kategoria: WinUAE
[#1] Emulacja nowych systemów
Mam prośbę do fachowców od EPROM. Z racji tego, że system Amigi ewoluował, potrzebowałbym plik ROM dla Winuae z kickstartem 3.2.2. Zakupiłem do A600 kickstart 3.2.2, lecz stary system (ten z kickstartu 3.2) nie uruchamia się, tzn wiesza się podczas działania startup-sequence. Po przełożeniu kickstartu na 3.1.4 działa, tak samo jak działał na kości 3.2.

Rozumiem licencje, prawa autorskie itd, więc jeśli trzeba to zapłacę za taki plik .ROM. Oczywiście zarówno chodzi mi o wersję dla A500/600/2000, jak i dla A1200/4000. Czy ktoś pomoże? Chciałbym posiadać identyczne konfiguracje i systemy zarówno w żywych Amigach, jak i w WinUAE.

No chyba, że osprzęt do tego nie jest aż tak drogi i ktoś powie mi jak mógłbym samemu sobie stworzyć taki plik .ROM zgrywając zawartość z kickstartu?
[#2] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #1

Na Aminecie znajdziesz soft który zrzuci Kickstart do pliku.
[#3] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #1

Użyj programu GrabKick z Aminetu.
1
[#4] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #1

wiesza się podczas działania startup-sequence

a co to dokładnie oznacza?
Bo może Rom Ci działa tylko np WB nie ma jakichś bibliotek?
Jakie są oznaki zawieszania się?
[#5] Re: Emulacja nowych systemów

@c64portal, post #4

Już nie pamiętam.

Wszystko stało się pół roku temu gdy padł mi kickstart 3.2 w A600. Na nowym kicku 3.2 wszystko działało, ale już kupiłem nowy 3.2.2 i na nim system się uruchamiał ale po czasie coś się wieszało.

Podejrzewam, że nie jest winą sam system 3.2.0 (jeśli tak go mogę tu nazwać), a jego nakładka czyli BestClassicWB z EAB, gdzie osobno jest wersja dla OS 3.2 i osobno dla 3.2.1. Ja akurat miałem tą dla 3.2. Pewnie tam się różni jakąś pierdółką w startup-sequence, no ale system nie startuje. I tak będę uruchamiać Amigę z tym kickstartem 3.2.2, aby sobie go zrzucić do WinUAE, więc dam znać co to za błąd.
[#6] Re: Emulacja nowych systemów

@c64portal, post #4

Chwilkę potestowałem teraz i po jakiejś minucie system się wiesza. Na kick 3.1.4 działa prawidłowo.

Co ciekawe pod tym kickiem 3.2.2 nie działa mi gotek, więc muszę sobie na kartę pamięci zgrać Grabkick.
[#7] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #6

Udało mi się zgrać kickstart do pliku .ROM. Na Winuae wszystko działa, nic się nie wiesza nawet pod tą kartą pamięci prosto z Amigi... Dziwne naprawdę.
[#8] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #7

Jakiego DEVICE używasz do obsługi HDD pod emulatorem ?
Zalecane do osiągnięcia zwiechy to IDE0 zamiast UAE0
[#9] Re: Emulacja nowych systemów

@Norbert, post #8

UAE używam. Pod IDE nie czyta mi karty SD.
[#10] Re: Emulacja nowych systemów

@Norbert, post #8

Postawiłem system od nowa na WinUAE na nowym ROMie. Wszystko pięknie, ładnie. Amiga dalej się wiesza na tym nowym systemie po jakiejś minucie użytkowania jak kliknę na belce prawym przyciskiem myszy. Podejrzewam, że to wina kickstartu. Na kicku 3.1.4 działa bezbłędnie.
[#11] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #9

I dlatego na Winuae działa poprawnie, a na Amidze nie jest stabilnie.
Trochę dziwne że emulator nie widzi karty SD.
Jakie czynności robisz gdy "podpinasz" kartę sd do emulatora jako IDE0.
HDtoolbox, jakie urządzenia widzi pod scsi.device.?

Ps.
Imm nowszy system, tym gorzej. Tak to można wywnioskować.
A już brak obsługi stacji dyskietek (gotek) to już szczyt.
No chyba że gotek źle skonfigurowany, albo brak interface stacji gdy jest podpięty jako df1

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 19:41:53 przez Norbert
[#12] Re: Emulacja nowych systemów

@nostrum666, post #3

Z racji tego, że system Amigi ewoluował, potrzebowałbym plik ROM dla Winuae z kickstartem 3.2.2. Zakupiłem do A600 kickstart 3.2.2, lecz stary system (ten z kickstartu 3.2) nie uruchamia się, tzn wiesza się podczas działania startup-sequence. Po przełożeniu kickstartu na 3.1.4 działa, tak samo jak działał na kości 3.2.


1) może jakieś wersje bibliotek się "gryzą" ?
2) lub potrzeba wyedytować s:s-s, osuwając zbędne linijki?
3) a może próbuje załadować nowe np scsi.device, które już jest w rom?
4) po prostu dopytaj się sprzedawcy dlaczego tak jest?

Użyj programu GrabKick z Aminetu.

on zgrywa max 512kb rom


Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 19:50:27 przez Cezarykl
[#13] Re: Emulacja nowych systemów

@Norbert, post #11

IDE działa wtedy gdy w WinUAE ustawię chipset extra na A600. Normalnie mam ustawiony A500 bo się szybko system wtedy ładuje, ale rozumiem, że przy ustawieniu A500 IDE nie zadziała, bo A500 nie posiadała IDE. Zgadza się?

Uruchomiłem teraz tą kartę SD poprzez IDE na emulatorze. Wygląda na to, że tu jest ok.

Dokładnie w tym miejscu gdy kliknę PPM, to lekko kolory na belce się zmieniają i jest zwiecha.


Pod WinUAE jest ok:

[#14] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #13

Dokładnie w tym miejscu gdy kliknę PPM, to lekko kolory na belce się zmieniają i jest zwiecha.

w CLI wpisz:
setpatch
version
version icon.library
version workbench.library
version scsi.device
version asl.library
version reqtools.library

i pokaż co wypluwa po każdej z tych komend.

ps.
to chyba nie jest standardowy widok belki systemowej,
czyli jakiś program TO zmienia i może z nim są problemy?


Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 20:07:43 przez Cezarykl
[#15] Re: Emulacja nowych systemów

@Cezarykl, post #14

VisualPrefs+Birdie od zawsze używam i odkąd nie odpaliłem kicku 3.2.2 to nie miałem problemu z nimi. VisualPrefs działa nawet na procku 68000, natomiast Birdie na procku 020+. Tu mam procek 030 50MHz i 64MB Fast Ram, więc to nie to.

Co do wersji, tu jest wszystko:


To zrzut z WinUAE, no ale chyba nie ma sensu odpalać na Amidze i robić screen, no bo to ta sama karta SD.
[#16] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #15

ewidentnie któraś biblioteka wywala błąd
spr jeszcze to:

version asl.library
version reqtools.library
version version.library

no i przydała by się informacja ze snoopdosa,
aby było wiadomo, na czym się zwiesza.
[#17] Re: Emulacja nowych systemów

@Cezarykl, post #16



Jeśli chodzi o SnoopDos, to na Amidze miałem uruchomiony SnoopDos i nic nie wyświetliło gdy nastąpiła zwiecha, a już potem nawet mysz nie reaguje. Lekko kolory się zmieniają w okolicy lewego górnego rogu ekranu i koniec. Mam wrzucić screen z Amigi?
[#18] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #13

IDE działa wtedy gdy w WinUAE ustawię chipset extra na A600. Normalnie mam ustawiony A500 bo się szybko system wtedy ładuje, ale rozumiem, że przy ustawieniu A500 IDE nie zadziała, bo A500 nie posiadała IDE. Zgadza się?

Od samego początku piszesz o A600, teraz okazuje się że emulujesz A500.
Potem się dziwisz na inne reakcje Winuae względem A600.
Nie używasz IDE0 chipsetu extra A600.
A500 nie ma ide, pcmcia i wiele innych rzeczy.
Wywróciłes wszystko do góry nogami i nie zauważasz różnicy.
A jeszcze jaką kartę turbo emulujesz na Winuae (w A500 czy wA600).
Bo chyba jakaś kartę turbo masz w prawdziwej Amidze ?


Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 20:29:20 przez Norbert
[#19] Re: Emulacja nowych systemów

@Norbert, post #18



To jest zdjęcie po zawieszeniu Amigi. Pisałem że przy Winuae przełączyłem już na A600 i IDE żeby było wiarygodnie. Turbo to A630 jak pisałem 030 50MHz i 64MB FastRam. CPU Cache mam wyłączone oczywiście. CPU libs mam zainstalowane bo na prockach powyżej 020 CPU checkinstall krzyczy że brakuje mu bibliotek.

Winuae mam ustawione bardzo blisko realnej Amigi. 030 x8, cycle exact, Chipset ECS A600, 64MB Z3 Fast Ram, ROM mam zgrany Grab Kickiem prosto z Amigi.

Mam nagrać filmik jak się Amiga wiesza, a potem jak śmiga na kickstarcie 3.1.4 czy możecie mi wierzyć na słowo?
[#20] Re: Emulacja nowych systemów

@Norbert, post #18

Podejrzewam też, że to może przez modyfikacje kickstartu, bo tu mam naklejkę i napisane jest, że są dodatkowe bajery w nim...
[#21] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #20

Wyrzuciłem MagicMenu z WBStartup i teraz nie wiesza się. Dziwne, że to tylko pod Amigą się dzieje na tym kickstarcie. WinUAE też przecież uruchamiam pod nim, bo nie posiadam innego, więc z niego zgrabowałem sobie system do pliku ROM.
[#22] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #21

Myślę, że pomyliłeś jakieś oprogramowanie...

OS 3.2 jest niekompatybilny z OS 3.1.4, 3.9 i 3.1

Jeśli wymieszasz pliki systemowe i biblioteki z tych systemów, będziesz miał niestabilny system! Guru zawsze będzie za drzwiami.

Jeśli emulujesz A600, musisz użyć natywnego A600 Kickstart 3.2, nie możesz używać innych Kickstartów.
.

To jest mój OS 3.2.2 na WinUAE


Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 21:25:45 przez AMIGASYSTEM

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 21:26:26 przez AMIGASYSTEM
1
[#23] Re: Emulacja nowych systemów

@AMIGASYSTEM, post #22

No ale nie ma systemu OS 3.2.2 dla kickstartu 3.2.2. Zainstalowałem czysty OS 3.2 na kartę pamięci, do tego zainstalowałem dodatek BestClassicWB w wersji 2.0.4 dla OS 3.2.1. Nie ma wersji OS 3.2.2, tylko podstawowa OS 3.2. Nic z 3.9, 3.1 ani 3.1.4 nie instalowałem. Może po prostu trzeba aktualizację MagicMenu wgrać jeśli się używa kickstartu 3.2.2? Przekonamy się w przyszłości, gdy kupię kickstart 3.2.2 do A1200.
[#24] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #23

Postaw sobie system normalnie na Amidze a nie na winuae,
Tyle czasu co tu piszesz to byś miał go ogarniętego.
[#25] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #23

CPU checkinstall krzyczy że brakuje mu bibliotek.

to wywal lub zakomentuj (CPU checkinstall) w s:s-s, i będzie spokój.

system 3.2 jest mocno zmieniony, nawet porównując DO 3.1.4
i sporo programów może mieć problemy z najnowszymi wersjami bibliotek 3.2

proponuję jeszcze przetestować
workbench 3.1 z tym kickstartem
workbench 3.1.4 z tym kickstartem
łącznie z tym, problematycznym, wieszającym się programem (-ami).

:)

Może po prostu trzeba aktualizację MagicMenu wgrać jeśli się używa kickstartu 3.2.2?

baaardzo możliwe !
[#26] Re: Emulacja nowych systemów

@mwb113, post #24

Instaluję system z pliku .iso. Nie mam CD w Amidze. Przecież to to samo, bo go przeinstalowałem na tym pliku ROM właśnie. Napisałem, że MagicMenu powodował zwiechy. W sumie w SnoopDos to były ostatnie pozycje, które rejestrował.
[#27] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #26

MagicMenu powodował zwiechy. W sumie w SnoopDos to były ostatnie pozycje, które rejestrował.

w konfigu SnoopDos możesz ustawić, aby nie pokazywał komunikatów z fontami
oraz, ewentualnie, aby pokazywał tylko błędy

wtedy dużo oszczędza się czytania linijek na ekranie.


Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 22:33:54 przez Cezarykl
[#28] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #23

3.2.1 i 3.2.2 są aktualizacjami, a także zapewniają odpowiedni KickStart

Czy MagicMenu działa bez BestClassicWB?

Jak widać na moim zrzucie ekranu, używam MagicMenu i działa dobrze
[#29] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #26

WinUAE też przecież uruchamiam pod nim, bo nie posiadam innego, więc z niego zgrabowałem sobie system do pliku ROM.


Instaluję system z pliku .iso.

w tym iso są pliki ROM

ale to nic nie zmieni, bo często i gęsto jest tak, że pod emulatorem wszysko działa ok
a na prawdziwej amidze już nie za bardzo,

niedawno JUEN w nagranym wywiadzie/filmie na YT, o tym wspominał, że podczas tworzenia,
jego IMP, działał super, ale na prawdziwej amidze już niestety NIE.
[#30] Re: Emulacja nowych systemów

@Cezarykl, post #29

Nie zgadzam się, emulacja, jeśli dobrze ją skonfigurujesz, zachowuje się jak Amiga, ale nigdy nie może przekroczyć kompatybilności prawdziwej fizycznej Amigi, chyba że Amiga ma wadę sprzętową, albo oprogramowanie zostało źle opracowane.

Emulacja na swoją korzyść ma wiele możliwości ulepszeń, ale nigdy nie może przekroczyć kompatybilności, w przeciwnym razie Toni Willen lub inni programiści nie mieliby systemu referencyjnego.

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 00:37:57 przez AMIGASYSTEM

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 00:39:23 przez AMIGASYSTEM
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem