kategoria: WinUAE
[#31] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #15

Dla VP jest jakaś ładka do 3.2
https://aminet.net/package/util/wb/VP-QuickFix
[#32] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #26

A sprawdzałeś wielkość zgrabowanego ROMu. Rozumiem, ze w Amidze masz modyfikowanego Kicka 3.2 o wielkości 1MB. Nie jestem przekonany, że Grabkick potrafi takiego zgrać w całości i otrzymujesz tylko pierwsze 0,5MB. Oryginalny ROM 3.1.4 też ma 0,5MB więc w Amidze zachowuje się inaczej niż ten modyfikowany 1MB, brakujące elementy, te znajdujące się w drugich 0,5MB ROMu są ładowane z dysku/karty. Winuae jeśli dostaje ROM 0,5MB to też będzie zachowywał się inaczej niż Amiga z 1MB ROMem i brakujące pliki będzie ładował z dysku/karty.
Generalnie wygląda, że problemem u Ciebie jest ten modyfikowany 1MB ROM. Pliki które masz w dodatkowych 0,5MB ROMu musisz też mieć na dysku/karcie, bo działa Ci z ROMem 3.1.4. Może wersje tych dodatkowych elementow z ROMu są inne niż te na dysku/karcie lub ma znaczenie sposób/kolejność ich ładowania do systemu.
[#33] Re: Emulacja nowych systemów

@dolek, post #32

Plik .rom zajmuje 512KB. Inaczej nie zapisałby się w ADFie.

@DonRafito: łatka do VP służy praktycznie do uruchomienia go pod procesorem 68000. Dodatkowo w OS 3.2.0 przesuwa napis belki ekranu tak, żeby grafika nie zasłaniała początku tytułu belki. Przynajmniej takie są moje spostrzeżenia. Póki używam procka 020+ to nie używam nigdy tej łatki. Poza tym jak wspominałem, wyłączenie MagicMenu sprawiło, że Amiga się przestała wieszać. VisualPrefs i Birdie nie ruszałem.
[#34] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #33

Czyli twoja konfiguracja Amigi pod Winuae nie odzwierciedla rzeczywistego sprzętu i w sumie bliżej jej sprzetowo do Amigi z ROMem 3.1.4 (0,5MB). Ciekawe, czy z niemodyfikowanym ROMem 3.2 (0,5MB) problem też by się objawiał. Ja nie mam tego jak sprawdzić, mam tylko ROM 3.1.4.
[#35] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #33

Po prostu uzywasz nietypowego ROM-u. Jakbys uzywal typowego 0.5MB 3.2.2 to pewnie nie mialbys problemow. Musisz pamietac, ze ROM to jest Read Only Memory. I nie da sie jego patchowac w prosty sposob, czyli bezposrednio jakis obszar pamieci. Co innego RAM tutaj mozesz robic w zasadzie co chcesz, jesli chodzi o patchowanie. Prawdopodobnie MagicMenu patchuje jakby jakis modul (pewnie wb.library), byl w RAM-ie a nie w ROM-ie. A to nie zadziala, bo te zmiany nie beda zapisane. Jesli chodzi o WinUAE to byc moze dopuszcza robienie zmian w obszarze ROM-u. Choc w zasadzie nie powinien, ale moze to jest kwestia ustawien WinUAE.
[#36] Re: Emulacja nowych systemów

@Don_Adan, post #35

Po prostu uzywasz nietypowego ROM-u. Jakbys uzywal typowego 0.5MB 3.2.2 to pewnie nie mialbys problemow.

skąd ci takie bzdury przyszły do głowy ??


https://aminet.net/package/util/wb/VP-QuickFix
tu masz wyjaśnienie problemu, cytat:
main purpose is
to make the program compatible with the new AmigaOS 3.2. That's because
the 1.5k release doesn't quite get along with all the changes Intuition
underwent in V47.
[#37] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #33

ZDECYDUJ SIE
Plik .rom zajmuje 512KB. Inaczej nie zapisałby się w ADFie.


Znajdź różnice.
[#38] Re: Emulacja nowych systemów

@Cezarykl, post #36

Ale wiesz, ze problem dotyczy Magic Menu, a nie Visual Prefs?
[#39] Re: Emulacja nowych systemów

@Norbert, post #37

1MB? A skąd ja mam wiedzieć że to właśnie jest rozmiar pamięci? Nie jestem jasnowidzem. 1MB może równie dobrze oznaczać, że wymaga 1MB fast ram. Nie sądziłem że modyfikacje mogą sprawić taki problem. Chyba lepiej jest przepłacić i kupić oryginał niż takie druciarstwo. Ani nie używam SCSI, ani nie używam gniazda CF, więc pół MB pamięci poszło na to żeby Amiga się wieszała na głupim MagicMenu.
[#40] Re: Emulacja nowych systemów

@Norbert, post #37

Byc moze taki 0.5MB rom odpala sie na WinUAE, druga czesc jest po prostu pusta i nic z niej nie jest wykorzystywane. Po prostu ten obszar jest tylko skanowany przez kick.
[#41] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #39

Ten nieoryginalny kick w tych dodatkowych 0.5 pamięci zawiera te biblioteki (icon.library, workbench.library its) które są doczytywanie z dysku twardego w czasie blogowania.
Nie. Nie jest wymagane 1MB pamięci fast jak sugerujesz.
Te SCSI, których niby nie używasz to scsi.device,
Amiga nie ma gniazda CF, tylko PCMCIA.
Przypuszczalnie masz dograne FAT95 i compactflash.device do ROM. Dzięki temu, prawdopodobnie masz możliwość bootowanie z PCMCIA za pomocą kart CF czy SD.

Pokaż opis aukcji na której kupiłeś ROM.
Dokumentacji nie dostałeś razem z KICK ?

ps.
Czy naprawde przejście na 3.2.x jest tak wymagane żeby uruchomić gry, programy.
Co wymaga tak nowego kick ?
[#42] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #39

mylisz się i to grubo
nic nie zajmuje dodatkowej pamięci,

konstrukcja amigi ma swoją MAPĘ PAMIĘCI, gdzie wszystko jest z "góry ustawione"
czy to kickstart (256k, 512k, 1mb czy 2mb), ZII czy ZIII itp, itd.

ps.
https://www.ppa.pl/forum/amiga/41633/please-insert-a-volume-containing-libs-icon-library-in-any-drive
i z tym 1mb kickiem (niezależnie od jego wersji) masz sporo mniej kłopotów, o których nawet nie masz pojęcia.

https://amiga.cafe/forum/main-forum/kennisbank/21153-melding-please-insert-a-volume-containing-libs-icon-library-in-any-drive


Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 14:47:51 przez Cezarykl
[#43] Re: Emulacja nowych systemów

@Norbert, post #41

Aukcja dotyczy usługi zaprogramowania 1 kości EPROM

Jeżeli posiadasz licencje i potrzebujesz zaprogramowanej, fizycznej kości EPROM,
to dobrze trafiłeś,

na życzenie możesz poprosić o dodanie
różnych dodatków, np:

+ icon.library
+ workbench.library
+ CompactFlash.device
+ fat95
+ pfs3aio
+ SmartFilesystem

masz jakieś inne wymagania? dodatki?
śmiało o tym pisz :)

Układy EPROM są gratis.
Otrzymujesz 1 kość 42-pin.


Zaraz się tu pewnie komuś narażę, no ale nie ważne. Nie mam pretensji do sprzedającego, bo kickstart działa, chociaż nie prosiłem o dodatkowe bajery.

@Cezarykl: piszesz, że 1MB romu mi się przyda. No gdyby się przydał, to wątek dawno by się zakończył po zgrabowaniu kickstartu. No nic kupię sobie od Cloanto i nie będę się bawić w takie kombinacje więcej.
[#44] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #43

SPOKO

daj znać o wynikach nowych testów
xD
[#45] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #43

WinUAE też przecież uruchamiam pod nim, bo nie posiadam innego,
więc z niego zgrabowałem sobie system do pliku ROM.
Instaluję system z pliku .iso.

w tym iso są pliki ROM

gdyby się przydał, to wątek dawno by się zakończył po zgrabowaniu kickstartu.


dlaczego nie wziąłeś plików rom z tego ISO ?
[#46] Re: Emulacja nowych systemów

@Cezarykl, post #45


Tu są tylko ROMy 3.2.0. Nie posiadam płyty z romami 3.2.2, dlatego tu spytałem jak zgrać fizyczny kickstart do pliku .ROM. Ale spoko, już zamówiłem sobie "normalne" kickstarty 3.2.2 do Amig i mam nadzieję, że już nie będzie niespodzianek i będę mógł z powrotem włączyć sobie MagicMenu, bo przyzwyczaiłem się do niego. Wiem, zaraz ktoś powie, że MagicMenu nie jest amigowe, a bardziej na wzór z Windows. Może i tak, ale każdy używa tego, co lubi. Turbo do A600 tak samo nie kupiłem po to, żeby grać w Doomy, a po to, żeby móc sobie dodać Birdie do Workbencha, bo na 68000 nie działa. No mniejsza z tym. Płyta z OS 3.2 jest do instalacji OS 3.2, a w sprzedaży już nie ma kickstartów 3.2, tylko są 3.2.2, a chciałem mieć i w emulatorze i w Amigach to samo serce systemu. Przyjdą kości, to dam znać jak działają.
1
[#47] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #46

Zanim przyjdą Ci klasyczne kickstarty, możesz jeszcze spróbować skorzystać z tego, który masz. Tylko trzeba wyłączyć te ulepszenia - "zabandażować" lub odgiąć nóżkę 1 na epromie (po lewej od wcięcia). Wtedy workbench.library i icon.library będą czytane z LIBS:

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 00:07:05 przez heman70
[#48] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #43

Nie ma szans aby tyle rzeczy zmieściło Ci się w kicku 512kB.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 22:45:13 przez QkiZ
[#49] Re: Emulacja nowych systemów

@QkiZ, post #48

To opis z aukcji z Alle-lokalnie.
[#50] Re: Emulacja nowych systemów

@QkiZ, post #48

Bo to jest kick 1mb.
Tak jak wskazuje naklejka na ROM
[#51] Re: Emulacja nowych systemów

@Cezarykl, post #44

Miałem dać znać o wynikach testów. Sam tego nie rozumiem, ale po kolei.

Wymieniłem w Amidze 1200 kickstart na 3.2.2.

Wymieniłem w Amidze 600 również kickstart na 3.2.2

Amiga 1200 działała prawidłowo, A600 wieszała się tak samo.

Wymieniłem karty SD między Amigami i obie działały prawidłowo mimo, że systemy są te same (OS 3.2 + BestClassicWB 2.0.4 + VisualPrefs + Birdie)

Wymieniłem z powrotem karty SD. A1200 chula, A600 się wiesza.

Postawiłem czysty OS 3.2 dla A600 i śmiga.

Postawiłem odchudzoną wersję BestClassicWB z bibliotekami dla 68000 i chula.

Dograłem Visual Prefs, Birdie, ustawiłem TitleShadow, na starcie zwiecha, po restarcie śmigała i już się nie zawiesiła ani razu. IGame, przeskanowałem, przeklikałem setki razy belkę Workbencha, żeby wywołać zawias, ale działało bez zarzutu. Oczywiście MagicMenu i ToolsMenu jest uruchomione odkąd zainstalowałem BestClassicWB.

Wniosków brak... wiem, że instalując znowu zwykły BestClassicWB 2.0.4 złapie znowu zwiechę, dlatego wolę używać mojej wersji. Oba systemy na kartach SD mają usunięty TinyMeter i CopperDaemon z WBStartup. Oba mają ten sam VisualPrefs instalowany dla procka 68000 z łatką dla VP. Oba mają tą samą wersję Birdie oraz grafiki do niego. Różniły się lekko programami w AmiDocku. Na EAB pisze wyraźnie że BestClassicWB wymaga AGA, lecz karta SD z Amigi 1200 działa bez zarzutu.

Co więcej mogę zrobić? Używać tego systemu, który mi działa teraz bez zastrzeżeń. Prawdopodobnie na tamtym kickstarcie również by ten system śmigał, ale nie będę kombinować. Będę trzymać w szufladzie w razie gdyby coś się wydarzyło, a ta Amiga potrafiła mi już sprawić niespodzianki.
[#52] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #51

Co więcej mogę zrobić?


Zainstalować BestClassicWB 2.0.4 na WB 3.2.1+ jak zaleca sam autor tego pakietu?
Nie wiem czemu trzymasz się uparcie pobugowanego 3.2 do którego były już przynajmniej 3 łatki, tym bardziej, że używasz połatanego kicka (3.2.2).

P.S. Sam w swojej A500 mam WB 3.2.2.1 (najnowszy) i BestClassicWB 2.0.4 - zero problemów ;)
[#53] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #51

ewidentnie któraś biblioteka wywala błąd


Amiga 1200 działała prawidłowo, A600 wieszała się tak samo.Wymieniłem z powrotem karty SD. A1200 chula, A600 się wiesza.
Postawiłem czysty OS 3.2 dla A600 i śmiga.
Postawiłem odchudzoną wersję BestClassicWB z bibliotekami dla 68000 i chula.


czyli jednak któraś z bibliotek,
więc "grzebiąc dalej" pozostaje ustalenie która to "jest temu winna:
:)
[#54] Re: Emulacja nowych systemów

@Tomuś, post #52

Próbowałem też instalować OS 3.2, na to update 3.2.1 i dopiero BCW 2.0.4. Wieszało się.

Instalowałem również OS 3.2 + BCW 2.0.0 dla OS 3.2 i również wieszało się.
[#55] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #54

Potrzebujesz kości 3.2.x bez żadnych modyfikacji po prostu. Taka ma 512kB a resztę doczytuje sobie z dysku (wb i icon.lib).
[#56] Re: Emulacja nowych systemów

@alt_, post #55

Napisałem jak wypadły testy na kości 3.2.2 bez modyfikacji.
[#57] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #56

musi działać - mi działa, innym działa. Jeśli na standardowych kościach 3.2 masz coś nie tak, to wskazuje że coś jest nie tak z systemem.
[#58] Re: Emulacja nowych systemów

@alt_, post #57

Ten system działał na kościach 3.2.0 i 3.1.4 w A600. W A1200 działa na kościach 3.2.2. Za to ten sam system z A1200 działa zawsze w A600. Wiem że to nielogiczne i głupie. Widocznie czymś jeszcze muszą się od siebie różnić te moje karty SD.
[#59] Re: Emulacja nowych systemów

@tukinem, post #58

A jakie guru otrzymywales? Wedlug mnie najbardziej prawdopodobne sa 2 mozliwosci:
1. odd addres error, czyli 8000 0003
2. za maly stos czasami, czyli najczesciej 8000 0004
[#60] Re: Emulacja nowych systemów

@Don_Adan, post #59

Nie miałem. Zawieszała się i tak zostawało dopóki nie wcisnąłem ctrl+lamiga+ramiga.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem