Aktualności Forum Giełda Sprzęt Programy Strefa Gier Graffiti Publicystyka Teleport
Wybierz dział:
  kategoria: A500
[#1] Tani upgrade Amigi 500.
Cześć.

Wygrzebałem ostatnio A500 z piwnicy, żółta aż strach, ale sprawna. Czy da się jakoś rozbudować? Pamiętam, że w latach 90 były karty turbo, ale obłędnie drogie, coś się zmieniło w tym stanie rzeczy?

A teraz pytania ważniejsze:
Czytałem gdzieś, że można wymienić procesor, bo były na wcisk to prawda? Czy z kickstartem jest tak samo? Mam 0,5MB pod klapką, czy to też da radę zmienić? Widziałem na allegro urządzenie montowane zamiast napędu dyskietek, dobra inwestycja? Ewentualnie przeniesienie wewnętrznego napędu na zewnątrz w kieszeni.

Dziękuję z góry za odpowiedź na te noobowskie pytania szeroki uśmiechOK
[#2] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #1

Pamiętam, że w latach 90 były karty turbo, ale obłędnie drogie, coś się zmieniło w tym stanie rzeczy?

Owszem, zmieniło się - są jeszcze droższe
[#3] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #1

Jak nie potrzebujesz robić z niej potwora, to gotek zamiast stacji dyskietek tchnie w nią nowe życie. Działa to w ten sposób, że zamiast pchać dyskietkę w dziurę wpychasz pendrive z obrazami dyskietek i bawisz się jak za młodu:). Zamiana 68000 na 68010 praktycznie będzie niezauważalna. No chyba, że pójdziesz dalej i wsadzisz w amigę jakiś kontroler dysków, trochę fastu. Wtedy (z tym hdd i fastem), dzięki 68010 będziesz mógł wyłazić z gier do systemu za pomocą zdefiniowanego klawisza.
[#4] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #3

B...e!!! Co wy macie z tymi Gotekami?!?!? Dyskietki rules!!! OK

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 18:47:58 przez SuperBuster
[#5] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #4

pewnie... a jak nie masz ani czasu ani możliwości jeździć do kumpli żeby je nagrywać a do tego nie posiadasz innej możliwości żeby samemu je sobie zgrać to co robisz? hę?
Gotek na DF1+bootselector+prawdziwa stacja i wtedy jesteś ustawiony na resztę życia i robić nie musisz :D
[#6] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #5

Jak ktos nie ma czasu na amigowanie, to po co to robic?
[#7] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #6

tiaa?
czas na amigowanie jest w nocy np... patrząc po mnie tak od północy do 3 nad ranem... to w sumie jest też dobra godzina by odwiedzać innych kolegów amigowców po Polsce czyż nieprawdaż? :D :D
[#8] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #6

Miałem przerwę od 1996 do 2016, wyniosłem z piwnicy kilka sprzętów, kilka prezentów zrobiłem sobie z osprzętu, dobrze mieć wyrozumiałą żonę (do czasu), teraz kuchnia zmieniła się w magazyn, heh
[#9] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #3

Potwora, to nie, ale czasem, żeby sobie w coś zagrać i żeby to odrobinę żwawiej chodziło, to czemu nie :)Ok, w takim razie ten procek odpada. Hmm, jak rozumiem ramu też tek łatwo nie zmienię?
Z tym Gotekiem, to nie trzeba kombinacji typu lutowanie?

Dziękuję za pomoc.
[#10] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #9

Żadnego lutowania. Wkładasz zamiast stacji, podpinasz standardowe kable i tyle.
[#11] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #9

Żadnego lutowania. Wkładasz zamiast stacji, podpinasz standardowe kable i tyle.
[#12] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #9

Możesz zapisać się na Savyna i mieć rozszerzony Ram i kontroler HDD. Montaż bardzo prosty.
Ale w sumie do giercowania to wystarczy Ci zewnętrzny Gotek.
[#13] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #12

Dziękuję za informację. Ta Savyna to taka prosta karta turbo do A500, dobrze rozumiem? No i co to jest ten Riser? :)
[#14] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #13

No i co to jest ten Riser? :)

Coś, co przesuwa kartę w takie miejsce, które pozwala zamknąć obudowę w A500.
(Foto by Dorian 3D)
[#15] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #14

A dokładniej to coś, co podnosi (kartę, procesor etc.)
[#16] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #13

Savyna68K to nie turbo tylko rozszerzenie dodające pamięć typu fast oraz port IDE. Turbo daje Savyna 68k Plus (procesor można przetaktować do 14MHz).
[#17] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #14

Dziękuję za odpowiedź :)

Czyli na chwilę obecną potrzebowałbym Goteka, Savyna64 i Wicherek14 i powinno wszystko działać. Porty joysticków i myszki powinny być sprawne, ale jakby coś to nie duży koszt z tego co się orientowałem.

Chyba ten Wicherek i Savyna nie pogryzą się ze sobą? Jeśli tak, to która opcja jest lepsza? Sam Wicherek, czy sama Savyna?szeroki uśmiech
[#18] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #17

Albo Gotek i Wicher... Tego samego autora a wpinane z boku.
[#19] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #17

Kombinacja Savyna+Wicherek14 nie działa na obecnie wgrywanym w Savynę firmware. Żeby nie było niemiłego zdziwienia. Sam Wicherek pomaga tylko trochę że względu na filozofię dostępu do pamięci chip na płycie głównej. Więcej zyskasz dzięki Savynie i jej pamięci Fast.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 08:02:04 przez perinoid
[#20] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #16

Ja z chęci nauki lutowania złożyłem Proteinę (w sumie 2).
To jest karta do której wpinasz Simm 8MB, masz IDE, clockport i możesz taktować zwykły procek 68000
(nie wszystkie chcą ale dużo działa) lub 68010 na 14 MHz (SysInfo pokaże 13,20).

I jest to rozwiązanie konstrukcyjnie pewnie przestarzałe (4 połączone projekty w jeden i jeszcze ten simm),
ale jest tanie (tańsze niż gotek z obudową zewnętrzną i nic nie tniesz obudowy), działa i to bardzo dobrze.
Patrząc na wątek z proteiną i kilka rzutów płytek to kilkadziesiąt osób z naszego forum ją u siebie ma.
Moja A500 była z proteiną na kilku imprezach, odpalona w trybie turbo >12h na dobę i działała
stabilnie bez żadnych problemów.

Do WHDLoad proteina w 7,14 MHz się nie nadaje - wystarczy odpalić Another World czy Dune 2 i prędkość masakra,
ale już w trybie turbo gra się jak na A500 bez żonglowania i to nie tylko moja opinia.
Do prostej zabawy z A500 nic więcej nie trzeba, a w wątku o proteinie JacK_Swidnik oferował zlutowanie za flaszkę.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 10:35:41 przez Raybeez
[#21] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #20

Tylko trzeba zgromadzić wszystkie komponenty... Jak jest z dostępnością?
[#22] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #19

Dziękuję, za wytłumaczenie i cierpliwośćszeroki uśmiech Zauważyłem na zdjęciach Savyny, że można tam procesor dołożyć? No i potrzebuję tego kickstartu 3.1, aby dysk lub kartę podłączyć?
[#23] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #21

Większość w jednym sklepie TME.eu, może mam jakiś plik z zamówieniem to podeślę na Priv.
Niektórych elementów trzeba np. 100 szt. Ale i tak taniej wychodzi niż "w elektronicznym za rogiem".
[#24] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #20

Też mam proteinę zlutowaną i czekającą na zaprogramowanie. Jestem wielkim entuzjastą tego projektu, ale...

- są problemy ze wsadami - poprawione są dystrybuowane kanałami mało publicznymi, a jak publicznymi to toną w wątku
- schemat programatora wymaga fixów - też utonęły w temacie
- troubleshooting - sugestia wymiany scalaków 74 też gdzieś tam utonęła

to wszystko sprawia, że trzeba kopać w wielostronicowym wątku, co wcale nie zachęca. Ktoś będący weteranem proteinowym mógłby to wszystko poskładać do kupy i opublikować w formie czytelnego, jednolitego tekstu.
[#25] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #20

Zawsze mnie zastanawia, dlaczego takie gry, które działają natywnie z dysku twardego są takich konfiguracjach jak A500, A600 z 68000 (nawet i 68020) uruchamiane przez whdload? Jakie są tego zalety?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 13:39:17 przez sanjyuubi
[#26] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #25

Dlaczego to pewnie inna bajka, pewnie dla wygody.
W A2k z 060 staram się mieć to co działa zainstalowane natywnie.
A napisałem o tej prędkości bo mam porównanie,
bo grałem z dyskietek, whdload, natywnie na 68000 / 020 i 060.
Dune II idealna do takiego testu, a przez WHDLoad niektóre gry są zupełnie niegrywalne.
[#27] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #25

Nie wszystkie gry maja wyjście "do dosu", a instalka whdload to umożliwia.
[#28] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #27

To fakt, jednak, czy jest aż takie udogodnienie, by poświęcać szybkość działania na koszt możliwości wyjścia do systemu? Zazwyczaj włączasz grę, by w nią pograć jakiś czas i nie żonglujesz pomiędzy tytułami, no i na 68000 nie z wszystkich tytułów da się wyjść.
[#29] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #28

Ale wystarczy zmienić procesor na 010 oglądasz nie podoba się klikasz f10 wychodzisz np: w wypadku dem.

Tak samo można stwierdzić że dysk twardy nie jest udogodnieniem bo wystarczy zewnętrzny fllop x2.
A z dyskiem same kłopoty, tak naprawdę można stwierdzić że szczytem szczęścia jest 512+512 +2x fllop.
[#30] Re: Tani upgrade Amigi 500.

W odpowiedzi na #26

Jak ogólnie wygląda granie przez WHDLoad na 68000 bez podkręcania?
Wszystkie gry działają wolniej niż z dyskietek? Czy tylko niektóre? Od czego to zależy?
Wybierz dział:
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem