kategoria: Sprzęt
[#61] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #60

Cyfrowy odczyt temperatury można sobie odpuścić jeżeli jest analogowy.
[#62] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@dez3, post #61

tz. że co ten wyświetlacz tepmeratury to ściema, nie podaje temperatury grota?
aby był orientacyjny to mi wystarczy
[#63] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #62

wg mnie zbedny gadzet co innego w HOT-AIR. W Salomonie temperature ustawiam za pomoca "suwaka" i jak dojdzie do zadanej temp. to dioda na suwaku gasnie. Za roznice w cenie mozesz groty kupic.

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 22:00:09 przez dez3
[#64] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@dez3, post #63

zdecydowałem się na taką stację SL30-ESD Solomon SL30ESD
do tego dokupiłem komplet grotów
[#65] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #64

Bardzo dobry wybór.
Mam starszy model z potencjometrem liniowym i bez wyświetlacza.
Działa bezawaryjnie ponad 10 lat.
Prawdziwe jest powiedzenie "Biednego człowieka nie stać na tanie rzeczy".
[#66] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@stachu100, post #65

jaka jest normalna temperatura pracy przy lutowaniu
jakoś nie mogę się przyzwyczaić do tej stacji Sl-30, szybko się nagrzewa do 300stopni ale przy tej temp ciężko coś odlutować, transformatorówką to moment
nie mam jeszcze wprawy
[#67] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #66

300-350 stopni, tyle ze transformatorowa to pewnie ma ze 3x wiecej mocy, co? :)
[#68] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #66

Ja lutuję przy 320-350 stopni. Ale masywne elementy np. obudowy złącz lutuję transformatorówką.

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 16:34:12 przez wali7
[#69] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #66

Ja mam ustawione 300 stopni przy uniwersalnym grocie.
Jeżeli grot jeet cienki, to potrzeban jest nieco wyższa temperatura.
Ważna jest też pojemność cieplna grotu - im większa pojemność cieplna (więcej moedzi/większa masa), tym więcej energii w 1s przekazuje on do lutowanego elementu.

Są dostępne groty ktore głęboko wchodzą w element grzejny (duża pojemność cieplna, dłużej się nagrzewają) i groty ktore płytko wchodzą w element grzejny (mała pojemność cieplna).
Zdecydowanie wolę te pierwsze.
[#70] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #64

Ma ktoś stację Repro 872D
Nie wiem czy warto ją kupić czy też nie?
[#71] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@KRISS, post #70

Aoyue, PT, WEP, Repro, Zaoxin i co tam jeszcze istnieje to jest wszystko jeden czort, te same bebechy, te same elementy grzewcze, te same groty, te same kompresory itd. itp.
różnią się wyglądem oraz detalami, kiedyś kupując sprzęt Aoyue można było liczyć, że będzie się miało np. przewód do kolby w silikonowej obudowie, a nie jakiś tyfus który z czasem twardniał oraz np. zapasowy element grzewczy, jakość wykonania oraz same materiały też wydawały się lepsze niż w "klonach", jak jest teraz niewiem... od paru lat używam prostej stacji Aoyue i jak do tej pory wymieniłem tylko gąbkę
[#72] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@Kilos, post #71

jest takie powiedzenie i dotyczy też mnie :
"chytry traci dwa razy"
więc kupiłem Solomona Sl-30

proponuję się zastanowić na tym zakupem 5 x :D
[#73] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #72

? przecież to dobry sprzęt, mam SL-10 i jeszcze nie było sytuacji żeby ten sprzęt nie dał rady, aczkolwiek sprzęt to 30% reszta to dobra ręka i wiedza;) głowa do góry, to nie jest chińskie pismo, trochę wysiłku i nauczysz się:)
[#74] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #72

ale mi nie chodziło o moją stację SL-30 ta jest super, sam myśłałem nad zakupem stacji za ok 120zł (posty wyżej), w końcu kupiłem za ponad 400zł
chodziło mi to te stacje co wyglądają podobnie i są robione w jednej fabryce, to nawiązując do wsześniejszego posta
sory za mój niezrozumiały post
[#75] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@JacK_Swidnik, post #74

Ja tam nie narzekam na mojego Zhaoxina, dzięki niemu zrobiłem (i uruchomiłem) GBA1000, kilka dni temu Minimiga, trochę drobniejszych rzeczy. Na dniach zabieram się za kartę USB Thylacine na Zorro II (właśnie dotarły ostatnie części).
Oczywiście, nie wykluczam że bardziej firmowe (i droższe) stacje są lepsze, jednak najczęściej są co najwyżej lepiej przetestowane (stąd ryzyko trafienia na bubel jest mniejsze).
Tak czy inaczej życzę zadowolenia z nabytku. Warto mieć kilka grotów różnej wielkości i róznych kształtów, do tego cyna w cienkim drucie z topnikiem w środku. I można zaczynać :)
[#76] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@wali7, post #75

A ja mam takie pytanko bo na dniach chce sie zabrac za wymiane swoich kondziorów w a1200. NIe chce za bardzo wykręcać ich z płyty jak to pokazuja na niektórych manualach tylko hotairem potraktować - jaka ustawić temp na hotair'ze do wylutowania tych smd? I jeszcze jedno - oklejać kaptonem elementy w pobliżu czy nie bawic sie w takie rzeczy?
[#77] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@player_sct, post #76

Jeśli będziesz je wylutowywał hotem, to musisz się jeszcze zaopatrzyć w folię samoprzylepną na 400 stopni i pooklejać nią plastykowe gniazda. Miałem ostatnio do naprawy kilka płyt, w których ktoś wcześniej wymieniał kondensatory przy użyciu hota i muszę powiedzieć, że strasznie wyglądają te gniazda.
Przy ukręcaniu nigdy takiego problemu nie ma. Już nie mówiąc o tym, że sam proces demontażu jest znacznie krótszy.
[#78] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@jarob, post #77

Taśma kaptona własnie do mnie dotarła wiec pooklejam okolice tych kondensatorów, zastanawia mnie tylko jaka tem. ustawić i jaką moc nawiewu żeby nie przegiąć
[#79] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@player_sct, post #78

zwykła folia alu do pieczenia też się nadaje jeśli już ktoś się upiera choć w normalnych warunkach jest to zbędne, daj nawiew na połowę i 300 - 350 stopni, odrobina topnika na pady to podstawa... nie RF800 tylko Fluxu jakiegoś, jak chcesz zapaprać pcb możesz też użyć kalafonii
imo naprawdę szkoda zachodu, posłuchaj dobrych rad, weź małe szczypce i poukręcaj te kondensatory, jest to najmniej inwazyjny sposób
[#80] Re: Sprzęt do napraw (lutowanie)

@Kilos, post #79

Dzięki za pomoc, postanowiłem jednak nie robić tego siłowo. Okleiłem wokoło taśmą, odpowiednio mała końcówka na hotair, 350 jak napisałeś nawiew na połowe i schodziły jak bajka zero pobocznych uszkodzen czy nadtopień
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem