kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?
Witam,

Mam taki problem. Próbuję podłączyć do A1200 kartę CF 8gb poprzez przejściówkę z allegro za całe 13zł. Niestety w hdtools urządzenie nie jest widoczne. Zastanawiam się, czy nie jest popsuty kontroler IDE? Czy może sie on ot tak popsuć, gdy reszta płyty jest sprawna? Jakoś czas temu przestał kręcić się dysk 2,5" który miałem zamontowany. Poprostu jakby nie miał zasilania. Podłączyłem dysk do laptopa i zakręcił. Pomyślałem wtedy, że uszkodzona jest taśma - nie miałem okazji ani czasu tego sprawdzić. Teraz kiedy CF jest niewidoczny, obawiam się że padło IDE. Aha, awaria dysku zbiegła się czasowo z instalacją Goteka. Nie wiem czy ma to znaczenie, szczególnie że nie chodzi o to że dysk nie jest widziany, tylko wcale się nie uruchamia. Znacie jakieś sposoby jak sprawdzić ide np w workbench? Czy może karta CF musi być najpierw odpowiednio sformatowana aby była widoczna? Chociaż czytałem, że urządzenie powinno być wykryte i dać się sformatować w hdtools. Z góry dziękuję za pomoc i sugestie. Pozdrawiam.
[#2] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #1

Pewnie brak zasilania skoro dysk nie kręcił a karty nie widzi. Bardzo możliwe uszkodzenie, trudno zaś powiedzieć w którym miejscu dokładnie.
[#3] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@alt_, post #2

O nieeeee:( Kurde a może jednak to ta taśma jeśli chodzi o dysk padła, a karty nie widzi z innego powodu? Czy karta musi być w jakiś sposób sformatowana, żeby była widoczna w hdtoolbox? Nie mam czytnika (jutro kupię), i będę mógł sformatować. Ps3 widzi kartę, więc raczej sprawna. Nie tylko nie padnięta moja Amisiaaaaaaa
[#4] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #3

Miałem taki problem (w zasadzie nie ja) kiedy sprzedałem swoją A600, zadzwonił do mnie kupujący z pretensjami, że dysk nie działa. Po Dłuższej rozmowie okazało się, że wystarczyło mocniej docisnąć wtyczkę z zasilacza (któryś pin widocznie nie łączył) i dysk zaczął normlanie startować także polecam Ci sprawdzić tą sprawę bo może tylko wtyczka nie łączy jak powinna
[#5] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@kataklysm, post #4

Dawno nie używałem kart cf ale z tego co pamiętam to musi być to karta wyczyszczona do zera. Tak aby nawet wkładając ją do pc windows pytał czy ją sformatować. Ja robiłem to jakimś programem do twardego z pc. Nie moze byc sformatowana w blaszaku bo amiga jej nie zobaczy.
[#6] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@Sosabowski, post #5

Dziwne. Ja kupiłem kartę CF SanDiska 4 GB. Fabrycznie była sformatowana na FAT 16. Podłączyłem, włożyłem dyskietkę (A1200 - Kick 3.1) i HDToolbox zobaczył ją bez problemów. Oczywiście musiałem dla niej stworzyć nową nazwę, bo z początku też jej nie widział. Ale w ustawieniach zaawansowanych zrobiłem nazwę i zapisałem (dyskietka musi być odbezpieczona i musi być miejsce na niej dla zapisu ustawień) i po restarcie zrobiłem podział na partycje. I po problemie.
[#7] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@gilban, post #6

Kolego miałem niedawno podobny problem. Też pomyslalem ze moze przejsciowka za 11zl jest padnięta… Ale zeby w hdtoolboxie byla widziana karta CF to musi on być (hdtoolbox) odpowiednio zmodyfikowany. Tu masz wątek (patrz na koniec od moich wypowiedzi) : http://www.ppa.pl/forum/amiga/30744/partycjonowanie-dysku-ilosc-partycji-ffs#m461763
Ewentualnie zrobić tak https://www.youtube.com/watch?v=x_LT5eDNQOI https://www.youtube.com/watch?v=x_LT5eDNQOI

pozdro

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 10:29:13 przez zeter

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 10:34:24 przez zeter
[#8] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@zeter, post #7

to nie tak, modyfikacja HDTB jest po to żeby karta CF przedstawiająca się jako typ 7 (removable device) była rozpoznawana jako typ 0 (ATA device) przy czym są karty CF które fabrycznie pracują jako typ 0 i nie potrzeba żadnych modyfikacji HDTB żeby można było odczytać parametry, sama karta powinna być "widziana" tak czy siak, kolega ma tutaj problem z zasilaniem/taśmą/wyłamanymi goldpinami na złączu bądź jeszcze jakiś inny, ale nie jest to kwestia wyczyszczenia karty, ta procedura potrzebna jest w przypadku WinUAE, Amidze nie przeszkadza to, że karta jest popecetowa w FAT czy NTFS
[#9] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@Kilos, post #8

No dobra myślałem że to może o to chodzi… ciągle tylko wołam o pomoc myślałem że może chciaż raz się przydam ;) nie wyszło … ;)
[#10] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@zeter, post #9

spoko spoko, ja tez kiedyś o tym wszystkim przeczytałem, a i przećwiczyłem parę razy
[#11] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@Kilos, post #10

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. W takim razie moja Amiga wyzionęła ducha. Wszystkie piny są na miejscu. Kartę kupiłem z ogłoszenia i nie wkładałem jej nawet do pc bo nie mam jak. Ps3 tylko - i konsola kartę widzi, więc jest sprawna.
[#12] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #11

Szybko się poddajesz, nie takie harce robiłem z amigowym ide przez 20pare ostatnich lat i nigdy żadnego kontrolera nie ubiłem.
[#13] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #11

Utwórz nową tablice partycji, typu Amiga np: za pomocą GParted. Lub też Aros może coś pomoże, co do Arosa to nie wiem do końca ale GParted ma takie możliwości, jak nowa tablica partycji.
[#14] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #11

usuń z karty wszystkie partycje, np EaseUS Partition Masterem i wtedy spróbuj
[#15] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #11

Skąd jesteś ?
Może w okolicy znajdzie sie pomocny amigowiec
[#16] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #1

[#17] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@Art, post #16

Moja przejsciowka jest podlaczana bezposrednio do gniazda. Nie podlaczam kablem. Jestem z warszawy. Dzis zakupilem (ale odbieram w poniedzialek), A1200 tower w obudowie Elbox z karta Blizzard 1230 ze tak sie pochwale:) Swoja droga nie ma sie czym chwalic, bo 1300zl to chyba zadna okazja:) Tak wiec, sprawdze na niej i bede juz wszystko wiedzial. Dam znac :)
[#18] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #11

Co chcesz zrobić teraz z tą Amigą?
[#19] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #17

Przy dzisiejszych cenach, to okazja.
[#20] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@SuperBuster11, post #19

Kiepski żart
[#21] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@mikser, post #20

Mikser - kiepski zart?:) no mysle, ze jakas wyjatkowa okazja nie, ale byli juz tacy co proponowali 1100zl za Blizzarda bez ramu. Jeden czlowiek na tablicy chce za Blizzarda z scsi 2k. Tak wiec uwazam, ze cena jaka zaplacilem jest obecnie akceptowalna. Wczesniej bylo pytanie co chce zrobic z Amiga. Z ta co kupilem, czy to co nie widzi cf? Ta co kupilem mam zamiar intensywnie uzywac, ta problemowa sprobuje najpierw zdiagnozowac. Jesli ma uszkodzona plyte, to pewnie sie pozbede lub poszukam plyty. Jesli jest sprawna - dolaczy do kolekcji retro sprzetu konsolowo-komputerowego:)

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 23:56:12 przez MaciejW
[#22] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #21

Załamka Panowie. Odebrałem A1200 w elboxie ale wyglada na to ze to nie problem kontrolera IDE tylko mojej nie wiedzy. W nowej bowiem rowniez nic nie dziala. Amiga nie wstaje jesli podepne cokolwiek do IDE. Ani dysk (podlaczalem 2 dyski 3,5 cala 160gb oraz 250gb, a takze 2,5 cala z A1200). Na karcie cf Amiga rowniez sie nie budzi. Czarny ekran i tyle. Po podlaczeniu, raz swieci sie dioda na adapterze cf i wtedy nie swieci sie dioda od hdd w Amidze, a innym razem odwrotnie. Kontrolki hdd sie swiece (nie migaja), a dioda na adapterze cf milczy. Nie da rady nic podpiac pod IDE bo komputer najzwyczajniej sie nie uruchomi. Czarny ekran i tyle. Chcialem go oszukac.... Odpalilem kompa i wtedy na zywo podpialem dysk (to chyba zly pomysl). Wtedy komputer sie zresetowal i juz nie wstal. Totalna zalamka nie wiem co mam robic. Poza tym Amiga wstaje kolo 20 sekund to chyba dlugo? Chociaz obie tyle wstaja.... Ehhh nie bedzie chyba whdloada mimo posiadania dwoch A1200. Chcialem dodac jeszcze, ze dysk 2,5" nie kreci sie na obu Amigach. Jest sprawny bo na PC dziala. Bardzo to wszystko dziwne i frustrujace mocno!!! Czy jest ktos w stanie pomoc?
[#23] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #22

1. Normalne że A1200 wstaje 20s.
2. Podłącz mniejsze dyski IDE - 2GB, 4GB najlepiej. nie będziesz miał problemu z adresowaniem i wykryciem dysków. Amiga normalnie widzi tylko 4GB, maks adresowania 16bit.
3. Rozumiem, że podłączasz dysk 2.5" kabelkiem który podaje też zasilanie na dysk ze złącza IDE A1200? Dobrze wkładasz kabelek? Ten sam kabelek działa na PC?
4. Podpinanie czegokolwiek przy włączonym kompie do IDE to BARDZO zły pomysł.
5. Poszukaj na PPA i na necie informacji jak sobie poradzić z instalacją dysku. Poczytaj tutaj tutoriale.
6. Czy bez dysku pokazuje się ekran startowy A1200?
7. Czy możesz wejść do bootmenu(wciśnięte oba klawisze myszy przy bootowaniu Amigi)?
Aaaa podaj gdzie mieszkasz, może mieszka ktoś w Twojej okolicy i będzie Ci wstanie pomóc.
[#24] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@Tomski, post #23

Tutoriale Amigowe widzialem, ale na nic mi one bo po wlozeniu dysku Ami nie wstaje. Nie da sie tez zbootowac dwoma przyciskami. Poszukam mniejszego dysku. Tak, bez wtykania czegokolwiek pod IDE Amiga dziala normalnie. Dysk podlaczylem przy wlaczonym kompie w akcie desperacji:) Kabelek podlaczalem na wszystkie sposoby, poza tym bezkabelkowy podlaczany bezposrednio adapter ide zachowuje sie podobnie. (Jak opisalem wyzej). Jestem z Warszawy:) Pozdr
[#25] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #24

Daj zdjecie tej karty CF. Nie kazda karta CF moze dzialac jako dysk. Sa takie karty ktore po podlaczniu nawet do PC (pod IDE) nie pokażą sie w Bios-ie (taka karta nie bedzie tez dzialac w Amidze), a jest widziana pod windowsem (w czytniku kart pod USB) i pod WinUae mozna na niej postawic sobie system - ale i tak z niej zabootowac nie mozna. Amiga uruchamia sie 20 sekund czyli nie widzi dysku - jak widzi uruchamia sie odrazu (nawet jak nie ma na nim Workbencha).

Co do dysku piszesz ze pod PC Ci "zakrecil" ale czy widzisz jego zawartosc pod WinUAE?
Moze uszkodziles partycje, albo dysk.

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 08:59:29 przez robertos231
[#26] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #22

Podeślij ją do mnie. Zobaczę o co chodzi.
[#27] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #24

na tym adapterze nie ruszałeś zworki? na master powinna być założona
[#28] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@robertos231, post #25

Co do karty cf to jest to najpopularniejszy model Kingston z kwiatkiem - 8gb. Mnie zastanawia natomiast jedno... Na kazdym tutorialu, ludzie "ot tak" podlaczaja dysk 2,5" tasiemka i to wszystko. U mnie na obu Amigach dysk sie nie zakrecil nawet. Tak jakby nie mial zasilania. Pierwsza myslalem ze ma uwalony IDE ale 2? Bez przesady. Sprawdzilem na 2 roznych tasmach. Po podpieciu do PC dysk kreci. Nie sprawdzalem pod winuae, bo nie w tym jest problem skoro dysk nie dostaje zasilania. Kiedys ten dysk normalnie dzialal w A1200 (pierwszej). Przestal jak zaczalem zabawy z Gotekiem. W nowej Amidze tez mam podlaczonego Goteka, z tym ze jak go odlacze to nic sie nie zmienia.
[#29] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@Kilos, post #27

Tak zworka jest na master. Probowalem tez slave ale bez zmian.
[#30] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #29

Głupie to może ale mierzyłeś napięcia ? Na płycie Amigi znaczy sie...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem