kategoria: A600
[#1] A600 - czarny ekran
Mam A600, która leżała kilka lat nieruszana (główny powód leżakowania to stacja dysków, która nie czytała dyskietek). Ostatnio kupiłem stację Gotek (przerobioną), podłączyłem ją zamiast fdd i odpaliłem Amigę - pokazała się animacja dyskietki, włożyłem pendrive i po chwili pojawił się różowy ekran. Sądziłem, ze coś się wczytuje (czyli selector.adf), ale trwało to zbyt długo. Wyłączyłem i włączyłem Amigę, ale niestety od tego momentu widać tylko czarny ekran . Dioda Power się pali, ale pali się także Caps Lock (nie można go wyłączyć). Odłączyłem Goteka i bez stacji paliła się czerwona dioda fdd, podłączyłem fdd i słychać po uruchomieniu Amigi jedno pyknięcie stacji.

Oglądałem płytę główną i wydaje się być w bdb stanie, jedynie metalowa skrzynka "modulatora" jest trochę zaśniedziała. Może wiecie od czego zacząć diagnozę, choć niestety elektronik ze mnie żaden.
[#2] Re: A600 - czarny ekran

@ntx, post #1

Zacząłbym od sprawdzenia napięć. Być może zasilacz jest uszkodzony.
[#3] Re: A600 - czarny ekran

@jaa2, post #2

Dzięki za sugestię. Niestety nie mam żadnego miernika, ale poproszę znajomego, który dysponuje odpowiednim sprzętem.
[#4] Re: A600 - czarny ekran

@ntx, post #3

podłącz amigę 600
w taki sposób używając zasilacz pc
[#5] Re: A600 - czarny ekran

@ntx, post #1

Wygląda to na uszkodzenie w obwodzie resetu. W pobliżu jest kondensator elektrolityczny SMD 10uF, który mógł wylać i podgryźć ścieżki lub elementy resetu.
Po sprawdzeniu napięć zająłbym się resetem w pierwszej kolejności.
[#6] Re: A600 - czarny ekran

@Dorian3d, post #4

Dopiero dzisiaj zajrzałem do A600, z tego co widzę, to to gniazdko służy do zasilania klawiatury (?), czy rzeczywiście można do niego podłączyć zewnętrzne zasilanie i zasilić nim Amigę?
[#7] Re: A600 - czarny ekran

@ntx, post #6

Tylko nie pomyl zasilania stacji dysków, z gniazdem diod LED przy klawiaturze. Myślę ze podłączenie tam zasilacza usmaży Amigę.
[#8] Re: A600 - czarny ekran

@ntx, post #1

Obejrzyj wszystkie kondensatory, czy pod którymś nie ma lekkiego wycieku.
[#9] Re: A600 - czarny ekran

@flops, post #7

Z Twojej wypowiedzi nie wynika wprost, czy mam nie podłączać pod FDD czy pod diody LED... Powyższa fotka pokazuje płytę A1200 i w sumie nie wiem, czy pokazane tam złącze jest od stacji dysków czy od zasilania diod...
[#10] Re: A600 - czarny ekran

@ntx, post #9

Podłącz wprost do zasilania stacji dyskietek.
[#11] Re: A600 - czarny ekran

@iZi, post #10

Pociągnąłem zasilanie z PC i Amiga się uruchamia :)
Tak więc padł zasilacz, dam go koledze, który zerknie czy da się go reanimować.

Dzięki za pomoc. szeroki uśmiech
[#12] Re: A600 - czarny ekran

@ntx, post #1

Problemów ciąg dalszy...
Okazało się, że zasilacz jest sprawny (przynajmniej daje prawidłowe napięcia wg znajomego, który sprawdzał zasilacz)... Na płycie głównej również nie widać zimnych lutów/wylanych kondensatorów ani innych przypadłości. Czyli Amiga zasilana ze stacji dysków działa, a zasilana z zasilacza wyświetla czarny obraz (plus świecący się caps lock). Może ktoś wie, gdzie teraz należy szukać przyczyn problemu?
[#13] Re: A600 - czarny ekran

@ntx, post #12

Sprawdź miernikiem, czy masz przejście pomiędzy złączem zasilacza, a złączem stacji dysków (12V, 5V i masa).
[#14] Re: A600 - czarny ekran

@ntx, post #12

a zasilana z zasilacza wyświetla czarny obraz (plus świecący się caps lock).

No to jest nas dwóch. Moja A600 złapała identyczną usterkę.
Tak więc będę obserwował ten wątek, piszcie pany, piszcie...

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 19:06:48 przez waldiamiga
[#15] Re: A600 - czarny ekran

@waldiamiga, post #14

No to jest nas trzech. Moja plyta ma te same objawy ale po okolo minucie wstaje choc klawiatura dalej sie swieci i nie dziala. Nie widac rzadnych fizycznych uszkodzen. Plyta w idealnym stanie.
[#16] Re: A600 - czarny ekran

@_arti, post #15

Mam nadzieje, ze moja takich objawow nie bedzie miala.. chociaz kiedys kiedy wlozylem erło(euro ;p)-złącze jeden pin w bok, to ami sie nie wlaczala przez 3min

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 23:04:15 przez redstonecraftpl
[#17] Re: A600 - czarny ekran

@waldiamiga, post #14

Czy ktoś zna osobę która podjęła by się naprawy takiej płyty czy też może bardziej opłaca się kupić zdrową płytkę.
[#18] Re: A600 - czarny ekran

@waldiamiga, post #17

Mogę ją naprawić. Czy bardziej opłaca się kupić sprawną... hmm... to chyba zależy od ceny naprawy oraz ceny sprawnej płyty oraz ego, czy w tej sprawnej nie trzeba wymienić kondensatorów.
[#19] Re: A600 - czarny ekran

@waldiamiga, post #17

Odpowiem Ci tak:

naprawisz - zawsze to jedna, nieprodukowana już A600 więcej na świecie

podmienisz na nową - kolejna, nieprodukowana już A600 odejdzie do Amigowego nieba bezpowrotnie.. i będzie ich coraz mniej na świecie
[#20] Re: A600 - czarny ekran

@waldiamiga, post #17

@11111olo mi coś pisał na mejla, że być może wie, jak to naprawić, no ale że dostał bana na PPA, to się obraził i nie chce powiedzieć, co i jak
[#21] Re: A600 - czarny ekran

@_arti, post #20

Wydaje mi się że mogli byście mu wysłać laurkę z przeprosinami, wtedy na pewno przestanie się gniewać i wrući. torcik bohater ;) obsesja Smiech
[#22] Re: A600 - czarny ekran

@_arti, post #20

Toż to foch! szczęka opada! No to ślijcie płyty do Jaroba.
[#23] Re: A600 - czarny ekran

@amizet, post #21

wrući

czerwona kartka
[#24] Re: A600 - czarny ekran

@waldiamiga, post #17

A ja się zastanawiam, że skoro Amiga działa przy podłączeniu zasilania do stacji dysków, to czy nie można by podpiąć takiego zasilania na stałe, oczywiście najlepiej coś cichszego niż standardowy zasilacz z PC, np. to: http://allegro.pl/zasilacz-do-zestawu-itx-max-65w-fv-nowy-i4365650020.html
[#25] Re: A600 - czarny ekran

@ntx, post #24

Ale po co, skoro wystarczy sprawdzić ścieżki od oryginalnego gniazda zasilania.
Poza tym musiałbyś jeszcze jakoś podciągnąć do płyty -12V, bo przez gniazdo FDD tego nie podepniesz.

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 16:25:54 przez jarob
[#26] Re: A600 - czarny ekran

@glichtanski, post #23

Fajnie że znalazłeś błąd, pewnie byłeś prymusem z ortografii. Zrobisz coś dla mnie załóż oddzielny temat i spisuj tam wszystkie błędy które popełniam, przekręcone zdania wiesz takie tam. Wiesz pomoże mi to w pisaniu nowych postów. Albo w robieniu nowych błedów

Ps... Jak tam z tą kartą turbo udało się założyć ale lepiej jest kupić Amige 1200 jako kartę turbo do Amigi 600, to był świetny pomysłOK
[#27] Re: A600 - czarny ekran

@amizet, post #26

Ps... Jak tam z tą kartą turbo udało się założyć ale lepiej jest kupić Amige 1200 jako kartę turbo do Amigi 600, to był świetny pomysł

No i znowu coś przekręciłeś, bo chciałem włożyć kartę turbo z Amigi 1200 do Amigi 3/4000. Ale na tym forum jest na szczęście pewien myk, dzięki któremu takie pomyłki i błędy ortograficzne przestają razić po oczach pomysł
[#28] Re: A600 - czarny ekran

@glichtanski, post #27




Fajnie, jak założycie Fan Page to napisz to do niego dołączę.


Zamiast szukaniem błędów zajmij się lepiej Amigowaniem.

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 19:41:57 przez amizet
[#29] Re: A600 - czarny ekran

@jarob, post #25

A do czego jest wykorzystywane 12V, skoro bez tego Amiga się uruchamia?
[#30] Re: A600 - czarny ekran

@ntx, post #29

-12V (minus), do dźwięku. Amiga nie wydaje dźwięków bez -12V.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem