kategoria: A600
[#151] Re: Gotek z firmware HxC

@pong777, post #150

Czym tak dokładnie się różni "Autoboot mode" od "Index mode" i "Normal mode"?
[#152] Re: Gotek z firmware HxC

@robertos231, post #151

Wytłumaczenie masz zawarte w pliku readme dołączonym do paczki z firmware (README_USAGE.TXT).

A odnośnie sofru 3.0.8.1a - jest o wiele lepiej. 999 slotów to o wiele więcej niż mógłbym potrzebować, ale lepiej mieć niż nie mieć (znaczy, jakbym miał wybierać miedzy 999 slotów a 15 lecz z obsługą DF1: to wolałbym drugą opcję, ale jak się nie ma co się lubi... ).
Jeśli można poprosić o przekazanie do autora - fajnie by było, gdyby lista slotów się nie... "kolapsowała". Obecnie jak się usunie coś ze środka, to reszta się przesuwa "w dół". Byłoby to OK, gdyby była dodatkowa operacja "rozsuwania" listy, ale takowej nie ma. Sam chciałem sobie poukładać obrazy np. tak, że gry są od 1-ki, multidyskowe od 100, dema od 200 itd. ale przy obecnym podejściu jest to niewykonalne. I jeszcze jedno - czy można by było dodać niewielkie opóźnienie po wciśnięciu przycisku zmiany obrazu zanim nastąpi szybkie przełączanie na kolejne? Tak jak jest w przypadku klawiatury.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 15:30:26 przez perinoid
[#153] Re: Gotek z firmware HxC

@pong777, post #150

Ostatnio zakupiłem na alle programator i licencję na najnowszą wersję HxC jak teraz widzę chyba od kolegi, na którego post odpowiadam :)

Miałem wcześniej Cortex i na świeżo mogę wypisać moje wrażenia.
Samo flashowanie poszło sprawnie (potrzebne tylko były spinacze i Windows XP).

Sam interfejs jest niemal identyczny jak w Cortex.
HxC ma za to help i wyszukiwarkę.
Chodzą bezproblemowo gry, które miały większe lub mniejsze problemy na Corteksie - Soccer Kid, Superfrog, Arabian Nights.
Najbardziej interesowało mnie jednak zapisywanie stanów gry - Corteksa praktycznie nie dało się do tego zmusić.

Na razie sprawdziłem na dwóch tytułach:

1. SWOS 95/96 - należy utworzyć obraz dyskietki HFE oprogramowaniem ze strony HxC, sformatować go pod Sensible i można nagrywać i odczytywać.
Zapis na ADF lub na HFE powstałym przez konwersję ADF nie działa - wywala się albo podczas formatu, albo podczas odczytu nagranego stanu gry. Generalnie w każdym razie da się.

2. Dune 2 - przed uruchomieniem właściwej gry należy sformatować save disk. W tym przypadku działa tylko pusty ADF ;) HFE są rozpoznawane przez program jako uszkodzone - bad sectory podczas formatu. Więc inaczej, ale też sie da :)

Ogólnie wrażenia odnośnie HxC pozytywne, bardziej dopracowany soft. Szkoda, że nie kupiłem Goteka od razu na pokładzie z HxC, polecam jednak dołożyć te parę złotych.
[#154] Re: Gotek z firmware HxC

@Norbert, post #88

Witam kolegów, jestem nowy i w myśl zasady: "wszyscy wiedzą, że się czegoś nie da zrobić, aż przyjdzie jeden co tego nie wie i to zrobi" opowiem Wam, jak to podłączyłem wewnątrz A500 rev 6A z kick 1.3 Goteka z firmwarem HxC i zostawiłem przy tym oryginalną stację dyskietek jednocześnie na swoim miejscu. Kwestię fizycznego umieszczenia pominę, bo Gotek bez obudowy nie zajmuje dużo miejsca i to sprawa drugorzędna, tylko powiem o kabelkach. Jestem zbyt leniwy na lutowanie układu ze scalaków z przerzutnikiem, do wygenerowania poprawnego sygnału mtr1 dla df1:, więc kusząco interesujący wydał mi się patent opisany tu: podwójna taśma z przeplotem. Pomysł zacny i koledzy Snifferman i Norbert trochę tam już rozważali jak to działa i dlaczego, a w szczególności użyty został jeden przewód z sygnałem MTRX, którego nie ma normalnie na taśmie złącza wewnętrznego interfejsu stacji i trzeba go było podprowadzić z pinu 8 gniazda zewnętrznej stacji. Do tego krosowanie pinów 10 i 12, żeby Gotek ruszył jako df1: zamiast df0:. Wszystko najlepiej pokazał też jeden kolega na filmie: A500 i dwie stacje na jednej taśmie To rozwiązanie już jest tak proste i skuteczne, że chyba prościej się nie da, więc co tu jeszcze uprościłem, że warto o tym pisać? Przeplot 10 z 12 (sygnały sel0 i sel1) na taśmie jest zbyteczny do nakłonienia Goteka do pracy jako df1:, bo Gotek ma na sobie zworki s0 i s1, gdzie s0 oznacza działanie jako df0:, a przełożenie jej na s1 oznacza zamianę na df1:, więc daje praktycznie to samo, co krosowanie żył na taśmie, a jest łatwiejsze. Po drugie, kradnie się sygnał MTRx z pinu 8 zewnętrznej stacji, żeby go doprowadzić Gotekowi na odciętą żyłę z taśmy na pin 16 i on niby sobie z tym sygnałem świetnie radzi zamiast "porządnego" MTR1, który należało by wytworzyć na scalakach z przerzutnikiem. Ja tymczasem tego sygnału nie kradnę z pinu 8, tylko zostawiam to co tam jest MTR0, bo.... w Goteku ten sygnał z pinu 16 trafia na fabrycznie otwartą zworkę M0, czyli w próżnię - do nikąd. Po co więc ucinać taśmę i podawać tam inny, jakikolwiek sygnał? Eliminując te dwie zbyteczne modyfikacje zostałem z prostą taśmą sygnałową, bez żadnych krosowań, lutowań i prowadzenia dodatkowych sygnałów! Zwykła prosta taśma na 3 wtyczki i wszystko śmiga, o ile tylko przestawi się zworkę na Goteku z pola S0 na S1, żeby był on jako DF1: "Zaraz, zaraz...", ktoś powie i zapyta, co to za sens mieć dwie stacje, skoro Amiga bootuje się z DF0: gdzie mamy standardowego flopa, a Gotek robi tylko za dodatkową DF1?? No choćby do nagrywania dyskietek na x-copy, ale to też dalej wiecie, że robi się jeszcze prosty bootselector na jednym przełączniku pinów 13 i 14 do U8, jak to opisano np. tu: przełącznik krzyżowy. Po przełączeniu takiego switcha nic na taśmach, czy zworkach więcej nie zmieniamy i mamy start systemu z Goteka jako df0:, a stację dyskietek w tym czasie jako... df1:, która niestety w tej sytuacji już mi nie działa, bo stacja jednak ma silnik i w przeciwieństwie do Goteka robi sobie użytek z oczekiwanego sygnału MTR na pinie 16, którego tu właściwie nie dostaje - do tego potrzeba by już jednak scalaka z przerzutnikiem itd., jednak moim leniwym zdaniem da się bez tego żyć. Standardowa pozycja bootselectora, lub bez niego, to mamy i tak stację df0: i Goteka na df1:, a bootselector prosty jak drut umożliwia mi odpalanie np. gier z Goteka i tak używam przez większość czasu. Pozdrawiam Sniffermana i dziękuję za obszerne konsultacje.
[#155] Re: Gotek z firmware HxC

@olin, post #154

Przetestowalem o wiele wcześniej , to co napisales, ale brakło z mojej strony chęci/czasu aby o tym wspomnieć.
Jeśli zastawi się sygnał MTRX i stacje na df1, to ona dziala.poprawnie ale silnik kręci w tym samym momencie co df0.
[#156] Re: Gotek z firmware HxC

@Norbert, post #155

Ja tylko chcę zachęcić na przyszłość wszystkich inwestujących w Goteka do Amigi, żeby nie zrazili się skomplikowanymi projektami modyfikacji i pozostawili na swoim miejscu oryginalną stację dyskietek. Wyjaśniam, że pozostanie ona normalnie w pełni funkcjonalna i Gotek też będzie z nią działał na najzwyklejszej prostej taśmie, bez żadnych przeplotów i nie są wymagane żadne dodatkowe interfejsy, scalaki, ani lutowanie jakichkolwiek przewodów. Może już wszyscy zainteresowani o tym wiedzą, tylko szkoda, że nikt wcześniej tego tu nie wspomniał, bo sam właśnie zmarnowałem cały weekend na analizę skomplikowanych opisów, schematów i testowanie różnych kombinacji z wariantami, żeby ostatecznie uznać je wszystkie za kompletnie zbyteczne.
[#157] Re: Gotek z firmware HxC

@olin, post #154

to ja zapytam jako jeszcze większy laik... Jeśli tym sposobem mamy Goteka jako DF1 a standardową stację jako DF0 to da się za pomocą X-Copy skopiować wybranego kneflami adfa z Goteka DF1 na dyskietkę w DF0? Czy raczej nie bo jak napisano wyżej system podczas odczytu z DF1 kręci rónież silnikiem DF0... czy to akurat nie ma znaczenia?
[#158] Re: Gotek z firmware HxC

@softiron, post #157

Da się skopiować x-copy obraz z pliku adf w goteku na df1: na dyskietkę w stacji df0:. U mnie jak przełączę tzw. bootselector, czyli przełącznik pinów 13 i 14 na podstawce scalaka U8, to wówczas mi działa tylko sam Gotek jako DF0:, a stacja dyskietek nie działa wtedy wcale i w systemie nie widzi żadnego DF1, więc w tej pozycji przełącznika już się przekopiowac nic nie da, tylko grac z Goteka. To, co napisał kolega Norbert po mnie, że da się podłączyć odwrotnie: stację jako df1: i goteka jako df0:, a wtedy stacja widziana jako df1: kręci silnikiem razem z odczytem goteka df0:, to tego nie doświadczyłem i takiego efektu nie mam na prostej taśmie. Widocznie Norbert uzyskał to zamieniając sygnały w taśmie i/lub prowadząc dodatkowy drucik ze złącza stacji zewnętrznej - też chętnie dowiem się, co to dało, to znaczy czy można wówczas kopiować dane na dyskietkę. Jedyną praktyczną wadą opisanego przeze mnie rozwiązania z czystą prostą taśmą jest to, że dwa urządzenia (gotek i stacja) działają razem prawidłowo tylko przy normalnym ustawieniu bootselectora (lub braku tego moda), to znaczy stacja działa jako df0: i z niej bootuje system, więc potrzebna jakaś dyskietka startowa, żeby odpalić tego x-copy i przeprowadzić kopiowanie z/na goteka.
[#159] Re: Gotek z firmware HxC

@softiron, post #157

Albo powiem wprost: Da się tak na prostej taśmie skopiować za pomocą X-Copy między Gotekiem DF1: i dyskietką w DF0: w dowolną stronę między nimi. Nic mi się nie kręci żaden silnik stacji DF0: podczas odczytu z Goteka DF1. Dziwne zachowanie uzyskał Norbert, mieszając sygnały na taśmie w celu zamiany miejscami Goteka i stacji dyskietek, bo chce bootować z Goteka i mieć stację jednocześnie, czego mi się dotąd nie udało.
[#160] Re: Gotek z firmware HxC

@olin, post #159

Napisze jako ciekawostkę ze mimo ze df1 nie jest widziane pod Amiga ( system, bootmenu) to można na taka stacje kopiować dyskietki za pomocą XCopy.
Wystarczy włączyć wszystkie stację w programie.
Ciekawe ze nikt na taki patent nie wpadł w czasach giełd komputerowych

ps.
Całość testowana na a600 wiec bootsektor sprzętowy z a500 nie działa.
[#161] Re: Gotek z firmware HxC

@Norbert, post #160

A ja jeszcze dopowiem, że w takim ustawieniu na prostej taśmie, gdzie Gotek jest bootowalny jako df0: i normalnie stacji nie widzi mi wtedy jako df1:, a ona siedzi cicho i nawet nie kliknie, to na kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt prób restartów "miękkich", twardych z zasilacza i pstrykając w międzyczasie pozycjami przełącznika bootselector, to zdarzyło mi się dosłownie trzy razy, że stacja zadziałała poprawnie, to znaczy zaczęła klikać prosząc się o dyskietkę i podana normalnie wtedy działała... aż do restartu, gdy stacja w roli df1: znów sama znikała, by się nie pojawić. Cuda, Panie, normalnie cuda się dzieją i nie ma to związku z żadnym luźnym kabelkiem, czy jakimś grzebaniem. Zaczynam podejrzewać usterkę kondensatorów, albo jakiś niestyk w stacji i właśnie ją czyszczę, choć nie mam nadziei by to coś zmieniło. Przeczuwam też, że losowa sytuacja, że czasem zdarzyło się, że zadziała, może to mieć związek z opisanym tu: opis sygnałów stacjialgorytmem:

" Do rozpoznania kiedy napęd jest podłączony do komputera używany jest specjalny tryb identyfikacji. Algorytm jest następujący:

Linia /MTRX testowanej stacji jest włączana (/MTRX=0, /SELx=0) a następnie wyłączana (/SELx=1, /MTRX=1, /SELx=0, /SELx=1). Powoduje to wyzerowanie szeregowego rejestru przesuwnego w napędzie.
Poszczególne bity danych są odczytywane przez włączenie odpowiedniej linii /SELx (/MTRX=1 oraz /SELx=0), odczytanie stanu linii /RDY i wyłączenie linii /SELx (/MTRX=1, /SELx=1). Operacja taka musi być powtórzona 32 razy. Pierwszy odebrany bit jest najbardziej znaczącym (MSB)."

To tylko moje domysły, bo przyznam, że niewiele z tego wyżej rozumiem.
[#162] Re: Gotek z firmware HxC

@olin, post #161

To może być kwestia jakichś timingów przy inicjalizacji i jakiegoś wyścigu. I czasami zdarza się, że wygra stacja.
[#163] Re: Gotek z firmware HxC

@perinoid, post #162

Czy mógłby mi ktoś pomóc.
Mam aktualnie GOTEKa z wersją V3_0_6_6a.
Jak skąd mogę pobrać aktualizację do najnowszej wersji?
[#164] Re: Gotek z firmware HxC

@xyzydor, post #163

Jak zawsze z jednego miejsca czyli stąd:

link
[#165] Re: Gotek z firmware HxC

@pong777, post #164

"fenkju Ci bardzo"
[#166] Re: Gotek z firmware HxC

@devlin, post #153

Nigdzie nie znalazłem informacji czy w razie uszkodzenia goteka z zakupioną i wgraną licencją HxC, można ją odzyskać = użyć w wymienionym na nowy goteku. Pytałem o to na allegro u sprzedającego takie licencje, czekam jeszcze na odpowiedź. Mówię tu o przypadku kiedy kupujemy "czystego" goteka bez licencji HxC a licencję kupujemy osobno.
[#167] Re: Gotek z firmware HxC

@Adinfo, post #166

Na razie się jeszcze padnięcie nikomu nie zdarzyło. Muszę porozmawiać o tym z Jeffem.
[#168] Re: Gotek z firmware HxC

@Adinfo, post #166

A w jaki sposob zweryfikuje czy ktos nie chce przykombinowac na oprogramowaniu ? Zawsze znajda sie osoby ktore beda chcialy sobie "podwoic" firmware HxC. Nie sadze zeby sie zgodzil na taka forme, choc to bylo by mile z jego strony.
[#169] Re: Gotek z firmware HxC

@Architect1200, post #168

Dokładnie, chodzi mi o to jak udowodnić, że nasz gotek padł, podobno np. w aliexpress wystarczą w formie dowodu zdjęcia/filmik - wysyłają nowe urządzenia w formie reklamacji, stare zostają u nas, nie wiem jak w przypadku goteka.
Jeżeli jednak starego goteka trzeba by odesłać, to w zasadzie jedyny dowód jest utracony. Ale skoro nie znacie przypadków, że gotek komuś wysiadł to bardzo dobrze i nie ma się czym martwić. Rozumiem, że na początek wystarczy standardowy firmware Cortex dla amigi, w celu sprawdzenia goteka, a potem zakup HxC.
[#170] Re: Gotek z firmware HxC

@Adinfo, post #169

Mi w Goteku cos przycisk szwankuje. Za jednym przełączenie przelacza o dwa sloty. Zamówiłem juz nowe mikrostyki, bede wymienial.
[#171] Re: Gotek z firmware HxC

@Adinfo, post #169

Z Cortexem nie będzie najmniejszego problemu przy wymianie.
[#172] Re: Gotek z firmware HxC

@robertos231, post #170

A to on tak nie ma normalnie? Jak mocniej przycisne to zawsze przeleci o wiecej. Myslalem ze to tak ma po prostu. Nie jest to jakas powazna wada ale w sumie czy tak powinno byc czy przestawienie o slot powinno byc po nacisnieciu tylko o 1 slot?
[#173] Re: Gotek z firmware HxC

@pong777, post #171

Niestety samolot z Chin jeszcze nie dotarł, dalej czekam na mojego Goteka (planowałem do niego oprogramowanie Cortex w celach testowych).
W międzyczasie kupiłem za 90zł z przesyłką rocznego GOTEKa z HxC + Pendrive 8GB i właśnie testuję, akurat mam wersję 3.0.6.6.a. Będę zmieniał na 3.0.8.2a. Załatwiłem też za 20zł wyświetlacz LCD 2x16 + I2C oraz podstawki DIP do bootselectora A500, gdzieś w piwnicy mam rezystory potrzebne do uruchomienia nowego wyświetlacza.
Fajnie, że Gotek jest "krótki" bo udało mi się dorwać sprawną stację zewnętrzną Cumana CAX 354 za 100zł gdzie przetestuję też Goteka z bootselectorem, muszę tylko zrobić przelotkę z gniazda elektroniki - żeńską na męską na krótkiej taśmie oraz kabelek zasilający, zostało na tyle dużo miejsca, że bez ruszania obudowy uda się to uruchomić (oczywiście bez nowego wyświetlacza).
Można gdzieś dorwać taśmę FDD z wtyczką męską z jednej strony? jeżeli nie to pozostanie mi wylutowanie gniazda FDD ze starej płyty PC i zrobienie przelotki, ewentualnie wsadzenie GOTEka bez obudowy i zrobienie nowego przedniego panelu, wtedy wystarczy tylko kabelek zasilający.
[#174] Re: Gotek z firmware HxC

@Adinfo, post #173

Taśma 34pin którą szukasz. Kiedyś szukałem (wiec wiedziałem kto ma) nie jest łatwo znaleźć: link
[#175] Re: Gotek z firmware HxC

@robertos231, post #174

Biorąc pod uwagę że metr taśmy IDC 40 kosztuje cztery złote to co zalinkowałeś to prawdziwa okazja.
[#176] Re: Gotek z firmware HxC

@robertos231, post #174

Gotowa taśma na zamówienie.
Widzę, że TechNineWonder na liście aukcji, które zapodałeś są też "gniazda" męskie.
Jest też możliwość zlutowania dwóch gniazd z uszkodzonych stacji dyskietek PC. Zrobię przelotkę + taśmę krótką.
[#177] Re: Gotek z firmware HxC

@Adinfo, post #176

Ale jaką przelotkę kupujesz długie goldpiny 25 mm i niczego nie musisz lutować. No chyba że chcesz sobie polutować to czemu nie. Lutowane też może być jak masz gniazda to co innego.

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 20:29:34 przez TechNineWonder
[#178] Re: Gotek z firmware HxC

@TechNineWonder, post #177

OK dzięki
[#179] Re: Gotek z firmware HxC

@Adinfo, post #178

Dostałem jakieś dwa tygodnie temu zwrot kasy z Ali za GOTEKA, który nie dotarł na czas a był wysłany pod koniec listopada 2016. Dzisiaj "niestety" przyszedł, muszę sprawę teraz odkręcić i skontaktować się ze sprzedającym.

GOTEK z oryginalnym firmware sprawdzony w PC, działa poprawnie. Teraz tylko licencję muszę HxC kupić. Akurat na Allegro nie widzę. Prawdopodobnie będę kupować na hxc2001.com, chciałem się upewnić czy dla GOTEK HxC licencję kupuje się tu: link
[#180] Re: Gotek z firmware HxC

@Adinfo, post #179

tak z innej beczki, jak wyjsc z menu HXC ? mam do wyboru reset i reset&reboot
a gdybym chcial wyjsc spowrotem do WB?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem