kategoria: A2000/A3000
[#31] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@Davka, post #30

Nic to nie dało.

I może zamiast lutowania wyciagnij po prostu te dodatkowe ZIPy i zobacz jaki wynik

wariat? całą Amigę rozbebeszać. Wiesz ile to roboty? A weź to potem składaj ??:

[#32] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #31

Zagadka związana z porównaniem Amigi3000-25MHz rozwiązana. Otóż ta która jest w bazie SysInfo miała zainstalowane 2MB Chip i 4 MB Fast Static Column. Ramsey ustawiony w tryb Static Column OFF, Burst mode ON.
Z racji tego, że nasze moja i Rafała Amigi mają pamięć Page Mode, nie jest możliwe aby nasze Amigi miały prędkość 1.00 Amigi z bazy SysInfo, bo niemożliwe jest ustawienie Ramsey w tryb Static i Burst.
Do tego potrzebne są pamięci Fast - Static Column.
[#33] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #32

Jak do tego doszedłeś?
Na ebay.de jest A3000 z SysInfo 1.02. Pytałeś sprzedającego jakie ma układy, czy odczytałeś ze zdjęć? Jak na mnie to dość fotki dość niewyraźne. Dziwne, że wynik jest przy wyłączonym DBurst i nie wykrył mu MMU.
Jeśli chodzi o mój Chip, to mam najwyraźniej dwa rodzaje kości lutowanych i trzeci w podstawkach (4+4+8). Dotąd nie zwróciłem na to uwagi. Śmiga to czego tu szukać.
Fast wygląda już jednolicie :D
[#34] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #32

Alt sprawdzał wynik na kościach SC ode mnie i Ramseyu 07 i nadal nie miał 1.0 (chyba że źle go zrozumiałem)
[#35] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #32

Jeśli to co mówisz to prawda, to jest to jakiś wyjątkowo niesmaczny żart ze strony Commodore, 68EC020 nie ma żadnych trybów burst i korzystając tylko i wyłącznie z standardowych cyklów pamięci (FastPAgeMode nie wykorzystane), można wyciągnąć prawie 6MIPS w sysinfo prz 28MHz (zobaczcie sobie wydajność ACA620 na 25MHz). To oznacza tylko, że kontroler pamięci w A3000 nie jest dopracowany i stąd mizerna wydajność poniżej 68020. Powinniście mieć przynajmniej 5MIPs.

Jaki masz transfer pamięci w AIBB (transtest)?

Dlaczego napisałeś, że ta A3000 z bazy ma wyłączone static column i włączony burst, a potem, że nie możecie osiągnąć takich samych wyników, bo u was nie można włączyć static column i burst jednocześnie?
[#36] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@Rafał A-3000, post #33

Na ebay.de jest A3000 z SysInfo 1.02. Pytałeś sprzedającego jakie ma układy, czy odczytałeś ze zdjęć? Jak na mnie to dość fotki dość niewyraźne. Dziwne, że wynik jest przy wyłączonym DBurst i nie wykrył mu MMU.

Wyczytałem w dokumentacji programu SysInfo 3.24
MMU wykryje, jeśli włączysz tą opcję w s-s.
Trzeba dopisać nad pierwszą komendą jaka jest w Startup-Sequence: CPU Cache Burst Fastrom >NIL: i wtedy będziesz miał włączone wszystkie Cache i MMU "in use" w Sysinfo.
[#37] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@Davka, post #34

Jeśli jest sam Ramsey-07 to wynik może być zaniżony. Ja próbowałem zainstalować Debiana i NetBSD z samym tylko Ramseyem-07 i SDMAC-02 i na obu systemach wywalało błąd w czasie instalacji.
Po zmianie na ramsey-04 systemy instalowały się.
Sama podmiana ramsey i sdmac też nic nie da, bo trzeba za pomocą np. programu SetRamsey włączyć tryb Burst i Wrap, oraz refresh on na 154 clk. Wtedy byćmoże wynik wyniesie 1.00 lub więcej w zależnoćsi od ilości zainstalowanej pamięci fast. Wg dokumentacji SysInfo 3.24 porównywana Amiga 3000 była wyposażona w procesor 030/25MHz, 2 MB Chip i 4 MB Fast Static Column. Jeśli mamy taką samą konfigurację to wtedy wynik powinien (teoretycznie) wynieść 1.00.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 15:05:41 przez glichtanski
[#38] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@sanjyuubi, post #35

Dlaczego napisałeś, że ta A3000 z bazy ma wyłączone static column i włączony burst, a potem, że nie możecie osiągnąć takich samych wyników, bo u was nie można włączyć static column i burst jednocześnie?


Pisałem, że jednocześnie? Chyba się pomyliłem. Chodzi o to, że mamy pamięci Fast typu Page Mode i dla tego typu pamięci nie da się włączyć ani trybu Static, ani trybu burst. Te opcje działają tylko z pamięcią Static Column. W przypadku gdy się jednak uprę i włączę programem te opcje, to komputer zawiesza się, a po resecie i sprawdzeniu ustawień trybu pamięci, dalej są one takie, jak były wcześniej (nie zmieniają się) -i na ramsey-04 i na ramsey-07.
[#39] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #36

Mi się wydaje, że MMU nie włącza się programowo przez s-s. Może da się go programowo wyłączyć, ale domyślnie jest włączony. O ustawieniach trybów SCSI dowiedziałem się ledwie przedwczoraj, więc mogę się tu mylić ale:
Jak dobrze pamiętam, to nawet na superkickstarcie 1.4 i wczytywanym kicku 1.3 w SysInfo na WB 1.3 MMU zawsze był widoczny. Koprocesor podobnie (dopóki mi nie padł - wtedy SysInfo go nie wykrywał). Nie mam też w s-s opcji fastrom a jedynie cpu cache/burst i tymczasowo softboot, bo mam włożony kick 2.04 i mapuję 3.1 (dopóki nie przetestuję Mediatora - wtedy wracam na SuperKick 1.4).
[#40] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@Rafał A-3000, post #39

Nie no. MMU jest włączone, tylko nie jest używane. Dlatego w sysinfo wyświetla się 68030 MMU "not in use" albo "in use" jeśli zmapujesz kickstart.

Można wyłączyć FPU, zworką na płycie.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 17:52:03 przez glichtanski
[#41] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #40

Sprawdziłem MMU. Start bez s-s, kick 2.04 nie zmapowany (sprawdziłem wolną pamięć Chip i Fast) - MMU 68040 (In Use).
Co do FPU to fakt, w A3000 i pewnie w kartach z osobnym FPU jest zworka.
Jak można więc "wyłączyć" MMU?
[#42] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@Rafał A-3000, post #41

To chyba musiałbyś rozebrać procek i go wyciąć albo uciąć nóżkę procesora odpowiedzialną za wysyłanie sygnału o obecności MMU
[#43] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #42

Czyli nie da się programowo zrobić, by było "not in use"?
W sumie to są programy do zarządzania pamięcią i MMU. Może z ich pomocą jest to możliwe? Nigdy się tym nie bawiłem, bo nie miałem takiej potrzeby.

EDIT: Nie chcę wyłączać MMU ani w 030 ani w 040. Zastanawia mnie tylko fakt, jak u kogoś kto sprzedaje A3000D na ebay.de w SysInfo jest MMU 68030 (not in use). Mi się to nigdy nie udało. ;)

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 21:58:44 przez Rafał A-3000
[#44] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #42

Nie ma czegoś takiego, na 040 jest tylko nóżka do wyłączania MMU, jednak niekoniecznie musi on być wykrywany jako wyłączony. MMU jest potrzebne w 040 i 060, bo inaczej trybu burst będą powodować problemy w obszarach pamięci, w których one nie są obsługiwane.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 21:53:14 przez sanjyuubi
[#45] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #38

To i tak mizernie, przy 25MHz, fast page Mode i tak nie jest potrzebne, by osiągnąć maksymalną przepustowość pamięci, więc tu się Commodore nie wykazało.
[#46] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@sanjyuubi, post #45

Ale Static Column jest szybsze. I nie fast page mode, tylko page mode. OK

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 22:08:56 przez glichtanski
[#47] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@sanjyuubi, post #44

To był żart, a ty to na serio wziąłeś?
[#48] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #46

Jaki czas dostępu mają te kostki page mode?

A jak działają simmy przy użyciu adaptera ZIP-SIMM?





Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 23:47:06 przez sanjyuubi
[#49] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #47

Ktoś inny mógł to wziąć na serio i chcieć przejąć władzę nad światem. Bierz odpowiedzialność za swoje słowa.
[#50] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@sanjyuubi, post #48

60ns
Nie używałem, nie kupowałem adaptera.

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 07:39:47 przez glichtanski
[#51] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #50

60ns, to wystarczająca prędkość, aby przy 25MHz wyciągnąć pełną prędkość bez używania żadnych "ficzerów", nawet przy wyłączonych burstach powinieneś mieć około 5MIPS (zresztą sam pisałeś, że wyłączanie burst w sysinfo nic nie zmienia), 020 nie ma burstów i przy korzystaniu wyłącznie z normalnego cyklu dostępu, przy 25MHz ma 5MIPs, więc coś tu jest "nie halo" (widełki bezpieczeństwa commodore? A może jak jest wyłączone static column w ramseyu to pamięci są traktowane z góry jako 80 albo 100ns?).
[#52] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@sanjyuubi, post #51

Burst nic nie zmienia, ale Instructions Cache ma znaczenie. Zmienia wynik Speed o 0.13 pkt
[#53] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #52

Jak jest burst wyłączony, na płycie, to w sysinfo nie będzie różnicy. Pytanie brzmi jak długi cykl wykonuje ramsey na tych kościach, bo na pewno to nie są okolice 60ns.
[#54] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@sanjyuubi, post #53

Jeszcze mogę zmienić jakąś funkcję na 154clk lub 238clk, nie pamiętam co to jest, ale też różnicy nie było.
Domyślnie jest 238 clk.
W pierwszych rewizjach płyt głównych była zworka "J853" do przestawiania szybkości ramseya. W ostatniej rewizji jej nie ma.

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 17:09:43 przez glichtanski
[#55] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #54

Ale ta zworka (jak przypuszczam) podobnie jak przy kickstarcie pewnie tylko dostosowuje zegar układu do zegara płyty 16/25MHz. I tak mamy 25MHz, więc nie ma co wojować. :)
Udało Ci się zrobić MMU, by był "not in use"?
EDIT: Rzeczywiście, rev 6.1 ma zworkę, a następne już nie. Szkoda, że nie ma opisu do niej. Reszta określa już tylko typ kości Ram.

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 19:02:16 przez Rafał A-3000
[#56] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@Rafał A-3000, post #55

Udało Ci się zrobić MMU, by był "not in use"?

Tak. Jeśli nie dodam komendy CPU FastROM do s-s, to SysInfo pokazuje MMU jako not in use.
Mapowanie kickstartu daje taki efekt. Może to przez twój superkickstart masz cały czas zajęty MMU?
[#57] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@glichtanski, post #56

U mnie też domyślnie, na gołym systemie jest Not in use.
[#58] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@Davka, post #57

Sprawdzę to jeszcze jak wrócę na 030 kick 2.04, a potem jeszcze na superkickstarcie.
Na 040 -jak pisałem wcześniej- nawet bez s-s mam "in use", a o ile pamietam zworka maprom na A3640 była otwarta. Oprócz tego mam 1,9MB wolnej Chip i 16,1MB Fast.
Może po prostu 040 tak mają. ;)
[#59] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@Rafał A-3000, post #58

Na mojej A3000 z 040ką normalnie jest 2MB Chip. MMU in use.
[#60] Re: Ramsey 07 i Super DMAC 04

@sanjyuubi, post #53

Dzisiaj przy okazji testów karty 68040 Hardital i poszukiwania zaginionego ramu, zrobiłem testy z pamięcią 1 MB Static Column w SysInfo 3.24. Wynik 1.00. Na konfiguracji 030/25MHz 2 MB Chip, 1 MB Fast.
To wychodzi na to, że Amiga 3000 z pamięcią 2 MB Chip i 1 MB Fast (Static Column) jest szybsza od Amigi 3000 z 2 MB Chip i 16 MB Fast (Page Mode)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem