami), a to był przecież (dopiero) rok 1997.

Old Bulls - Xenium - od lat tego nie oglądałem. Na pewno ma wartość sentymentalna, jednak dziś trochę się moim zdaniem zestarzało (posiada w sobie wszystkie te bolączki polskich dem z lat 90-tych, czyli "koderskie kolory", niedopracowany design i bardzo wolne tempo całości).

PSB - Koloseum? A, to już bez komentarza. Crazy dema to był moim zdaniem zawsze taki "wrzód na dupie" polskiej amisceny. Swego czasu tego badziewia wychodziło więcej niż normalnych dem i do dziś część osób utożsamia amigową scenę bardziej z nimi, niż z poważnymi produkcjami.

Tymczasem oto 40k intro "Darkroom" grupy Stellar. Niezwykle wizjonerska rzecz, jak na produkcję z roku 1994. Doskonała muzyka, design i efekty.



ADA: http://ada.untergrund.net/?p=demo&i=111

POUET: ttp://www.pouet.net/prod.php?which=3452

YT: https://www.youtube.com/watch?v=tz9IaJ_65Yk
[#7] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@slay, post #6

Pierwsze intro Maveya, jeszcze pod nickiem Tim i w grupie Victims, z której później powstało Potion. Nie wiem, czy wiele osób o tym wiedziało:)

Dysentery
[#8] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@slay, post #6

dark room - jedno z moich ulubionych ze względu na klimat (pamiętam jakie wtedy na mnie wrażenie zrobiło) - jest gdzieś source do niego.

a to pierwsze demko (z pierwszego posta)mi umknęło - a też solidna produkcja

wątek bardzo zacny - muszę wystartować ze swoim (o amigowej grafice) zatem skoro coś się ruszyło :)
[#9] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@slay, post #1

Chcialem przedstawic cos tylko nie wiem czy to nie powinno raczej trafic do watku o fajnych modulach ktore sie slyszalo. Bo bedzie to niezbyt znana muzyka z dobrze znanego amigowego intra. Niemozliwe? Oczywiscie ze tak!
Oto przed panstwem... a nie nie... sami przekonajcie sie co to jest.

https://www.youtube.com/watch?v=C9gbYMsZrP8&spfreload=10
[#10] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@slay, post #6

@Slay
Darkroom to świetne intro wyprzedzające swoją epokę. Pamiętam, że jak pierwszy raz je zobaczyłem to pomyślałem, że na pewno coś jest nie tak w opisie i ono na pewno wymaga AGA. Rewelacja!!

A przypomniało mi się jeszcze jedno demo.
Repugnance
YouTube Video.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 20:03:20 przez Sir_Lucas
[#11] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@slay, post #6

Slay Darkroom na twojej 060-tce uruchamia się bez problemów? U mnie ani muzy ani połowy efektów nie widać :(
[#12] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@Sir_Lucas, post #10

Darkroom/Stellar (40kB) nawet teraz zapewne wygrało by jakieś party i to w kategorii newskool, zdecydowanie wyprzedzało swoje czasy. Genialny kod, mistrzostwo swiata. Wywalało z butów wtedy, wywala i dziś...


Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 22:00:32 przez sachy
[#13] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@slay, post #1

Może nie demo, ale 64k intro.
1 week - Contraz. Bardzo dobry design.

YouTube Video - 1 week - Contraz.
[#14] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@Sir_Lucas, post #13

Sir Lucas: Repugnance grupy Powerline, fajny wybór, niezły flow i kilka bardzo interesujących efektów. co ciekawe główny koder tego dema (Raylight) powrócił jakiś czas do ami-kodowania i zapowiada, że pracuje nad nowym demem.

Contraz - 1Week - faktycznie zapomniane, z doskonałym, wysmakowanym designem nieco w stylu DCS.

jok: jesteś w stanie powiedzieć coś więcej w temacie źródeł Darkroom?

Sosabowski: Darkroom na mojej Ami 060 chodzi bez problemu, z gołego systemu bez ss i bez setpacha.

Dziś link do jednego z mniej znanych 4k interek mistrza Loaderrora o nad wyraz zgrabnym tytule Alice Copper:



pouet: http://www.pouet.net/prod.php?which=50206
youtube: https://www.youtube.com/watch?v=1bTUoZ3ZYg4
[#15] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@slay, post #14

Blur - Sonik Clique link

Dawno, dawno temu widziałem na CD32 na którymś z cd32 Gamer-ów.
[#16] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@miro_78, post #15

Wszystkie intra Sonik to już klasyka.
[#17] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@Deftronic/..., post #16

[#18] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@Sir_Lucas, post #17

Sonik Clique - bardzo trafny strzał. Fani sceny SC znają, ale ci mniej wtajemniczeni zupełnie nie kojarzą. A wszak była to (a może jest? bo jakiś znak życia był od nich w zeszłym roku) naprawdę wizjonerska grupa. Invitation none to doskonała muzyka, klimat, i świetnie zdiazjnowane efekty. Zabrakło tylko zgrania z muzyka i lepszych (hm, w sumie to właściwie jakichkolwiek) przejść między kolejnymi częściami. Ale atmosferę z Invitation none uważam za prawdziwą amiscenową perłę.

A dziś w menu mniej znane, polskie trackmo na OCS. Wyszło niedługo po Technological Death i do dziś pozostało w jego cieniu, a z pewnością ma (przynajmniej) lepszą od TC grafikę.

Mowa o "Overvision" grupy Blaze



YT: https://www.youtube.com/watch?v=i-CfWJWahbA

Pouet: http://www.pouet.net/prod.php?which=8683
[#19] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@slay, post #18

Kurde, nie znałem tego demka.
Od siebie mogę dorzucić takie interko z 1995: Crom Amnesty
Jak będę miał więcej czasu, żeby odpalić A4000D, to przejrzę co tam mam w scenie z dwoma !! i z jednym !.

W książce Freax jest napisane, że Polska scena była raczej słaba i jest prawie całkowicie pomijana, podobno nie mieliśmy dobrych koderów etc... Ja nie mogę się z tym zgodzić, mieliśmy i mamy dobrych koderów, muzyków i grafików, a warezy też płynęły.
[#20] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@flops, post #19

I jeszcze zapomniałem o kompletnie genialnym interku 4k: Extel Ambrosia
[#21] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@flops, post #19

W książce Freax jest napisane, że Polska scena była raczej słaba i jest prawie całkowicie pomijana, podobno nie mieliśmy dobrych koderów etc... Ja nie mogę się z tym zgodzić, mieliśmy i mamy dobrych koderów, muzyków i grafików, a warezy też płynęły.


Co do pomijania Polski to nie do końca się zgodzę.

Po pierwsze - weź pod uwagę, że autor na 200 stronach zmieścił 20 lat historii sceny, więc siłą rzeczy wiele tematów pomija albo omawia bardzo pobieżnie.

Po drugie – przez wiele lat polska goniła zachodnią. Ze średnim efektem. Pierwsze jaskółki to np. Deformations grupy Deform z 1992 roku, gdzie Musashi zakodował zajebiste teksturowane sześciany i tańczące postacie, które później pojawiły się w State of the Art. Demo docenił nawet Chaos/Sanity, który pisał peany na jego cześć w Raw#5. Albo Marchewki Alchemy ze świetnym efektem 3d z punktów. Ale demkiem, które jako pierwsze uzmysłowiło ludziom z Zachodu, że w Polsce jest jakaś scena było dopiero Technological Death z 1993. To był przełom. Pamiętam, miałem wtedy kontakt z różnymi muzykami zza granicy, którzy byli bardzo zdziwieni, że w Polsce powstają rzeczy tego kalibru i pytali, czy jest u nas więcej takich dem? Niestety raczej nie było :)

Po trzecie – produkcje z drugiej połowy lat 90., kiedy Polska zaczynała bez kompleksów konkurować z Zachodem są we Freax opisane. Jest mowa o Freezers, Tilt, Mystic, Nah Kolor, a później też o Floppy, Mawi i Appendix. I to raczej w superlatywach :)

Btw - Freax to fajna książka, chociaż jest w niej mnóstwo błędów.
[#22] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@flops, post #19

a warezy też płynęły.


Jest jakaś lista gier/programów w których zabezpieczenia zostały złamane przez polskich programistów, lub jakieś nazwy Team-ów które zajmowały się łamaniem zabezpieczeń.
[#23] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@slay, post #1

OK, to ja dorzucę do paki krótką, w ich stylu plikówkę RAGE.

242DL75 / RAGE

Grupa wydała parę ciekawych dem na AMI, ze specyficznym klimatem. Chociaż ich Opus Magnum to oczywiście Robotnik na PC. Rzucało wtedy wszystkich na glebę.

I jeszcze Fim / Darkness. Zawsze podobała mi się tutaj klimastyczna muza. Niestety w pewnym momencie na filmiku skopana jest muza (winna 040ka) ale potem odtwarza się już bez błedu. UNISON - ciekawy, ale trochę niedoceniony muzyk.

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 19:47:03 przez Deftronic/...
[#24] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@slay, post #1

Bardzo fajny wątek. Mnie do gustu zawsze przypadały produkcje Corrosion, która według mnie była bardzo niedocenioną grupą.
[#25] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@slay, post #1

Ta produkcja może i nie ma niczego ciekawego w sobie, ale pamiętam jak w końcu lat 90 Mankind wypuszczało co chwila swoje rozpikslowane obracające się "pączki" z częstotliwością skierniewickiej piekarni i pojawiło się to miód na moje zbolałe, młodzieńcze oczęta :).
[#26] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@fazior, post #25

W najlepszym stylu takim jak lubię "The Scene Is Dead - Razor1911 | 64k Revision 2012 "
https://www.youtube.com/watch?v=IFXIGHOElrE

To powinno wyjść na Amigę 68060 + Vooodoo - spokojnie by uciągneła.
[#27] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@Pawelek, post #26

Ale to intro nie jest zapomniane. :) To w sumie "świeżak".

Zapomniana to jest ta produkcja - Hollywood Mood / TPDL. W swoim czasie bardzo dobra, choć moim zdaniem nie spełniła oczekiwań jakie były odnośnie tej supergrupy.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 16:48:18 przez Deftronic/...
[#28] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@slay, post #1

Wymieniłbym tutaj "ciekawe, zapomniane demo", które pamiętam sprzed lat, ale zaraz będzie, że DiskDoctor to jest erotoman. Ostatnio znalazłem w sieci, po długich poszukiwaniach
[#29] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@slay, post #1

End Of Silence / Soldiers And Flowers

edit-----

Tag / Impact

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 02:36:12 przez odyseja_lkc
[#30] Re: Ciekawe "zapomniane" dema

@odyseja_lkc, post #29

To jeśli już nasze demko to zapodaję tego linka:

SAF - The End Of Silence

Sagrael zgrywał z emulatora i kompletnie muza się rozjeżdża z efektami. Tutaj jest OK, chociaż w pewnym momencie, nie wiedzieć czemu,muzyka trochę zafałszuje. W ogóle to jest błąd na obrazku tytułowym. :) Zamiast The End Of Silence - jest The End of Silents. :) Nazwę dema podawałem grafikowi przez telefon a wiadomo jaka wtedy była jakość połączeń i Stig zrozumiałto trochę inaczej. :)

Zapodam też nasze 1sze demko - kompletnie zapomniane. Niestety na filmiku nie widać najciekawszego(?) efektu, tj. teksturowanej kuli. Nie jestem w stanie zmusić tego dema do bezproblemowego działania, mimo że kiedyś na gołej A1200 działało jak trzeba. Jeszcze taka ciekawostka - jak nam wtedy donoszono, moduł stał się ponoć kultowy w kręgach maniaków szerokopojętego techno/rave itp. ok, racja Za to na samym party Mr. Root który obsługiwał compoty, stwierdził że... chyba coś nie tak z muzą, że chyba się zepsuła, albo sprzęt nagłośnieniowy jakoś się rozłączył czy co... i odpalił jeszcze raz demko heh... :D

SAF - Prototype?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem