kategoria: A500 Mini
[#1] A500 mini i joystick
Czy ktoś mógłby polecić jakiś dobry joystick USB (najlepiej bezprzewodowy), który zadziałałby z konsolą A500Mini ? Wiem, że jest Competition Pro, ale przydałoby się coś z przyciskiem fire pod palcem wskazującym.
[#2] Re: A500 mini i joystick

@MarX, post #1

Rozumiem że chodzi o joystick w sensie joystick nie gamepad.
Na alledrogo nie znalazłem joysticków bezprzewodowych, gamepady owszem.
Ale jak zdzierżysz kabel to ten wygląda całkiem przyzwoicie

https://allegro.pl/oferta/joystick-easy-line-firejet-usb-11766097482
[#3] Re: A500 mini i joystick

@don_rafito, post #2

Potencjometr sugeruje, że to analog. Niezbyt dobrze.
[#4] Re: A500 mini i joystick

@don_rafito, post #2

A to nie jest czasem "anałog"? W amigowe gry chyba raczej słabo się gra takim czymś?
[#5] Re: A500 mini i joystick

@MarX, post #1

Nooo dla mnie jedyna opcja to podpinanie naszego dzoja db9.
Z tym adapterkiem



Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 18:12:09 przez mikecios
1
[#6] Re: A500 mini i joystick

@mikecios, post #5

Nooo dla mnie jedyna opcja to podpinanie naszego dzoja db9.
Z tym adapterkiem

O fajne, nie wiedziałem nawet, że takie coś jest OK
[#7] Re: A500 mini i joystick

@MarX, post #6

No to juz wiesz, rewelacja ;)
[#8] Re: A500 mini i joystick

@mikecios, post #7

Na kablu USB np. taki joystick jest w x-kom za 99pln ale można poczekać na jakiś kod weekendowy czy inną promocję:


Lub (jak ktoś ma TheC64 to można grać tym):


Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 19:04:41 przez PWS
[#9] Re: A500 mini i joystick

@PWS, post #8

Problem w tym, że autor wątku chce joystick z przyciskiem fire w drążku, a na tym polu posucha jeśli chodzi o nowe konstrukcje. Dobrym rozwiązaniem jest adapter, który pokazał mikecios. Ja mam taki, tylko że podwójny. Do tego jakiś joy z epoki i sprawa załatwiona. Korzystam z takiego rozwiązania razem z The C64 i Raspberry Pi 400 z PiMigą 2.0. Tylko trzeba pamiętać o przełączeniu trybu działania adaptera, żeby mógł być wykryty. No i niestety będzie się trzeba bujać z kablami.

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 19:24:21 przez Grzegorz_P
[#10] Re: A500 mini i joystick

@mikecios, post #5

No racja. Przecież mam sam to stosuje
[#11] Re: A500 mini i joystick

@mikecios, post #5

A to działa? Bo czytałem gdzieś w necie ze nie działa ani "z mini" ani z "the c64"
[#12] Re: A500 mini i joystick

@PWS, post #8

Kiedyś napaliłem się na ten joystick (ze zwykłą wtyczką) i kupiłem parę sztut w amigastore,
jeden już się zepsuł chyba na kablu, bo czasem działa, a czasem nie...
mimo, że mało używany, a kabel nie był zawijany, ani łamany.
w starych joyach nie miałem takich przypadków, mimo braku litości w użytkowaniu.
W innym egzemplarzu jeden fire wadliwy, nie klika jak trzeba i jakby wciśnięty był...
ogólnie trzeba nastawić się na niespodzianki
[#13] Re: A500 mini i joystick

@druzil28, post #11

Nie wiem jak z reszta ale z pi4 dziala. Trzeba dopytac u sprzedajacego.
[#14] Re: A500 mini i joystick

@druzil28, post #11

Adapter RetroFun! działa na bank z The C64 Maxi oraz z Pi 400 z PiMigą na pokładzie. Domyślnie jest skonfigurowany do współpracy z PC z Windows na pokładzie. Żeby zadział z The C64, trzeba go przełączyć w inny tryb pracy. Instrukcja jak to zrobić znajduje się w dokumentacji. Z tego co pamiętam należy podłączyć do adaptera joystick, przytrzymać dół i fire przez 10s i włączyć zasilanie. Oczywiście operacja jest odwracalna.
[#15] Re: A500 mini i joystick

@Grzegorz_P, post #14

Dokładnie OK


Reasumując. A500 Mini i dżojstik w sensie joystick to tylko DB9 (Amiga/C64) i adapter Retro Fun. Na szczęście na alledrogo są cały czas dostępne. A jak USB to albo coś współczesnego albo czekać na UNIjoy-a. Bo też na być wersja pod USB.
[#16] Re: A500 mini i joystick

@don_rafito, post #15

A jest cos takiego co podłączy dwa joye do A500 mini ? W sensie jedno urzadzenie a nie dwa takie :)
[#17] Re: A500 mini i joystick

@druzil28, post #16

Z tym akurat nie wiem dokładnie. Aczkolwiek ta przejściówka na usb co polecają koledzy jest super.

Ja do mini wczoraj kupiłem pad logitecha bezprzewodowy:

https://www.mediaexpert.pl/gaming/kontrolery-pady/kontroler-logitech-bezprzewodowy-f710-pc?gclid=EAIaIQobChMIupu3s4G59wIVidmyCh3vvg6QEAQYASABEgIHofD_BwE

Działa świetnie. Odległość około 3 metrów i zasięgu nie gubi. Bardzo dobrze wykonany. Testowałem analogi na shotterach, krzyżak okrągły na platformówkach. Gra się świetnieszeroki uśmiech
1
[#18] Re: A500 mini i joystick

@don_rafito, post #15

Cześć

U mnie stoi joy z Ami przy moich konsolach jako "pamiątka".
A tu proszę, może go jeszcze wykorzystam przy A500 mini?

Tylko, że nie mogę znaleźć takiego adaptera (tak "na szybko").

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 12:23:41 przez łysy0800
[#19] Re: A500 mini i joystick

@łysy0800, post #18

Tylko, że nie mogę znaleźć takiego adaptera (tak "na szybko").

Nie możesz znaleźć, bo adaptery "wyszły" . Pytałem "RJ_Adaptery" na znanym portalu aukcyjnym kiedy będą dostępne. W odpowiedzi otrzymałem, że "na razie przygotowane do produkcji". Tak więc czekamy
[#20] Re: A500 mini i joystick

@recedent, post #4

W amigowe gry chyba raczej słabo się gra takim czymś?


Może to zależy do czego człowiek był przyzwyczajony w młodości i szczątki jakiej "pamięci mięśniowej" pozostały? Ja na przykład wysiadam w amigowych i w atarowskich grach (wiadomo - Atari to też "cyfrowy" joystick) z użyciem współczesnych padów, ale za to na analogowym joysticku zawsze takie giercowanie wychodzi lepiej. Co ciekawe - to zadziałało również z zupełnie nowym joystickiem, który chciałem przetestować po zakupie - pierwsze co mi wówczas przyszło na myśl to odpalić River Raid, pamiętam doszedłem w tej właśnie sytuacji do 30 poziomu bez utraty życia :) I to bez żadnej specjalnej kalibracji, a tylko tak jak został wykryty.
[#21] Re: A500 mini i joystick

@druzil28, post #16

Ja mam coś takiego:

RETROFUN! TWIN

ale musisz poczekać "aż się zrobią" nowe i wrócą do oferty.
Do tego dobrze jest dokupić przedłużkę USB. Adapter jest spory i może zasłaniać dostęp do sąsiednich gniazd. W przypadku Pi400 taka przedłużka była mi niezbędna.
1
[#22] Re: A500 mini i joystick

@Grzegorz_P, post #21

Kurczę 3 albo 4 dni temu jeszcze byly
https://allegro.pl/oferta/retrofun-pc-joy-myszka-amiga-atari-c64-adapter-9839268892
Widać po premierze A500 wszyscy wykupili.
Emu nie emu, i jak tu się nie cieszyć z popularyzacji Amigi.
[#23] Re: A500 mini i joystick

@don_rafito, post #22

Wspaniały powrót do świetności AmigiOK
[#24] Re: A500 mini i joystick

@klank, post #23



Mój joy, który już jest pełnoletni, i chyba z 20 lat nieużywany.
[#25] Re: A500 mini i joystick

@Grzegorz_P, post #21

Znalazłem prawdopodobnie identyczne urządzenie i jest dostępne,tyle że firmy electronica4you.Czy ktoś mógłby potwierdzić czy to będzie hulać z A500Mini?
[#26] Re: A500 mini i joystick

@MarX, post #1

Jeszcze chwilkę! Mamy opracowaną wersję USB która działa z A500 mini i C64 mini/maxi





Tak działa wersja USB - tym razem na PC. Ruszamy w czerwcu!

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 11:55:19 przez aristo6
2
[#27] Re: A500 mini i joystick

@enzo83, post #25

@enzo83
Znalazłem prawdopodobnie identyczne urządzenie i jest dostępne,tyle że firmy electronica4you.Czy ktoś mógłby potwierdzić czy to będzie hulać z A500Mini?

Pytałem ich i na tą chwilę ten adapter nie będzie działał z TheA500Mini. Ale napisali, że "potrzebują 1-3 tyg. żeby ogarnąć temat". Tak więc jest szansa, że niedługo zadziała

@aristo6
Jeszcze chwilkę! Mamy opracowaną wersję USB która działa z A500 mini i C64 mini/maxi

Czekam (nie)cierpliwie
[#28] Re: A500 mini i joystick

@niebuszewo, post #20

Z perspektywy czasu i po dłuższych przemyśleniach dwie kwestie mi się w temacie jeszcze nasunęły. Pierwsza to taka, że hipotetyczno-mityczny "Łukasz" czy "Paweł" (najpopularniejsze imiona męskie z lat 80) przypadkiem dowiadujący się, że "w sprzedaży znowu jest Amiga" taka jaką katował około połowy lat 90 jako dzieciak - po zakupie The A500 przeżyje rozczarowanie. Przypadkowy klient prawie na pewno nie będzie przed rozpakowaniem zdawał sobie sprawy, że klawiatura jest niedziałającą imitacją. Już w tym momencie po rozpakowaniu urządzenia może poczuć się zwyczajnie oszukany, nawet jeśli nie "ukłuje" go w oczy i nie zastanowi wcześniej dlaczego ta "Amiga" jest taka mała. Nie będzie mógł naciskać klawiszy grając w F-16 Combat Pilot (dołączonym do zestawu) próbując sobie przypomnieć jak to było gdy rozgryzał F117 Stealth Fighter i intrygowała go misja w której jednym z "primary target" były "SAM at Stupsk". Klawiszologia F-16 Combat Pilot Poza tym - nieodłączną częścią "experience" i "feelingu" amigowego w latach 90, nawet dla niezorientowanego technicznie chłopaka, wyłącznie nastawionego na gry - były dyskietki i "jedyny" program użytkowy - X-Copy. Tego również nie oferuje The A500.

Wg mnie jest nieporozumiem sugerowanie że ktoś "przypadkowy" i "nietechniczny" się "zachwyci" nieposiadającą klawiatury, dyskietek i X-Copy rzekomą "Amigą z lat 90" bo będzie mu przypominała dzieciństwo. Według mnie - jak to ktoś już w tym wątku wspominał - mityczny "Łukasz" dobijający 40 niebędący obecnie (retro)komputerowym geekiem nie jest grupą docelową tego produktu. Jest nią raczej "owca (baran?) do strzyżenia" i tak już siedząca w "tych klimatach", która rzuci się na wszystko, co choć trochę przypominać będzie Amigę.

Druga sprawa - kompletnie nie trafiają do mnie argumenty, że z powodu x czy y ów produkt powinen być dla mnie - geeka tuż przed 50 - bardziej "amigowy" od emulatora w dowolnej formie. Z racji mojego "lewackiego skrzywienia" postrzegam go prędzej w kategorii kolejnego niepotrzebnego kawałka plastiku, który prędzej czy później będzie w rozdrobnionej formie jedzony przez rybki w oceanach, tylko dlatego że ktoś chciał zarobić pieniądze stwarzając sztuczny popyt na kolejny niepotrzebny plastikowy gadżet.

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 11:28:23 przez niebuszewo

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 11:36:46 przez niebuszewo
[#29] Re: A500 mini i joystick

@niebuszewo, post #28

Z całej tej wypowiedzi wynika jedynie że ten produkt nie jest dla Ciebie. Tak samo jak dla Ciebie nie jest C64mini, NesMini itp itd. I nie stawiaj się na siłę w roli Łukasza czy Pawła bo jednak A500 mini sprzedaje się całkiem nieźle i oni jednak cieszą się z produktu.
1
[#30] Re: A500 mini i joystick

@niebuszewo, post #28

Zadziwiający więc jest fakt dość dobrych wyników sprzedaży TheA500 mini. A że większość konsol została nabyta drogą internetową powinna być już fala tsunami zwrotów zawiedzionych klientów. Reasumując powyższe tezy powinniśmy się wkrótce spodziewać zbiorowego samobójstwa twórców wspomnianej konsoli jakoż zawiodła ona oczekiwania fanatycznych amigowców... no bo przecież nie ma klawiatury i stacji dyskietek... głową w mur

Powyższy tekas potraktujcie jako ironię (tłumaczę to tym mniej domyślnym).

Kolega "z Niebuszewa" i inni niech dalej bawią się czym tam chcą, wiemy już że sprzęt do nich nie trafia - wcale nie musi... tyle tylko że życie jest o tyle fajne, że nie jesteśmy jednakowi, nie musimy myśleć czy czuć tak samo. Zapewniam że konsolka znajdzie swoich nabywców pomimo ględzenia środowiska Amigowego. Amiga niestety już nie zmartwychwstanie - trzeba się z tym pogodzić i po prostu żyć dalej z tym co jest

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 12:26:05 przez PWS
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem