kategoria: A4000
[#1] Chlodzenie Amigi 4000
Tak mnie nachodzi mysl czy w miejsce tam gdzie fabryka przewidziala HDD czyli miedzy córkąPSU dac sobie pionowo na tych mocowaniach z blaszki, wentylatorek niech sobie dmucha w strone procesora tylko pytanie czy nie pogorsze tym cyrkulacji powietrza bo jeden wentylatorek w sumie wyciąga cieple powietrze w PSU ale czy on nie jest zbyt mało wydajny jak na tak kiepskie rozmieszczenie podzespolow w A4000?

jak macie rozwiazane chlodzenie w 4000 jakies przerobki czy nie poprawiac fabryki? ewentualnie odkrecic wolnego sledzia w slotach zorro i blaszke zaslaniajaca port "EXPANSION"?
[#2] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #1

Pytanie a co Ci wydziela tyle ciepła, że potrzebny jest dodatkowy wentylator?

Moje A4000D i T mają obsadzone wszystkie sloty kart. W 4000D jest Cyber060 bez żadnych radiatorów i wentylatorów na nim, w 4000T jest CyberPPC060 - też standardowy. Wszystko działa normalnie od lat.
Czasami 060ka się nagrzeje jak zacznę testować jej wydajność jakimiś benchmarkami. Zasilacze oryginalne, takie jak były.
[#3] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Deftronic/..., post #2

co wydziela? kazdy podzespol scalak , naped hdd cd zasilacz , plyta zorro grafika scandoubler i ogolnie cyrkulacja w 4000d jest denna ja wlasnie to poprawilem wszystkie sledzie puste wylecialy , miedzy zasilka a karta daughterboard dalem wentylator ktory wydmuchuje cieple powietrze przez odkrecona blaszke nad nadrukiem EXPANSION

efekt? mnostwo ciepla wylatuje tym otworem prosto od CPU uwazam ze na pewno to jest zdrowsze jak 1 marny wentyatorek w PSU ktory nadodatek jest tak blisko napedow i tasm sygnalowych ze jego efekt wyciagu spada o 40 procent

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 12:22:19 przez Blendor
[#4] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #3

Mierzyłeś temperaturę w środku?
[#5] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@nikodem, post #4

niestety nie ale po otwarciu dzisiaj kasty bylo cieplo , zabytek musi miec chlod zeby dlugo zyl :)
[#6] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #5

Niekoniecznie bym się zgodził ;) oczywiście nadmierna temperatura nienajlepiej robi kondensatorom elektrolitycznym, ale jak strzelam masz je powymieniane na nowe. Jeśli robiłeś to z głową to pewnie są to kondki tantalowe 105*C, więc nie wiem o co się obawiać. Reszcie podzespołów ciepło w żaden sposób nie przeszkadza, więc myślę że jakiekolwiek dodatkowe zabiegi chłodzące to przerost formy nad treścią.
[#7] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #5

Tu się zgodzę, najlepiej żeby nic nadmiernie się nie grzało. Co innego nowy sprzęt - niech się gotuje, ale zabytek trzeba szanować :) Temperatura scalakom niby nie szkodzi, jednak myślę, że dłużej będą żyły jak będą chłodniejsze.
[#8] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@gorzyga, post #7

Trochę dziwi to stwierdzenie u kogoś kto w sigu ma podkręcony procesor.
Cudzego Ci szkoda a własnego mniej ?
Skoro przedmówca do schłodzenia niekręconej 030/25MHz stosuje/chce stosować dodatkowy wentylator ta jak ty chłodzisz swojego 68060-62MHz ?


Pozdrawiam
[#9] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@gorzyga, post #7

Jeśli już to wystarczy jeden wentylator do obudowy aby wyprowadzał ciepło. To by w zupełności wystarczyło OK
[#10] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@RadoslawF, post #8

Eh Ty złośliwcze :) Akurat 060 w ogóle mocniej się nie grzeje, mam wersję, która spokojnie pójdzie na 100MHz, ale niestety ogranicza ją elektronika karty. Mam sprzęt "kręcony", ale dobrze chłodzony. Na BVison (która porządnie się gotuje) mam radiatory, a na Permedii radiator z wentylatorem. Na 060 mam spory radiator - ale pozostaje on zimny. Na PPC mam radiator z wentylatorem. Poza tym całość mam w EBoxie gdzie jest dużo miejsca i cyrkulacja jest dobra.

Każdemu radzę mieć dobrze chłodzony sprzęt i uwierz, że na sercu leży mi los każdej Amiśki :)
[#11] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@gorzyga, post #10

"Każdemu radzę mieć dobrze chłodzony sprzęt i uwierz, że na sercu leży mi los każdej Amiśki"

Słusznie, ale dla mnie niekręcona 030 w A4000D jest już dobrze chłodzona bez żadnych dodatków.


Pozdrawiam
[#12] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@RadoslawF, post #11

radoslaw ale ona w ogole nie jest chlodzona bo uwierz po obsadzeniu CD , tasm od fdd hdd i cd plus przewody zasilajace zostaje taka mala szczelina do wyssania cieplego powietrze ze szok malo tego przeciez 030 niema zandego radiatora wentylatora to jest goly scalak na a3630
[#13] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #12

Ja miałem A4000D z CSPPC 060@66MHz, Voodoo3, dźwięk, lan i chyba USB miałem tam dysk 10k obr./min. CD, oryginalny zasilacz. W obudowie było gorąco jak diabli (voodoo najbardziej grzało, sama 060 się mało grzeje, ale Machy niestety też wydzielały sporo ciepła, dysk 10k to też był piecyk ). Obudowa w miejscu zasilacza i CSPCC była gorąca (a przecież obudowa bardzo dobrze przewodzi ciepło i powinna szybko oddawać na zewnątrz nadmiar) z tylnego wentylatora biło też gorącem. Przepływ powietrza w A4000D jak się ma CD i np. dwa dyski jest beznadziejny i nie ma w tym wątpliwości. Jest tam tak ciasno, przez zasilacz i poskręcane kable od fdd, hdd, że powietrze musi się przeciskać.
Ja rozwiązałem ten problem poprzez wymianę zasilacza na microATX z ModeCom. Jest sporo krótszy przez co jest dużo więcej miejsca pomiędzy zasilaczem, a napędem, po drugie jest połowę niższy, przez co mogłem zamontować dwa mniejsze wentylatorki pod zasilaczem (są podłączone pod 5V przez co praktycznie nie generują hałasu). To w zupełności rozwiązuje problem wentylacji w A4000D. Jednak jeżeli ktoś posiada CSPPC, to polecam dodatkowo zastosować patent Stacho100 z wentylatorem ustawionym pod kątem, prostopadle do daughterboard, który dmucha na CSPPC, powodując wzmożony przepływ powietrza pod simm, na Machy. Mi najbardziej zależało na długowieczności mojego sprzętu, przez co jeszcze podłączyłem wichurę taką jak w starych zasilaczach (wyje strasznie, kto był rok temu na AmiWawa to wie), która dmucha jeszcze z drugiej strony daughterboard pod kątem w kierunku daughterboard i przedniego panela, zwiększając znacznie przepływ powietrze przez całą Amigę - ja mogę zastosować takie rozwiązanie bo mam mostek PCI i karty nie zajmują całej długości daughterboard, w przypadku większości kart Zorro to nie przejdzie. Szkoda że nie można rysować, to bym to narysował ;-p Z takim rozwiązaniem w Amidze jest chłodno, ale jak Wasza żona/dziewczyna śpi w tym samym pokoju gdzie znajduje się przyjaciółka, to takie rozwiązanie z wichurą odpada - gotowe są zabić o 3 w nocy ;-p Można jeszcze zastąpić dyski HDD, kartą CF, co również zmniejsza wydzielanie ciepła.
[#14] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #12

Jest chłodzona obiegiem niewymuszonym i to naprawdę wystarczy. W takiej samej obudowie ludzie mieli 040/25MHz które jest już piecykiem i o pladze awarii z powodu przegrzania nie słyszałem.
Twój sprzęt i możesz go sobie schładzać jak chcesz, ale w takiej konfiguracji jaką masz teraz potrzeby takiej nie ma.


Pozdrawiam
[#15] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@flops, post #13

Czyli wszystko zależy od konfigu. Nie mam VooDoo ani CD (USB wystarcza). U mnie jest OK. :)

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 17:20:51 przez Deftronic/...
[#16] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@RadoslawF, post #14

Panowie, jedno zasadnicze pytanie: skoro tak wam zależy na zachowaniu tych Amig i na ich jak najlepszym stanie, to czemu ich używacie, zamiast wstawić do szczelnego pojemnika i trzymać pod azotem, coby się nie utleniało?

Te komputery, jak większość sprzętu zaprojektowanego przed ca. 1995 rokiem, są jak małe czołgi. Temp. rzędu 60*C w obudowie nic im nie zrobi (może jedynie obniży żywotność kondensatorów, ale te i tak wszyscy powymieniali na nowe).
[#17] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@nikodem, post #16

Ja niczego nie wymieniałem w żadnej z moich Amig. Moja druga A4000D odmówiła mi kiedyś posłuszeństwa, muszę sprawdzić czy się namyśliła i ją potestować znowu.
[#18] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@nikodem, post #16

Od chowania po szafach i innych kątach są kolekcjonerzy, większość z nas to jednak użytkownicy.


Pozdrawiam
[#19] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@nikodem, post #16

Nie mogę się z tym zgodzić, jeżeli ktoś posiada CSPPC, albo CS MK III, Machy nagrzewają się do wysokich temperatur, przy braku chłodzenia, temperatura otoczenia wzrasta, przez co też te Machy jeszcze bardziej się nagrzewają i mogą dojść do temp. w której się uszkodzą. A na pewno za wysoka temperatura skróci im żywot. CS niestety padają i to najczęściej właśnie nieszczęsne układy Mach, których nie ma zamienników :-/ A używamy tych komputerów, bo daje nam to dużą frajdę (o ile wcześniej nie potniemy się żyletkami przy konfigurowaniu, sprawdzaniu co nie działa itd.) szeroki uśmiech
[#20] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@flops, post #19

A doczytałeś jaka kartę i jaki procesor posiada wątkotwórca ?
Jemu machy się nie na pewno nie przegrzeją.

Pozdrawiam
[#21] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@RadoslawF, post #20

A3630 smok wawelski idealny do WHDLOAD i zabawy w OS39 i posluchania sobie modów , do niczego amigi wiecej nie wykorzystuje :) choc nie powiem WarpEngine czy Cyberstorm 060 by sie przydal
tylko wtedy jeszce bardziej bym musial chlodzic maszyne:)
[#22] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@RadoslawF, post #20

Jemu nie, ale odnosiłem do ogólnej wypowiedzi nr 16 I tak uważam, że w naszych zabytkach, czym chłodniej tym lepiej. Choć większość układów jest wykonana w tak archaicznej technologii, że powinna wytrzymać 50 lat i więcej, niemniej jednak dyfuzja zachodzi szybciej w wyższej temperaturze, a więc jak można ją ograniczyć to dlaczego nie (o ile szum nam nie przeszkadza - mnie usypia szeroki uśmiech)
[#23] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@flops, post #22

tekst pod linkiem


to jest dobry patent miedzy kartami zoroo
chyba kupie :)
[#24] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #23

Dlaczego uważasz że jest dobry ?
Ten "patent" odprowadza powietrze czy wprowadza nowe ?


Pozdrawiam
[#25] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@flops, post #22

Ja osobiście spotkałem się już z dwoma płytami od A1200, które miały problemy z pracą gdy się rozgrzeją. Moja A1200 kupiona w 1996 roku jak się nagrzeje wyświetla artefakty w super hi-res i super hi-res laced, ale tylko jak jest zamknięta w desktopie. Jak jej używałem w oryginalnej obudowie to musiałem mieć zamontowany mały wiatraczek w górnym, lewym rogu obudowy - wtedy wszystko było ok. W obudowie tower nie ma problemów.

Druga płyta miała inny objaw - po nagrzaniu przestawała widzieć dyski. W obu przypadkach zlokalizowałem usterkę zamrażając scalaki. W tej chwili nie pamiętam konkretnie które, ale na pewno te duże :)
[#26] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@gorzyga, post #25

Radoslaw , wyciaga powietrze mi bedzie pasic miedy SC a GFX

wypatrzylem ten patent tutaj
tekst pod linkiem



Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 11:42:41 przez Blendor
[#27] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #26

Jeśli wyciąga to poszukaj takiego co wdmuchuje do środka, od wyciągania na zewnątrz masz już jeden wentylator. Ewentualnie jak bardzo chcesz chcesz to mieć jako gadżet to poszukaj miejsca gdzie wstawisz wiatraczek wpychający powietrze z zewnątrz. Bo wytwarzanie podciśnienia dwoma "wydmuchami" chłodzenia raczej nie polepszy. No chyba że zostawisz sobie z przodu obudowy dziurę na 5,25 lub 3,5 cala.


Pozdrawiam
[#28] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@RadoslawF, post #27

fakt ! od slotow zorro korzystniej jak by wciagal swieze powietrze zgadza sie !
[#29] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@gorzyga, post #7

Temperatura scalakom niby nie szkodzi

Błąd, w większej temperaturze szybciej przebiega zjawisko dyfuzji, której efektem jest uszkodzenie ukladu scalonego = zimniej oznacza praktycznie zawsze lepiej. Procesorem u ciebie jest 030 i chyba nie wszyscy na tym forum wiedzą, ze to najcieplejsze procesory w Amigach, dodanie radiatora, którego żeberka będą w takim kierunku, ze bedzie ładnie przez nie przechodziło zimne powietrze dobrze go schłodzi. Co do dysków, nowe dyski potrafią grzać równie dobrze co procki w Amigach, dobrze by było, gdyby go też owiewało dużo zimnego powietrza Tutaj widać, jak to wygląda w grzybiastych obudowach.

Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 12:26:45 przez faza

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 12:27:18 przez faza
[#30] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@faza, post #29

"jest 030 i chyba nie wszyscy na tym forum wiedzą, ze to najcieplejsze procesory w Amigach"

No zobacz tyle lat żyłem w nieświadomości za najcieplejsze uważając 040.



Pozdrawiam
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem