kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?
Witam
Stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Dokupiłem do niej kartę CF 4GB z już zainstalowanym systemem ClassicWB.

Amige chcę używać głównie do gier WHDLoad i pytanie jaka karta rozszerzeń była by dla mnie najlepsza? Na Retroami jest ACA 1221ec MC68EC020 25MHz 9+7MB RAM czy ta karta jest dobra cena/wydajność?
a może lepiej ACA 1233n 030/40MHz 128MB RAM MMU tylko czy taka droga karta jest mi potrzebna?

A może polecacie coś innego? Może jakieś propozycje z allegro używane?

Jeszcze pytanie czy na takim rozszerzeniu można odtwarzać mp3 z dysku?
[#2] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #1

Do mp3 to tak naprawde jest wymagany procesor 060, albo czakaj na Vampire 1200, czyli na razie odpuść.

Zależy, do czego chcesz ami używać. Jesli chodzi ci o gry na ECS i AGA , z pominięciem klonów Dooma, oraz dema na ECS i starocie na AGA, to 020 styka. 030 będzie lepsze, bo pograsz w Dooma i pochodne. Ale jeszcze lepsze będzie 040, a od tego tylko rzut beretem do 060, a na to musisz miec 3 klocki minimum :) za to możesz ogarnąć całą demoscenę.

Reasumując, na twoim miejscu brałbym 020 i czekał na Vampire 1200 :)
[#3] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #1

polecam BlizzardaPPC 603e 330MHz z 060/60 i koniecznie z scsi.
[#4] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Risc, post #3

Tylko cena BlizzardaPPC jest zaporowa, zwłaszcza dla kogoś kto nieprzygotowany psychicznie wchodzi w temat :). No i dostępność - a raczej jej brak.
[#5] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@baderman, post #4

Tak naprawdę do gier pod WHDLoad potrzebujesz tylko więcej pamięci, przecież lepszy procek w zasadzie nic Ci nie da...
Dołożenie FASTu do A1200 już daje kopa x2 i pozwala uruchomić niemal wszystkie gry pod WHDLoad...

Gry 3D na Amidze - hmmm...naprawdę chcesz się tym katować ?

Czyli jak już słusznie zauważył kolega powyżej, bierz najtańszą opcję, choćby tę
ACA 1221ec MC68EC020 25MHz 9+7MB RAM...

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 22:11:51 przez Motyl
[#6] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Motyl, post #5

ACA 1221ec MC68EC020 25MHz 9+7MB RAM uzywam tej w zupełnosci wystarczy:) reszta żekłbym że to zboczenie heheheh
[#7] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@baderman, post #4

Do efektywnego skonfigurowania i eksploatowania PPC i SCSI trzeba być, przede wszystkim, przygotowanym merytorycznie. Inaczej frustracja i/lub zniszczenie sprzętu gwarantowane.

Architektura 32-bitowych Amig jest najbliżej zaprzyjaźniona z 030 i taką kartę warto polecić na początek. Brak problemów z chłodzeniem, patchowaniem, bibliotekami i miejscem w obudowie, a przy tym znośna wydajność jak na klasyczne zabawy.

Rozumiem, że to mp3 to jakaś idea-fixe, a nie realna potrzeba? Jeśli tak, to na 030 też da radę. Można się pobawić w wyciskanie gąbki, eksperymentować z parametrami, konwersją na inne formaty, czegoś przydatnego się nauczyć przy okazji.
[#8] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@twardy, post #2

Mp3 słuchałem na 040/33Mhz

Było to mono i jeszcze jakieś rzeczy obcinałem.
[#9] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #1

Ja używałem 030-42MHz, a przez pewien czas także 040-25MHz. Pierwsza z nich 5,5 raza szybsza od gołej A1200, a 2ga (nie pamiętam dokładnie) ok 5 razy mocniejsza od poprzedniej. MP3 na 030 grały po przełączeniu SongPlayera na 11kHz i mono, zużywając ok 70% mocy procka i muzyce towarzyszył taki szmerek. (MP2-kom wystarczało przy takiej jakości 40%, ale trudno je było znaleźć). Na 040 grało 22MHz w stereo (co zużywało ok 80% mocy procka), i niejednemu koledze nagrywałem muzykę w takiej jakości na kasety i byli zachwyceni. :)

Z gier 3D na Amie dość zabawny wydawał mi się jedynie Gloom, inne wydawały mi się albo za mroczne albo żałośnie wolne. Miałem wtedy także PlayStation i to na niej się wyżywałem w 3D, a Amiga nie oferowała z takich gier nic godnego uwagi. Na 040 chodziło parę demek więcej ale raczej dzięki większej pamięci niż prockowi. Dziś wszystkie są na YouTube. ;)

Pięciokrotnie szybsza karta turbo nie oznacza że wszystko na niej działa 5 razy szybciej. Kości AGA nadal działają w 14MHz i wyświetlenie się obrazka JPG na tej mojej drugiej karcie trwało tylko o połowę krócej.

Współczesne karty turbo korzystają z nowoczesnych pamięci znacznie szybszych niż przed laty. Czytałem o współczesnej karcie 030-56MHz która była aż o 80% wydajniejsza od tej mojej 42MHz z takim samym prockiem. Weź to pod uwagę rozważając zakup starej karty. I przydałaby się informacja ile z tych nowych kart wyciska test SysInfo.

Wziąłbym też sobie do serca uwagi Daclawa z postu #7, są bardzo sensowne. Współcześnie odtwarzajek MP3 jest pełno dookoła, a kiedyś Amiga z turbo była jedyną jaką mieliśmy. Za mniej niż cena tych kart kupisz nastoletniego PC, a w nim w DOSboxie gry 3D które kiedyś z trudem portowano na Amigę będą śmigać, podobnie jak emulator PSX.

Nawiasem mówiąc, czy dałoby się wymienić pamięć chip na płycie głównej współczesnymi szybszymi pamięciami by poprawić osiągi AGI ?
Czy słyszeliście aby ktoś już tego próbował?
[#10] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@baderman, post #4

Naprawdę nie wyczułeś tego zajebistego sarkazmu w jego komentarzu?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 15:31:34 przez _arti
[#11] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Motyl, post #5

Dziękuję za odpowiedzi.

Pytanie z mp3 było tylko z czystej ciekawości nie jest to mój priorytet gdyż mam podłączonego PC do TV i amplitunera więc żadna strata, chciałem tylko wiedzieć czy się da w dobrej jakości.

Najbardziej przekonuje mnie karta właśnie "ACA 1221ec MC68EC020 25MHz 9+7MB RAM" jest "tania" i łatwo dostępna i do WHDload jeśli piszecie że starczy to idealny wybór.

Na Amidze nic więcej robić nie będę oprócz grania w stare gry, rozumie że gry 3d mogą nie działać w sumie mi nie zależy na nich.

Napisałem w dziale giełda, że poszukuję takiej karty może ktoś będzie miał do sprzedania używkę :)

Oczywiście jeśli ktoś ma jeszcze coś do polecenia to chętnie przeczytam i rozważę!
[#12] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@ZbyniuR, post #9

Nawiasem mówiąc, czy dałoby się wymienić pamięć chip na płycie głównej współczesnymi szybszymi pamięciami
Dałoby się, ale...
by poprawić osiągi AGI?
...nie poprawiłoby to osiągów AGA. Kontrolą cyklu dostępu do pamięci chip zajmuje się chipset, więc musiałbyś jeszcze wymienić AGA na jakąś nowszą wersję .
[#13] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@_arti, post #10

Cóż to internet
[#14] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #11

550 zł różnicy w cenie i masz 030 40MHz orz 128MB RAM.
Ja bym na tym nie oszczędzał bo to się kupuje raz a potem się bawi w retro latami.

Wiele gier chodzi lepiej na 030 40MHz np. gloom i inne FPS, wyścigi 3D albo symulatory lotu.
Gdy zaczniesz bawić się programami do renderingu to też docenisz szybszy proc.



Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 10:31:48 przez Vato
[#15] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #11

Jesli chcesz przyoszczedzic kilka stowek a Amigi bedziesz uzywal glownie do grania w gry z WHDLoad to sam RAM w zupelnosci ci wystarczy (4-8MB w zaleznosci od potrzeb), bo szybszego procka i tak nie wykorzystasz w 99% gier (1% zostaje na gry 3D, ktore na ACA z prockiem MC68EC020 i tak beda szly jak krew z nosa). Czy warto w tym przypadku doplacac do karty turbo to juz musisz sam sobie odpowiedziec...
[#16] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #1

Po co ci Amiga do słuchania MP3? Byle smartfon da ci lepszą jakość. Ami kupuje się dla sentymentu, klimatu, itp. Szybkie karty turbo Blizzarda czy Apollo z prockami 68040 i 68060 są absurdalnie drogie (nie wspomnę o mutantach z PPC ). Na prawdę musiałbyś mieć wielką potrzebę szpanu i lansu żeby to kupować. Ja tak kiedyś miałem i kupiłem Blizzarda 68050 50MHz ze SCSI Kit i łącznie 256MB Fast RAM. Zakup na eBay od Niemca. Pamiętam jak wysyłałem mu Euro w kopercie - to były czasy... .

Później się okazało, że ten Blizzard trochę ma mało miejsca w obudowie A1200, a przede wszystkim nie wykorzystuję jego możliwości bo nie mam karty graficznej, dźwiękowej, itp. No i zaczęło się... .
Kupowanie obudowy tower, mediator, karty PCI, achy i ochy. Brulion wydanej kasy po to żeby..... pooglądać sobie demo Starstruck TBL i takie tam, oraz pocieszyć gały ładnym Workbenchem w 16 bitach w rozdziałce 1280x1024. I tak najlepiej bawiłem się przy grach wykorzystujących max procki 68030, oraz robieniem muzyki, do czego wystarczy nawet goła 68000 z 2MB Fast RAM.

Wszystko oczywiście zależy od potrzeb. Jeśli kieruje tobą nostalgia i feel dawnych lat kup sobie rozszerzenie RAM (czyli np. najtańszą ACA) i najważniejsza sprawa - twardy dysk (bez znaczenia czy normalny HD czy karta CF lub SD/SDHC). CDROM nie jest potrzebny.

Reasumując wg kolejności:

1.) Najpierw Fast RAM (przynajmniej 4MB, ale lepiej chociaż 8MB)
2.) HD - jeśli masz A1200 to wystarczy kupić jakiś używany dysk ATA 2,5" od laptopa od PC i tasiemkę do podłączenia go do płyty głównej A1200
3.) Szybszy procek, ale naprawdę bez szału. Ja na przykład chciałem 68030 40MHz bo lubię pograć we Frontiera na max detalach z przyzwoitą szybkością, oraz popykać w A-Train w Hires bez ślimaczenia. Jeśli w te gry nie grasz to wystarczy ci jakikolwiek procek z kart ACA.

Aha i jeszcze jedno. Jak miałem 68060 50MHz to te wszystkie gry typu Alien Breed 3D II The Killing grounds, Napalm, On Escape, Nightlong, ADoom i inne i tak działały przyzwoicie dopiero po zainstalowaniu karty GFX.

A Doom, Quake, Heretic, Nightlong itp. to sobie na PC pograj - spoooooro kasy zaoszczędzisz. Mnie odkrywanie tej mądrości zajęło około 8lat .

Zrobisz jak uważasz - wybór należy do Ciebie .

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 13:26:36 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 13:26:44 przez Azzorek
[#17] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #11

Pytanie z mp3 było tylko z czystej ciekawości nie jest to mój priorytet


Mp3 na Ami to takie przerabianie gramofonu, by dało się słuchać płyt cd Pod koniec lat 90 udzieliła mi się ta gonitwa w upodobnianiu Ami do PCta (obudowa tower, ramy, mipsy i megahertze, doomy i srumy). To było głupie. Obecnie posiadanie mocniejszego setupu zrozumiem tylko w kwestii hobbystycznej / kolekcjonerskiej. Z punktu widzenia praktycznego poleasingowy pecet za 50 zł pożera mocą obliczeniową i wydajnością te wszystkie PPC i 060

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 13:38:57 przez tbone
[#18] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Axi0maT, post #15

Mam A1200 z 030 40MHz i RAMem oraz drugą A1200 z samym rozszerzeniem o pamięć fast i wiem, że dużo lepiej mieć tą 030tkę.

W tym jak to dowcipnie ujmujesz 1% gier masz np. Glooma i Frontiera.
Nowe gry (pisane dziś) też lepiej chodzą na 30tce.
Programy do renderingu, szybkość pracy Workbencha, wiele dem odpali się na 30tce.

Dziwnie doradzacie skoro to tylko 500zł oszczędności a potem będzie się wkurzać, ze nie kupił lepszej karty.
[#19] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #1

Jeszcze pytanie czy na takim rozszerzeniu można odtwarzać mp3 z dysku?


Już teraz na gołej A1200 możesz odtwarzać pliki adp4 na Pauli w 14bit bez AHI pod SongPlayerem 1.53 https://youtu.be/eWYaBq8FXQw

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:44:05 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#20] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vato, post #18

Tu masz rację Vato. Nowe gry wychodzące na Ami lepiej się czują na 68030 (bo są generalnie tworzone głównie dla A1200) co nie znaczy, że na A1200 z 68020 będą źle działać. Mam na biurku trzy Amigi - A1200 z 68030, A500+ z gołą 68000 i ACDTV z gołą 68000 i 2Mb Fast RAM. Powiem ci, że najbardziej dokuczający jest brak HD (ACDTV), ale na A500+ we wszystkie tytuły wydane do 1994 roku gram z przyjemnością (poza wersjami AGA oczywiście, Frontierem i A-Train (Hi-Res)).

Jeśli ma kasę niech kupuje 68030, ale nie jest to konieczność. Na pewno optymalnym wyborem wydaje się właśnie 68030 ze względu na kompatybilność.
Stary amigowy piernik taki jak ja i tak będzie się czuł świetnie z A500 , HD i 8MB FAST RAM (czyli A500 z proteinką) :) .

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:53:44 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:55:10 przez Azzorek
[#21] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Azzorek, post #20

Produkujecie się bez sensu, bo ta karta ma możliwość pracy też na 42MHz
[#22] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vato, post #18

Pewnie ze lepiej miec 030 na pokladzie, ale dla niektorych te ponad 500 pln robi jednak spora roznice (szczegolnie w swietle faktu ze jest to 100% wiecej... A nawet i wiecej). Wymieniles Glooma i Frontiera - masz racje, a do tego sa tez inne gry jak chocby Alien Breed czy Breathless. Swietne. Pytanie czy warto dla tych kilku (jak to okreslilem 1%) gier? Dodatkowo wymieniasz programy do renderingu, workbench, dema... Ale co one maja do rzeczy skoro kolega szuka wylacznie do grania w oldschoolowe gry przez whdload? Ogolnie jestem zdania ze im wiecej tym lepiej ale gdzies trzeba znalezc granice zdrowego rozsadku pomiedzy wydatkami i jakoscia... Bo jesli polecasz 030, to dlaczego nie 040? Albo od razu 060? Moim zdaniem jesli kolega jest w stanie pogodzic sie z brakiem kilku gier (glownie 3D i to takich ktore zestarzaly sie wrecz obrzydliwie...tak to o Frontierze) to ram jest zupelnie wystarczajacy. Po co przeplacac?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 21:42:07 przez Axi0maT
[#23] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Azzorek, post #20

Jaka jest różnica między frontierem na 000, a 030? Więcej klatek, detali?
[#24] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@tbone, post #23

Szybszy CPU = więcej klatek.
[#25] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@tbone, post #23

Zdecydowanie wyższa płynność i szybkość gry jest na 68030 i wyżej. Z drugiej strony grałem w tę grę w 1994 roku na gołej ACDTV i dawałem radę :) .

Pozdrawiam,

Azz
[#26] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@tbone, post #23

Frontier działa bardzo dobrze na full detalach przy 030/40 . Na 020/28 jest w sumie też dość dobrze. Podobnie Gunship 200 i Coala.
[#27] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@agrajek, post #24

Ja dla przykładu chciałbym 040, ale nie mogę........................................
[#28] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #1

Ludzie mam jeszcze pytanie, czy ta karta "ACA 1233n 030/40MHz 128MB RAM MMU" wystarczy do korzystania na a1200 z systemu Amiga Os 4.1 + whdload?

czy może ta tańsza karta "ACA 1221ec MC68EC020 25MHz 9+7MB RAM" również wystarczy?
[#29] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #28

OS 4.1 wymaga procesora Power PC, wiec to odpada.

Na 030/40 spokojnie za to zainstalujesz OS3.9.

WHDLoad bedzie działał wyśmienicie, na tym procesorze pograsz tez w sporo klonów Dooma i dobrze będą chodziły symulacje.
[#30] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #1

Lepiej 030/40MHz, MP3 w mono powinny spokojnie działać, można sobie tez Workbencha odpalić w większej ilości kolorów bez takiego mulenia. Generalnie celuj w jakieś 030/40-50MHz.

Ma 020/25 pójda prawie wszystkie gry, ale MP3 już nie da rady. Dooma, Heroes 2 tez raczej nie pograsz. Workbench raczej w 16 kolorach.

Wybierz zależności od wymagań.

Zegar w zegar 030 będzie jakieś 15% szybsza. Generalnie to bardzo podobne procesory.
Pamiętaj też ze używane karty niewiele tracą na wartości.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem