kategoria: Sprzęt
[#31] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@abcdef, post #30

Nie przejmuj się. Dobrze konserwowane A1200 wytrzymają jeszcze około 20 lat. Do tego czasu naprawdę "zrodzą" się inne i ciekawsze możliwości związane z FPGA.

W aktualnym projekcie najfajniejsze jest to, że oprócz Amigi, można odpalić także Atari i nie tylko.
Gdybym nie miał tak silnych Amig A1200, to już dawno kupiłbym sobie coś takiego. Niestety wymagam czegoś mocniejszego. :) Ale to tylko mó punkt widzenia, ponieważ Amig68k używam nie tylko do starych gier. :)
Nie mozna być w gorącej wodzie kompanym. Natami nie wypaliło. Może dlatego, że ludzie za dużo wymagali. Ale za jakiś czas FPGA będzie doskonalsze, tańsze itd. :)
Czas pokaże. :)
[#32] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #21

Cóż, FPGAArcade to 199 euro czyli tyle co mist (sama płytka bez daughterboarda 060)


Czyli to FPGAArcade http://www.fpgaarcade.com/ to nowy Minimig?
[#33] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #32

a czy w Polsce ktos to bedzie sprzedawał mysle o FPGAArcade jak jest z dostepnoscia tego cacka
[#34] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@francdt, post #33

Sprzedano 150szt. Autor nie odpowiada na maile, nie wiadomo kiedy będzie następna seria i ile to będzie sztuk. Strona projektu delikatnie mowiąc niezbyt bogata w informacje.
[#35] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #34

http://www.amiga.org/forums/showthread.php?t=55885

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2013 19:37:23 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#36] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #10

W tej chwili MIST dla "tylko" Amigowca (moim zdaniem) nie wyróżnia się niczym specjalnym z pośród innych sprzętowych udawaczy Amig, chociaż podoba mi się podejście do wyświetlania grafiki filtry dla rozdziałek i opcja scanlines.

W kwestii kompatybilności nie pobije minimiga z prawdziwym CPU 68000, brak obsługi AGA też tu nie pomaga.
W kwestii uzyskania czegoś więcej niż możne zaoferować FPGAArcade (48 MB CHIP RAM, AHI, GFX, USB, LAN, karta z 060 xxx mHz) na tym etapie nie ma dyskusji.

Moim zdaniem jedyny kierunek dla światka amigowego w kontekście MISTA to uzyskanie maximum kompatybilności z A1200 z fastem (nowy dopracowany wsad, bez AGA ani rusz), ewentualnie DUŻO niższa cena od minimiga.

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2013 19:49:12 przez BULI
[#37] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@BULI, post #36

W kwestii uzyskania czegoś więcej niż możne zaoferować FPGAArcade (48 MB CHIP RAM, AHI, GFX, USB, LAN, 060 xxx mHz) na tym etapie nie ma dyskusji.

No cóż, spartan III XC3s1600e to 1.6mln bramek logicznych i koszt znacznie wyższy niż taki cyclone III z 25tyś. Podejrzewam, że na 2 warstwach się to nie zmieści. Wszystko koszty zwiększa, razem z tymi wypaśnymi DAC. A kostka do LAN to dla Mista jakieś 10zł, gorzej ze sterownikiem.
[#38] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@BULI, post #36

Ten Mist wychodzi taniej niż karta turbo i flicker fixer do Amigi więc można się tym zainteresować.
[#39] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@QkiZ, post #38

SD FF nie są obowiązkowe, zwłaszcza jak ktoś potrafi myśleć perspektywicznie. W efekcie w cenie MISTa kupisz A1200 z 030 i masz sprzęt szybszy, z kośćmi AGA i możliwością podpięcia HD lub zamiennika.
Ale jest szansa że za jakiś czas prawdziwe Amigi trafią do gablot a my będziemy używali sprzętowych emulatorów w niczym nie ustępujących (w tym i ceną) rozbudowanym A1200 i A4000.


Pozdrawiam
[#40] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #1

Wielkie dzięki za podzielenie się wrażeniami.

Jakby chciało Ci się - w terminie późniejszym - przelecieć parę bardziej znanych dem na A500 - czy też będą jakieś syfki na ekranie itp, to byłbym zobowiązany.
[#41] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #40

Właśnie to od rana dzisiaj robię... :) mam wolne i sobie stare demka puszczam.
OK, to to co najpopularniejsze na pouet:
State of The Art - OK
Desert Dream - OK
Hardwired - nie uruchamia się
9 Fingers - OK
Enigma - OK
Arte - wersja dwudyskietkowa wywala się przed zmianą dyskietki, jednodyskietkowa OK
Jesus on E's - Krzaki na początkowym napisie, lekka sieka jak pojawiają się szybko poruszające się czarno-białe obrazki (gość na deskorolce), przed końcowymi napisami pisk, trzask i zwis.
Odyssey - OK
World of Commodore - po minucie SOS System Error (zemsta Atarowców ;) )
Interference - OK
Batman Vuelve - OK
Mental Hangover - OK
Technological Death - OK
D.O.S. - samo demo OK, jedynie lekko skoszone na górze pionowe ramki tego okienka "niby WB"

Wydaje mi się jeszcze że dźwięk jest nieco bardziej "suchy" niż z oryginalnej Pauli na tym samym wzmacniaczu i głośnikach. Góra jest nieco podniesiona i wycofany dół. Wystarczy nieco pokombinować potencjometrami żeby to "naprawić".

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 18:00:04 przez Jenot

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 18:02:05 przez Jenot
[#42] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #41

Dzięki za cenne informacje!!
[#43] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #41

W wolnej chwili sprawdzę jak źle działające dema będą śmigać na Minimigu. Z tego co pamiętam, to na 100% dobrze działało D.O.S.
[#44] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@gorzyga, post #43

Powody mogą być różne, zauważyłem że część plików w TOSEC jest uszkodzona. To jedno. Wszystko uruchamiałem na kicku 3.1 (z A600 wersja dla shapeshiftera), 2MB chip+8MB Fast, 68020 alpha. Przyczyn złego działania może być wiele. Jak będę miał nieco więcej czasu zainstaluję whdload i wrzucę wersje dem pod whdload właśnie. Na A1200 z dyskietek też niektóre stare dema mają problemy z uruchomieniem a z dysku pod whdload działają. Trzeba przeprowadzić głębszą analizę przy paru "głębszych" ;)
[#45] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #44

Te problemy przy mogą wynikać z samej konfiguracji (kicku 3.1, 2 MB CHIP i 68020) a nie samej kompatybilności MISTA i jego wsadu.
[#46] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@BULI, post #45

Zgadza się, dlatego chcę spróbować pod whdload gdzie kicki i konfiguracja są dobrane optymalnie.
[#47] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@RadoslawF, post #39

SD FF nie są obowiązkowe, zwłaszcza jak ktoś potrafi myśleć perspektywicznie. W efekcie w cenie MISTa kupisz A1200 z 030 i masz sprzęt szybszy, z kośćmi AGA i możliwością podpięcia HD lub zamiennika.

Ale bez możliwości podłączenia zwykłego monitora. Ja kibicuje technologii FPGA, szczególnie w wykorzystaniu tego jako karty turbo :)
Powody mogą być różne, zauważyłem że część plików w TOSEC jest uszkodzona.

Masę rzeczy jest uszkodzonych na TOSEC i kupe wirusów.
[#48] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@QkiZ, post #47

Chyba mamy inne definicje zwykłego monitora. Dla mnie zwykły to pracujący w PAL do niego każdą Amigę podłączysz, dalej idą nie zwykłe czyli VGA i współczesne czyli panele LCD, do nich dopiero potrzeba SD i współczesnych SD. Przy czym jak ktoś kilka lat temu kupując panel LCD wykazał się myśleniem i dołożył 80 czy 100zł kupując taki z tunerem TV to ma problem SD a bywa że że i FF z głowy.


Pozdrawiam
[#49] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@RadoslawF, post #48

No właśnie mówie o VGA a nie o monitorach ze sprzętowym antialiasingiem. Chcę oglądać ostrość pikseli, a nie rozmyty obraz jak do tej pory oglądałem. I co jest to SD
[#50] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@QkiZ, post #47

Ale bez możliwości podłączenia zwykłego monitora. Ja kibicuje technologii FPGA, szczególnie w wykorzystaniu tego jako karty turbo


Juz gdzies na forum wspominalem, ale powtorze dla informacji. Na tej stronie http://majsta.com/ znajduje sie zarys projektu karty turbo opartej na FPGA dla A600. Autor mial swego czasu spore zapedy do wykonania rowienz kart dla A1200 jednak ciezko stwierdzic jak to sie potoczy dalej. Tak, czy siak, trzymam kciuki za projekt i gratuluje MISTa autorowi watku. :)
[#51] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #41

Jenot, a w MIST jak uzywasz "dyskietek", czyli zapewne ADF lub odpowiednikow. Na tej samej zasadzie co w HxC? Z tym byly rozne jazdy, z tego co pamietam, kombinowalem z roznymi firmware'ami do emulatora i w efekcie udawalo sie odpalac dema, ktore nie dzialaly.

Wiekszosc koksiarskich dem jest jeszcze dostepna jako gotowe do odpalenia pakiety WHD_Load:

http://whdownload.com/games.php?name=x&sort=0&dir=0&search=(Demo
[#52] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Lokaty, post #50

Projektów FPGA jest sporo i nie dziwne, TG68 jest już całkiem dojrzałe, devkity nie są strasznie drogie i jest sporo dokumentacji wcześniejszych projektów (czy to autoconfig mem dla małych amig, czy to ide, czy to akcelerator jak pak68). Szacunek należy się nie tyle za to, że ktoś potrafi to zrobić, ale za to, że potrafi i się mu chce! Co do mista - podejrzewam jednak, że bez zmiany na większe FPGA progresu nie będzie.
[#53] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@QkiZ, post #49

SD to ScanDoubler. Kto dzisiaj w czasach paneli LCD zawraca sobie głowę starymi VGA ? Poszukaj na alledrogo jakiegoś LCD z tunerem TV, sprzętowego antyaliasingu ani blura znanego z kineskopowych TV na nim nie zobaczysz.


Pozdrawiam
[#54] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@RadoslawF, post #53

Panowie to jest topik o pierwszych wrazeniach (Jenota) z urzadzonkiem MIST, a wy jak zawsze sie roz..... ykhm! ykhm! ... na wszystko wokolo. Odpalcie sobie cos w HP albo Pregierzu i tam kontynuujcie dywagacje o roznych FPGA i czymkolwiek sobie chceta...

Ja i inni zapewne chcielibysmy poczytac o Miscie w praktyce nie tonac przy okazji w gaszczu offtopowych postow...
[#55] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@mccnex, post #51

Mccnex: na kartę wystarczy wrzucić adf'y, nie trzeba ich konwertować. Wadą oprogramowania minimiga jest brak możliwości wyszukiwania w katalogu (albo ja o czymś nie wiem), poza tym jak jest dużo plików to przewijanie zaczyna mulić dlatego najlepiej sobie potworzyć katalogi (ja sobie alfabetycznie posegregowałem).
Na A1200 wszystko mam na dysku w pakietach whdload. Na mista muszę to dopiero wrzucić czyli zrobić sobie adf z whdload, potem przerzucić paczki na obraz dysku. Trochę czasu mi to zajmie bez sieci. Podejrzewam, że pod whdload nie będę miał problemu z odpalaniem dem. A jeśli nawet to będzie tych problemów znacznie mniej niż teraz.

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 06:46:27 przez Jenot
[#56] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #55

@Jenot, thanx :) A jak wyglada sprawa obslugi HDD, tam widzialem na screenach jakis dysk miales o nazwie "Work". Czy skoro to cudo czyta ADF-y to i plikopartycje np. HDF tez?
[#57] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@mccnex, post #56

Tak, czyta hdf. Potrzebny jest tylko kick z A600 z obsługą dysków. Ja mam obraz 2GB wrzucony na kartę i działa bez problemu (system z niego bootuje). Podobnie z rdzeniem Atari ST (oczywiście inny obraz). ;)

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 08:41:50 przez Jenot
[#58] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #57

Oprócz ADFów są obsługiwane inne formaty? Np DMS lub IPF (ważne szczególnie w przypadku niektórych dem i mocno zabezpieczonych gier).
[#59] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #57

No to petarda OK w sumie Mist to naprawde ciekawe rozwiazanie. Niewielki rozmiar, te wszystkie wejscia/wyjscia. Obsluga ADF/HDF, wysoka kompatybilnosc (wiadomo, ze bedzie z czasem rosla). Niezle osiagi - wystarcza do wiekszosci zabaw z Amiga. Fajny sprzecik. Trzeba zaczac szukac wolnych srodkow w budzecie i do Lotharka :)
[#60] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #44

No więc też chciałem powiedzieć to, co Buli - ostatnio siedzieliśmy nad A500Plus z kick 3.x i też mało co szło (noo - jak na moje potrzeby).
Więc to może być jednak kwestia inna, niż kompatybilność MISTa.

Nie licząc syfów na ekranie. To się jawić nie powinno.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem