[#1] Najlepsze RPG na Amigę
Witam

Planuje wieczorkami pograć w jakiegoś RPG na Amidze.

Zawsze uważałem, że w RPG powinno się długo grać (chodzi o klimat, delektowanie się treścią gry) i w taki sposób usiłuje przejść grę.

Co polecacie ? Który z RPG uważacie za najlepszy ?

1. coś z ISHARów ?
2. Blade of Destiny ?
3. Kargon ?

Lub oczywiście jakieś inne typy.

Chodzi mi o gry takie kilku dyskietkowe, obszerniejsze ;)



Ostatnia modyfikacja: 17.05.08 22:07
[#2] Re: Najlepsze RPG na Amigę

@Hubez, post #1

Klimatycznie najbardziej spodobał mi się Perihelion. Ambermoon, Amberstar, Eye of the BeholderI/II (od całkiem niedawna można także pograć w wersję AGA). Jeśli masz kompana do gry to polecam Hired Guns, choć jest to zdecydowanie CombatRPG. Pewnie jest też kilka(naście) innych ciekawych pozycji, sam bym pograł nawet ;).



Ostatnia modyfikacja: 17.05.08 22:25
[#3] Re: Najlepsze RPG na Amigę

@Hubez, post #1

Wszystkie powyższe a także klasyczny Dungeon Master / Dungeon Master2, Black Crypt itp.


Z bardziej nietypowych i przez niektórych nie nazywany mianem RPG - DragonStone

[#4] Re: Najlepsze RPG na Amigę

@Hubez, post #1

Moze nie podam tutaj "hiciorow", ale na pewno gry, w ktore pogrywale swego czasu:

Burntime - moze nie typowy rpg, ale z jego elementami
Blade - turowy, dla cierpliwych ;) (a tak na powaznie sam jestem ciekaw, czy gra sie jakos ciekawie rozwija )
Trapped2 - ciekawe wykonanie w mniej klasyczny sposob (nie udalo mi sie tej gry do konca rozpracowac, ale zapowiadala sie fajnie...)
Bloodnet - moze bardziej strategia, ale moze ktos sie doszukal w tej grze elementow RPG, wiem za to ze sama rozgrywka nie byla latwa


Z kolei mnie zastanawiaja gry:
Evil's Doom
Tower Of Souls

Mam jeszcze na koncu mozgu jakis tytul, ale za cholere nie potrafie sobie przypomniec tytulu (turowka, do wyboru kilka postaci, widok izometryczny...)



Ostatnia modyfikacja: 17.05.08 23:43
[#5] Re: Najlepsze RPG na Amigę

@Hubez, post #1

Ja polecę Ambermoona. Co prawda nie skończyłem, ale gra fajna. Na 030 można fajnie pograć włączając lepsze efekty 3D w widoku z oczu bohatera :)
[#6] Re: Najlepsze RPG na Amigę

@Hubez, post #1

Hubert przetestuj WAXWORX!!! TA GRA MA MEGA KLIMAT MEGA MUZĘ I TRZYMA W NAPIĘCIU. Pamiętam jak łaziłem po cmentarzu i nie raz podstawiałem przed kompem gdy grając w nocy wyskoczyło mi nagle zombie na ekranie.


Benedykt

[#7] Re: Najlepsze RPG na Amigę

@Hubez, post #1

Z korytarzo-pełzaczy:

Black Crypt
Eye of the Beholder 2
Perihelion
Crystal Dragon
Hired Guns

Reszta:

Ambermoon (moim zdaniem najlepszy amigowy eRPeG)
Amberstar
Blade of Destiny
[#8] Re: Najlepsze RPG na Amigę

@Benedykt Dziubałtowski, post #6

Podobne uczucie miałem jak grałem w Elvire.

Dzieki wszystkim

[#9] Re: Najlepsze RPG na Amigę

@Hubez, post #8

to są bardzo podobne gry i chyba nawet tej samej firmy (hororsoft) W każdym razie Engine i grafika są podobne( o ile nie takie same)

http://hol.abime.net/1677/screenshot




Bendykt

[#10] Re: Najlepsze RPG na Amigę

@Hubez, post #1

Ja z kolei bardzo uwielbiam Zangdband, system jak wszystkie te kangbandy, angbandy, etc. ale jednak wyjątkowy. Gdy się gra tak, by Cię nie zabili, to można sobie niezłe punkty nabić i to jest fajne w tej grze, że się żyje a nie jest się częścią liniowej akcji - tu są Questy. A tak poza tym to chyba wolę jednak gry na inne platformy, jak Final Fantasy I czy The 7th Saga, Breath Of Fire. Oczywiście amigowe cRPG też są niezłe, ale nie są w stanie mnie na dłużej przytrzymać, poza Zangbandem, w którego grałem namiętnie. A gdy to Wam się znudzi, polecam zainstalować sobie jakiś telnet (ja używam DCTelnet) i pograć w www.arkadia.rpg.pl

P.S. Blade jest naprawdę fajny, ale monotonny, zeszłem chyba do ósmego czy dziewiątego poziomu wgłąb -> praktycznie to samo. Ale poza tym, gra jest dobra.



Ostatnia modyfikacja: 18.05.08 10:34



Ostatnia modyfikacja: 18.05.08 10:35
[#11] Re: Najlepsze RPG na Amigę

@Hubez, post #1

Hmm... fajnych RPG na Amigę jest naprawdę sporo. Z tych ciekwszych mogę wymienić (część już była wspomniana przez innych):

Dungeon Master
Chaos Strikes Back
Dungeon Master II
Eye of the Beholder
Eye of the Beholder II (szkoda że na Ami nie ma 3 części tej serii)
Black Crypt
Abandoned Places
Abandoned Places 2
Crystal Dragon
Knightmare
Captive
Blade of Destiny
Amberstar
Ambrmoon
Evil's Doom
Drakkhen
ShadowLands
ShadoWorlds
...

[#12] Re: Najlepsze RPG na Amigć

@Hubez, post #1

Oczywiście to co mówili wcześniej inni plus od siebie Amberstar. Zacząłem grać w niemiecką wersję najpierw (mimo że nic nie rozumiałem to całkiem daleko zaszedłem) później w angielską. Nie skończyłem bo się ami popsuła a na emulacji nie chcę kończyć. Albo może skończę jak kupię oryginał bo gdzieś w manualu są zapisane niuanse fabularne
Zagadki są masakryczne. ;)
___
Burntime cRPG nie jest. Bloodnet za to - tak.
___
Istnieje jakaś wersja Elvis Dooma którą da się przejść?



Ostatnia modyfikacja: 18.05.08 11:50
[#13] Re: Najlepsze RPG na Amigę

@Hubez, post #1

The Speris Legacy - Ten RPG wygląda jakby by był żywcem przeniesiony ze SNESA, graficznie dość ładny, pod względem grywalności w miarę zbliżony do gier z nintendo (tylko AGA)

[#14] Re: Najlepsze RPG na Amigę

@Lokaty, post #4

Bloodnet - moze bardziej strategia, ale moze ktos sie doszukal w tej grze elementow RPG, wiem za to ze sama rozgrywka nie byla latwa

Jak dla mnie to pewne elementy RPG są, ale samą grę zakwalifikowałbym jednak jako bliższą "klasycznej przygodówcę".



Ostatnia modyfikacja: 18.05.08 13:16
[#15] Re: Najlepsze RPG na Amigć

@faguss, post #12

> Istnieje jakaś wersja Elvis Dooma którą da się przejść?

Ooo? Jakaś nowa gra? Jakaś strzelanka w stylu Doom w której chodzisz Elvisem? :P

Jeżeli zaś chodzi ci o EVIL'S Doom, to nie jest dostępna póki co wersja, w której nie ma błędów uniemożliwiających skończenie gry bez edycji save'ów.

[#16] Re: Najlepsze RPG na Amigć

@Hubez, post #1

Ja ze swojej strony polecam Ambermoona. Gra bardzo rozbudowana, ma swój klimat, a jeżeli uda Ci się ją ukończyć, to może dowiem się od Ciebie, jak ją przejść, bo niestety dotychczas nie udało mi się tego osiągnąć...
[#17] Re: Najlepsze RPG na Amigę

@Lokaty, post #4

Mam jeszcze na koncu mozgu jakis tytul, ale za cholere nie potrafie sobie przypomniec tytulu (turowka, do wyboru kilka postaci, widok izometryczny...

Przypomnialo mi sie - "Hero Quest II: Legacy Of Sorasil" - tylko, czy ten tytul mozna nazwac RPG? ...

[#18] Re: Najlepsze RPG na Amigć

@Lokaty, post #17

To tak jakby Sabre Team uznać za cRPG.
[#19] Re: Najlepsze RPG na Amigć

@faguss, post #18

Legacy of Sorasil, jak i Hero Quest, są jak najbardziej RPGami (a dokładniej SRPGami), zresztą opartymi na systemie RPG Hero Quest.

Sabre Team natomiast RPG nie jest.

Czemu? Jednym ze specyficznych elementów RPG jest nacisk na postacie, ich cechy (siła, zręczność, życie, itp), jak i możliwość ich rozwoju. W Legacy of Sorasil ten element jest, w Sabre Team nie ma.

Oczywiście jest to bardzo ogólne i raczej intuicyjne rozróżnienie czy jakaś gra jest RPG czy też nie, gdyż niektóre cechy gier RPG mogą mieć nawet zręcznościówki.



Ostatnia modyfikacja: 18.05.08 21:27
[#20] Re: Najlepsze RPG na Amigć

@faguss, post #18

faguss napisał(a):

> To tak jakby Sabre Team uznać za cRPG.

Nie, no bez przesady...to już może i Laser Squada uznajmy za cRPG ? przecież tam jednostki też są określone róznymi parametrami...

Ja polecam Amberstara+Ambermoona a do tego darmową "Juwelen des Lichts" ("Jewels of Light" w wersji angielskiej). Gra niby nie za rewelacyjna graficznie, ale nie widziałem bardziej rozbudowanego od niej i do tego darmowego RPG-a na Amigę. Leży na Aminecie w katalogu game/role, nazwa pliku to chyba "jdl.lha".

[#21] Re: Najlepsze RPG na Amigć

@OSH, post #20

> przecież tam jednostki też są określone róznymi parametrami...

Eee? Jakimi parametrami? O ile dobrze pamiętam, to jedynymi parametrami w Laser Squad jest HP, oraz rodzaj pancerza i uzbrojenia. Więcej jednak parametrów mają postacie w Sabre Team.

Pozatym jak już pisałem niektóre gry mogą mieć niektóre elementy gier RPG, pomimo że RPGami nie są.

[#22] Re: Najlepsze RPG na Amigć

@Solo Kazuki, post #21

KochSolo Kazuki napisał(a):

> Eee? Jakimi parametrami? O ile dobrze pamiętam, to jedynymi
> parametrami w Laser Squad jest HP, oraz rodzaj pancerza i
> uzbrojenia. Więcej jednak parametrów mają postacie w Sabre
> Team.

Kochany, grałeś Ty w LS? Jeżeli tak, to chyba dawno :) Ja na tym zęby zjadłem, jeszcze na C-64 :D Każda jednostka jest określona kilkoma parametrami: agility, strenght, constitution, weapon skill, morale i stamina. Więc nie samym HP...:P

>Pozatym jak już pisałem niektóre gry mogą mieć niektóre elementy gier RPG, pomimo że RPGami nie są.

A z tym się zgadzam, LS, ST, nieśmiertelne UFO czy Jagged Alliance na blaszaku sa dobrymi tego przykładami.



Ostatnia modyfikacja: 18.05.08 21:51
[#23] Re: Najlepsze RPG na Amigć

@Solo Kazuki, post #21

Panowie, panowie. RPG to nie są cyferki.
Może jeszcze mi powiecie że Diablo to cRPG ?
[#24] Re: Najlepsze RPG na Amigć

@faguss, post #23

faguss napisał(a):

> Panowie, panowie. RPG to nie są cyferki.

Za szybki jesteś, nawet nie zdążyłem zaktualizować swojego posta :P

> Może jeszcze mi powiecie że Diablo to cRPG ?
Eee, a co to w takim razie jest?

[#25] Re: Najlepsze RPG na Amigć

@OSH, post #24

Zręcznościówka.



Ostatnia modyfikacja: 18.05.08 21:58
[#26] Re: Najlepsze RPG na Amigć

@faguss, post #25

faguss napisał(a):

> Zręcznościówka.

Hmm, ja tez tego nie uznaję za "rasowe" cRPG, bo za dużo tam machania bronią. Ale niestety, taki jest obecny trend...aż tak bardzo jednak bym jej nie spłycał...

[#27] Re: Najlepsze RPG na Amigć

@faguss, post #23

Diablo? Zręcznościówka z elementami RPG.

[#28] Re: Najlepsze RPG na Amigć

@faguss, post #23

> Panowie, panowie. RPG to nie są cyferki.

Zgadzam się, że RPG to nie są cyferki, ale... cyferkami w RPG przedstawia się zazwyczaj parametry postaci ;)

[#29] Re: Najlepsze RPG na Amigć

@OSH, post #26

Dokładnie tak, jak kolega napisał. W dzisiejszych czasach bardzo często miesza się różne gatunki gier i nie ma w tym nic dziwnego. Właściwie w dzisiejszych czasach większość gier to mieszanki różnych gatunków. Mało tego... powstają nowe nazwy na mieszanki gatunków.

[#30] Re: Najlepsze RPG na Amigć

@Solo Kazuki, post #29

Moim ulubionym RPG na Amgie byl Legends of Valour, swietna gierka, kupilem oryginal kiedys, byla instrukcja i mapka ogromnego miasta bez ktorej raczej nie dalo sie grac. Wykonywalo sie misje dla roznych swiatyn, mozna bylo kupowac przedmioty i takie tam. Niestety nigdy nie przeszedlem tej gry bo mialem jakis blad.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem