kategoria: A2000/A3000
[#1] Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000
Witam
Próbowałem podłączyć 3 różne dyski (Ulta320) SCSI 80 pin za pomocą przelotki (SCSI 50 Pin to 80 Pin Adapter) do Amigi 3000 niestety żadnego nie wykrywa system. Tak wygląda sama przelotka wraz ze zworkami:


Tak wyglądają dyski:
- Fujitsu 73GB, 10K, SCSI/SCA2/LVD, Model: MAP3735NC
- Maxtor Atlas 73GB, 15K, Model: D33019
- HP 72.8GB, 10K, SCSI/LVD/SE, Model: BD0728A4C4



Ten ostatni ma możliwość ustawiania zworek RES oraz ADDR (1,2,4,8) ale domyślnie nie ma włożonej żadnej zworki. Obecnie testuje HP, który najlepiej się zachowuje ze wszystkich ale dalej nie jest widziany przez system.



HDToolbox nie widzi żadnego z tych dysków. Jakie powinienem ustawić zworki na przelotce?
Do wyboru są TPR, DLY, REM, LED, SNC, SNC, ID0, ID1, ID2. Próbowałem na wielu ustawieniach typu ID0+TPR itd. ale w najlepszym razie dioda dysku mruga na pomarańczowo. Czy jest może na necie lista działających dysków 80 pin z ww przelotką?
[#2] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #1

Masz puste zworki ID0, ID1, ID2 - one ustawiają ID dysku SCSI, włóż którąkolwiek, jak nie zobaczy to przełóż (nie pamiętam jaki ID ma kontroler). Terminatory z obu stron taśmy założone? A, widzę, że nie... w takim razie powinieneś mieć włożone terminatory na płycie A3000 i zaterminowany dysk (ale nie wiem która zworka na przejściówce odpowiada za terminator - może TPR)

Generalnie w A3000 najlepiej SCSI podłączać tak: terminator-płyta-dysk-terminator

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 20:40:49 przez Jenot
[#3] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Jenot, post #2

Po ustawieniu zworki na ID0, ID1 czy ID2 nie ma zmian.
Czy jak kupie 2 takie pasywne terminatory to dysk będzie widziany przez system?
Jeden terminator będzie włożony do gniazda 50pin w A3000 a drugi przy przelotce (po drugiej stronie taśmy).
[#4] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #3

Z jednej strony taśmy tak, ale na płycie A3000 powinieneś mieć terminatory włożone (przy samym gnieździe SCSI), no chyba, że używałeś zewnętrznych napędów/dysków (podłączanych przez DB25 SCSI z tyłu). Jeśli masz te terminatory włożone to wkładasz w płytę koniec taśmy 50pin. Natomiast za dyskiem powinieneś mieć włożony taki terminator do którego link podałeś).
[#5] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #1

Ciezko znalezc dysk 80-pinowy ktory dziala bez problemu w A3000. Najlepiej i najpewniej bedzie kupic jakis nieduzy ( do 10 GB) dysk 68-pin.
[#6] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Jenot, post #4

Przy samym gnieździe SCSI nie mam nic włożone bo wcześniej używałem tylko dysku 50pin. (fotka)
Czyli teraz koniecznie muszę kupić te 2 terminatory które wcześniej podlinkowałem?
Czy jest może do kupienia taka taśma 50 pin co ma od razu te terminatory?
Gdzie w miarę tanio można kupić te terminatory?
[#7] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #6

Podepnij jakieś urządzenie np. [zaterminowany dysk] - [kontroler] - [twój duży dysk, również zaterminowany].
[#8] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #1

Zworkę na adapterze oznaczoną jako LED zdejmij gdyż powoduje zwarcie :) tam podłączasz normalnego leda na front panel.
Środkowy dysk czyli MAXTOR musi działać, tzn. na pewno powinieneś go zobaczyć pod np. hddtoolboxem, pozostaje kwestia ID, terminacji.
Ja u siebie podłączałem identyczny dysk do A3000D lecz z troszeczkę inną przejściówką oraz za dyskiem dałem CDROM SCSI z włączoną terminacją.
[#9] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@SuperBuster, post #5

18 miesięcy z tym się męczę. Mam już całą szufladę dysków 80 pin masakra.
Dokupiłbym te terminatory gorzej jak dalej nie będzie to działać.
Myślałem o zakupie adaptera (SCSI to Micro SD Interface Adapter). Do niego też potrzebuję terminatora czy wystarczy, że go podłączę za pomocą taśmy 50pin?
[#10] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #9

Mam już całą szufladę dysków 80 pin masakra

1) Rzadko który dysk 80pin ma terminator. A w szynie SCSI potrzeba ich dwie sztuki: na początku i na końcu taśmy
2) Nie wszystkie dyski 80 pin chcą chodzić na NARROW SCSI.

Dlatego walczysz bezskutecznie.
[#11] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@superbonio, post #8

Próbowałem wszystkie kombinacje ze zworkami i żaden dysk nie jest widoczny.
Ten środkowy dysk Maxtor po podłączeniu całkowicie blokuje Amigę i nie mogę nawet z dyskietki wystartować, nawet reset nie działa.
Dyski HP oraz Fujitsu pozwalają na wystartowanie systemu z dyskietki. Jedynie ich nie widać za pomocą narzędzia HDtoolbox.
[#12] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@stachu100, post #10

Dlatego zastanawiam się nad kupnem interfejsu scsi2sd tylko nie mam pewności, że na 100% zadziała z A3000. W najgorszym razie mogę dokupić goteka i tak używać tej Amigi.
[#13] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #12

Pierwszy i trzeci dysk MUSZĄ ruszyć jako dyski SE.
[#14] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #1

Hej. Mam identyczną przelotkę i po wielu próbach odnalazłem jedyne ustawienie na jakim działa dysk 80-pinowy. Zdjęcie z ustawieniem zworki znajdziesz w temacie Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin.

Powodzenia OK
[#15] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@*y, post #13

Tylko dyski pracujące jako SE będą działać z amigowym SCSI.
Nie ma większego problemu z znalezieniem dysków SCSI nawet 147 GB działającym z Ami.
Sam w mojej A4k na cybscsi używam takiego z przelotką 50->80
[#16] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Umpal, post #14

Widzę, że masz włożoną tylko 1 zworkę "TPR". Dziwne, że bez "ID0/1/2" dysk zadziałał.
[#17] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #16

Czemu dziwne? Dysk jest wtedy widziany jako urządzenie 0.
W wypadku twojego dysku HP (Seagate) należy połączyć do masy pin 46.
[#18] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #16

No cóż, nie wnikałem, dlaczego tak zadziałał. Byłem zaskoczony, bo to była ostatnia próba, która przyniosła rezultat. Dalej skupiłem się na dzieleniu i formatowaniu dysku, a kwestię zworki zostawiłem w spokoju :)

PS Napisz, czy u ciebie z takim ustawieniem działa.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 16:58:22 przez Umpal
[#19] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #16

Kontroler w A3000 ma ID 7 więc dysk ustawiony na 0 spokojnie powinien zadziałać.
[#20] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Umpal, post #18

Jak włożę tylko 1 zworkę "TPR" to po włączeniu komputera nawet dioda z dysku nie mruga.
Jak dam dwie zworki "TPR" oraz (ID0 czy 1) to widać chociaż mrugającą diodę.

Ogólnie to nie do końca wiem po co jest ten terminator i jak go stosować.
Mając taśmę z 2 końcówkami 50 pin (gdzie można podłączyć tylko 1 dysk) nie wiem czy potrzeba 1 czy 2 terminatorów przelotowych czy może 0.
A co jak mam taśmę z 3 końcówkami 50 pin do której można podłączyć 2 dyski to 1 terminator wystarczy na końcu taśmy czy muszą być 2? Jedni piszą, że potrzeba dwóch terminatorów (na początku i na końcu) inni że wystarczy 1 terminator aktywny na końcu taśmy.
Ja już sam nie wiem czy mam kupić terminatory aktywne czy pasywne, które daje się na końcu taśmy (blokując jedno zakończenie taśmy) czyli żeby podłączyć 1 dysk to taśma musi mieć 3 końcówki. No chyba że mam kupić przelotowe terminatory ale czy mogą być oba pasywne czy jeden z nich ma być aktywny. Tutaj fotka terminatora nie przelotowego blokującego jedno zakończenie taśmy a tutaj terminator przelotowy.
[#21] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #20

Terminatory muszą być z obu stron. Jak masz taśmę z dwoma końcówkami to powinieneś mieć włożone terminatory na płycie A3000 i zaterminowany dysk (chyba ten jumper TPR). Jak nie ma jednego z terminatorów to będziesz miał kupę.
Alternatywnie kupujesz taśmę z czterema złączami, zapinasz pasywne terminatory na skrajnych złączach a środkowe wpinasz w dysk i płytę.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 20:33:57 przez Jenot
[#22] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Jenot, post #21

Czy można samemu zrobić sobie taki terminator a jeśli nie to gdzie najlepiej je kupić?
Czy można za pomocą miernika sprawdzić czy terminator jest sprawny?
[#23] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #22

Na amazonie jest: link

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 20:54:52 przez Jenot
[#24] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Jenot, post #23

Tylko ten z Amazona nie wiadomo czy jest aktywny czy pasywny a pewności nie mam czy z 2 aktywnymi zadziała dysk. Swoją drogą ceny tych terminatorów do tanich nie należą.
[#25] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #24

Tutaj jest ciekawy artek na temat SCSI.
[#26] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #25

Czemu nie kupisz normalnego dysku 50pin tylko walczysz na siłę z 80pinowymi dyskami ?
[#27] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@lekarz_med, post #26

Ceny dysków 50 pinowych są z kosmosu dlatego wolałbym już kupić nową przelotkę SCI2SD tylko nie wiem czy będzie działać bez terminatorów.
[#28] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #27

Jeśli na SCSI2SD jest zworka włączająca terminator to i tak będziesz potrzebował w jakiś sposób zaterminować drugi koniec. Albo zakładając terminator na taśmie albo wkładając mostki terminujące w płytę.
[#29] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Jenot, post #28

To dlaczego mój stary dysk 50pin nie potrzebował żadnych terminatorów do działania?
Poza tym mam bardzo krótką taśmę także strat nie powinno być dużo.
[#30] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #29

Dysk pewnie był zaterminowany (odpowiednia zworka założona). I nie miałeś założonego terminatora na płycie? A może masz włożony terminator z tyłu w złącze DB25?
Z tego co tam gdzieś kiedyś czytałem (jak jeszcze konfigurowałem łańcuchy SCSI po kilka dysków ze streamerami w serwerach HP) to przy krótkiej taśmie i jednym wolnym dysku jest szansa na zadziałanie ale zalecane toto nie jest - może powodować błędy. Przy dłuższych taśmach, większej ilości szybkich urządzeń to nie ma raczej prawa zadziałać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem