kategorie: A1200, Sprzęt
[#31] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #28

Wystarczy jak kupisz dyskietki i nauczysz się obsługiwać X-Copy
[#32] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #31

Kupiłem dyskietki i zgrywałem sobie na nie gry z goteka... Połowa dyskietek ma problemy z sektorami ale można się było tego spodziewać po używanych. Ogólnie brak miejsca i za dużo zabawy z tym jest.

Strasznie kusi mnie ta karta 1233n boje się tylko że będę musiał robić jakiś timing fix a nie chciałbym sam tego robić bo wiem że na pewno uwale moją płytę 1D1 :/

Nie wiem co zrobić
[#33] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #32

a nie chciałbym sam tego robić bo wiem że na pewno uwale moją płytę 1D1 :/

Dział giełda, ogłoszenia oferty pracy - i zlecić to dobremu specowi. OK
[#34] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #1

Witam
Czy karta turbo Blizzard 1230 III 50 MHz (MC68030RC50B) + np dokupienie 32MB simm dram 72pin za 20zł (wogóle te ramy z allegro są kompatybilne z tą kartą?) jest bardziej wydajna i opłacalna w cenie 1100zł niż ACA 1233n 030/40MHz 128MB?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 08:27:47 przez Vegeto
[#35] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@tbone, post #17

Nie zapominaj o emulacji Maca 68k. Ten proceder ma swoisty, warty uwagi klimat (IMHO lepszy, niż zabawa prawdziwym Makiem, który jest sprzętem równo pogrzanym) i daje dostep do potężnej bazy programów i gier, które na dodatek świetnie na Amidze działają.

Z tym, że tu zasada jest następująca: lepsze 040/25 z kartą GFX (nawet jeśli jest to Picasso II), niż 060/80 z AGA.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 09:02:37 przez Daclaw
[wyróżniony] [#36] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #34

Ja osobiście wolałbym Blizzarda, bo to bardzo dobra karta. Te różnice w prędkości CPU pomiędzy nią a ACA są bez znaczenia, chyba, że chcesz mieć 8,5 klatki w Doomie zamiast 7,9 :) Ale na Amidze nie gra się w Doom'a, jak ktoś wyżej trzeźwo zauważył, tylko robi się całkiem inne rzeczy.

W praktyce wystarczyłby Ci zwykły FastRAM, tyle, że karty jakie go oferują są trudno dostępne, drogie i wyłącznie z demobilu. Polecam więc ACA 1221 cośtam 9+7MB - to co teraz jest w sprzedaży. W Retromi kosztuje 126 dolarów (btw. nie wiem czemu, nie wyświetlają mi się tam cenu w PLN???), czyli ok. 500zł. Używałem A1200 + 4MB Fast i potem tą samą Amigę z Blizzardem 1230 IV i w zdecydowanej przygniatającej większości rzeczy jakimi się zajmowałem (Protracker, jakieś inne toolsy do sampli, whdload, operacje na plikach itd) nie było większej różnicy w komforcie "pracy" z Amigą.

Prawdziwego kopa Ami dostaje dopiero jak masz 060'tkę i 100-130 MIPS-ów (Apollo 96MHz). PPC nie używałem, to się nie wypowiadam ale ilość "rzeźby", żeby to się nie sypało jest porażająca - pamiętam z artykułów w Magazynie Amiga - zgroza!.

W każdym razie - skoro szykujesz się na wydanie 1100PLN, to ta sumka minus ACA za ok. 500 - daje Ci jakieś 6 stówek, zgadza się? :) ... które - jeśli chcesz oczywiście - możesz zainwestować np. w kontroler FastATA, który podniesie Ci transfer CF/HDD ze 4-5 razy w stosunku do standardowego - szybki dysk to szybki komputer, right? Albo można kupić Monitor Benq BL702A, który za pomocą przejściówki AmigaRGB-DSUB wyświetla w bardzo ładnej jakości obraz z Amigi... i masę innych rzeczy!

Pamiętaj, że każdą kartę zawsze możesz sprzedać, a jeśli jest to "stara" karta np. Blizzard albo Apollo to niemal zawsze za tyle co kupiłeś (o ile nie przepłaciłeś), a najczęściej z zyskiem. Więc nawet jak za 2 tys. kupisz 060-tkę, to gwarantuję Ci, że w ciągu max kilku tygodni odzyskasz kasę albo nawet zarobisz.

Powodzenia :)

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 09:33:19 przez mccnex
[#37] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@mccnex, post #36

Aca posiada szybką pamiec która nadrabia te 10 mhz do Blizzarda.
[#38] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@zorkadar, post #37

Argument w drugą stronę - Blizzard może mieć FPU, ACA - nie.
[#39] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@zorkadar, post #37

BTW Czemu sprzedajesz swoją ACĘ?
[#40] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@mccnex, post #39

Bo nie wykorzystuje jej możliwości , jednak ciśnienia żyby sprzedać nie mam.
[#41] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@mccnex, post #36

No może jednak rzeczywiście lepiej kupić tą tańszą kartę Aca1221ec skoro WHDload będzie działać bez problemu to po co przepłacać, pytanie mam jeszcze takie czemu pisze 9+7? Tego za bardzo nie rozumię 9 jest na coś innego i 7 też czy to po prostu całe 16MB?
[#42] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #34

Blizz 1230 MkIII poszedł ostatnio na Allegro za 797 zł (gdyby nie moje zainteresowanie poszedłby za 765 zł hehe). Dawać za nią 1100 zł to wg mnie desperacja MkIV z fpu schodziły ostatnio w okolicach 1000 zł. Przy okazji - to Ty pytałeś na fejsie o zakup ACY z możliwością przetestowania na Górnym Śląsku?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 11:58:57 przez tbone
[#43] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@tbone, post #42

No aktualnie nie ma nic na allegro z tego co widzę niestety. Tak chciałem przetestować tą ace ale już nie aktualne chyba wybiorę 1221ec w sumie sam już nie wiem co mam zrobić :/
[#44] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #43

To za Aca 1221ec też nie warto dawać ponad 500 zł :), skoro Blizzardy po 750 chodzą.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 12:19:50 przez zorkadar
[#45] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@zorkadar, post #44

No właśnie zaraz się rozmyśle i zostane przy win uae a a1200 schowam do szafy xD
[#46] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Vegeto, post #43

Wiadro zimnej wody na głowę Czasami trzeba poczekać.
[#47] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@zorkadar, post #44

Dla gier whdload wystarczy 4mb fastu, w gry pograsz bez problemu i będziesz zadowolony.

Jeżeli byś chciał pograć w gry typu doom i inne podobne to zostaje na dzień dzisiejszy opcja win uae.

kolejną opcją jest zakupienie za jakieś 10-20zł PC z prockiem Athlon geforce 2mx bądź radeon 9200 i uruchomienie amithlona. Miałem bawiłem się nim i działał przyzwoicie na takiej konfiguracji.

Kolejna opcja to zakup raspberry pi 3 i postawienie amibiana co też jest sensownym rozwiązaniem, nie ma sensu ładować tysięcy w Amigę którą i tak wykorzystasz tylko do whdload bo nic innego na niej nie zrobisz ( za wolny sprzęt )

Tak że opcji masz do wyboru i do koloru.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 12:25:49 przez Paul149
[#48] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Paul149, post #47

"nie ma sensu" - napisał właściciel konfigu A1200 Big Tower + Blizzard IV 030/50 64mb + Zorro II + Picasso II
[#49] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@tbone, post #48

Tak dokładnie, żałuję że wydałem te pieniądze na ten sprzęt.

Za te pieniądze miałbym już całkiem spoko samochód
[#50] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@mccnex, post #36

Gwarantujesz?? Czyli dopłacisz różnicę jeśli sprzedałby taniej?
[#51] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@ZbyniuR, post #50

Nie wiem o co wam chodzi ale ja nie mam zamiaru nikomu nic dopłacać ;P To co napisalem to jest moje prywatne zdanie.

Amiga spoko ok dla zabawy jakieś whdload w niedzielne popołudnia ale dla mp3 .... szkoda kasy ...

Technologia idzie cały czas do przodu, i trzeba się pogodzić z tym że Amiga służy jedynie do zabawy w wolnym czasie.. taka prawda
[#52] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Paul149, post #51

trzeba się pogodzić z tym że Amiga służy jedynie do zabawy w wolnym czasie
To też jest Twoje prywatne zdanie. A nie żadna prawda.
[#53] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Krashan, post #52

dokładnie takie mam zdanie. Brak czasu spowodowany tym że teraz wszystko osiada kurzem
[#54] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Krashan, post #52

trzeba się pogodzić z tym że Amiga służy jedynie do zabawy w wolnym czasie
To też jest Twoje prywatne zdanie. A nie żadna prawda.


A jaka jest ta właściwa prawda?

(IMHO usiłowanie odpalenia mp3 czy dooma na Amidze to też tylko zabawa)
.
[#55] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Paul149, post #51

Paul149, Zbyniur odpisał na post mccnexa

Będziesz rozbierał swój setup?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 15:17:25 przez tbone
[#56] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@rePeter, post #54

A jaka jest ta właściwa prawda?
Nie ma czegoś takiego.
[#57] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@tbone, post #55

Będziesz rozbierał swój setup?

Możliwe a czemu pytasz?
[#58] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@rePeter, post #54

Dlaczego "usiłowanie"? Jedno i drugie odpala się normalnie, bez żadnego usiłowania i działa tak samo dobrze, jak na każdym innym sprzęcie o porównywalnej mocy.
[#59] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@Paul149, post #57

jak ja na blizzard IV + picasso 2 mam 8-12 fps na doomie xD to o czym mowa ? :D słabe to strasznie
do tego na LCD widzę slajdy jak gram ... szczególnie na otwartych przestrzeniach...

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 15:36:59 przez Paul149
[#60] Re: Jaka karta rozszerzeń lub turbo najlepsza?

@ZbyniuR, post #50

Tak, doplace i to z nawiazka... a i jeszcze postawie wszystkim z tego tematu po piwie za wypisywanie glupot

A jak mi nie wierzysz, to zrob eksperyment: wystaw Apollo 060 (dla formalnosci - sprawne, dzialajace itd.) na Amibayu i daj cene 465 euro (to rownowartosc 2000 PLN liczac po 4.3 za 1 euro). Zobaczysz jak szybko bedziesz mial chetnych. Po "kilku tygodniach", o ktorych pisalem wyzej nie bedzie nawet smrodu po tej karcie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem