kategoria: A1200
[#1] Kopiowanie danych z Amigi na PC.
Wkrótce czeka mnie zmiana PC-ta na dużo nowszy (płyta kupiona, RAM i procesor idą pocztą, dotrą niebawem). (dla ciekawych - płyta to MSI B360-F PRO, a procesor to Celeron 8-generacji).

Niestety płyta jaką kupiłem nie ma złącza stacji dyskietek FDD. Dlatego też stracę jedyną formę przesyłu danych z Amigi na PC (w drugą stronę nie ma problemu, bo mam w Amidze CD-ROM).

Zatem nie będę mógł chwilowo wrzucać mojej grafiki czy - wkrótce grywalnej wersji mojej gry.

Dlatego wychodzę do Was z pytaniem: jakie są aktualnie opcje przesyłu danych z Amigi 1200 na PC?

Rozważam następujące opcje:
- Internet w Amidze przez PCMCIA (posiadam kartę sieciową),
- Podłączenie do PC-ta przejściówki USB-Serial i podłączenie Amigi kablem null-modem (posiadam kabel), czy to zadziała?
- Włożenie starego PC-ta ze stacją dyskietek do innej obudowy i korzystanie w razie potrzeby.

Wiem, że jest jeszcze opcja karty na PCMCIA. Nie mam w tej materii żadnego doświadczenia, więc proszę o w miarę możliwości szczegółową pomoc.

Szukałem odpowiedź na moje pytanie w Amiga FAQ, ale jej tam nie znalazłem.
[#2] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #1

Jeśli przyzwyczaiłeś się do przenoszenia danych na dyskietkach to najprostszą opcją będzie chyba kupienie stacji dyskietek FDD na USB, koszt jakieś 30-40 zł i problem z głowy ;)
[#3] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Splavinho, post #2

O, to są stacje dyskietek na USB. Nie wiedziałem.

Dzięki za pomoc!
[#4] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #3

Nie ma sprawy :) Sam ostatnio się w takową zaopatrzyłem, ale jeszcze nie miałem okazji przetestować ;)
[#5] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Splavinho, post #4

Dziala normalnie
[#6] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #1

Karta sieciowa to moim zdaniem najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie.
Stawiasz serwer FTP na PC, a na Amidze używasz klienta FTP np.: AmiTradeCenter, FTPMount, mFTP, AmiFTP.

Inna opcja to czytnik PCMCIA i karta CF/SD. To akurat najprostsze rozwiązanie.
[#7] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #1

Z podanych przez Ciebie rozwiązań, najszybszą i najwygodniejszą drogą przenoszenia danych z PC jest adapter + CF na PCMCIA. Osobiście nie wyobrażam sobie lepszego rozwiązania.
[#8] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Sir_Lucas, post #6

Dziękuję bardzo za podanie opcji!

Co do sieci i karty CF, to rzeczywiście taka opcja jest najszybsza i najwygodniejsza. I pozwala kopiować duże pliki. Wystarczy tylko (w przypadku sieci) odpowiednio skonfigurować oprogramowanie FTP na Amidze.

Póki co skorzystam z opcji stacji dyskietek na USB, bo dla mnie to najprostsze rozwiązanie. Przyzwyczaiłem się do tego sposobu i ogromnie cieszę się, że w ogóle jest takie rozwiązanie.

A w razie, gdybym potrzebował szybszy i lepszy sposób, skonfiguruję sieć na Amidze.

Karty CF aktualnie nie mam. Czy są jakieś reguły, czy może to być dowolna karta CF?
[#9] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #8

Starsze karty CF dzialaja lepiej do 2GB ..4gb kingston to loteria
[#10] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@HOŁDYS, post #9

Dziękuję za informację.
[#11] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #10

Jak na Ami masz net to ftp jest rewelacyjnym rozwiazaniem. Mam i często korzystam ;)
[#12] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #1

Dobry wieczór,

Ze swojej strony polecam rozwiązanie adapter PCMCIA do CF + adapter CF do SD. Wczoraj odpaliłem takie to to (potrzebny sterownik pobrałem na PC z Aminetu, wygenerowałem ADF pod WinUAE i via Gotek wgrałem do Amigi). Działa bez problemu z kartą Kingston Micro SD 16GB. Całkowity koszt (bez karty) to jakieś 70 zł.
[#13] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #8

Karty CF Kingstona nie działają w slocie PCMCIA.
Co do kart CF najlepsze są karty Sandisk. Mam i używam.
Tutaj trochę info o kartach CF
[#14] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@mareckuss, post #12

To ja jeszcze dodam, że po zepsuciu sobie (z własnej winy, wylałem niechcący odczynnik chemiczny na adapter) adaptera SD/CF postanowiłem zamiast używać połączonych dwóch adapterów, zastosować adapter bezpośrednio z PCMCIA do SD, który kosztuje nieco taniej niż w sumie dwa powyższe. Nabyłem takowy na wiadomym portalu aukcyjnym od znanego użytkownika "jacekk84". Sprawuje się bez zarzutu, przy czym kartę SD wyjmuje się z niego łatwiej, niż z SD/CF. Osiągi takie same, oprogramowanie też to samo (jest nawet dołączona odpowiednia dyskietka).
[#15] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Sir_Lucas, post #13

Karty CF Kingstona nie działają w slocie PCMCIA.

Nie jest to prawda ...U mnie jedna z 4 kingstonow z kwiatkiem dziala ale musialem ja w cyfrowce sformatowac
Nie mam pojecia od czego to zalezy ze jedna dziala a druga taka sama nie ..wiec napisalem ze to loteria
[#16] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Krashan, post #14

Rozważałem taki zakup, ale akurat czytnik od jacekk84 czyta tylko karty SD do 2GB (odpadają więc SDHC/XC), a nie miałem pod ręką takiej karty (za to nówka 16GB była na półce). Co do kosztów to tak jak pisałem - wyszło mi ok 70 zł za OBA adaptery, taniej niż u użytkownika jacekk84, który dość wysoko wycenia swoje oferty...
[#17] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #1

Jest jeszcze Amiga Explorer przez RS232 + adapter na USB, ale trzeba mieć trochę szybszą Amigę na poziomie 68020 25MHz i kickstart zmapowany do RAM by móc używać prędkości 11500 (serial.device jest ciut słabo zoptymalizowane), ponoć można używać AE także przez LAN
[#18] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Sir_Lucas, post #13

Ja mam dwa Kingstony i oba działają w slocie PCMCIA:link
[#19] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@mareckuss, post #16

Mam od jacka czytnik na SD i dziala na nim karta Kingston 16 gb i 8 gb ;) , mikro w adapterze oczywiście.
[#20] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@MichalZ1976, post #19

A to ciekawe, bo w opisie podane jest co innego..
https://allegro.pl/oferta/czytnik-kart-microsd-sd-mmc-na-pcmcia-do-amigi-7988672250
.z tego właśnie powodu poszukałem alternatywy u innego sprzedawcy.

Ps. Nic nie mam do Jacka. Kupiłem wcześniej u niego m.in. A6095, zestaw do instalacji SD jako hd, Goteka czy też rozszerzenie 2MB chip, wszystko było ok. Ale w kwestii adapterów zwyczajnie na Allegro są lepsze oferty.
[#21] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@MichalZ1976, post #19

Mój czytnik jednak karty 16 GB SDHC nie zobaczył. Na codzień używam go z kartą micro SD 2 GB w adapterze i z tą działa.
[#22] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@MichalZ1976, post #19

Bo chodzi o dwa różne adaptery. CF do PCMCIA oraz SD do PCMCIA. Ten drugi obsługuje tylko karty SD a nie SDXC i nie SDHC. A w tym pierwszym możemy użyć adaptera SD do CF a w nim karty SDHC/SDXC nawet 32 GB.
[#23] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@sanjyuubi, post #17

Amiga Explorer działa też po lanie.
[#24] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@tbone, post #23

Dziękuję serdecznie za zainteresowanie tematem. Już piszę z tego nowego PC. Na razie zaopatrzę się w stację dysków na USB, bo jest to proste i tanie rozwiązanie. Poza tym troszkę kasy już w tym i zeszłym miesiącu wydałem.

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 00:11:06 przez Hexmage960
[#25] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #24

Pisałeś, że masz kartę sieciową także wystarczy pobrać AE ze strony Cloanto i można protestować to bez dodatkowych nakładów
[#26] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@tbone, post #25

Tak, też tak mogę. Jeśli chodzi o Amiga Explorer to będę musiał poczytać dokumentację. Stawia się serwer na Amidze?
[#27] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@mareckuss, post #16

EEE,
Wlasnie mi lata czytnik od kolegi z karta sandiska 16GB bez problemu.
W sensie w kombinacji SD -> CF -> PCMCIA

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 00:02:00 przez ninex
[#28] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #26

Tylko odpalasz tool i z pc masz dostęp do napędów w Ami. Trzeba tylko w tooltype zmienić na bsdsocket.
[#29] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@ninex, post #27

W sensie w kombinacji SD -> CF -> PCMCIA
Czytaj uważnie, rozmawiamy o dwóch różnych czytnikach. Jacek ma też w ofercie czytnik bezpośredni SD->PCMCIA i ten z dużymi kartami jednak nie działa.
[#30] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Krashan, post #29

Więc upatrzyłem sobie taką stację:

https://allegro.pl/oferta/zewnetrzna-stacja-dyskietek-3-5-1-44mb-na-usb-6071807542

Rozumiem, że z dyskietkami DD sformatowanymi na 720kB też zadziała? Chciałem tylko upewnić się. Jeśli ktoś testował tą stację, proszę napisać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem