kategoria: A1200
[#31] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #30

Mogę Ci to dzisiaj sprawdzić bo mam podobną w domu.
[#32] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Adinfo, post #31

Byłbym bardzo wdzięczny.
[#33] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #32

Znalazłem jeszcze jedną stację USB

Jeżeli dobrze zrozumiałem co chcesz osiągnąć to właśnie formatowałem dyskietkę DD oraz CHD z zaklejonym oczkiem na 720KB poleceniem:
format a:/n:9/t:80
Stacja USB NEC UF0002 - każda inna tak samo powinna ruszyć.

Druga sprawa - jak masz starszego kompa ze zintegrowanym portem LPT to możesz nagrywać dyskietki dla Amigi na zwykłej nieprzerobionej stacji PCtowej bez problemów (ADTwin - wtedy ADFy nagrywam bezpośrednio na dyskietce) - tylko kabel musisz sobie dorobić z przerobionej taśmy FDD. Mam do tego taki mały PC przygotowany co starsze rzeczy mi działają (łącznie z programatorami co nie chodzą na LPT z kart PCI) - ta metoda umożliwia tylko zapis pod PC (odczyt już nie).

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 13:40:00 przez Adinfo
[#34] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Adinfo, post #33

Jeżeli dobrze zrozumiałem co chcesz osiągnąć to właśnie formatowałem dyskietkę DD oraz CHD z zaklejonym oczkiem na 720KB poleceniem:
format a:/n:9/t:80
Stacja USB NEC UF0002 - każda inna tak samo powinna ruszyć.

Chodziło mi o to czy stacja na USB radzi sobie bez problemu z dyskietkami DD. Rozumiem formatowanie poszło dobrze.

Dziękuję bardzo za sprawdzenie. Zatem kupuję tę stację.

Druga sprawa - jak masz starszego kompa ze zintegrowanym portem LPT to możesz nagrywać dyskietki dla Amigi na zwykłej nieprzerobionej stacji PCtowej bez problemów (ADTwin - wtedy ADFy nagrywam bezpośrednio na dyskietce) - tylko kabel musisz sobie dorobić z przerobionej taśmy FDD. Mam do tego taki mały PC przygotowany co starsze rzeczy mi działają (łącznie z programatorami co nie chodzą na LPT z kart PCI) - ta metoda umożliwia tylko zapis pod PC (odczyt już nie).

No właśnie kupiona przeze mnie niedawno płyta główna nie ma ani LPT ani złącza FDD.
[#35] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Adinfo, post #33

Od którejś wersji windowsa nie szło już formatować na 720kb, ale możliwe że taka sformatowana pod Amigą przez PC0: będzie śmigać.
[#36] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #34

Tak - dyskietka DD 720KB formatowana w PC przez stację USB - poprawnie.

Do pewności teraz leci kolejna DD - skończyło z powodzeniem.

Formatowanie robiłem pod Windows 10 x64 - czyli tu się nic nie zmieniło od XP.

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 13:58:52 przez Adinfo
[#37] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Adinfo, post #36

Dzięki! Doszła do mnie stacja na USB. Jestem mega zadowolony - czyta dyskietki DD sformatowane na 720kB bezproblemowo i bardzo szybko. Całą dyskietkę skopiowała w kilkanaście sekund.

Nie wymaga w ogóle sterownika. Na pudełku też jest napisane, że wspiera 720kB. Polecam serdecznie dla każdego kto chce mieć transfer między dowolnym PC i Amigą i posiada dyskietki!

Do stacji dołączony jest taki mini CD-ROM. Zapewne zatem bardziej ta stacja jest przeznaczona do laptopa. Ale z PC też działa. Kabel jest stosunkowo krótki. Mechanizm wyrzucania dyskietki jest dość słaby (stacja jest bardzo kompaktowa), ale nie sprawia to dużych problemów. Wystarczy gwałtowniej nacisnąć przycisk.

Teraz będę już mógł coś wrzucać z Amigi. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 09:34:10 przez Hexmage960
[#38] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #37

Wczoraj testowałem stare dyskietki DD (z 15 sztuk) formatując je wstępnie w takiej stacji na USB. Potem dopiero w Amidze w X-COPY aby wykluczyć błędy. Jedyna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę - jeżeli używamy stare dyskietki, gdzie naklejki są grube i podwinięte albo naklejone np. dwie to czasami z takiej kompaktowej stacji trudno wyjąć dyskietkę (może się nieco zablokować) -> mi pomogły dopiero cienkie szczypce do wyjęcia dyskietki. Po za tym brak zastrzeżeń.
[#39] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Adinfo, post #38

Zauważyłem, że jeżeli nie można wyjąć dyskietki to należy ją włożyć ponownie, poczekać kilka sekund (aż zgaśnie dioda), a następnie gwałtowniej nacisnąć przycisk. Wyjmowanie jest mechaniczne, więc trzeba po prostu gwałtowniej ten przycisk naciskać. Wówczas jest OK, dyskietkę łatwo wyjąć.
[#40] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #39

Przykręcę stację do biurka wtedy będzie można zaszaleć z gwałtownością (stacja nie ucieknie do tyłu), heh
[#41] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Adinfo, post #40

Skoncentruj siłę tylko na przycisku. Przycisk jest niewielki ale ma te parę centymetrów. Stację przytrzymaj palcami. Chyba, że Twój model wygląda trochę inaczej.
[#42] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Hexmage960, post #41

Albo można odkleić te naklejki. Zazwyczaj po podgrzaniu gorącym powietrzem bardzo dobrze schodzą.
[#43] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Adinfo, post #33

Jeżeli dobrze zrozumiałem co chcesz osiągnąć to właśnie formatowałem dyskietkę DD oraz CHD z zaklejonym oczkiem na 720KB poleceniem:
format a:/n:9/t:80

Zawsze gdy tak formatowałem dyskietki te padały w ciągu kilku użyć.
[#44] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@QkiZ, post #43

Możesz coś więcej o tym napisać? - czy były nagrywane zawsze na tej samej stacji dyskietek w PC, czy to były dyskietki DD?
[#45] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Adinfo, post #44

Po co miałbym zaklejać otwór, którego nie ma w DD? Oczywiście chodzi o dyskietki HD. Zawsze gdy zaklejałem otwór aby stacja dyskietek w PC myślała, że ma do czynienia z dyskietką DD i formatowałem na 720kB to po kilku użyciach padał boot sektor i taka dyskietka nadawała się do wyrzucenia. Ilość użycia takiej dyskietki wachała się od 2 do 4 razy.
[#46] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@QkiZ, post #45

ze co? ze jak?

kiedyś tysiące razy nagrywalem/formatowalem dyskietki HD na 720kb
i nie spotkalem sie z problemami
[#47] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@QkiZ, post #45

Jak padnie boot sektor należy użyć np. magnesu neodymowego i można formatować ponownie.
[#48] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Cezarykl, post #46

Na Amidze, na stacji DD tak - dyskietka HD działa zawsze.
Na PC, na stacji HD, dyskietka HD udająca DD (z zaklejonym otworem) po kilku użyciach nadawała się do śmieci. Wykorzystywałem takie dyskietki do przenoszenia danych, głównie z PC do Amigi. Za którymś razem dyskietki padały. Po usunięciu taśmy izolacyjnej z otworu nie dawało się ich również sformatować na ich właściwy format czyli HD.
Nie wiem. Może mi się trafiło jakieś wadliwe pudełko dyskietek Verbatim, ale zepsuło mi się tak kilka dyskietek.
[#49] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@QkiZ, post #45

Mnie to pachnie wadą stacji dysków, która ma na głowicy jakąś zadziorę która rysuje i uszkadza dyskietki.
[#50] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@ZbyniuR, post #49

W tamtym czasie stacji dyskietek używałem na PC tylko do przenoszenia danych między PC a Amigą. Używałem dyskietek DD i HD. Z dyskietkami DD nigdy nie było problemów, dyskietki zużywały się w normalnym tempie. Za to udawane DD przez HD bardzo szybko. Więc to raczej nie stacja. Podejrzewam że to może wina dyskietek, które pochodziły z jednego pudełka. W tamtym czasie nie testowałem tego na innych dyskietkach bo uznałem że nie można udawać w ten sposób dyskietek DD.
[#51] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@QkiZ, post #50

A czy ktoś się orientuje czy stacje HD miały jakieś inne ustawienie siły z jaką głowica oddziaływała na nośnik w zależności od tego czy "otworek" przestawiał je z DD na HD ?

Bo może w dyskach HD stosowano jakiś nośnik o innej czułości czy coś w tym stylu.

Jeśli nie, to pewnie po prostu kiepsko wykonana lub źle przechowywana paczka dyskietek,stąd ich krótki żywot.
[#52] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@QkiZ, post #50

w latach 2000-2002 tylko dostep do neta mialem w pracowni komp PC win98. na uczelni,
i nagrywalem na dyskietki hd 720kb, zeby odczytac toto w amisi.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 20:13:25 przez Cezarykl
[#53] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@ZbyniuR, post #51

O dyskietki zawsze dbałem, mnie zastanawia czemu zawsze bootsektor zawsze padał po takim użyciu.
[#54] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@ZbyniuR, post #51

Do usunięcia, podwójnie zapostowało

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 20:35:46 przez QkiZ
[#55] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@QkiZ, post #54

Z innej beczki i w druga stronę - w technikum na informatyce opowiadał profesor, że z ciekawości wziął dyskietkę DD, wiertarkę, i zrobił dodatkowy otwór. Dyskietka działała bez problemu jako HD. Czasy gdy w szkołach były 286.
[#56] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@morph123, post #55

Na przestrzeni lat słyszałem od wielu osób o takich co nawiercali DD-ki,oraz o takich co zaklejali HD-ki, i używali dziesiątki dyskietek w ten sposób bez problemów. Oraz o pojedynczych głosach że tak się nie da, bo wtedy szybciej padają. Jak dla mnie to jakieś czary. Nie umiem tego wyjaśnić.

Podobnie jak naprawiania dyskietek magnesem. Czy to naprawdę działa, czy to tylko placebo które działa tylko na dyskietkach "wierzących" w tą moc? ;)
[#57] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@morph123, post #55

i jeszcze miała 1,44MB?
[#58] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@ZbyniuR, post #56

Pewnym wyjaśnieniem jest mnogość konstrukcji i modeli stacji oraz producentów i typów dyskietek. Jedne napędy mogą zmieniać prąd zapisu w zależności od wykrycia dyskietki HD, inne nie. Jedne dyskietki mają materiał magnetyczny „twardszy” inne bardziej „miękki” (mam tu na myśli podatność na magnesowanie). Na przykład moja oryginalna stacja w A1200 w ogóle nie ma czujnika DD/HD. Dyskietki HD można w niej formatować na 880 kB bez zaklejania otworu, a trwałość zapisu jest – na ile mogłem przez dwa lata to sprawdzić – bez zarzutu. Więc w zależności na jaką kombinację napędu i marki dyskietek trafi dany autor, wyciąga inne wnioski.
[#59] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@Krashan, post #58

Najgorsze sa dyskietki z poczatku lat 2000 ..te tzw „z super marketu” przezroczytste
Te padaja jak diabli ..dobrej jakosci byly markowe jak rowniez dyskietki z win3.1/95 i sterownikami do niego
[#60] Re: Kopiowanie danych z Amigi na PC.

@QkiZ, post #50

Kilka lat temu przysiadłem do tematu dyskietek HD i stacji. Po kilku miesiącach prób i pomiarów okazało sie, że:
1. sporo starszych stacji PC zmniejszało nieco prąd głowicy kasujacej w przypadku wykrycia dyskietki DD. Nie robiła tego żadna z nowszych stacji.
2. Dyskietki kilku firm z ostatnich lat produkcji były bardzo słabej jakości.
3. Niektóre stacje maja możliwość regulacji siły docisku głowic i często zmniejszenie tej sily korzystnie wpływa na jej prace.
4. Dużo dyskietek DD daje sie formatować i używać jako HD. Po wprowadzeniu na rynek standardu HD wielu producentów dyskietek robiło dyskietki DD i HD na bazie jednego nośnika.
Oczywiście wszystko to co napisałem dotyczy dyskietek 3,5”. W przypadku dyskietek 5,25” to zupełnie inna bajka i jeśli ktoś bedzie zainteresowany wynikami testów dla dyskietek 5,25” to chętnie napisze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem