kategoria: Sprzęt
[#31] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@zyga64, post #30

Hotair nie potrafię polecić, bo jeszcze nie mam. Wypożyczam sobie od znajomych jak potrzebuję. Do SMD - niezastąpione. Inaczej nie odlutujesz układu TQFP. Przylutować ? Owszem. Potrzeba tylko grotu typu mini-fala i idzie jak po maśle (mowa o zwykłej lutownicy).


Można wylutować lutownicą, używając wcześniej przeze mnie wspomnianego Chip Quicka.
[#32] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@zyga64, post #30

Jaki sprzęt moglibyście polecić do kwoty 350zł?
[#33] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@iZi, post #32

Jeśli chodzi o lutownicę, to polecam coś Elwika lub Solomona. Sam posiadam Elwika LSE-30 od 2000. roku i nadal działa i dzielnie walczy z płytami głównymi Amigi. Swego czasu pracowała nawet po 12h na dobę, gdy uczyłem się nią posługiwać w technikum.

Jeśli chodzi o hota to niestety nie pomogę.
[#34] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@gegu, post #33

cześć,
ten temat odświerzam
zbliża się koniec roku i planuję w końcu zakup stacji lutowniczej na gorące powietrze lub stacji lutowniczej amatorskiej do kwoty 500-600zł, nad zakupem myślałem od paru tygodni ale dopiero teraz mogę sobie na to pozwolić, potrzebuję kosztów.
co polecacie na czasy obecne, chodzi mi naukę lutowania stacją na gorące powietrze i potem hobbystyczne wykorzystywanie stacji przy płytach głownych sprzętu retro 8 i 16 bit, i nie tylko, przyda mi się w serwisie
jestem obeznany od lat ze swoją lutownica transformatorową 75/100W
chciałbym kupić rodzimy produkt ale domyślam się że z tym będzie ciężko
[#35] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #34

zapytam tez inaczej :
@Arti miną rok i napisz co żeś kupił ze sprzętu i akcesoriów? możesz podać model swojej stacji?
[#36] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #34

Witaj

Gdybym dziś kupował stacje lutowniczą to pewnie wybrał bym coś w ten deseń "aoyue 968". Stacje WEP ,ZHAOXIN i inne takie jakoś nie wzbudzają mojego zaufania. Ostatnio zamówiłem kolbę od takiej stacji do swojej PT i była marnej jakości kable w środku cienkie i nie miedziane więc podejrzewam że całe stacje są robione po kosztach. Co do stacji PT to nie wiem jakiej są dziś jakości ale swoją kupiłem gdzieś w 2005r i jest solidna.

Fajna sprawa to również rozlutownica, akurat w starym sprzęcie może być bardzo przydatna (montowanie dodatkowych podstawek, wymiany portów). Dobrze jest mieć też podgrzewacz (preheater) najtańszy w miarę możliwy T82280.

Ja też się wychowałem na lut. transformatorowej i wszędzie gdzie mogę takiej używam.

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 22:40:43 przez companiero
[#37] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@companiero, post #36

czyli ta ? ok 650zł
http://allegro.pl/oryginalna-stacja-aoyue-968a-wersja-plus-70w-i4926730859.html
[#38] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #37

Mam coś podobnego tylko z cyfrowym sterowaniem. Tą rurkę co to ma niby wciągać dym to możesz od razu zdemontować (nic nie wciąga a tylko przeszkadza w lutowaniu), rozlutownica też jest marnej jakości (za słaba siła ssania - raz próbowałem użyć i zrezygnowałem - korzystam ze zwykłego odsysacza jak trzeba). Hotair i kolba w porządku. Sprawdzałem pirometrem i wskaźnik temperatury działa w miarę dokładnie.
[#39] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #35

Nic nie kupiłem. Zostawiłem to jednak osobom kompetentnym ale nie wykluczam kupić czegoś prostego niedługo, do lutowania kabelków.
[#40] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@_arti, post #39

Witam. Ja sobie niedawno temu kupiłem taką: prostą stację lutowniczą 937D+ i jestem z niej zadowolony. Zdecydowanie jest to wygodniejsze niż lutownica za 15 zł, do której innych grotów niż ten w komplecie się nie dokupi, również jest lepsza od tej z Lidla z tych samych powodów. Do tej z Lidla części brak. Do tej co ja kupiłem są i groty, i grzałki i wszystko.
[#41] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #34

Lutownica na gorące powietrze nie przyda się tak bardzo przy retro sprzęcie, jak zwykła lutownica kolbowa z grzałką ceramiczną i wymiennymi grotami. Posiadam Stację na gorące powietrze PT-852 i używam jej głównie do odlutowywania układów. Lutowanie gorącym powietrzem wymaga większego nakładu pracy, do tego dochodzi problem jakości pasty, przydałby się do tego dozownik albo maska do jej nakładania. Po kilku podejściach stwierdziłem, że znacznie szybciej i przyjemniej lutuje się zwykłą lutownicą kolbową i topnikiem (mówię o obudowach typu TQFP). Posiadam lutownicę kolbową LF-389D. Możesz też kupić kombajn Hotair + kolba (chińskie zaczynają się bodajże od 150zł) ale w 95% przypadków hotair do lutowania nie będzie ci potrzebny.
[#42] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@sanjyuubi, post #41

ok dzięki, przyda się mi przy wyborze
a jest jakiś nasz krajowy producent? czy tylko made in china
[#43] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@gilban, post #40

Miałem ten sam model, dwa dni po skończeniu się gwarancji ze sprzętu poszedł dym :(
[#44] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@_Skiba, post #43

1. cena z wysyłką 645zł Stacja HotAir Aoyue 968
http://www.gotronik.pl/stacja-lutownicza-hotair-na-gorace-powietrze-3w1-aoyue-968-p-1032.html

2. Podgrzewacz T82280
http://allegro.pl/atms-preheater-kwarcowy-t82280-1-6-kw-i4802754894.html

2. cena z wysyłką 141zł Stacja lutownicza 937D+
http://allegro.pl/stacja-lutownicza-lutownica-repro-937d-50w-3-groty-i4904733825.html.

3. cena z wysyłką 365zł Stacja HotAir PT-852
http://allegro.pl/stacja-lutownicza-aoyue-pt-852-hot-air-4dysze-w-w-i4907677349.html

4. cena z wysyłką 245zł Stacja lutownicza LF-389D
http://allegro.pl/stacja-lutownicza-xytronic-lf389d-trojmiasto-i4847977814.html

znalazłem te modele co pisaliście, poczytałem opisy i już wiem że wystarczy mi tylko dobra lutownica kolbowa, rozumiem że ta LF-389D będzie git na lata?
[#45] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #42

Krajowa to nie wiem, ale Zhaoxin 2w1 stoi klasę wyżej. Typowa rada: szukać opinii w internecie.
[#46] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #44

Ja mam już kilka lat Zhaoxin 936D http://allegro.pl/cyfrowa-stacja-lutownicza-led-zhaoxin-936d-936-esd-i4847083966.html . Bardzo fajnie mi się nią lutuje, zrobiłem nią m.in. piggymod hack w A500 (tam jest dość ciasno między scalakami chipramu), GBA1000 (wiadomo - cała masa lutowania), dzisiaj zacząłem robić MiniMiga - własnie wlutowałem nią Spartana w BQFP-208 - poszło nadspodziewanie sprawnie, to wprawka przed lutowaniem PicassoII dla GBA, bo tam GPU ma ten sam raster.
Kupiłem sobie też niedawno hot-aira (też Zhaoxin), ale to już zdecydowanie wyższa szkoła jazdy, coś tam na próbę wylutowałem, ale nie odważyłem się na wlutowywanie. Koledzy z PPA doradzili lutowanie nawet bardzo cienkich nóżek grotówką i mój Zhaoxin 936D sprawdza się doskonale.
Generalnie, jak za tę cenę, nie znajdziesz nic lepszego, zdecydowanie polecam.
[#47] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@wali7, post #46

Jak już mówiłem, hotair jest dobry do wylutowywania, do lutowania trzeba mieć dobrą pastę i aplikator, to jest może dobre do maszyn typu pick&place, ale manualnie to czasem efekt jest daleki od zakładanego. Osobiście przylutuję szybciej tqfp208 grotem niż hot airem, dlatego hotair jest tylko czymś co się może przydać niż narzędziem pracy.
[#48] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@sanjyuubi, post #47

Dokładnie, hot-air na dzień dobry to zbędny wydatek. Grótówka Zhaoxin 936D to dla poczatkującego strzał w dziesiątkę. Polecam.
[#49] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@wali7, post #48

Do samego lutowania tak, do wylutowywania już się hotair przydaje. Można sobie kupić końcówki na dysze do wylutowywania odpowiednich obudów, kupiłem do qfp100 i tqfp100 ale i tak używam zwykłej dyszy. :)

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 00:20:17 przez sanjyuubi
[#50] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@sanjyuubi, post #49

model stacji 936D i 937D ale jest w kilku wersjach, są bardzo podobne do siebie
czym one się różnią między sobą, różne obudowy, moce, inny producent?

Zhaoxin 936D moc 60W
WEP 937D panel przedni inny i moc 60W new design
WEP 937D+ moc grota 72-75W new design
REPRO 937D 50W
YIHUA 937D+ 75W

jakie groty na początek wybrać? podajcie symbole grotów.
to od razu bym sobie zamówił, będą jedne koszty wysyłki.

wszystkie te co podałem wyżej widzę że są oblegane na aukcjach

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 10:34:36 przez JacK_Swidnik
[#51] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #50

A może taka Solomon, z ceramiczną grzałką może bez wyświetlacza cenna trochę wyższa, ale wydaje mi się że spoko.
[#52] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #50

Groty najlepiej ścięte i w kształcie dłutka, możesz też się pokusić o minifalę, ale jest ze 4 razy droższa.
[#53] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@sanjyuubi, post #52

te stacje 936-937 są robione chyba z tej samej fabryki :)
rzeczywiście stacje salomon są droższe ale pewnie i jakość jest inna
jak wybiorę to pewnie tą WEP 937D LED new desing nie "+" części zamienne dwa razy droższe a jak salomon to ta PENSOL-SL30CESD
co sądzicie?
[#54] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #53

Ja właśnie mam tę YIHUA 937D+. Zanim ją kupiłem to trochę sobie o niej poczytałem. Dużo ludzi ją zachwala. Choć jak widać komuś transformator się sfajczył. Zdarzyć się to może każdemu. Wersja z plusem w lutownicy ma ceramiczną grzałkę japońskiej firmy Hakko. Dlatego też sama osobno jest też droższa. Podobno te grzałki Hakko są bardzo dobre. Tyle wiem na dzień dzisiejszy.

Choć po wyglądzie samego transformatora i grzałki, daje to wrażenie jakby faktycznie wszystko pochodziło z tej samej fabryki, a przynajmniej obudowy do lutownic i obudowy do transformatorów.

U mnie przy transformatorze jest napisane, że ma napięcie 220V.



Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 14:38:08 przez gilban
[#55] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #53

Ja kupiłem teraz , i mam nadzieje, że wytrzyma dłużej niż jej poprzedniczka.
Najważniejsze, że groty będą pasować.
[#56] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #53

stacja lutownicza to tylko Salomon, Elwik ew. dla zamożnych Weller
HOT-AIR to wystarczy ZHAOXIN 852 i można pokusić się o rozlutownicę wtedy odpada bujanie się odsysaczem, plecionką itp...
[#57] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@dez3, post #56

pięknie, mam co chciałem, mamy polskiego producenta lutownic
http://www.elwik.com.pl/page.php?pid=43
[#58] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #57

No i cena ich jest już zupełnie inna:

RT-24/80W

RTC-24/80W

Do hobbystycznego zastosowania są ciut przydrogie ?

Jak ktoś zawodowo lutuje codziennie i dużo to co innego. A jak ja dwa, czasem 3 razy w miesiącu. To po co mi taki rarytas.

Jak mi się ta za 80 zł spali to kupię drugą nową, lub się rozejrzę za nowym transformatorem. Gwarancję mam na dwa lata. Więc co się na zapas będę martwił.


Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 17:56:39 przez gilban
[#59] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@gilban, post #58

Kupiłem stację RT-24 czternaście lat temu i jedyne co mi się w niej zużyło to gąbka do czyszczenia grotu. Produkt nieprawdopodobnie trwały i pancerny, sprawdza się w akcji. Mój największy wyczyn z tą stacją to dolutowywanie przewodów do nóżek układu w obudowie PQFP-208 (raster 0,5 mm) przy pracy nad prototypem.
[#60] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@Krashan, post #59

no właśnie, sprzęt kupuje sobie na lata, więcej do tego już nie będę wracał.
więc albo kupie chiński wynalazek 937D za ok 100zł który jak padnie po paru miesiącach to wymienię na nowy albo wybiorę z tych dwóch modeli, postawiłem na jakość wykonania i trwałość, cena mnie ogranicza 500-600zł więc mogę poszaleć
modele stacji SOLOMON SL30ESD SL-30ESD za ok 350zł lub RTC-24/80W Elwik za ok 470zł brutto oprócz samej stacji planuję od razu zakup kilku grotów
dodam że biorę fvat i mogę sobie odliczyć vat 23% i 19% podatku więc mnie wyjdzie to taniej :D
jutro już podejmę decyzję i kupię żeby w tym roku jeszcze fvat była
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem