kategoria: WinUAE
[#1] Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc
Czołem Młodzieży.
Jako iż pierwszy post na forum to spieszę się przywitać z resztą użytkowników PPA - Serwus Panowie (no i Panie - jeśli jakiekolwiek przewijają się przez te rejony) !

Wracają do tematu. Przeleciałem dość sporą ilość stron i postów po całych zakamarkach sieci ale nie znalazłem żadnego konkretnych informacji odnośnie wymagań sprzętowych. Docelowo chciałbym coś działającego na zasadzie ALICE (czyli laptop z AmiKit bazujący na środowisku Amig Klasycznych). Post odnośnie tego projektu ma już ponad rok wiec któż to wie ile przyjdzie czekać na jakieś konkrety. Dobra konkrety, konkrety.... zatem jaki sprzęt CPU, RAM, SYSTEM (wersja Windowsa) najlepiej się sprawdzi w emulacji klasyka ? Głownie mam na celu dema, gry, oraz zaznajomienie się z popularnymi użytkami okresu świetności tych platform. Używanych laptopów jest od groma i w śmiesznych cenach dlatego mam nadzieje iż będziecie w stanie mi coś polecić.

PS: Tak teoretycznie czy są jakieś konkretne wymagania odnośnie emulacji PPC ? Miło by było rzucic okiem na jakiś nowszy OS.
[#2] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Rajtuz, post #1

A po co emulować PPC, skoro za śmieszne pieniądze możesz mieć laptop z PPC, na którym natywnie odpalisz nowszy amigowy OS? pomysł
[#3] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@recedent, post #2

Uprzejmie proszę o rozwinięcie wątku bo właśnie czymś takim jestem zainteresowany. Czy piszemy o tym projekcie ALICE czy to może jakaś inna opcja?
[#4] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@recedent, post #2

A po co emulować PPC, skoro za śmieszne pieniądze możesz mieć laptop z PPC, na którym natywnie odpalisz nowszy amigowy OS? pomysł

Panie moderatorze 1 kwietnia za 5 mc

ps.po co nowemu mieszać w głowie
[#5] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Rajtuz, post #3

Opcja nazywa się MorphOS i natywnie działa na komputerach iBook G4 oraz PowerBook G4 od firmy Apple. Więcej informacji tutaj.

@HOŁDYS: Ale o co chodzi? Kolega może albo:

  • emulować OS4 pod WinUAE uruchomionym na Windowsie na laptopie z x86 przy czym demon prędkości/wydajności to nie będzie, a już szczególnie póki obowiązuje limit 128 MB pamięci operacyjnej.
  • uruchomić natywnie MorphOS pod iBookiem/PowerBookiem, który nawet w najsłabszej wersji będzie robił kółeczka dookoła tego WinUAE
  • bawić się AROSem (albo natywnie, albo pod jakąś wirtualną maszyną).


Wszystkie te opcje wyczerpują miano "zabawy nowszym amigowym systemem", a osobiście polecałbym drugą. Ale to jest moje zdanie.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 15:06:20 przez recedent
[#6] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@recedent, post #5

to może po co wydawać pieniądze niech wykorzysta byle jaki PC który obecnie używa i odpali emulator Amigi .. wyjdzie 0 zł a frajda większa

Chłopie zainstaluj Winuae na pc pobaw się sentymentalne wspomnienia szybko uciekną i zapomnisz o tym wątku...

czar prysnie raz dwa..
[#7] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Rajtuz, post #1

Zależy ile ten laptop ma kosztować, na pewno OS 4.1 FE uruchomisz na czymś takim jak ten DELL E4300 C2D 2x 2530MHz.

Tylko jak by na to nie patrząc jest to 349 złote. I grafika Intel GMA 4500 HD. Nie wiem jak stery na win 10 ale do GMA 4500 nie ma OpenGL i FS-UAE nie uruchomi się z RTG na Win 10. Na 7 jest ale akurat posiadam 10. WinUAE emuluje RTG, da się przestawiać ikonki na 4.1 a i nawet korzystać z Ibrowser podobnie jak na klasyku z V2. Ale ogólnie coś zamula albo Win10 albo słaba grafika wydaje mi się że Win 10. Muszę sprawdzić na Ubuntu 14.10 działa na tej grafice.

I jest to HP Elite 8000 ultraslim, tutaj jest na licytacji, kupiłem ostatnio takiego za 258 z wysyłką.

Tak że wszystko zależy od $ i bardziej stacjonarka wyjdzie taniej. Biurowego HP z I5 i HD2000 można już kupić od 300 do 400 złotych w obudowie minitower. Blaszaki są tanie ale trzeba polować.
[#8] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@recedent, post #5

Mogę spokojnie załatwić sobie iBook G4 w cenie poniżej 450zl. I i tak planowałem kupić laptopa w cenie do 500zl. Jesli iBook jest optymalna opcją i bije osiągami średniego laptopa to jak najbardziej jestem za. Czy MorphOS jest skomplikowanym systemem ? Czy istnieją jakieś materiały pomagające w jego ogarnięciu?
[#9] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@HOŁDYS, post #6

To się nazywa budujące podejście - Dzięki Hołdys OK
Problem w tym że nie mam sentymentu do Amigi bo nigdy takowej nie posiadałem i nie mam z nią prawie żadnych wspomnień. Myślałem że wszystko umarło dawno...dawno temu. Dzieki filmikowi Don'a Wood'a natrafiłem na podcast Radzika stamtąd w kierunku sklepu Adama Zalepy by pojawić się tutaj w poszukiwaniu informacji i pomocy.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 17:02:42 przez Rajtuz
[#10] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Rajtuz, post #8

Kupujemy PB
MorphOS podręcznik użytkownika

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 17:51:01 przez KM
[#11] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Rajtuz, post #8

Musisz wiedzieć kilka rzeczy zanim podejmiesz decyzję. MorphOS i AmigaOS 4.x to tzw next geny, które działają na nowym (a w zasadzie nowszym sprzęcie bo nawet AmigiOne pomimo, że są nowe to już są przestarzałe, o kartach graficznych nie wspomnę). Te dwa systemy są kontynuacją starego, dobrego WB 3.x i o ile "przezroczyste" emulatory JIT w nie wbudowane w większości bezproblemowo pozwalają na uruchamianie oprogramowania systemowego ze starego WB/68k to o grach i demach korzystających z custom chipów możesz zapomnieć - konieczne jest uruchomienie UAE. Dlatego:
1. Jeśli chcesz uruchamiać programy użytkowe ze starego i nowego "świata" to wybierz Powerbooka, Ibooka i zainstaluj MorphOSa (innej opcji laptopowej nie ma, jeśli chcesz uruchamiać OS natywnie),
2. Jeśli chcesz oglądać dema i grać w stare gierki na laptopie a nie chcesz wydać majątku to kup laptopa na intelu, zainstaluj UAE, WB 3.x lub AmigaOS 4.1 FE i się ciesz.
3. Jeśli jesteś w stanie zrezygnować z przenośności to kup starą Amigę 500/600/1200. Ludzie tutaj podpowiedzą Ci co będzie dla Ciebie najlepsze (albo znów tradycyjnie zaczną flejma).

Ja wybieram bramkę nr.... 3 ;) Nie ma to jak oryginalny sprzęt.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 17:57:32 przez Jenot
[wyróżniony] [#12] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Jenot, post #11

Problem w tym że nie mam sentymentu do Amigi bo nigdy takowej nie posiadałem i nie mam z nią prawie żadnych wspomnień.


Myślisz, że ktoś mu pomoże? Jemu się nie da pomóc
[#13] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Jenot, post #11

Dziękuję za odpowiedź.
Teraz już mam lepszą perspektywę. Myślę że nie ma sensu bawić się w 'sztuke dla sztuki' i wydawać niewiadomo ile pieniędzy by potem bawić się w emulację na 'emulacji'.
Ja sam bym wybrał bramkę nr 3. obecnie czekam na wiadomości bo być może przed końcem grudnia wpadnie mi w ręce A1200. Cały czas po głowie chodzą mi dwie opcje 600 z Vampirem albo 1200 z 8mb i 8GB karta CF (wszystko że sprawdzonego źródła z WB 3.9 i zapełnioną demami i grami karta CF).
Jako świeżak zamierzam się zaznajomić ze środowiskiem w jak najlżejszy sposób więc może zamiast pakować się w systemy ng. Zacznę od WB na prawdziwej Ami :]

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 20:10:57 przez Rajtuz
[#14] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Rajtuz, post #13

Nie myśl czy 600 czy 1200 tylko kup 1200 OK
[#15] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Rajtuz, post #13

Zwolnij trochę. Jeśli A1200 z 8MB RAM (rozumiem, że 2MB Chip + 8MB Fast na rozszerzeniu) to nie pakuj się od razu na minę w postaci 3.9 bo nie będziesz zadowolony. WB 3.1, WHDLoad i dopieszczaj. Wciągniesz się, a późnij to już z górki - ACA, Apollo, Blizzard, scandoubler, Ryś, FastATA, WiFi, kick 3.1 (mogę tak jeszcze długo) ;)
[#16] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Vato, post #14

Mialo byc: nie mysl czy 600 czy 1200 tylko bierz obydwie :)
[#17] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Rajtuz, post #1

I w ten oto sposób kolega który chciał spróbować nowszego systemu amigowego na laptopie został przekonany do kupna A1200 i jej rozbudowy za ciężką kasę.
[#18] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@recedent, post #17

Czym jest 5k naprzeciw wieczności
[#19] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Vato, post #12

Ja też nigdy nie miałem, ale kupiłem i nadrabiam zaległości. Co z tego że amiga jest o wiele starsza ode mnie, spodobało mi się to, wciągnąłem się i JESTEM AMIGOWCEM ;)
[#20] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@recedent, post #17

Zawsze to taniej niż X5000, poza tym on tak naprawdę nie wiedział czego chce, my mu po prostu wskazaliśmy drogę ku światłu. Właściwą drogę. Ba, jedyną. ;)
[#21] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Rajtuz, post #13

@ Rajtuz
Z czasem i do laptopa dojdziesz. Ja mam oba rozwiązania. Klasycznej Amigi używam do "zabawy" z systemem, dopieszczania, poznawania tajników (bo AmigaOS można się uczyć bez końca), a MorphOS-a do tego j.w. plus codzienny internet (m.in. PPA, tak jak teraz), posłuchania muzy, obejrzenia filmu, zeskanowania czegoś, wydrukowania PDF-a, żonglerki pendrive-ami, kartami SD, no i do niedzielnego programowania.
[#22] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@recedent, post #17

Na szczęście do niczego nie zostałem przekonany. Wszedłem tutaj by się dowiedzieć jak mocnego laptopa (a raczej wnętrzności) potrzebuje by spróbować potomków WB. Kolega powyżej dał mi namiar na stronę jednego z systemów - zobaczyłem, nie przeczytałem wszystkiego (jestem w pracy) ale jak najbardziej mi się spodobał. Nie jestem fanem Apple dlatego chciałem jakieś konkretne wymagania - może spróbuję system pod emulatorem - czekam na książkę Krzyśka.
Wcale nie postawiłem krzyżyka na tym temacie. A1200? No jasne, tym bardziej jeśli trafi się okazja! Ale nie mam zamiaru ładować w jego upgrade - widziałem jak ceny za części wyglądają w sklepach - pozostanie dla mnie maszyna do retro sceny i łamania joysticka podczas piwnej posiadowki ze znajomymi.
Jeśli chodzi o tworzenie -muzyka, grafika, programowanie - to jak najbardziej skłaniam się w kierunku nowszych produkcji z Amiga na sztandarze.
Problem w tym że będąc nowym w temacie czasem ciężko znaleźć odpowiedzi, których się naprawdę szuka. Zwłaszcza jeśli ląduje się w towarzystwie, które ma to na codzień i każdy problem czy zagadnienie uważa za blachę a jego rozwiązanie za coś oczywistego.

...nie żebym jakiś żal miał czy coś w tym stylu :]

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 23:56:29 przez Rajtuz
[#23] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@HOŁDYS, post #4

ps.po co nowemu mieszać w głowie


Intuicja mi mówi, że to nie jest żaden nowy, tylko stary dziad ze zbanowanym multikontem.szeroki uśmiech
[#24] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Andrzej Drozd, post #23

W sensie, ze kaka jest znowu z nami ?
[#25] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Aniol, post #24

Kto wie? Nick ma LGBT.OK
[#26] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Bartek2075, post #19

A grałeś już w Banshee na A1200? Pokaż certyfikat.OK
[#27] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Andrzej Drozd, post #23

Andrzej Drozd
...tylko stary dziad ze zbanowanym multikontem.


Właśnie słuchałem wywiadu z Tomkiem Marcinkowskimi a dokładniej części, która dotyka trollowcow z multikontami. Nie mam pojęcia po kiego walca ktoś chciałby się w to bawić. I jak na starego dziada przystało mam wiele więcej ważniejszych rzeczy do zrobienia niż sianie fermentu między wierszami tego forum.

Żeby nie zabijać zbyt daleko od tematu dopisze tutaj (jak wrócę z roboty) specyfikację tego co mam w laptopie. A bardziej co zacna i obeznana w temacie osoba powie mi czy mogę na nim emulować coś więcej niż tylko symulacje komputera jaka teraz jest :]

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 03:16:58 przez Rajtuz
[#28] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Rajtuz, post #27

A więc tak. Czy masz oryginalny AmigaOS4.1 FE dla klasyka? Jeżeli nie masz, to daj sobie spokój z PPC. Zresztą emulacja PPC na jednym rdzeniu, nawet na najnowszych prockach to bida, która nie dogania oryginalnych kart BlizzardPPC (a na nich używanie np. OWB lub NetSurfa nie jest zbyt komfortowe jeśli chodzi o prędkość). Nie wyobrażam sobie zabawy z AOS4 na czymś wolniejszym.OK

Zajmij się normalnym systemem 68k, czyli 3.1 z odpowiednimi rozszerzeniami typu ClassicWB lub AmigaSYS.
Co do tego potrzebujesz?
Wystarczy jednordzeniowy procesor o taktowaniu 1 GHz. Ja kiedyś używałem na Pentium 3 500 MHz i należy przyjąć że taki proc jest za słaby.
Natomiast każdy Pentium 4 taktowany co najmniej 1 GHz jest OK.OK
Nie potrzeba dodatkowego ramu, ani karty graficznej.

Czyli, potrzebujesz laptopa za 100 zł z Allegro, emulator WinUAE (z zaptaszkowaną opcją JIT), i...tyle.
[#29] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Rajtuz, post #1

Procesor na pewno musi mieć instrukcje SSE2.

Bez tego pod WinUae niczego lepszego niż Amiga 500/600 nie ustawisz aby emulował.
[#30] Re: Laptop - emulacja/wymagania classic-ppc

@Rajtuz, post #22

na pewno po śmierci będę twierdził że najlepsza Amiga to prawdziwa amiga nie zadne emulatory czy pseudo postamigowe popluczynki.

Zainwestuja w najtanszy zestaw zobacz czy ci sie spodoba potem mozesz odsprzedac (jest popyt patrzac po cenach) i kupic cos lepszego i drozszego np A4000 ;)

Mi Amiga daje dużo frajdy odskoczni oraz powrotu sentymentalnego do wspomnien gdzie uciekalo sie na wagary w podstawowce z kumplami aby pograc u kolegi w latach 80tych a potem na studiach dalej miec amige w akademiku w mimo że wiatr w oczy cały czas...gdy koledzy mieli szybsze PC lub brak odpowiednika oprogramowania wymaganego na uczelni.

Dzień gdy dostałem wymarzoną pierwszą Amigę mógł się równiać z dniem kiedy na świat przyszedł mój pierworodny (ma zresztą swóją A600 i bardzo lubi puszczać mody demka (sushi boyz rulez) no i gierki). Pozniej kupiona za pieniadze z korpo A3000/4000 nigdy nie dały mi tej samej frajdy co pierwsza Amiga na biurku w 1992 (albo poczatek93)

Komputery apple czy nowe next gen pegasosy itd przechodzę obojętnie ..tak jak widzę stojąca na parkingu skode :D

Kocham tą moją Amigę i tak już chyba umrę...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem