kategoria: A500
[#1] Tani upgrade Amigi 500.
Cześć.

Wygrzebałem ostatnio A500 z piwnicy, żółta aż strach, ale sprawna. Czy da się jakoś rozbudować? Pamiętam, że w latach 90 były karty turbo, ale obłędnie drogie, coś się zmieniło w tym stanie rzeczy?

A teraz pytania ważniejsze:
Czytałem gdzieś, że można wymienić procesor, bo były na wcisk to prawda? Czy z kickstartem jest tak samo? Mam 0,5MB pod klapką, czy to też da radę zmienić? Widziałem na allegro urządzenie montowane zamiast napędu dyskietek, dobra inwestycja? Ewentualnie przeniesienie wewnętrznego napędu na zewnątrz w kieszeni.

Dziękuję z góry za odpowiedź na te noobowskie pytania szeroki uśmiechOK
[#2] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@Maniekk, post #1

Pamiętam, że w latach 90 były karty turbo, ale obłędnie drogie, coś się zmieniło w tym stanie rzeczy?

Owszem, zmieniło się - są jeszcze droższe
[#3] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@Maniekk, post #1

Jak nie potrzebujesz robić z niej potwora, to gotek zamiast stacji dyskietek tchnie w nią nowe życie. Działa to w ten sposób, że zamiast pchać dyskietkę w dziurę wpychasz pendrive z obrazami dyskietek i bawisz się jak za młodu:). Zamiana 68000 na 68010 praktycznie będzie niezauważalna. No chyba, że pójdziesz dalej i wsadzisz w amigę jakiś kontroler dysków, trochę fastu. Wtedy (z tym hdd i fastem), dzięki 68010 będziesz mógł wyłazić z gier do systemu za pomocą zdefiniowanego klawisza.
[#4] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@fazior, post #3

B...e!!! Co wy macie z tymi Gotekami?!?!? Dyskietki rules!!! OK

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 18:47:58 przez SuperBuster
[#5] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@SuperBuster, post #4

pewnie... a jak nie masz ani czasu ani możliwości jeździć do kumpli żeby je nagrywać a do tego nie posiadasz innej możliwości żeby samemu je sobie zgrać to co robisz? hę?
Gotek na DF1+bootselector+prawdziwa stacja i wtedy jesteś ustawiony na resztę życia i robić nie musisz :D
[#6] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@softiron, post #5

Jak ktos nie ma czasu na amigowanie, to po co to robic?
[#7] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@SuperBuster, post #6

tiaa?
czas na amigowanie jest w nocy np... patrząc po mnie tak od północy do 3 nad ranem... to w sumie jest też dobra godzina by odwiedzać innych kolegów amigowców po Polsce czyż nieprawdaż? :D :D
[#8] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@SuperBuster, post #6

Miałem przerwę od 1996 do 2016, wyniosłem z piwnicy kilka sprzętów, kilka prezentów zrobiłem sobie z osprzętu, dobrze mieć wyrozumiałą żonę (do czasu), teraz kuchnia zmieniła się w magazyn, heh
[#9] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@fazior, post #3

Potwora, to nie, ale czasem, żeby sobie w coś zagrać i żeby to odrobinę żwawiej chodziło, to czemu nie :)Ok, w takim razie ten procek odpada. Hmm, jak rozumiem ramu też tek łatwo nie zmienię?
Z tym Gotekiem, to nie trzeba kombinacji typu lutowanie?

Dziękuję za pomoc.
[#10] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@Maniekk, post #9

Żadnego lutowania. Wkładasz zamiast stacji, podpinasz standardowe kable i tyle.
[#11] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@Maniekk, post #9

Żadnego lutowania. Wkładasz zamiast stacji, podpinasz standardowe kable i tyle.
[#12] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@Maniekk, post #9

Możesz zapisać się na Savyna i mieć rozszerzony Ram i kontroler HDD. Montaż bardzo prosty.
Ale w sumie do giercowania to wystarczy Ci zewnętrzny Gotek.
[#13] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@Marcin74, post #12

Dziękuję za informację. Ta Savyna to taka prosta karta turbo do A500, dobrze rozumiem? No i co to jest ten Riser? :)
[#14] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@Maniekk, post #13

No i co to jest ten Riser? :)

Coś, co przesuwa kartę w takie miejsce, które pozwala zamknąć obudowę w A500.
(Foto by Dorian 3D)
[#15] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@waldiamiga, post #14

A dokładniej to coś, co podnosi (kartę, procesor etc.)
[#16] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@Maniekk, post #13

Savyna68K to nie turbo tylko rozszerzenie dodające pamięć typu fast oraz port IDE. Turbo daje Savyna 68k Plus (procesor można przetaktować do 14MHz).
[#17] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@waldiamiga, post #14

Dziękuję za odpowiedź :)

Czyli na chwilę obecną potrzebowałbym Goteka, Savyna64 i Wicherek14 i powinno wszystko działać. Porty joysticków i myszki powinny być sprawne, ale jakby coś to nie duży koszt z tego co się orientowałem.

Chyba ten Wicherek i Savyna nie pogryzą się ze sobą? Jeśli tak, to która opcja jest lepsza? Sam Wicherek, czy sama Savyna?szeroki uśmiech
[#18] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@Maniekk, post #17

Albo Gotek i Wicher... Tego samego autora a wpinane z boku.
[#19] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@Maniekk, post #17

Kombinacja Savyna+Wicherek14 nie działa na obecnie wgrywanym w Savynę firmware. Żeby nie było niemiłego zdziwienia. Sam Wicherek pomaga tylko trochę że względu na filozofię dostępu do pamięci chip na płycie głównej. Więcej zyskasz dzięki Savynie i jej pamięci Fast.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 08:02:04 przez perinoid
[#20] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@perinoid, post #16

Ja z chęci nauki lutowania złożyłem Proteinę (w sumie 2).
To jest karta do której wpinasz Simm 8MB, masz IDE, clockport i możesz taktować zwykły procek 68000
(nie wszystkie chcą ale dużo działa) lub 68010 na 14 MHz (SysInfo pokaże 13,20).

I jest to rozwiązanie konstrukcyjnie pewnie przestarzałe (4 połączone projekty w jeden i jeszcze ten simm),
ale jest tanie (tańsze niż gotek z obudową zewnętrzną i nic nie tniesz obudowy), działa i to bardzo dobrze.
Patrząc na wątek z proteiną i kilka rzutów płytek to kilkadziesiąt osób z naszego forum ją u siebie ma.
Moja A500 była z proteiną na kilku imprezach, odpalona w trybie turbo >12h na dobę i działała
stabilnie bez żadnych problemów.

Do WHDLoad proteina w 7,14 MHz się nie nadaje - wystarczy odpalić Another World czy Dune 2 i prędkość masakra,
ale już w trybie turbo gra się jak na A500 bez żonglowania i to nie tylko moja opinia.
Do prostej zabawy z A500 nic więcej nie trzeba, a w wątku o proteinie JacK_Swidnik oferował zlutowanie za flaszkę.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 10:35:41 przez Raybeez
[#21] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@Raybeez, post #20

Tylko trzeba zgromadzić wszystkie komponenty... Jak jest z dostępnością?
[#22] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@perinoid, post #19

Dziękuję, za wytłumaczenie i cierpliwośćszeroki uśmiech Zauważyłem na zdjęciach Savyny, że można tam procesor dołożyć? No i potrzebuję tego kickstartu 3.1, aby dysk lub kartę podłączyć?
[#23] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@perinoid, post #21

Większość w jednym sklepie TME.eu, może mam jakiś plik z zamówieniem to podeślę na Priv.
Niektórych elementów trzeba np. 100 szt. Ale i tak taniej wychodzi niż "w elektronicznym za rogiem".
[#24] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@Raybeez, post #20

Też mam proteinę zlutowaną i czekającą na zaprogramowanie. Jestem wielkim entuzjastą tego projektu, ale...

- są problemy ze wsadami - poprawione są dystrybuowane kanałami mało publicznymi, a jak publicznymi to toną w wątku
- schemat programatora wymaga fixów - też utonęły w temacie
- troubleshooting - sugestia wymiany scalaków 74 też gdzieś tam utonęła

to wszystko sprawia, że trzeba kopać w wielostronicowym wątku, co wcale nie zachęca. Ktoś będący weteranem proteinowym mógłby to wszystko poskładać do kupy i opublikować w formie czytelnego, jednolitego tekstu.
[#25] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@Raybeez, post #20

Zawsze mnie zastanawia, dlaczego takie gry, które działają natywnie z dysku twardego są takich konfiguracjach jak A500, A600 z 68000 (nawet i 68020) uruchamiane przez whdload? Jakie są tego zalety?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 13:39:17 przez sanjyuubi
[#26] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@sanjyuubi, post #25

Dlaczego to pewnie inna bajka, pewnie dla wygody.
W A2k z 060 staram się mieć to co działa zainstalowane natywnie.
A napisałem o tej prędkości bo mam porównanie,
bo grałem z dyskietek, whdload, natywnie na 68000 / 020 i 060.
Dune II idealna do takiego testu, a przez WHDLoad niektóre gry są zupełnie niegrywalne.
[#27] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@sanjyuubi, post #25

Nie wszystkie gry maja wyjście "do dosu", a instalka whdload to umożliwia.
[#28] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@Norbert, post #27

To fakt, jednak, czy jest aż takie udogodnienie, by poświęcać szybkość działania na koszt możliwości wyjścia do systemu? Zazwyczaj włączasz grę, by w nią pograć jakiś czas i nie żonglujesz pomiędzy tytułami, no i na 68000 nie z wszystkich tytułów da się wyjść.
[#29] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@sanjyuubi, post #28

Ale wystarczy zmienić procesor na 010 oglądasz nie podoba się klikasz f10 wychodzisz np: w wypadku dem.

Tak samo można stwierdzić że dysk twardy nie jest udogodnieniem bo wystarczy zewnętrzny fllop x2.
A z dyskiem same kłopoty, tak naprawdę można stwierdzić że szczytem szczęścia jest 512+512 +2x fllop.
[#30] Re: Tani upgrade Amigi 500.

@Raybeez, post #26

Jak ogólnie wygląda granie przez WHDLoad na 68000 bez podkręcania?
Wszystkie gry działają wolniej niż z dyskietek? Czy tylko niektóre? Od czego to zależy?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem