kategoria: A4000
[#31] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@faza, post #29

Za bardzo skróciłem swoją wypowiedź - zgadzam się z tym co napisałeś.
[#32] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #1

Tu masz propozycję od Cosmos dodatkowego chłodzenia
[#33] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@jarob, post #32

wszystko pieknie ale niszczyc obudowe ?:)
[#34] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@jarob, post #32

Rany, ludzie, po cholerę? Najmocniejsze konfiguracje klasycznych Amig to maszyny z czasów 486 i pierwszych pentiumów, mające właściwe dla tamtych czasów zapotrzebowanie na prąd i chłodzenie. Nie ma sensu bezmyślnie przenosić do tego świata dzisiejszego pecetowego szaleństwa.

Ja w mojej A4000D mam wszystko, co tylko dało się tam zmieścić - 3 karty Zorro, CSPPC, CVPPC, 2 twarde dyski, nagrywarkę. Wszystko to obywa się standardowym zasilaczem z oryginalnym ryczącym wentylatorem. Jedyne odstępstwo od tego co dała fabryka to mały cooler na Permedii. Maszyna działała w tej konfiguracji 8 lat, nieraz niewyłączana tygodniami (w upały). Od roku leży w kartonie (remonty, itp.), ale nie sądzę, aby miała nie odpalić.
[#35] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Daclaw, post #34

daclaw a poto ze jak zamontowalem drugi wentylator z tylu pozdejmowalem sledzie i zamontowalem jeszcze przed momentem wiatraczek wlasnej roboty na sledzia czyli 3 FAN COOLER mam wyciag cieplego powietrza jak w kominie wystarczy z tylu przylozyc reke po godzinnej zabawie i z wydmuchow leci cieple powietrze po jakiego diabla ma mi sie to kisic w obudowie jak moge to wszystko wyciagnac ?
[#36] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@RadoslawF, post #30

040 też jest ciepłe :)
[#37] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@faza, post #36

gdzie wyczytalem ze commodore w ogole sie przyznalo ze konstrukcja A4000D jest kiepska jasli chodzi o przeplyw powietrza ! przy duzej ilosci sprzetu moga nie musza byc problemy ja jednak wole usprawnic chlodzenie i juz to zrobilem lepiej mi na sercu ! co jakis czas przykladam reke z tylu obudowy i czuje piekny wydmuch cieplego luftu :)
DACLAW wspolczuje twoim podzespolom dla mnie sa zbyt wazne zebym mial je tak kisic jak ty ! naprawde uwierz wyciag powietrza w 4000 jest denny przez ten szczelny PSU !!

wbrew pozorom SC, GFX plus zlacza ZORRO plus sam PSU i denny 030 nagrzewaja sie do tego stopnia ze nie jeden nowy pecet niema w srodku takiej temp
[#38] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@faza, post #36

Nawet bardziej, ale ironii nikt nie zauważył, zdaje się że większość utożsamia 030 z piecykiem jakim był Blizzard IV (030/50MHz) a 040 z kartą 3640 lub Apollo 040/25MHz.


Pozdrawiam
[#39] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@RadoslawF, post #38

Moje 040 kręcone na 40mhz, w bppc nie parzyło tak jak 030 w b1230 :) Wszystkie apollaki jakie miałem, miały "super" radiator elboxu, który kisił tylko temperaturę, a sam procek się przez to bardziej grzał.
[#40] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@faza, post #39

Ale ta 030 w Blizzardzie była i tak taktowana większym zegarem. Do 040/40MHz porównaj 030 z jakiegoś MTeca chodzącego na 42MHz. I zauważ że taka faza do 040/40MHz dawała radiator i wentylator a do 030/50MHz ani radiatora ani wentylatora (w kartach dla A1200).


Pozdrawiam
[#41] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #23

Tak, tak bardzo dobre wyjście - mam takie dwa i sprawuje się wyśmienicie (tylko w pececie), a cena jest dobra. Polecam.
[#42] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@(V)(I)mothe(P), post #41

mothe chodzi tobie o te sledziowe wentylatorki?
[#43] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #42

Tak właśnie te - wcześniej miałem takie do obudowy a teraz te (tylko jeden mankament jest - czasami słychać je- ale w niczym do nie przeszkadza ;P)
[#44] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@(V)(I)mothe(P), post #43

ok dzieki za info w takim razie kupie sobie 2 takie i dam jednego nad CV64
a drugien pod Scandoublerem niech maja chlopaki klime :)

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 19:30:42 przez Blendor
[#45] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #44

uważaj, bo tego typu wentylatory są dość głośne
[#46] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@faza, post #45

tekst pod linkiem

chlodzenie rozwiazalem tak jak tutaj wentylator na sledziu wciagaga przez otwor EXPANSION
cieply luft prosto z CPU super efekt
[#47] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #46

A dyski twarde gdzie przeniosłeś ?


Pozdrawiam
[#48] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@RadoslawF, post #47

dysk twardy lezy pod FDD tam jest dla niego idealne miejsce
[#49] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #48

Pomijając brak chłodzenia idealne.


Pozdrawiam
[#50] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@RadoslawF, post #49

po co chłodzenie dla dysku???
[#51] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@tom256, post #50

radoslaw dyskiem sie nie przejmuje w ogole :) sa ogolno dostepne na wyciagniecie reki :) za grosze :)
swoja droga jak tak wnikliwie dociekasz co gdzie i jak :) to dysk ma idelny odbior ciepla przez wentylator PSU ::) doslownie dla dysku jest tam wymarzone miejsce 3 cm od dysku pieknie wciaga cieplote przez niego generowana do psu gdzie potem wylatuje sobie na zenwnatrzjak by sie nie patrzyl wszystko idealnie do siebie pasuje :)



Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 21:59:04 przez Blendor
[#52] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #51

Tak, są ogólnie dostępne od reki, ale to nie zmienia faktu, że tworzą masę ciepła, która z kolei ogrzewa inne elementy.
[#53] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@faza, post #52

przeczytaj co napisalem wyzej ! HDD pod FDD w amidze 4000 ma swoje wymarzone miejsce cieplota generowana przez HDD jest odrazu lykana przez FAN PSU ktory toz to znajduje sie od niego w odleglosci 3 cm miejsce te jest obudowane tak ze cieplota nie wylatuje w strone plyty gl czy procesora a leci bezposrednio do wiatraczka PSU i na zewnatrz !!! proponowal bym sie zaznajomic z konstrukcja obudowy A4000

dla mnie wlasnie podwieszanie HDD miedzy PSU a Córką jest conajmniej chore tam dopiero sie wszytko kisi
[#54] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #53

Jesteśmy zaznajomieni, HD położyłeś pod flopem nad którym pewnie masz CD, pracujący HD grzeje się podobnie jak 030 a ciepło idzie głównie na boki, to co idzie na lewo dogrzewa otoczenie procesora o który podobno tak bardzo dbasz. Cały czas mam wrażenie że to co robisz lub chcesz robić w temacie chłodzenia swojej A4000D jest delikatnie mówiąc nielogiczne.


Pozdrawiam
[#55] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@RadoslawF, post #54

filozofia dobra ale bzdurna :) powietrze nie rozchodzi sie na boki tylko jak wiadomo idzie w gore jedyne ujscie ma od przodu gdzie zatem czeka na niego przepiekny FAN w PSU fabryczny malo tego jak juz troszke ciepla poleci w strone procesora to czycha na tą łune ciepła buhajacego od HDD wielki FAN ktory zamontowalem miedzy corka i wydmuchuje go wielkim prostokatnym otworem na tylnej sciance gdzie jak przyloze reke to czuc ladnie cieple powietze ktore sobie wylatuje na zewnatrz i w zimowe dni mam cieplutko w pokoju :) i tak oto temperatura HDD jest spozytkowana w moim mieszkaniu wszyscy sie ciesza od psa po babcie bo cieplutko w domu PASI?

cos czuje Radoslaw ze nie mozesz albo nie chcesz uwierzyc ze to dziala i nasile probojuesz szukac nowych tez a ja ci udowodnie ze kazda obale bo poprostu masz bzdurne tezy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 22:51:29 przez Blendor
[#56] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@RadoslawF, post #54

No, ja tu też tego nie rozumiem. Chłopak chce sobie włożyć wentylatorki to niech sobie je wkłada i nie ważne jak i ile ich tam będzie miał - ważne jest to że będzie miał w środku obudowy chłodniejsze powietrze czy co tam jeszcze. A tak dla zabawy to jeszcze bym wsadził wentylatory świecące, wyciął w obudowie otwór na ekran i proszę - będzie też ładnie. Można jeszcze dodać jakieś światełka (czerwone/niebieskie czy zółte) i będzie wyglądało jakby ufo na stole stało. Sorry ,ale to takie czepianie się bez powodu.
[#57] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #55

Wszystko zależy od punktu widzenia, ja uważam że na siłę i niepotrzebnie chłodzisz zestaw z 030/25MHz więc założyłem że skoro tak dbasz o chłodzenie to czymś dziwnym będzie wsadzenie HD w miejsce gdzie go wsadziłeś.


Pozdrawiam
[#58] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@RadoslawF, post #57

jutro zrobie test oblukam scianke od strony cpu, metalowej szuflady 3.5 calowej sprawdze czy sie nagrzewa po np godzinnej pracy komputera
[#59] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@Blendor, post #58

Mam pytanie, czy u was również bardzo grzeje sie tzw drabinka rezystorów na doutherboard??
[#60] Re: Chlodzenie Amigi 4000

@tom256, post #59

tak upal jak cholera az obudowa do gory w tym miejscu jest ciepla
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem