kategoria: Sprzęt
[#1] RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa
Hej,
macie jakies pomysly z pojemnikiem na zanurzenie calej obudowy a500 itp?
Szukalem na allegro jakis pojemnikow to wymiary za male, a jak juz cos sensownego to koszt duzy. Moze macie jakies "patenty" od czego ew. pojemniki mozna zutylizowac na taki cel.
[#2] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@ami2019, post #1

Idź do Castoramy, obi, albo innego marketu budowlanego... tam na bank coś znajdziesz. OK

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 11:02:03 przez MariuszK
[#3] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@ami2019, post #1

Po co Ci pojemnik ( i jeszcze ściśle dopasowany do wymiarów ) ?
do umycia wystarczy umywalka, miednica lub wanna/prysznic i ciepła woda z odrobiną detergentu.
do nakładania pędzelek i owinąć w bezbarwnego stretch-a ( nawet tego do żywności ), przydadzą się rękawiczki gumowe żeby nie mieć białych rąk przez miesiąc potem i stare gazety żeby nie wybielić biurka.
a potem czekać na słońce ( bo przy tej pogodzie co mamy to z 5 dni Amiga musiałaby się opalać, a przy ładnym słońcu to w jeden dzień można załatwić sprawę ) lub sesja w solarium ( nawet takim, można trafić za 10 zł )

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 11:13:06 przez UJP
[#4] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@UJP, post #3

przy stretchu robia sie marmurki...

dopasowany do wymiarow by sie zmiescil i zeby nie bylo niepotrzebnie pustych przestrzeni bo trzeba to wypelnic

a co do propozycji z casto, fajne... ale nie przezroczyste, a zakladam ze lepiej by slonko przechodzilo z roznych stron i doswietlalo


Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:07:33 przez ami2019
[#5] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@ami2019, post #4

Są pojemniki firmy Curver,które są przeźroczyste 😉
Na Allegro choćby-600x400 wysoki na 280mm.
[#6] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@ami2019, post #4

Wg mnie ważna jest temperatura.. ale może...
Ja osobiście wybielałem w perhydrolu 35% 1:2 z wodą destylowana (1l-perh na 2l-wody), na płycie indukcyjnej ze stałym grzaniem. Temperatura około 40 stopni. I wszystko białe jak nowe. Ale fakt... Kilka klawiszy -zanim dotarłem do złotego środka- wygotowalem na amen, albo właśnie marmurek :)

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 13:03:17 przez MariuszK
[#7] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@MariuszK, post #6

Czy ćwiczyłeś te zabieg na A500? - mi z klawiszy wyszła kiszka (wersja klawiatury z podwójną folią) - ugotowały się na parapecie i litery poschodziły.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 13:03:55 przez Adinfo
[#8] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@Adinfo, post #7

dokładniej na klawiszach od 500... fajnie po gotowaniu w za dużej temperaturze wygląda spacja. Bielutka ale wygięta w U :)
[#9] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@ami2019, post #1

Proponuję nawiedzić IKEA, tam mają sporo niemal przezroczystych pudeł plastikowych różnej wielkości i zapewne coś się da wybrać, in plus bo z pokrywkami. Sam się ostatnio zastanawiałem nad podobnymi zabiegami dla retro posiadanych i chyba z takiegoż pudełka spróbuję skorzystać w przyszłości. Są na tyle duże, że i od A500 czy Atari ST obudowa równo ładnie wejdzie, a na klawisze itp zawsze mniejsze pudełeczko też można dobrać.
[#10] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@Adinfo, post #7

Klawisze najlepiej moczyć w perhydrolu 12% w butelce 1,5 litrowej z ścięta góra. Wszystkie klawisze do środka i zalać perhydrolem do wysokości spacji. Całość zawinąć przezroczysta folia żeby nie parowało. Ale trzeba sprawdzać co jakiś czas i mieszać.
[#11] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@ami2019, post #4

Ja kupowałem w Casto taki pojemnik do bielenia:


A500 tam wchodzi.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 16:35:13 przez tbone
[#12] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@tbone, post #11

Też tak robiłem, tylko ważne jest aby nie dochodził powietrze, więc trzeba obkleić taśmą malarską.
[#13] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@Ralpheeck, post #12

Z moich doświadczeń wynika, że wystarczy takie zabezpieczenie, by nie odparowało roztworu.
Chyba, że nie wiem do czego miało by służyć gromadzenie tlenu pochodzącego z reakcji?

A co do przejrzystości to nie chodzi o światło widzialne tylko ultrafiolet - bez problemu przenika.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 16:56:29 przez tbone
[#14] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@ami2019, post #4

Wybieliłem sobie z 10 sprzętów i na żadnym nie miałem "marmurów"
Wystarczy równomiernie nanieść pędzelkiem i delikatnie owinąć jedną warstwą stretch-a, jak nie ma fałd i wielu warstw wszystko się równo wybieli ( za wyjątkiem spodniej strony :)
[#15] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@UJP, post #14

Ja z kolei leje grubszą warstwę bezpośrednio z butelki oxydantu i ona sama się równomiernie rozleje na obudowie, plusem grubszej warstwy jest to, że nie wysycha. Metody z gotowaniem już nie próbuję od kiedy zrobiłem z dreamcasta powyginaną harmonijkę
Teraz ciepło więc najlepiej użyć perhydrolu i rozcieńczyć z wodą wsadzić do pojemnika takiego jaki pokazał tbone by całość się zanurzyła i wystawić na słońcu pod przykryciem. Efekt szklarni ogrzeje wodę i wybielanie będzie jeszcze efektywniejsze niż przez same promienie UV.
[#16] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@ami2019, post #1

Ja zakupiłem taki pojemnik LINK Amiga mieści się idealnie.

A do klawiszy zawsze używałem wody utlenionej w kremie 12% ale nie zawsze równomiernie się wybiela. Teraz wypróbowałem nową metodę czyli kupiłem wodę utlenioną 12% LINK klawisze wsadziłem do słoika, zalewam i na słońcu 2dni a taki jest efekt:



Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 13:30:14 przez Vegeto
[#17] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@tbone, post #11

Mam chyba identyczny, też kupiony w casto - spokojnie wchodzi A500, Atari STE czy nawet Mega STE w tym wybielałem. Co ciekawe kiedyś zostawiłem to otwarte na podwórku i jakiś wróbel czy inna sierota postanowiła się w tym kąpać/taplać, po czynności spokojnie odleciał i nic mu nie było. Roztwór perhydrol 50/50 z wodą.
[#18] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@Vegeto, post #16

Dorzucasz parę zł i masz po dodaniu wodu 3x więcej płynu: link
[#19] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@UJP, post #14

Alternatywą dla pędzelka jest zwykły rozpylacz do zwilżania kwiatów albo taki od płynu do szyb, trzeba tylko zmieszać utleniacz z perhydrolem i wodą destylowaną dla uzyskania odpowiedniej konsystencji i stężenia. Nie ma mowy o nierównomiernym naniesieniu oraz np. pominięciu jakichś szpar, bo spray wszędzie wlezie.

Edit: no i nie wymaga to wanny z perhydrolem, żeby wszystko się zanurzyło, zużycie jest minimalne.

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 20:17:35 przez mccnex
[#20] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@k3ichi, post #10

Klawisze najlepiej moczyć w perhydrolu 12% w butelce 1,5 litrowej z ścięta góra


Nie ma czegoś takiego jak perhydrol 12%. Jest nadtlenek wodoru (H2O2), który w zależności od stężenia nosi różne nazwy:

Woda utleniona (roztwór 3%)
Wybielacz (roztwory 3–15%)
Perhydrol (roztwory 30–35%)
Utleniacz paliwa (roztwory 85–98%)
[#21] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@marcowy, post #20

Zoboacz tego :)

[#22] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@ami2019, post #4

Ja wybielałem tydzień temu obudowę od A1200 za pomocą emulsji 12% Stapiz (kupione na Allegro, ma konsystencję kremu). Po nałożeniu pędzlem włożyłem wszystko do dużego worka po jakimś większym sprzęcie i wygładziłem tak, aby każda część do wybielenia równo przylegała do folii. Obudowa stała cały dzień na słońcu, co 3 godziny nakładałem nowe porcje emulsji. Efekt - rewelacja, żadnego marmurka.
Wczoraj w ten sam sposób wybieliłem obudowę zasilacza. Może marmurki robią się gdy komuś przeschnie miejscowo?
Wcześniej wybielałem klawisze metodą "zanurzeniową": ok. 15% H2O2 w dużej zlewce przy oknie na kołysce laboratoryjnej (kiwutało się na boki jak w kołysce). Było przez szybę okienną, więc w sumie cały proces zajął trzy dni.
Niedługo wrzucę fotki do grafitti.
[#23] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@wali7, post #22

hej, jade kupic plastikowy zbiornik na a500 i a 1200 do retrobrightu... ale nie mam przy sobie ami zeby pomierzyc - jakie sa wymiary a500 i a1200? pls. szukam w necie dimensions i size i nie znajduje...
[#24] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@ami2019, post #23

A500 mam w robocie to zaraz Ci zapodam - A1200 wtedy też wejdzie.

Wymiary wewnętrzne pojemnika to minimum (na styk) 48x33cm - czyli musi być nieco większy. Wysokość pojemnika w środku uwzględniając najniższy punkt w pokrywie - min. 7cm (na styk), czyli musi być więcej.

Znalazłem taki pojemnik: TAKI albo TAKI albo TAKI

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 14:08:42 przez Adinfo
[#25] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@Adinfo, post #24

Środkowy jest najmniejszy z tych co podałem (Szerokość: 39 cm, Długość: 51 cm, Wysokość: 17 cm) tylko nie wiadomo czy uwzględniając krzywizny boczne pozostanie te 48cm przynajmniej.
[#26] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@koxman, post #21

ja dzisiaj wystawiłem od rana na słońce kilka komputerów w myśl tej metody.
zobaczymy jutro albo pojutrze czy jest efekt.
[#27] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@retronav, post #26

adinfo, dzieki!!! bylem w obi - nic nie znalazlem sensownego, to samo leroy.
jutro podjade do jysk
[#28] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@retronav, post #26

Tak efekt jest taki, że degradacja plastiku przyspiesza.
[#29] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@Krashan, post #28

Mam odkupioną A1200 od kogoś kto 4 lata temu ją wybielał, jest ponownie żółta (może nawet bardziej niż przedtem) i do tego plastik na moje odczucie zrobił się bardziej kruchy - niektóre wybielone klawisze zaczęły być podatne nawet na lekki nacisk i stały się łamliwe, nie wiem ile razy było to wcześniej wybielane, ale z odświeżaniem klawiszy odpuściłem - po wybielonych z A500 rev. 6 gdzie z powodu umieszczenia pojemnika na parapecie i wysokiej temperatury wyblakły mocno napisy. Do tego w A1200 ukruszył się minimalnie plastik obok przycisku stacji dysków, musiałem to kleić, ten plastik już nie jest taki "mocny" jak nowy, wiadomo minęło już sporo lat.
[#30] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@Adinfo, post #29

hej, znow musze sie zapytac was - doswiadczonych :)

pojemnik sensowny na zanurzenie obudowy monitora 1084s-d2 / 1085s-d2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem