[#31] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@Azzorek, post #30

Nie wiem co rozumiesz na żywca.
Roland Fantom X8 to potężna maszyna. Oczywiście mam w nim rozbudowany sequenser midi 16 track. Mogę kopiować, ciąć, kwantyzować itd ślady midi które nagrwałem. Oczywiscię muszę w tym momencie poustawiać wszystkie parametry, głośność, panoramę itd bo jak już zrobię z gotowego kawałka sampla wave to nic potem nie zmienię (no ale zawsze mam materiał midi więc jak coś nie pasuje odpalam i, zmieniam i zgrywam jeszcze raz). Z tym o czym piszesz o zgłaśnianiu na tracku midi tez nie problem, mam nawet podpięty pedał z funkcją volume ;)
Generalnie mógłbym w tym rolandzie bawić się też i ścieżkami audio bo do 16 tracków midi mam też do dyspozycji 8 tracków audio gdzie też jest edycja.
Nie czuję się w ogóle ograniczony względem komputera tak naprawdę a powiem nawet więcej że lepiej mi się tworzy beż użycia komputera ;) no chyba że cubase na atari ST/TT/Falcon - to jest czysta bajka ;)
[#32] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@atarens, post #31

Nie wiem dlaczego założyłem, że nagrywasz do wave poprzez interfejs audio Rolanda z funkcją sekwencera. Co do samplowania czy rejestracji śladów midi, to w mojej ocenie współczesny DAW jest ultra ergonomiczny i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Poziom głośności płynnie ustawiam edytując jej wykres myszką . Kontroluję dynamikę w takiej rozdzielczości, że ogranicza mnie w sumie tylko wyobraźnia. Cubase na Atari ST nawet miałem ale krótko, bo nie miałem w domu węgla :) . A tak na serio to poprostu miałem już Apple z Logic Pro 9, który to uważam za najlepszy DAW z jakim miałem do czynienia.
Muszę kiedyś zobaczyć jak ty utrwalasz muzę na tym Rolandzie ;) .

Azz
[#33] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@Azzorek, post #32

Zgadzam się, na komputerze można o wiele szybciej.
Jednak klikanie myszką, przesuwanie wirtualnych suwaków i zmienianie wykresów i całe mnóstwo innych..... ograbia mnie z przyjemności tworzenia muzyki na tyle że zdecydowanie wolę przysiąść konkretnie przy klawiszu i na nim zrobić praktycznie wszystko, wtedy czuję to coś.
A ponieważ mamy wekkend i więcej czasu - udało mi się dzisiaj skomponować utwór w całości na instrumencie i zmontować proste video ale to już na komputerze ;)

[#34] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@atarens, post #33

Ty się Daniel chyba wściekłeś ;) . W tym tempie to zaraz albumy będziesz wydawał. Perkusja z gotowca z Rolanda, czy sam klepiesz centralę, hithat, werbel, itp. w sekwencerze?

Pozdrawiam,

Azz
[#35] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@Azzorek, post #34

W odpowiedzi na pytanie - sam klepię ;)
Żona nieraz patrzy na mnie dziwnie jak w odstępach klepię w jeden klawisz, chociaż mam też pady w klawiszu (16szt) to częściej na klawiaturze wbijam.

Zapraszam koleżanki i koledzy do dołączenia do grupy:
https://www.facebook.com/groups/retromuz/


A dzisiaj usiadłem, udało się dokończyć następny kawałek i zmontować proste video.
Nie każdemu pewnie przypadnie do gustu specyficzny klimat w tym kawałku ale serdecznie zapraszam do odsłuchu:
https://www.youtube.com/watch?v=akY_bTxNXC0
[#36] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@atarens, post #1

Zapraszam do dołączenia do grupy i wrzucania postów, dzielenia się swoją pasją......
https://www.facebook.com/groups/retromuz/

Dodatkowo zapraszam do wysłuchania mojego wydanego singla........:
https://youtu.be/ou9QJUsZLC4
[#37] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@atarens, post #33

Jednak klikanie myszką, przesuwanie wirtualnych suwaków i zmienianie wykresów i całe mnóstwo innych..... ograbia mnie z przyjemności tworzenia muzyki na tyle że zdecydowanie wolę przysiąść konkretnie przy klawiszu i na nim zrobić praktycznie wszystko, wtedy czuję to coś.


Brawo, świetne kompozycje! Obiecuję, że będę od dziś śledził twoją twórczość, bo trafiłeś w moje gusta. Sam coś tam po cichu tworzę i zawsze uważałem, że im mniej komputera tym lepiej, wtedy czuć że artysta i instrument tworzy jeden organizm i muzyka wydaje się być bardziej organiczna i przypadkowa niż wyklikana i poddana procesom automatyzacji w PC. Fantom X8 to genialne urządzenie, widziałem kiedyś u znajomego. Kilka dni temu zakupiłem Rolanda MV-8800, teraz czeka mnie nauka obsługi z książką w ręku - mam nadzieję, że jak już będę miał maszynę w jednym palcu to odetnę się całkiem od PC. Niestety workflow jest trochę inny niż na sprzętach AKAI, do których się przyzwyczaiłem, ale wiem że MV jest bardziej zaawansowanym i niestety nieco zapomnianym sprzętem.
[#38] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@atarens, post #36

L muzyka w programie trzecim, w sam raz dla programu KordowiczaOK
Słuchało się przed laty.
Proponuję więcej pazura
[#39] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@NeckUno1, post #37

MV8000 i 8800 miałem, nawet niedawno.
Uważam że to świetny sprzęt a ten kto go pozna zrobi baaaardzo dużo na nim.

Jest trochę skomplikowany na początku mimo tego że na VGA można puścić obraz tak więc powodzenia ale naprawdę warto przysiąść.
Ja go używałem bardziej jako sekwenser do paru syntezatorów modułów (aby obejść się bez komputera) i w tym sprawdził się doskonale no ale to sampler/resampler itd więc możliwości znacznie szersze
[#40] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@yarosf, post #38

A dziękuje dziękuję ;)
Tak, program świetny, ostatnio chyba leciałem w grudniu ale u Marka Kwiatkowskiego na El-stacji:
https://www.mixcloud.com/el-stacja/markowe-granie-nr-403-985-20171214/

Trochę mi się wciął z gadką ale co tam szeroki uśmiech
I postaram się o tego pazura
[#41] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@NeckUno1, post #37

Niedawno kupiłem już starego Rolanda Fantom FA76

Brzmieniowo odpowiednik XV-5080 czyli dla wtajemniczonych zawierający w sobie brzmienie JD990/JV2080/XV5080

Może komuś się spodoba, moje pierwsze podejście do instrumentu:
https://www.youtube.com/watch?v=xZLkBCJWOZ0
[#42] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@atarens, post #41

Bardzo przyjemna muzyczka.

A tak na marginesie to nadal nie za bardzo rozumiem o co chodzi z tym przestrajaniem z 440 na 432Hz.
[#43] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@ZbyniuR, post #42

Dziękuję!

Jeśli chodzi o 432Hz t są różne teorie....
Teorie mają to do siebie że często zawierają ziarnko prawdy albo i więcej.....

Dla mnie osobiście muzyka w takim stroju gra lepiej, słyszę różnicę
Skoro to strój naturalny zdecydowanie też lepiej wpływa na organizm ludzki ale tego wątku nie będę ciągnął ;)

Mój najnowszy utwór:
https://youtu.be/IDHgKVER_-U
[#44] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@ZbyniuR, post #42

Wrzuciłem dzisiaj dwa bardzo proste kawałki na yt

Tym razem stworzone na Korg Triton Studio ;)
Może komus coś wpadnie w ucho .......... ;))

https://youtu.be/6updwFu5e2Y
https://youtu.be/EXLy6cLIKhY
[#45] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@ZbyniuR, post #42

Taki prosty na dobry dzień ;)

https://youtu.be/BxUX9bC906k
[#46] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@atarens, post #43

Skoro to strój naturalny
To nie jest strój naturalny, tylko skala temperowana 12-półtonowa przesunięta na osi częstotliwości. Strój naturalny ma stosunki częstotliwości między nutami wyrażone niewielkimi liczbami całkowitymi. Wadą stroju naturalnego jest to, że wyróżnia określone tonacje i transpozycja utworu brzmi gorzej. Niemniej w stroju naturalnym dźwięki skali są w ścisłych rezonansach między sobą. Przestrojenie bazowego tonu A instrumentu elektronicznego z 440 na 432 Hz nie daje stroju naturalnego. Do eksperymentów ze skalami naturalnymi można natomiast użyć Amigi i odpowiednio wygenerowanych sampli.
[#47] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@Krashan, post #46

A propo tej zmiany tonacji.
Żeby obliczyć częstotliwości każdej z nut wystarczy taki oto wzór w Basicu:

częstotliwość=440*(2^(oktawa+((nuta-10)/12)))

nuta to od 1 do 12, a oktawy te na środku klawiatury to 0 i 1.

Powinno wyjść tak jak w tej tabeli: https://en.wikipedia.org/wiki/Piano_key_frequencies

Natomiast aby mieć częstotliwości wg tej (jak się okazuje starszej a nie jak myślałem nowszej)* tonacji opartej na 432 zamiast 440 to wystarczy zmienić tą liczbę w tym wzorze powyżej. Lub odjąć od wyniku 1/55 czyli w Basicu częstotliwość=częstotliwość-częstotliwość/55 W obu wypadkach wyjdzie to samo. :)

*) https://pl.wikipedia.org/wiki/A_%28d%C5%BAwi%C4%99k%29

Na mój rozum wystarczy dowolne analogowe nagranie w 440 spowolnić o tą 1/55 (to mniej niż 2% prędkości), aby usłyszeć tą ponoć lepszą/zdrowszą tonację 432. Tylko że szkoda że odtwarzacze nie mają takiej opcji.
[#48] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@ZbyniuR, post #47

Mówisz o spowolnieniu, teoretycznie tak ale nie o to tutaj chodzi aby przyśpieszać i spowalniać. Są odtwarzacze które posiadają pitch.
Mam ustawiony strój 432Hz w instrumencie i tak tworzę kawałek, mogę w każdej chwili go dać potem na 440Hz ale nic nie przyśpieszy bo stroi już sam instrument i Hz mogę w nim zmieniać do woli na wartość jaka mi się podoba a tempo kawałka zostanie takie samo
[#49] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@atarens, post #48

No ja to rozumiem, dlatego sprecyzowałem tam że chodzi mi o nagranie analogowe, a nie np odtwarzanie pliku midi, w którym można zmieniać tępo bez zmian częstotliwości lub jeśli jest taka opcja zmienić tonację na 432 bez zmian prędkości.

Zresztą zmiana prędkości odtwarzania filmów na YT też nie zmienia częstotliwości dźwięków tak jak np dźwięku lub filmu z taśmy.

W odtwarzaczach filmów w kompie można zmieniać prędkość odtwarzania co zmienia częstotliwości dźwięków, zwykle o 1/10. A żeby w nich uzyskać coś zbliżonego do 1/55 musiałaby być 5 razy precyzyjniejsza. No chyba że ktoś jest koderem i umiałby zmodyfikować odtwarzajki lub kodeki.

Czy są jakieś międzynarodowe normy jak długo powinna trwać nuta, półnuta itd?

Bo może istnieje też jakaś zależność ile drgań zdąży cyknąć w całości w tych krócej trwających dźwiękach. A co w jakiś określonych warunkach mogłoby powodować jakąś dodatkową harmonię oraz wpływ na ludzi, gdyby precyzyjniej określić prawidłowe tępo odtwarzania.
[#50] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@ZbyniuR, post #49

W odtwarzaczach filmów w kompie można zmieniać prędkość odtwarzania co zmienia częstotliwości dźwięków


Mylisz pojęcia. Zwiększenie szybkości odtważania filmu, pociąga za sobą zwiększenie szybkości odtwarzania dźwięku, żeby utrzymać synchronizację. Dźwięk będzie nienaturalny -"zmodulowany", a Atares pisał Ci, że nie o to chodzi ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 19:20:45 przez BULI
[#51] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@BULI, post #50

Czyżby? - A ja mam wrażenie że nie zrozumiałeś ani jego ani mnie.
Ciekawe co sam odpowie.
[#52] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@ZbyniuR, post #51

Płyń Zbyniu, płyń..
[#53] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@BULI, post #50

[quote] W odtwarzaczach filmów w kompie można zmieniać prędkość odtwarzania co zmienia częstotliwości dźwięków




Mylisz pojęcia. Zwiększenie szybkości odtważania filmu, pociąga za sobą zwiększenie szybkości odtwarzania dźwięku, żeby utrzymać synchronizację. Dźwięk będzie nienaturalny -"zmodulowany", a Atares pisał Ci, że nie o to chodzi ok, racja[/quote]



Mam wrażenie że na yt podczas odtwarzania x2 są pomijane klatki obrazu, jak i "klatki dźwięku", czyli że nie zmienia się częstotliwość odtwarzanego dźwięku, tylko są przeskakiwane partie ścieżki audio. To słychać.

P.S. Proponuję przenieść tą dyskusję do innego wątku.
[#54] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@ZbyniuR, post #51

Zapraszam koleżanki i koledzy do odsłuchu i nie tylko wydanego albumu:
https://danielpierzeckiatarens.bandcamp.com/album/electronic-moments

Oczywiście jest też na itunes, google play, deezer, spotify, tidal itd......

Może komuś się spodoba to będzie mi bardzo miło
[#55] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@atarens, post #54

Świetne OK zakupione,
ale za te nieobrobione linki mógłbym nakopać.
Naumiej się w końcu wstawiać linki na ppa.
Przecież to jeden klik więcej.
.
[#56] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@rePeter, post #55

Może nie ma javy.
[#57] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@ZbyniuR, post #56

Zakupione.

P.S. Jaki trzeba mieć system i przeglądarkę, żeby nie szło linkować adresów?
[#58] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@ZbyniuR, post #56

jakiej, qrna, javy? drunk
[#59] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@morph123, post #57

Jak ktoś ma słabszego kompa i otwartych dużo zakładek to wyłącza sobie Javę by przeglądarka mniej się muliła, a wtedy nie ma ikonek nad polem do wpisywania posta, co oznacza konieczność dopisywania 11 dodatkowych znaczków aby link działał. W dodatku nie każdy wie jakich znaczków. I jest to jedyne znane mi forum w którym jest to konieczne, bo na innych linki są rozpoznawane automatycznie. Więc klikając po wielu forach można się zapomnieć że tu tak trzeba.

Po drugie jak ktoś spędza po naście godzin przy kompie, a wie że oczy nie włosy i nie odrosną, to korzysta z ustawienia sobie niestandardowych kolorów które mniej rażą w oczy i nie powodują szczypania oczu. A w tych gorzej napisanych stronkach obrazki-guziczki na innym tle niż domyślne mają parametr przezroczysty i wogóle ich nie widać, nawet jak ktoś ma włączoną Javę.

Czyli nie u wszystkich jest to tylko 1no kliknięcie więcej aby link był aktywny. Zresztą co za problem odpalić nieaktywnego linka?
Dwuklik żeby go podświetlić i prawym klawiszem 1sza lub 2ga opcja w menu. Łatwizna. A przed wielu laty trzeba było je kopiować i wstawiać do osobnej zakładki. :)
[#60] Re: Retro Konsole Muzyka Komputery Video

@ZbyniuR, post #59

JavaScript != Java na litość boską. To tak jakby porównywać samolot do łodzi podwodnej. Chociaż na upartego ktoś może mówić że to to samo, bo jednym i drugim da się przemieszczać ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem