kategoria: A2000/A3000
[#1] Ramsey 07 i Super DMAC 04
Jakby ktoś chciał kupić do swojej A3000 to są dostępne na Amibay'u.

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 20:12:38 przez glichtanski
[#2] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #1

A po ile?
[#3] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@Tom Rain, post #2

1200 usd

za komplet

Oryginalna wiadomość od sprzedającego
Hi

I have both chips if still interested.

I will part with them both for 1,200 usd including shipping and pp fees.

Regards

Matt


Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 20:28:16 przez glichtanski
[#4] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #3

Śpioch:P:D:o Poszukam drobnych
[#5] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@PrzemasIII, post #4

Też mnie ta cena rozbawiła.
[#6] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #5

A może to $1.200? ;)
[#7] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@Tom Rain, post #6

Heh, za tyle można mieć eval boarda z konkretnym spartanem ;) podejrzewam, że mogącym zrobić 10x tyle co oba te układy, hehehe.
[#8] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@abcdef, post #7

A to jego odpowiedź na moją wiadomość

Sorry to shock you on that...

And yes that is the price...
[#9] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #8

A co jest takiego specjalnego w tych układach ?

mam na stanie 390537-02 81 super dmac ,czy znaczy że jestem bogaty ?
[#10] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@damianx, post #9

A co jest takiego specjalnego w tych układach ?

Właściwie to nie mogę nic znaleźć w sieci, wiem że są to ostatnie rewizję wyprodukowane przez Commodore i o ile ramseya 07 raz na kilka miesięcy można jeszcze spotkać na różnych aukcjach, to Super DMAC 04 jest ekstremalnie rzadki.

mam na stanie 390537-02 81 super dmac ,czy znaczy że jestem bogaty ?

Jakbyśmy miał 04 to byś był bogaty.

A ja właśnie nabylem Ramsey 07 za 20 GBP z wysyłką.
[#11] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #10

A gdzie ten 04 znajduje się na płycie w A3000 bo na zadnej rewizji nie widziałem ,chyba że zastępuje tego 02
[#12] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@damianx, post #11

No właśnie go zastępuje.

Przy okazji dowiedziałem się, że obydwa układy poprawiają współpracę A3000 z niektórymi kartami turbo z prockiem 040 i to tyle.
[#13] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #10

Ale musisz mieć chyba do tego SDMAC 04 ?
[#14] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@PrzemasIII, post #13

Niektóre źródła (patrz wiki) podają że niekoniecznie.

Dotrze do mnie przesyłka, zmontujemy zobaczymy :)
Jak nie zadziała to będę szukał jeszcze DMAC 04 - właściwie to już szukam, ale nie trafiła się sensowna cena ;)

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 00:06:50 przez glichtanski
[#15] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #14

Wczoraj widziałem na Amibayu wątek gdzie gość sprzedaje Ramseya 07 za 17Ł/szt. Linku nie podam, bo chwilowo nie mam czasu szukać :)
[#16] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@baderman, post #15

To chyba od niego kupiłem, też za 17Ł
[#17] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #16

Dzisiaj dostałem ofertę kupna SDMAC-04. 145 euro z wysyłką. Myślę, że w przyszłym tygodniu będę mógł przeprowadzić testy. Sprawdzę, czy działa z ramsey-04. Tu może być pomocna instalacja Debiana albo NetBSD- bo w przypadku wymiany tylko ramseya na 07 nie dało się dokończyć instalki.
[#18] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #17

Dzisiaj zrobiłem testy na czystym OS3.1 Maksymalny transfer na FFS wg Sysinfo 4.0 to 2,8 MB/s. Niestety szybciej już chyba nie będzie. Spróbuję jeszcze z SFS.
[#19] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #18

Dzisiaj zrobiłem testy z SFS.

Dysk Seagate 328MB
Max Transfer wg. Sysinfo 4.0 - 3,3MB(megabajta)/s
Maska: 0xFFFFFFFF
MaxTransfer: 0x7FFFFFFF
FS block size: 4096
Bufory: 50
Cache: 100 dla każdej partycji

Niestety drugiego dysku Seagate 4,2GB nie mogę zmusić do działania. Coś mu odwaliło i przestał działać. Czasem jest wykrywany przez system, czasem nie, a czasami nawet nie wystartuje :(
[#20] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #19

Czyli o połowę więcej niż średnia standardowa: ok. 2,1MB (np. mój przypadek). Dość spora różnica.
A jak ze stabilnością systemu na najnowszych wersjach tych układów?
[#21] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@Rafał A-3000, post #20

Na razie testowałem OS3.1 + BetterWB, bo padł mi 2GB dysk (pozostałości po walniętym oryginalnym zasilaczu) i teraz mam staruszka 328 MB. DVD SCSI też przestał działać, a w pierwszym dniu prób działał, na drugi dzień coś mu się odwidziało. Kable są sprawne bo podpięty zamiast DVD dysk twardy działa bardzo dobrze.

Testowałem te programy, które są z pakietem BetterWB i działają wszystkie. Nic innego nie sprawdzałem, bo nie mam jak przez padnięty DVD-ROM. Nic się nie wieszało oprócz ramsey, setramsey, ale działa systemprefs z aminetu. Ustawiłem nawet ramsey na 60-ns (bo takie mam kości fast), system się zawiesił, ale po resecie programik pokazywał 60-ns. Można też nim włączyć Cache i Burst procka i VBR to MMU - cokolwiek to jest. Ale te ustawienia jakoś mają się nijak do tego co wykrywa SysInfo. Głownie chodzi o Cache i Burst. Dopisałem komendę CPU Cache Burst Fastrom >NIL: w Startup-sequence, a zmiana tych parametrów w Systemprefs nie ma wpływu na to co pokazuje Sysinfo.
[#22] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #21

Może jakoś dziwnie je zapisuje dopiero po resecie, a SysInfo i AIBB je ustawiają od razu? Takie przynajmniej odnoszę wrażenie, gdy czasem startuję na A3640 bez cache procesora i zorro (by nie było zwiechów). Wskazania SysInfo są zgodne z ustawieniami softboot i jak włączę w SysInfo to niby jest pewna różnica przy np. rozpakowywaniu. Ja 60ns mam na szaro. :D
Ale by Ci się przydał Buddha lub ATA. Wtedy podpinasz co chcesz i nawet bootować można. Transfer tylko niższy trochę.
Próbowałem sprawdzić swój CDRom SCSI: reaguje niby normalnie ale coś blokuje start. Jutro może sprawdzę go jeszcze na wewnętrznej taśmie (na pewno był sprawny). Może to "proto" blokuje CD/DVD na DB25, bo dyski śmigają ładnie.
[#23] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@Rafał A-3000, post #22

Może to "proto" blokuje CD/DVD na DB25, bo dyski śmigają ładnie.

To terminatory na płycie. Mają oznaczenia RP801, RP802, i RP803. 2 znajdują się za wewnętrznym złączem SCSI i jeden pomiędzy chipem SCSI a SDMAC. Jak je wyjmiesz to zaczną działać zewnętrzne napędy podpięte do złącza 25 pin.
[#24] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #23

Patrząc na zdjęcie mojej płyty to ich nie mam. Tym bardziej ciekawe, czy zaskoczy na wewnętrznej. :)
[#25] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@Rafał A-3000, post #24

Może i tak jest, choć u mnie napędy się nie blokowały, tylko pojawiały się błędy w czasie kopiowania danych.
[#26] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #25

Aż mnie zamurowało


Zmieniłem (chyba) taktowanie ROM-u na 160ns i włożyłem stary SDMAC i Ramsey. Dysk Fujitsu 9,1GB Ultra 160. Dopiero po kilkukrotnym kliknięciu na test się pojawia ponad 6MB/s ale i tak jestem w szoku.

Szkoda, że zewnętrzny DVD przestał działać
[#27] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #26

Ładny transfer. Tylko na czym polegało kilkakrotne testowanie prędkości? Nie łapał za pierwszym razem, czy jak?
ROM ma tylko zworkę na 16MHz i 25MHz (pewnie prędkość płyty głównej i procka) więc jak to zmieniłeś? Wymusiłeś programowo?
A mój CDRom SCSI najwyraźniej padł... :(
[#28] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@Rafał A-3000, post #27

Program "łapał" za każdym razem, tylko po kolejnym kliknięciu na test wynik sie zwiększył.
Wg opisu na big book of amiga hardware przestawienie tych dwóch zworek zmienia taktowanie romu, ale zaczęły pojawiać sie guru i przywróciłem ustawienia domyślne.
Jedyne co zmieniłem i nie powoduje problemów, to za pomocą setramsey z aminetu częstotliwość odświeżania pamięci z 238clk na 154 clk. Ale te wszystkie programy do ustawiania ramseya to chyba działają tylko z pamięcią static column.
[#29] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #28

Zastanawiam się, czy za wynik 0.90 w sysinfo nie odpowiada pamięć CHIP. Mam 2MB, ale 1MB jest typu Page Mode 514256B-10, a drugi 1 MB jest typu Static Column 514258-70

Dzisiaj wylutuję pamięci z uszkodzonych płyt A500 i sprawdzę je w A3000.

Podejrzewam, że ktoś kiedyś przełożył te pamięci Static Column z podstawek, w których była pamięć Fast nie zwracając uwagi na rodzaj pamięci.
[#30] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #29

Hmm, ja też przełożyłem z Fast do Chip więc jest szansa że to to.
I może zamiast lutowania wyciagnij po prostu te dodatkowe ZIPy i zobacz jaki wynik?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem