• SVideo w CDTV

30.07.2008 12:15, autor artykułu: Robert Krajcarz
odsłon: 10830, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Amiga CDTV posiada tak zwany Video Slot, do którego można podłączyć dowolnego rodzaju układu generujący sygnał wideo. Dzięki niemu możliwe jest podpięcie komputera do monitora czy telewizora. Na rynku były dostępne układy z wyjściem Scart, SVideo czy najbardziej popularne modulatory PAL z wyjściem antenowym oraz composite. Do złącza tego były również przewidziane innego rodzaju przystawki np. Genlock. W moim artykule chciałbym przedstawić opis układu, który uzupełnia najpopularniejszy modulator właśnie o wyjście SVideo, które fabrycznie było montowane tylko w modelu CD32.

SVideo w CDTV SVideo w CDTV SVideo w CDTV

Układ kodera koloru, który został wykorzystany do budowy modulatora dla CDTV jest taki sam jak w innych modelach Amigi. Dlatego przy budowie układu skorzystałem ze schematu, który został przedstawiony w jednym z wcześniejszych artykułów Marcina Cichego opisującego podłączenie takiego wyjścia w Amidze 1200. Nie chciałbym go więc tu ponownie zamieszczać. Mam jednak do niego pewną uwagę, ale o tym później.

SVideo w CDTV

Przy projektowaniu płytki drukowanej pod układ obrałem sobie za cel, aby była jak najmniejsza i w całości bez problemów mieściła się w środku oryginalnego modulatora. Dlatego postanowiłem skorzystać z elementów SMD, dzięki czemu udało się to osiągnąć. Jedynym elementem nie SMD, który musiałem zastosować, jest kondensator oznaczony na schemacie jako C1. Zastosowałem laminat dwustronny, dzięki czemu elementy mogłem umieścić także po drugiej stronie płytki, przez co jeszcze bardziej zmniejszyłem jej rozmiar. Dodakowo część niewykorzystanej powierzchni płytki użyłem jako ekran w celu lepszego eliminowania zakłóceń.

Wszystkie elementy bierne zakupiłem w sklepie elektronicznym. Wyjątkiem są półprzewodniki, które wylutowałem z zepsutej płyty głównej od PC. Elementy SMD, zwłaszcza tranzystory, mają bardzo dziwne oznaczenia. W moim przypadku skorzystalem z tranzystorów oznaczonych jako 1AM5. To samo dotyczy diody, jednak w tym przypadku nie znam jej oznaczenia. Zastosowałem po prostu najmniejszą diodę SMD jaką udało mi się znaleźć. W moim układzie zrezygnowałem z montowania koralików ferrytowych. Jako gniazdko SVideo zaadaptowałem rozbieralne gniazdko na kabel, które przylutowałem bezpośrednio do boku płytki. Tutaj właśnie chciałbym napisać o małej uwadze, o której wspomniałem wcześniej. Według moich testów na schemacie źle jest opisane gniazdo SVideo. Zamiast "tył gniazda" powinno być "przód gniazda". Z wykonanych przeze mnie prób okazało się, że należy zamienić miejscami na gnieździe wyjściowym sygnał Y z sygnałem Chroma. Piny gniazda, które sa podłączone do masy nie zmieniają się. W przekonaniu tym utwierdził mnie układ wykonany przez 11Mastera, który dostarczył mi go do testów oraz fabrycznie wykonany kabel SVideo.

SVideo w CDTV

Po zmontowaniu całości układ wygląda jak mały moduł. Aby go zamontować, należy w płytce modulatora wywiercić cztery otworki. W trzech z nich dodatkowo należy wykonać małe fazki większym wiertłem. Ma to na celu wyeliminowanie ewentualnego zwarcia między masą modulatora a nóżkami układu, którymi będą przysyłane sygnały wizyjne oraz zasilanie. Sygnały te, z wyjątkiem zasilania, połączyłem odcinkami przewodów, podłączając je do odpowiednich końcówek układu scalonego w modulatorze. Zasilanie podpiąłem krótkim odcinkiem przewodu do ścieżki biegnącej od elementu L3 na płytce modulatora. Po zamontowaniu układu należy jeszcze wykonać odpowiedni otwór w metalowej ściance bocznej, przez który będzie można włożyć wtyk do gniazdka i całość jest gotowa do działania.

Po poprawnym złożeniu układu, całość działa od razu i nie są potrzebne dodatkowe regulacje. Przeprowadzone przeze mnie testy wykazały niezbicie, że jakość otrzymanego obrazu jest zdecydowanie lepsza od sygnału dostępnego na złączu composite.

SVideo w CDTV SVideo w CDTV
SVideo w CDTV SVideo w CDTV

Układ ten można z pełnym powodzeniem zamontować np. w Amidze 1200 podłączając przewody do odpowiednich wyprowadzeń układu scalonego odpowiedzialnego za kodowanie kolorów.

    
komentarzy: 3ostatni: 01.08.2008 18:34
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem