kategoria: Sprzęt
[#1] Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa
Złożyłem układ z tego opisu http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2156447.html użyłem PIC16LF84A i nie działa , kolega robił to samo jemu też nie działa, czy komuś z was to zadziałało ? Może jest jakiś błąd?
[#2] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@Fortis, post #1

Masz pewnosc ze dobrze zaprogramowales PIC?
PIC jest sprawny?
Czy uzywasz myszy PS/2 ? (nie myszy USB z przejsciowka na PS/2 ?
[#3] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@Norbert, post #2

Po odczytaniu PIC jest zgodny HEX, myszka tylko PS2, podświetlenie lekko mignie przy włączaniu amigi dalej nic, jak podepnę przez zwykłą przejściówkę RS232- PS2 myszka świeci i rozjaśnia się podczas ruchu.
[#4] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@Fortis, post #1

Osobiście uważam, że ps2m jest lepszy. Ale wracając do tematu, w instrukcji p2mouse jest napisane:

When programming the PIC, you should set oscillator type to RC, WatchDog Timer to OFF and Power-On Timer to ON.

Poustawiałeś to przy wgrywaniu oprogramowania?
[#5] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@sanjyuubi, post #4

tak
[#6] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@Fortis, post #5

I jak udało się koledze uruchomić ten adapter?, sam jestem właśnie w trakcie składania tego interfejsu.
[#7] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@pascal, post #6

nie, kolega się nie chwalił, że mu się udało, więc pewnie też mu nie działa.Napisz mi jak Tobie sie uda.
[#8] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@Fortis, post #7

Jakiego programatora używacie do programowania pic 16f84a i jakiego programu?
[#9] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@janekdrukarz, post #8

JDM a programów różnych, nie tylko jednego.
[#10] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@janekdrukarz, post #8

Ja dzisiaj polutowałem według tego schematu z postu #1. Laser myszki mruga, a kursor nie reaguję na ruch, ani przyciski. Przypomina mi to symptomy opisane również w poście #3.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 18:47:43 przez glon
[#11] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@glon, post #10

A testował ktoś może ten schemat /klik/??
[#12] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@glon, post #11

A czym sie różnią te dwa schematy? Jak masz możliwość to sprawdź na zwyklej myszce z kulką, bo może nie działa na optycznych.
[#13] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@janekdrukarz, post #12

na tym pic-u mozesz zrobic ps2m. dziala mi od ~10 lat, z myszka optyczna.
[#14] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@Valwit, post #13

Zrobiłem na podstawie tego schematu adapter i działa chociaż czasami zdarza się że po włączeniu amigi mysz nie działa ale wystarczy wyłączyć na chwilę komputer i jest wszystko ok. Sprawdzałem ten adapter z dwoma myszami jedna ps2 na kablu a druga ps2 radiowa i na obu działa bez problemu.
Dodam jeszcze że adapter jest na pająka zrobiony i dopiero po trzech próbach zaczął działać.
PIC programowałem trzy razy ale się udało.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 22:55:21 przez rade33
[#15] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@janekdrukarz, post #12

Teraz się przyjrzałem dokładnie i rzeczywiście zdaję się, że to to samo.
A co do tego p2m to rozumiem, że to co na schemacie jest zaznaczone w przerywanym prostokącie to jest opcjonalne??

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 22:59:03 przez glon
[#16] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@Fortis, post #1

Myszy których używam są już stare jedna to A4TECH OP-620 a druga Typhoon 40249 ta truga jest radiowa
[#17] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@glon, post #15

że to co na schemacie jest zaznaczone w przerywanym prostokącie to jest opcjonalne??


Mógłbyś to sprecyzowac bo nie bardzo to widze na schemacie.
[#18] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@janekdrukarz, post #17

@janekdrukarz napisał:
Mógłbyś to sprecyzować bo nie bardzo to widzę na schemacie.

Pewnie.
@Valwit napisał:
na tym pic-u możesz zrobić ps2m. dziala mi od ~10 lat, z myszka optyczna
.
Wpisując w google ps2m wyszukało mi artykuł Własny PS2M, u dołu kliknąłem link PS2m.lha - http://main.aminet.net/hard/hack/ps2m.lha. Na aminecie nie znalazło tego archium, ale zaproponowało mi o podobnej nazwie, tj. Ultimate Amiga PS/2 WheelMouseController. No i tam w ściągniętym archiwum jest m.in. ten schemat:

I mi chodzi o ten prostokąt podpisany jako Joystick port.
Jeśli doszło do nieporozumienia to będę wdzięczny za podanie sprawdzonego schematu, który po wykonaniu zmieści się w myszy pod obudową.

pozdrawiam
[#19] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@glon, post #18

link - miałem na myśli link z pierwszego postu gdzie użyto pic 16f84a. Tutaj natomiast jest użyty pic16f627(8), nie widzę w gałęzi oscylatora rezystora 4,7k i kondensatora 27p, nie wiem jaki tu jest wsad użyty do zaprogramowania.
[#20] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@glon, post #18

wystawie wieczorem, bo na bank mam kopie :) wszystkie archiwa jakie z aminetu sciagalem mam tez na dysku. z tego co pamietam, podpiecie sie pod drugi port joua jest wymagane do obslugi dodatkowych przyciskow i dodatkowego kolka. ja tego nie uzywam.
wsad oraz schemat progamatora (bardzo prosty) na par: sa rowniez w archiwum.

ten link dziala:
ftp://ftp.cs.tu-berlin.de/pub//amiga/aminet/docs/hard/ps2m.lha

piny 1, 3, 6 i 9 z portu joya sa uzywane do rolki/kólka. 2 i 4 robia jako oscylator. u mnie faktycznie zamiast tego jest kwarc 4 MHz.



to non-optical wynikla z tego ze ponoc jest za maly prad dla optycznej, jest w opisie jak to obejsc. u mnie dziala bez problemu tak jak jest.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 10:35:50 przez Valwit
[#21] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@Valwit, post #20

Z tym schematem z postu #1 to już dam sobie spokój, Fortis zrobił i mu nie działa, jego kolega też i też mu nie działa, ja zrobiłem i nie działa. Skorzystam więc ze schematu, który podrzucił Valwit bo sprawdzony.
Co do tego schematu co wrzuciłem w poście #18 to w dokumentacji jest mowa o tym, że zamiast PIC-a 16f627(8) można użyć 16F84(A), ale trzeba dołożyć 2 kondensatory 20pF i rezonator 4MHz.

Tutaj jest wersja dla optycznej z PIC16F84(A)


Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 10:43:35 przez glon

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 10:43:58 przez glon
[#22] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@glon, post #21

bede musial w domu zerknac ktora konkretnie mam wersje. po pinie 6 w drugim porcie bedzie widac :)
[#23] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@Valwit, post #22

mam wersje ze schematu jaki zapodał glon
[#24] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@Valwit, post #23

mnie to chyba jednak lutownica nie lubi. Zmajstrowałem ten schemat co Valwit zapodał no i nie działa, tyle tylko, że zamiast kondensatorów 20pF wziąłem 22pF bo takie mieli na miejscu w sklepie. Polutowałem jeszcze raz ten schemat z #1 postu i laser się zapała, a potem przygasa jak się nie rusza myszą, ale i tak 0 reakcji na ruchy myszy.
Nie wiem chyba dam se na razie z tym spokój.
[#25] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@glon, post #24

Jaką lutownica lutujesz? Może ma na sobie napięcie z sieci i uwala ci tego pica. Czy może masz podstawkę? Pozostaje jeszcze kwestia ustawień pica przy wgrywaniu oprogramowania. Ja miałem zrobione obydwa interfejsy wymienione w tym wątku i działają, na allegro od użytkownika mata24 kupisz za 39zł właśnie taki interfejs (ps2m).
[#26] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@glon, post #24

W czasie programowania nie ma problemów z pic 16f84? Poprawnie działa kasowanie jak i weryfikacja zaprogramowanego wsadu?
Po wybraniu z listy procesora pic16f84 ustawiasz fuse bits?
-set oscillator type to RC,
-WatchDog Timer to OFF,
-Power-On Timer to ON.

Jak możesz wrzuć zdjęcie tego twojego interfejsu co wykonałeś
[#27] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@glon, post #24

pokaz fote tego co zrobiles, postaraj sie zeby byla wyrazna :) mam nadzieje ze uzywasz podstawki bo to wykluczy uwalenie PIC-a przy lutowaniu. jaki model myszy masz? u mnie dzialaja Logitech S96 i podobne (kilka roznych testowalem, ale wyglad bardzo podobny).
[#28] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@janekdrukarz, post #26

Jak zamawiałem PIC-a nie wiedziałem o tych ustawieniach:
Po wybraniu z listy procesora pic16f84 ustawiasz fuse bits?
-set oscillator type to RC,
-WatchDog Timer to OFF,
-Power-On Timer to ON.

Więc za pewne problem leży w PIC-u.
A całość w moim wykonaniu wygląda mniej więcej tak /klik/.
Na zdjęciach może tego nie widać, ale przyglądałem się wszystkim nóżkom i nie są nigdzie przypadkowo zwarte.
[#29] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@glon, post #28

Witam,

Ja w pierwszej kolejności zaprogramowałbym poprawnie fusy, następnie jak nie będzie działać to wywal te rezystory łączone szeregowo - w schemacie optycznej nie ma rezystora. Co prawda w kulkowym jest 2k, ale na moje oko u Ciebie jest 20k - ale to sprawdź, może się mylę.

Kondensatory w takim układzie czy 20 czy 22pF bez różnicy.

Pozdrawiam,
[#30] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@Doman89, post #29

Mi obydwa schematy nie działają. Zapewne dlatego, że mam złego PIC-a. Co się zatem bardziej opłaca? Kupić nowy odpowiedni PIC czy też zafundować sobie kolejną porcję zabawy i skonstruować takie coś /KLIK/. Nie wygląda to na zbyt skomplikowane do zrobienia, ale może mi się tak tylko wydaję.

pozdrawiam
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem