[#1] Oddaj szybki głos
W związku z gorącą dyskusją w wątku pt. Czy opłaca się tworzyć gry?, gdzie wynikła kwestia konfiguracji, na jaką powinny powstawać nowe gry, przygotowane zostało szybkie głosowanie składające się tylko z dwóch bardzo prostych pytań:

Wolałbym nową grę na Amigę...
  • 1MB
  • Bardziej rozbudowaną

Prosimy o klik tutaj, bo zdania są mocno podzielone, ale zagadką jest procent zwolenników wymienionych konfiguracji.
[#2] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #1

Mysle ze lepiej trzeba bylo juz troche rozdzielic te konfiguracje. Dla jednego "bardziej rozbudowana" to 060 a dla innego tylko 4mb fastu, lub np. twardy dysk. W chwili obecnejcwybor drugiej opcji wciaz niewiele nam mowi jako tworcom gier.
[#3] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #1

Lipa, udało mi się zagłosowac 3 razy. Wyślij ankietę do redakcji PPA, poproś o zrobienie i będą głosować tylko zalogowani i tylko raz.
[#4] Re: Oddaj szybki głos

@Axi0maT, post #2

Rozumiem Cię, ale chodziło o prostą i nieskomplikowaną sondę. Bardziej rozbudowana, to coś więcej niż 1MB i nie ma to w tej chwili znaczenia. Za to widać już teraz bardzo ciekawy rezultat, i wcale nie jestem zaskoczony - różnica jest miażdżąca.

@KM - no to rzeczywiście lipa. To jest ta sama strona z sondami, co Radzik zamieścił. Czy to oznacza, że u niego liczba głosów też mogła w ten sposób zostać podbita? Bo coś mi się te liczby fantastyczne wydawały. Dobra, napiszę do redakcji.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 21:59:10 przez Umpal
[#5] Re: Oddaj szybki głos

@KM, post #3

Faktycznie. Można w kółko klikać nabijając sztuczny wynik.
[#6] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #1

Umpal wez to wylacz i odpal cos innego gdzie mozna zaglosowac tylko raz. Mozna pincet razy pod rzad naklikac to samo i juz widze, ze wlasnie sie zaczal syf.
[#7] Re: Oddaj szybki głos

@sordan, post #6

No widzę, ale to jest tak drętwe, że nie da się nic już z tym zrobić. Właśnie napisałem do redakcji - mam nadzieję, że zrobią na ppa, bo przynajmniej zostanie w historii.
[#8] Re: Oddaj szybki głos

@Axi0maT, post #2

Zgadza się.
Powinno być
1. Mini Goła Amiga 1-2MB RAM
2. 030/4-8 FAST
3. SZYBSZE Konfigi. ...
[#9] Re: Oddaj szybki głos

@WojtekX, post #8

Dodałbym jeszcze ECS/AGA/GFX. :)
[#10] Re: Oddaj szybki głos

@WojtekX, post #8

No i już zaczyna się rozdrabnianie. Kwestia w wątku była taka, czy na 1MB, czy na rozbudowaną. Przy takiej propozycji znowu dojdzie do kolejnego podziału, bo dlaczego 030 a nie np. 020+Fast, o którą znacznie łatwiej? Itd.
Wykorzystanie rozbudowanej Amigi i tak w dużej mierze zależeć będzie od programisty, także ustalanie w pytaniu na sztywno konkretnego procesora jest bez sensu.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 22:11:43 przez Umpal
[#11] Re: Oddaj szybki głos

@WojtekX, post #8

1. A500 1MB
2. A 500 + Wicher
3. A600 2MB
4. A600 2MB/9,5MB (czy jak to tam jest)
5. A600 + furia
7. CD32/CDTV
8. A1200 2MB
9. A1200 4/8Fast
10. A1200 + turbo 020-030
11. A1200 + turbo 040-060
12. Amiga + turbo+RTG
13. FS_UAE/Rpi
14. Vampir
14. NG PPC/x86

Każdy może zagłosować raz, ale wybrać więcej niż jedną opcję.
[#12] Re: Oddaj szybki głos

@KM, post #11

Ale jakie to da wyniki? Kto jaki sprzęt posiada? No poważnie.
To teraz spójrz na to od strony programisty, który chce wiedzieć, czy ma tworzyć na 1MB, czy na rozbudowaną. Jak zobaczy taką fragmentację, to mu się od razu odechce w ogóle cokolwiek robić. Wystarczy, że będzie wiedział, czy ma celować w konfig 90 roku 1MB, czy na rozbudowane na dzień dzisiejszy (począwszy od szybszego 68000 14MHz + Fast w górę). Dorobi odpowiednie opcje, które każdy posiadacz będzie sobie mógł włączyć w zależności od mocy - im więcej, tym więcej bajerów.
[#13] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #1

1 (słownie jeden) głos oddany.
[#14] Re: Oddaj szybki głos

@SuperBuster, post #13

Już tam nie klikajcie, bo powstał z tej sondy żart. Napisałem do redakcji i mam nadzieję, że stworzą sondę dla członków portalu - nie będzie przekrętów.
[#15] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #12

No sorry ale dla mnie jako developera wazne jest czy potencjalny uzytkownik ma OCS/ECS czy AGA. Czy dysponuje HDD, napedem CD. Porcek 000, 020, 030, 040, 060. I w koncu RAM ile Chip oraz ile Fast. Nie rozpatruje w kategoriach "zrobie wiecej wodotryskow jak ktos ma szybszego proca lub wiecej ramu". Mysle ze nalezy z tego wybrac jakis sensowny kompromis - rezygnujac z pewnej niszowej grupy uzytkownikow, a zarazem pozostawiajac posiadaczy mocniejszych sprzetow ze swiadomoscoa ze jednak bedzoe rownanie w dol do najpopularniejszej konfiguracji.

PS: gdzies tu na PPA byl tez swego czasu taki link do ankiety w ktore glosowalo sie jaki typ gry najbardziej interesuje graczy. Niestety nie potrafie juz tego odnalezc. Takie polaczenie popularnego konfigu oraz typu oczekiwanej gry byloby bardzo pomocne moim zdaniem.
[#16] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #1

Ponieważ używam winuae to konfiguracja nie robi mi żadnej różnicy tak długo jak mogę się bawić grą, ale gdybym miał wybierać to w kolejności preferowanych konfiguracji zaczął bym od CD32, potem A1200, a na koniec A500. Ciekawie było by zobaczyć grę na A1200 która potrafiła by wykryć dodatkową pamięć i ją wykorzystać do większej i ilości sampli z muzyką, animowanych detali i efektów graficznych.
[#17] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #14

Ja jestem ciekaw o ile więcej są skłonni wydać na grę ci co chcą na mocniejsze konfigi. Bo to oznacza więcej pikseli do wydziubania, więcej konfigów do przetestowania, więcej dysków gra zajmie, a kupi ją mniejsza ilość posiadaczy. A w przypadku rozczarowującej grywalności będzie większy hejt, bo oczekiwania były wyższe od gry na lepszy konfig i za większą kasę. Bo kwoty jakie padały w tym wątku wspomnianym tu na wstępie, mam na myśli zyski dla twórców są po prostu śmieszne.

I jeszcze jedno. Skoro jakiś Amigowiec jest taki bogaty że ma super konfig, to może się zapoznawać z grami na Maka albo PC na swojej Amie, jeśli te z A500 mu się nie podobają. A posiadacz 500ki takiej opcji nie ma.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 23:02:52 przez ZbyniuR
[#18] Re: Oddaj szybki głos

@Axi0maT, post #15

No dobrze, załóżmy, że z ankiety wynikło, że:

30% posiada 68000 (7MHz do 50MHz) +Fast
30% posiada 020+Fast
20% posiada 030+Fast
20% posiada 040+Fast lub szybsze
Wszyscy posiadają HD.

Jakie wnioski by Ci takie wyniki dostarczyły? Czy wybierzesz grupę 30% i dla tak małej części napiszesz grę? Ja bym tego nie zrobił i szczerze wątpię żeby znalazł się ktokolwiek inny.

Dla mnie jako dewelopera wystarczy, że będę wiedział, czy 10% chce gry na 1MB a 90% na rozbudowaną, czy odwrotnie. Dzięki temu wybiorę tematykę gry i odpowiednie efekty, które będą mogły być opcjonalnie dopasowane do różnej mocy procesora, bo dodatkowy RAM i HD posiada w takim "rozbudowanym" konfigu każdy. Nie wiem, jak dla innych, ale dla mnie takie proste zobrazowanie jest najbardziej przystępne.
[wyróżniony] [#19] Re: Oddaj szybki głos

@Axi0maT, post #15

Sensownym kompromisem w obecnych czasach powinien byc sprzęt o wydajności zbliżonej do A1200 z fastem. Tyle, ze OCS. Taki level wyżej od 1MB Chip. Tak, aby te wszystkie wichry, furie, 9t i proteiny mogły się wykazać.
Z HDD ofkorz.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 23:09:53 przez movin
[#20] Re: Oddaj szybki głos

@ZbyniuR, post #17

Ja jestem ciekaw o ile więcej są skłonni wydać na grę ci co chcą na mocniejsze konfigi. Bo to oznacza więcej pikseli do wydziubania, więcej konfigów do przetestowania, więcej dysków gra zajmie, a kupi ją mniejsza ilość posiadaczy. A w przypadku rozczarowującej grywalności będzie większy hejt, bo oczekiwania były wyższe od gry na lepszy konfig i za większą kasę.

To jest spore ryzyko, ale jeśli wszyscy mający możliwości zrobienia takiej gry będą patrzeć na to ze strachem, to nie ma mowy żeby się za to zabrali. A chodzi przecież o to żeby w końcu ktoś się odważył i był gotowy przyjąć taką krytykę. Albo nie, dlaczego od razu krytykę? Może by tak dla odmiany gorące brawa za wielki wysiłek i próbę zadowolenia posiadaczy lepszych sprzętów? Pora na zmianę myślenia, panowie. Nie jest za późno.

@Movin - tak właśnie wyobrażam sobie najczęściej spotykaną "rozbudowaną" Amigę w dniu dzisiejszym ok, racja
Z mojej analizy wynika, że jest to obecnie największa grupa. Pisząc pod lepszy konfig, ale jednocześnie na OCS, trafia się do wszystkich, bo AGA, o ile daje piękne 256 kolorów, ograniczyłaby mocno odbiorców. Oczywiście i na to jest miejsce, także przy mnogości deweloperów fajnie byłoby zobaczyć produkcję jej dedykowaną.


Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 23:14:26 przez Umpal
[#21] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #1

Większość z nas posiada KILKA Amig - w różnej konfiguracji. Robienie czegoś na "gołą Amigę" jest "sztuką dla sztuki". Jeśli zrobisz coś "wypasionego" co rzuci nami o glebę to zmusi część z nas do rozbudowania Amig...
[#22] Re: Oddaj szybki głos

@movin, post #19

W sumie brzmi sensownie. :)
[#23] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #18

Zalezy ktore 30% masz na mysli. W tym wyniku podanym przez ciebie to 68000 z fastem mnie satysfakcjonuje a reszta tez zagra tylko u nich gra nie wycisnie maxa. Pozostaje jeszcze kwestia MHz bo jak wiadomo z tym tez bywa bardzo roznie w 500tkach. Ogolnie mysle ze ten konfig ktory podal movin jest najbardziej racjonalny ale jesli jest duzo takich ktorzy maja tylko fast i hdd do Amigi 500/600 to warto rowniez ich brac pod uwage - pytanie ilu ich jest? W mojej opinii robienie gry pod rozne konfigi jest moze i racjonalne z punktu widzenia uzytkownika ale z punktu widzenia developera juz niekoniecznie, bo to dodatkowa praca w zasadzie zbedna -gra bez tego tez bedzie dzialac oferujac po prostu wszystkim te same doznania... Ale moze za bardzo jestem przywiazany do tworzenia gier na konsole gdzie nie ma tego problemu.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 23:38:21 przez Axi0maT
[#24] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #20

Pamietam jak Koyot (bodaj za czasow Tanks Furry) pisał, że większa paleta to więcej pracy i lepiej mu sie dłubie przy 32 niz 256 kolorach, więc "AGA only" to dodatkowa robota

OCS, 1MB Chip, 4MB Fast, proc ekwiwalent 020@14 (68k@25 i wyżej) + HDD obejmie calkiem spore grono userów
[#25] Re: Oddaj szybki głos

@Axi0maT, post #23

(...) gra bez tego tez bedzie dzialac oferujac po prostu wszystkim te same doznania...

Tylko że wtedy trochę szkoda pisać pod lepszy konfig. Część graczy czułaby niedosyt, i słusznie, że ich dodatkowa moc lub RAM (zwłaszcza Chip) się marnuje.

Ale moze za bardzo jestem przywiazany do tworzenia gier na konsole gdzie nie ma tego problemu

Prędzej to. Ja nigdy nie miałem konsoli i dlatego myślę kategoriami różnych konfiguracji. Nie powiem, wolałbym pisać pod jeden konfig, bo prawdę mówiąc to jest straszna babranina tworzyć i na 1MB i 2MB Chipu, do tego z Fastem i bez Fastu... Dużo wariantów to tworzy i niezły ból głowy, plus dodatkową pracą i przeciąganie projektu, który byłby pewnie o kilka miesięcy krótszy. No ale na tym chyba polega wyzwanie żeby temu jakoś sprostać.
[#26] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #25

Moze i masz racje. To z pewnoscia daloby duzo wieksza satysfakcje... Moj problem polega na tym ze mam.zbyt duzo pomyslow na najrozniejsze gry i za malo czasu na ich zrealizowanie. Jesli mialbym soe babrac z optymalizacja pod rozne konfigi to wole w tym czasie zrobic dwie rozne gry na dwa rozne konfigi :)
[#27] Re: Oddaj szybki głos

@Axi0maT, post #26

To w sumie też dobre wyjście, bo zadowoliłoby obie grupy, a do tego mógłbyś zaznać podwójnej satysfakcji: zrealizować dwa różne projekty szeroki uśmiech
To pokazuje, że co deweloper to różne możliwości. Jeśli masz mało czasu, to decydowanie się na rozbudowaną grę na różne konfigi zdecydowanie nie jest wskazane.
[#28] Re: Oddaj szybki głos

@Umpal, post #27

Tak czy siak, z glosow ktore splywaja z kazdej strony to wydaje mi sie ze jednak konfig zaproponowany przez movina jest optymalny. Powiem szczerze ze na poczatku wahalem sie czy moc 020 jest dobrym kierunkiem, bo wiem ze nie jest to jedyny kierunek rozwoju. Sam wsrod swoich Amig mam np. A600 z HDD, 2mb chip i... Fast ale na PCMCIA (czyli podstawowy konfig do wygodnego uzytkowania WHDLoad co jest popularne wsrod uzytkownikow Amigi). Nie jest to turbina ale jest to dosc tanie rozwiazanie stad zastanawiala mnie popularnosc takich konfigow. Po dyskusjach sklaniam sie jednak do tego 020 coraz bardziej.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 00:13:23 przez Axi0maT
[#29] Re: Oddaj szybki głos

@Axi0maT, post #28

Taki właśnie konfig (o którym napisał Movin) wymieniłem w wątku Czy opłaca się tworzyć gry? jako podstawowy. Daje on spore możliwości - duży skok w stosunku do "A500 z 1MB", a jednocześnie wciąż wszystko jest "na chipset". Mnie to odpowiada.

Z kolei A600 z 2MB Chipu i z Fastem, nawet jeśli to wciąż tylko 7MHz, też daje już pole do popisu.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 00:25:53 przez Umpal
[#30] Re: Oddaj szybki głos

@movin, post #19

OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem