[#1] lold. ⏰
czemu do tej pory nikt nie podjął się produkcji takich zegarków i czemu ja je znajduję na jakiejś grupie z Turkami?



4
[#2] Re: lold. ⏰

@snajper, post #1

Gdzieś to można nabyć?
[#3] Re: lold. ⏰

@snajper, post #1

Ja już chyba widziałem w graffiti, ktoś sobie sam zrobił jakiś czas temu.
1
[#4] Re: lold. ⏰

@amikoksu, post #2

To oryginał czy podróbka?szeroki uśmiech
[#5] Re: lold. ⏰

@Marcin27411, post #4

Sprzedawał ktoś kiedyś takie zegary?
Jeśli nie to najwyraźniej oryginał.
1
[#6] Re: lold. ⏰

@snajper, post #1

Jeden dla mnie. Byle by chodził jak CASIO w przeciwnym wypadku do kosza.
[#7] Re: lold. ⏰

@snajper, post #1

ale to jest faktycznie zegar czy podkladka pod myszke?
Bo podkladke pod mszyke, to bym taka wzial
[#8] Re: lold. ⏰

@selur, post #7

niestety jest to zegar. buuu!

@amikoksu obecnie ni można. buuu! A przynajmniej mi nic o tym nie wiadomo.

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 00:46:18 przez snajper
[#9] Re: lold. ⏰

@snajper, post #1

Tak na szybko wyszukałem na allegro:

https://allegro.pl/oferta/zegar-z-wlasnym-zdjeciem-nadruk-prezent-dla-mamy-13680434516

Jeśli są też kwadratowe, to każdy może taki amigowy mieć ;)
2
[#10] Re: lold. ⏰

@snajper, post #1

czemu do tej pory nikt nie podjął się produkcji takich zegarków i czemu ja je znajduję na jakiejś grupie z Turkami?


zapewne dlatego ze to jest brzydkie bo Amigowy workbench był brzydki i mało kto chciałby miec cos tak brzydkiego na scianie
[#11] Re: lold. ⏰

@Azakiel, post #10

Workbench 1.3 ma niepowtarzalny, ekstrawagancki wygląd. Taki zegar bardzo ładnie prezentowałby się na ścianie.
3
[#12] Re: lold. ⏰

@amikoksu, post #11

Taki zegar bardzo ładnie prezentowałby się na ścianie.

Kiczowaty ten zegar.
[#13] Re: lold. ⏰

@Marcin27411, post #12

Jest ładny, stylowy.

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 12:58:24 przez amikoksu
2
[#14] Re: lold. ⏰

@karolb, post #9

"Sprzedaż zakończona". buuu! Jest pewnie tego więcej - ciekaw jestem, jak wywindowana byłaby cena w amigowym sklepie.

@Azakiel
kwestia gustu. Znalazłoby się niemało ami-fanatyków, którzy chętnie przyozdobiliby ścianę/biurko takim zegarem. Włącznie ze mną. Niby zegarek jest na desktopie czy smartfonie, ale jednak nadal prędzej jest rzucić okiem na ścianę niż w celu odczytania godziny robić jakieś szamańskie gesty palcami i nieraz jeszcze czekać, aż zatrybi.
[#15] Re: lold. ⏰

@karolb, post #9

Jest jeszcze kwestia wskazówek - czy da się dobrać takie o kolorze i kształcie zbliżonym do WB 1.3. Kupiłbym sobie taki zegar jak drugi w pierwszym poście :). Skąd w ogóle pochodzi to zdjęcie?
[#16] Re: lold. ⏰

@prz, post #15

ja je pożyczyłem z fejzboka. z grupy commodore.gen.tr
[#17] Re: lold. ⏰

@snajper, post #16

[#18] Re: lold. ⏰

@karolb, post #17

No i tutaj wskazówki są bardziej "workbenchowe" ok, racjaOK
[#19] Re: lold. ⏰

@Azakiel, post #10

Amigowy workbench był brzydki

W latach 80 wszystkie systemy graficzne były brzydkie. No może tylko MacOS (wtedy jeszcze pod nazwą System) został zaprojektowany z jakimś gustem przez kogoś kto zajmuje się projektowaniem, a nie przez programistów. szeroki uśmiech Koszmarków graficznych było wtedy sporo: amigowa rączka z dyskietką, skopana litera S w Topazie z Kickstartu 1.3, niespójny styl ikon WB 1.3, koszmarne zielone tło w TOS z Atari ST, paskudny wygląd Windowsa 1.z, 2.x).

Ale chyba tylko dzisiaj to wszystko wydaje się takie brzydkie. Gdy pierwszy raz zobaczyłem Workbench 1.3 to wydał mi się bardzo profesjonalny. Zresztą tak samo jak różne prezentacje, animacje na VHS. Zachwycamy się tym co robiono na VideoToasterach ale z dzisiejszego punktu widzenia stylów tego jest koszmarna. Wyjątkiem jest Scala, która ma (moim zdaniem) przecudowny GUI, minimalistyczny, pastelowe kolory. Gdyby mi ktoś powiedział, że to zostało zaprojektowane w 2023 roku to uwierzyłbym. W zespole Scali musieli mieć niezłych designerów, bo to przykładowe prezentacje dołączane do Scali też wyglądają świetnie dzisiaj. Zero kiczowatej disco-stylówy lat 80/90.

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 14:20:34 przez MDW
1
[#20] Re: lold. ⏰

@MDW, post #19

Mi się akurat wb1.3 podoba. Wg mnie to idzie tak:
wb1.3>wb2.x>wb3.1>amiga os.4.1>morphos
[#21] Re: lold. ⏰

@Marcin27411, post #20

Wg mnie kolorystyka WB 1.3 woła o pomstę do nieba. Ciekawe który to geniusz wpadł na pomysł, żeby trzecim i czwartym kolorem były niebieski i pomarańczowy? wymiotuje

Z ciekawości - jak według Ciebie wygląda MorphOS?
1
[#22] Re: lold. ⏰

@recedent, post #21

O dokładnie to to, tak samo jak TOS miał dziwny zielony w tle, tak samo Workbench miał dziwny niebieski. WB 2.x miał już spoko, ale czarna belka ekranu to też było brzydkie, dopiero WB3.x i potem MUI to było coś pięknego. O dalszych rozwiązaniach nie wspomnę, bo Chip RAM na wagę złota, a takie NewIcons wymagało więcej kolorów żeby "po ludzku" wyglądać.
[#23] Re: lold. ⏰

@recedent, post #21

Może i WB 1.3 jest na dzisiaj brzydki, ale tak naprawdę jest piękny i bardzo fajnie zaprojektowany jak na ówczesne spartańskie czasy. Ikony i sposób działania pulpitu TOSa - to było faktycznie brzydkie (pza animacją otwieranych okienek i latającym trzmielem ) . System Amigi w 1985 roku był dużym skokiem.

Niebieski i pomarańczowy... W dobie mono (Mac, hires TOS) lub niemal mono (lores TOS) to było jednak coś .

A tak na poważnie to trzeba było dać jakieś dwa kolory wyróżniające się poza neutralnymi czarnym i białym. Wypadło akurat na niebieski jako dość stonowany (i nadal nieco neutralny) i pomarańczowy jako kolor odróżniający się od pozostałych. Wg mnie ciekawy układ (np. czerwony zamiast pomarańczowego byłby zbyt oczywisty, a np. bardziej sprany niebieski zamiast niebieskiego zastosowanego w WB mógłby mieć mniej zastosowań). A jeśli projektanci ikon zadbaliby o trzymanie się tego schematu to można osiągnąć jednolitą stylistykę.
[#24] Re: lold. ⏰

@prz, post #23

Według mnie 4 kolory systemu 2.x są lepiej dobrane. Szary jako dodatek do czarnego i białego umożliwia już jakieś łagodniejsze przejścia tonalne, a niebieski jest mniej nasycony (i nikt nie wrzuca go na siłę jako tło!).

Oczywiście nadal problemem pozostają prostokątne piksele w domyślnym dla WB trybie HiRes 640x256.
[#25] Re: lold. ⏰

@prz, post #23

Kolory pod WorkBenchem 1.3 można zmienić i zapisać.
1
[#26] Re: lold. ⏰

@karolb, post #22

Kolory pewnikiem projektowano pod ówczesne monitory. Miało to wyglądać kontrastowo i czytelnie pod wszystkimi wyświetlaczami dostępnymi na rynku, a więc nie tylko monitor kolorowy, ale też monochromatyczny, blurowate tv, a całkiem możliwe, że wzięto pod uwagę także CGA.
[#27] Re: lold. ⏰

@cholok, post #26

Jest to jakieś wyjaśnienie... Człowiek który dobierał kolory do WB 1.3 po prostu nie miał do dyspozycji kolorowego monitora! pomysł
1
[#28] Re: lold. ⏰

@recedent, post #27

A mi się wydaje, że to miało być podkreślenie, że Amiga ma dużą paletę kolorów. W przeciwieństwie do innych GUI 16-bitowych wtedy.
Dzisiaj nie ma to sensu, ale wtedy? Dla mnie tak. WB1.3 wyróżniał się na tle innych, tych szaro-burych okienek.

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 20:23:17 przez TuReX
3
[#29] Re: lold. ⏰

@TuReX, post #28

A mi się wydaje, że to miało być podkreślenie, że Amiga ma dużą paletę kolorów. W przeciwieństwie do innych GUI 16-bitowych wtedy.


No ale Workbench 1.3 używał tylko 4 kolory, więc nic to nie dawało że było niebiesko-pomarańczowo, w sensie lepszego wyglądu od konkurencji.

Te szaro-bure pulpity wyglądały profesjonalniej, jakby nie było.
[#30] Re: lold. ⏰

@karolb, post #29

Macintosh miał w tym czasie całe dwa kolory. To z tego powodu te pulpity były wówczas "szaro"-(wcale nie bure). A nie z powodu profesjonalizmu. DOS bywał nawet aż "pomarańczowo-czarny" jeśli miało się bursztynowy monitor .

Niebieski pulpit Amigi z jaskrawymi elementami w kolorach z różnych parafii to była w tym czasie oznaka rewolucji. Owszem, może WB miał tylko 4 kolory, ale taki Mac nie potrafił wyświetlić nawet koloru szarego.

Czas na mniejszą pstrokazinę przyszedł później - gdy systemy okienkowe już się zadomowiły na komputerach, a kolorowa grafika stała się czymś normalnym na tyle, że nie była nowością, którą trzeba świecić po oczach. To dlatego WB 2.0 i późniejsze wydaje się "bardziej profesjonalny" - ale z dzisiejszego punktu widzenia (!).

Natomiast WB 1.3 powstał wtedy kiedy powstał. Ma wygląd przystający to ówczesnych realiów. I jest bardzo ważnym świadectwem początku historii poważniejszych komputerów domowych.

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 22:05:46 przez prz
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem