kategoria: Karty CF
[#1] CF format pod winUAE
Panowie taka sprawa...

już nie wiem czego nie spróbowałem. Moim celem jest zainstalowanie classicWB na Kingston 4GB (ten z kwiatuszkiem). Ogólnie robię wszystko według instrukcji znalezionych. Problemem nie jest sama instalacja classicWB (tą już przygotowełem) ale przeniesienie jej na sformatowaną partycję.

Karta CF wyczyszczona pod diskpart, podzielona na partycje. Po ponownym włączeniu partycje pod Workbenchem jako HD0:NDOS , HD:NDOS itd.

Nie mogę ich sformatować !!

klikanie format disk nie powoduje wyskoczenia okienka z ustawieniami formatowania. Tylko widzę wywołanie programu na górnym pasku które po chwili znika i nic dalej...



workbench.jpg


obstawiam że może to być sprawa kupionego czytnika ?
link
[#2] Re: CF format pod winUAE

@emeliot87, post #1

Niewałem tak z niektórymi kartami CF. Akurat najwięcej problemów sprawiały mi te kingstony.

Jakiego masz windowsa? Czy jeśli masz nowszego np. 7, 8, 10 to uruchamiałeś winuae jako administrator? Po zamontowaniu pod winuae ustawiłeś UAE czy IDE (device)?

Na 99% to nie wina czytnika.
[#3] Re: CF format pod winUAE

@misiek2, post #2

Mam Windows 10. Zawsze włączam z uprawnieniami administratora. Próbowałem oba sposoby UAE oraz IDE.
[#4] Re: CF format pod winUAE

@emeliot87, post #1

Wyrzuc ta karte na smietnik, wiele osob miało z nia problemy(poczytaj na forum), jak i ja rowniez na moich obydwu Amigach. Napewno nie jest to wina adaptera.
[#5] Re: CF format pod winUAE

@emeliot87, post #3

W takim razie nie sądzę, aby miało się udać. U mnie te problematyczne karty działały jedynie na winuae. Po przełożeniu do amigi było jak u Ciebie. Z kartami sandiska nie miałem takich problemów. One są wyraźnie droższe. Ponoć niektórzy korzystają także z platinum.
Spośród kilku kart kingstona z kwiatkiem tylko 1 działa "po japońsku". Ale mam też kingstona 512 mb (bez kwiatka) i ten działa odpukać doskonale. Jednak ta karta jest za mała i służy mi do przenoszenia danych na pcimcię.

Po problemach z CF preferuję dysk twardy. Z innymi też nie było różowo. Niby wszystko udało przekopiować prawidłowo, startowała, to miałem zwisy oprogramowania. Te zwisy nie występowały na winuae. Oczywiście był ustawiony maxtransfer 1FE00 (żeby nie było).

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 19:38:11 przez misiek2
[#6] Re: CF format pod winUAE

@emeliot87, post #1

Ta karta powinna działać w środku. Problem jest w pcmcia. Spróbuj formatu PFS zamiast FFS. Działaj na cosmosowym scsi.device pod Uae oraz na prawdziwej Ami. Daj dobrą maskę i maxtransfer. Poszukaj w helpie Whdload. Partycjonuj w Hdtoolboxie od AOS 3.9 bb2.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 20:52:20 przez pong777
[#7] Re: CF format pod winUAE

@emeliot87, post #1

Karta CF musi być podłączona bezpośrednio do portu IDE albo do portu SATA przez przejściówkę SATA-IDE. Nie może być podłączona przez czytnik kart na USB.
[#8] Re: CF format pod winUAE

@RomanWorkshop, post #7

Mi kingston z kwiatkiem 4 gb normalnie się podzielił pod winuae podpiety
Na czytniku USB Hama do laptopa z winowsem 7, format tez szybko bez problemu
Jak i sama instalacja wb.

Miałem natomiast problem ze sformatowaniem tej karty na amidze 600, robiło
Się dokładnie jak kolega napisał ..brak okienka formatowania, po przełożenie
Do czytnika na Winuae poszło

A sandisk. ..pod winuae działał, ale w amidze juz go nie widziała. ..nie chyba ja jedyny tak miałem
[#9] Re: CF format pod winUAE

@RomanWorkshop, post #7

No to bardzo ciekawa teoria wziąwszy pod uwagę, że właśnie na takiej przejściówce na USB sformatowałem, założyłem 2 partycje i zainstalowałem aos2.0 pod winuae. Tak, kingston z kwiatkiem 4GB. Jeszcze nie miałem okazji sprawdzić w amidze niestety.
[#10] Re: CF format pod winUAE

@RomanWorkshop, post #7

Ja dla odmiany przygotowywałem kartę przez czytnik CF na PCIMCIE, teraz mam SD i zamierzam przygotować ją korzystając z USB.
[#11] Re: CF format pod winUAE

@abcdef, post #9

Być może nie z każdym czytnikiem i nie z każdą kartą to działa (link).
[#12] Re: CF format pod winUAE

@RomanWorkshop, post #11

U mnie akurat chodziło to na CF SanDisk Ultra i z czytnikiem SanDiska.
[#13] Re: CF format pod winUAE

@codi, post #10

Ja też polecam SD. Pod WinUAE instalowałem system korzystając z czytnika SD wbudowanego w laptopa. Na A1200 żadnych kłopotów. Korzystałem z tutoriala, jakiego wygooglałem na YouTube. Najważniejsze rzeczy to usunięcie partycji z karty, podmontowanie jej w UAE przez odpowiedni sterownik, zmiana device'a w HDToolboksie i ustawienie MaxTransfer. Amiga wystartowała z SD za pierwszym razem. Mam kartę Micro SD GoodRAM 4 GB, z adapterem na normalny SD.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 22:34:07 przez Krashan
[#14] Re: CF format pod winUAE

@emeliot87, post #1

kolega napisał że chce to wszystko zrobić pod winuae.

Mi niestety też się tak nie udało.

Kartę CF 4gb kingston z kwiatkiem - musiałem założyć partycje na amidze i format również.
Czyli musisz podłączyć tą karte do amigi przez IDE i tam partycja i format a później możesz instalować classica na komputerze.

Jak kupiłem świeżą ze sklepu to pod winuae nie mogłem założyć partycji ani formata zrobić. Dlatego proponuje zrobić to na amidze, tylko pod IDE, niestety te karty nie działają pod PCMCIA.
[#15] Re: CF format pod winUAE

@pong777, post #6

pong777 Dzięki za naprowadzenie!
Panowie pewnie was zaskoczę ale udało mi się szeroki uśmiech !
Właśnie jestem na etapie przenoszenia gier na kartę. Co prawda nie ogłaszam jeszcze pełnego sukcesu (dopiero gdy dotrze do mnie adapter CF do Amigi) ale samo to że system już odpala bezpośrednio z karty pod winUAE może świadczyć o sukcesie

Dokładna instrukcja jak użyć nowszego File Systemu i gdzie wgrać co wgrać pod linkiem:

link
[#16] Re: CF format pod winUAE

@emeliot87, post #15

Życzę sukcesu, ale jeszcze zobacz czy pójdzie na Amidze. Nie raz miałem, że pod winuae wszystko zrobione i działało, zaś Amiga widziała partycje ndos i to było na tyle. Inną kwestią jest to, że jak już pisano x razy, że ta sama karta może działać na 1 Amidze a na 15 nie.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 23:09:15 przez misiek2
[#17] Re: CF format pod winUAE

@misiek2, post #16

Jasne rozumiem Dam znać jak zamontuję do Amigi.

Pozdrawiam!
[#18] Re: CF format pod winUAE

@emeliot87, post #17

Dzisiaj otrzymałem przejściówkę CF2IDE+ oraz rozszerzenie. Zamontowałem kartę do Amigi i wszystko pięknie śmiga szeroki uśmiech Pozdrawiam!
[#19] Re: CF format pod winUAE

@emeliot87, post #18

Wczoraj stawiałem system na CF Sandisk 4GB. Dopiero za trzecim podejściem udało się poprawnie sformatować. Miałem problem z drugą partycją, która nie reagowała na polecenie formatowania.

A tak ogólnie to gratuluję. CFki są wybredne.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015 10:00:51 przez misiek2
[#20] Re: CF format pod winUAE

@misiek2, post #19

Ja z CF miałem problem, aktualnie przesiadłem się na SD i 8 giga śmiga jak szalone.Karta stawiana wg tutoriala. Dwie partycje zrobiłem FFS, resztę na PFS, jak na razie żadnych problemów.
[#21] Re: CF format pod winUAE

@codi, post #20

Thx, przyda się link. Będę kombinował z dyskiem 40gb.
[#22] Re: CF format pod winUAE

@emeliot87, post #15

Chciałbym podłączyć się do zapytania, po utworzeniu partycji w WinUAE nie umiem za chiny sformatować dysku DH0:NDOS, próbowałem chyba już wszystkiego, nie pomaga zmiana z IDE na UAE. Próbowałem różnych już kart od CF po SD z użyciem Extreme CF Adaptera.
[#23] Re: CF format pod winUAE

@mitrhandir, post #22

A jak probujesz sformatować dh0?
[#24] Re: CF format pod winUAE

@Norbert, post #23

Wg. tego poradnika: https://www.youtube.com/watch?v=kKOzT9RWHrw
[#25] Re: CF format pod winUAE

@mitrhandir, post #24

W którym momencie i po jakich czynnościach stwierdzasz że dh0 nie jest sformatowane?
[#26] Re: CF format pod winUAE

@Norbert, post #25

W którym momencie i po jakich czynnościach stwierdzasz że dh0 nie jest sformatowane?


W momencie gdy karta jest już karta jest już przygotowana i klikamy na nią myszką prawym przyciskiem aby odznaczyć ją i wchodzimy w Icons/Format Disk, i pokaże się na kilka sekund ikonka zegarka i na tym koniec, nie da się sformatować.
https://www.youtube.com/watch?v=kKOzT9RWHrw 12.35s/36.28s

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 12:21:29 przez mitrhandir
[#27] Re: CF format pod winUAE

@mitrhandir, post #26

Zamiast dyskietki INSTALL użyj dyskietki Workbench.

Jeśli nie zadziała to wejdź do katalogu SYSTEM na dyskietce i uruchom program FORMAT.
Widać tam DH0 i poprawną pojemność?
[#28] Re: CF format pod winUAE

@mitrhandir, post #26

Co to za karta? Pojemność?

Na filmiku jest karta 64Mb i z tym rzeczywiście nie będzie problemu ale przy czymś większym (>4Gb) trzeba inaczej...
[#29] Re: CF format pod winUAE

@mitrhandir, post #24

Jeśli partycję masz większą niż 2GB to musisz użyć Amiga OS minimum 3.1.4, lub ładować ręcznie scsi.device i loadmodule.

Ustawiłeś prawidłowo filesystem oraz zatwierdziłeś ENTERem zmianę maxtransfer? Ja u siebie nie wcisnąłem enter, więc mi nie zapisywało ustawień. Ewentualnie karta źle współpracuje z emulatorem.

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 14:32:33 przez tukinem
[#30] Re: CF format pod winUAE

@mitrhandir, post #22

Jaki to system plików i jakie scsi.device?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem