kategoria: Sprzęt
[#31] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@wali7, post #22

Ja wybielałem z dobrym skutkiem A500. Moja metoda to zakup emulsji 12% w sklepie dla fryzjerów. Nałożenie około 1 mm warstwy dokładnie pędzelkiem na całą powierzchnię a następnie owinięcie przezroczystym stretchem tak by był lekki luz i emulsja nie została usunięta z miejsc dociśniętych. Folia zapobiega zasychaniu które daje efekt przebarwień. Potem nie na słońce bo to podwyższona temperatura. Emulsja wtedy się pieni i znowu mamy problem nierównomierności. Kupujemy świetlówkę UV i bierzemy duże pudło np po starym TV z epoki. Potem wyklejamy od środka folią aluminiową, wkładamy plastiki zawieszamy na górze lampę i przykrywamy folią Alu od góry. Zostawiamy na 3 dni (w zależności od mocy lampy i git). Lampę można kupić za jakieś 60 może 80 zł w dziale dla klubów i dyskotek. To się sprawdza i wybielenie jest 100% równomierne.

Please nie gotujecie plastiku. Nie trzeba pudełek plastikowych. Wystarczy duży karton z pod marketu i oksydant dla fryzjerów

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 22:42:57 przez Rockford

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 22:43:42 przez Rockford
[#32] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@Rockford, post #31

no widzisz a ja zalatwilem juz tak 2 sprzety

- klawiature od pc
- drukarke iglowa

porobily sie marmurki i tyle, wiecej nie zrobie zadnego RB na stretchu
[#33] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@ami2019, post #32

Czytam ten wątek i nie wierzę.
Moja metoda: obudowa wymyta i odtłuszczona, emulsja 12% gruba warstwa, na kilka godzin na słońce (taras), potem umyć i gotowe. Żadnych worków, folii, itp.
Wybieliłem tak kilka sprzętów. Żadnych zacieków, problemów itp.
[#34] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@gerul, post #33

Z folią/stretchem jest o tyle trudniej, że i tak przylegnie tam gdzie nie powinien, efekt wybielania gorszy niż bez folii - tu jak równo nałożysz grubo faktycznie ryzyko przebarwienia dużo mniejsze - wtedy nawet może warto było by się pokusić w pojemnik przezroczysty aby krem nie wysechł - no i nie dotyka wtedy wybielanej obudowy.
[#35] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@Adinfo, post #34

Cześć,
czy wiecie jakie zastosować proporcje przy zanurzaniu pożółkniętego plastiku w pojemniku używając nadtlenek wodoru 12% z wodą? Chciałbym zastosować metodę 8bit guy z filmu poniżej.
link

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 11:12:25 przez cj grass
[#36] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@ami2019, post #32

Może zależy od typu plastiku. Ta sama metoda ta sama warstwa i słońce - myszka trumienka załatwiona (nacieki), a obudowa a600 jak śnieg.
[#37] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@cj grass, post #35

Jeśli chodzi o małe elementy, np. Klawisze to najlepiej je dać do
Woreczka, wypełnić całość wybielaczem w kremie 12% zakręcić
Szczelnie i dać do garnka z wodą na kuchenkę, sprawdzać temperaturę termometrem
Np. Laserowym i tak dostosować grzanie zeby bylo 60 gora 70 stopni.
Dla bezpieczeństwa garnek obłożyć folią aluminiową i niech klawisze
Nie dotykają ścianek ani dna. Brązowych nie wybielać bo zrobia się szare
Chyba że bardzo krotko. Uwazac że spacją, nie wciskać jej gdzies na siłę
Tylko musi mieć dużo miejsca zeby sie nie wygiela
[#38] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@mateusz_s, post #37

Najlepiej zakupić perhydrol 36% a nie krem, rozcieńczyć z wodą tak żeby było z 15%, i zanużyć, łatwo obserwować postęp, bo perhydrol jest jak woda, tylko trzeba to robić w rękawiczkach bo strasznie żre skórę, w momencie bieleje ok, racja
[#39] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@QUAD, post #38

A ja testuję ostatnio nowy preparat. Tani jak barszcz, łatwy do aplikacji, a robi robotę nawet lepiej od perhydrolu w podobnych warunkach.

EDIT: fotos - bifor i w trakcie:




Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 22:54:10 przez t-bone
[#40] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@UJP, post #3

Robię tak samo jak Ty od lat. Nie wystawiam nawet na Słońce. Tylko wsadzam do szafy na 3 dni. Co dzienie dwa razy, że tak nazwę, "rozmasowuje" wodę 12% w postaci żelu dla pewności jak utworzą się jakieś bąbelki powietrza pod streachem. Kiedyś wystawiałem w upał na Słońce, ale jest zbyt agresywne. Lepiej wolniej i bez stresu.
[#41] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@t-bone, post #39

To zdradź co to za tajemniczy środek tani jak barszcz.
[#42] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@t-bone, post #39

Karton "barszczu" wychodzi chyba drożej :)
[#43] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@cj grass, post #41

Nadwęglan sodu.
[#44] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@t-bone, post #43

A jak ten wybielacz aplikujesz? Bo to proszek przecież jest. Rozpuszczasz w wodzie i namaczasz obudowę w takim roztworze? Czy malujesz pędzelkiem?
[#45] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@QUAD, post #38

Perhydrol w tym stężeniu można obecnie kupić tylko jako firma.
[#46] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@recedent, post #44

Tak jak w perhydrolu - metoda na uboota
Na start najlepiej ciepłą wodą zalać - mocniej tlen się uwalnia. Robiłem trochę na Słońcu , ale widzę że lepszy efekt w tej porze roku mam pod lampą UV (taka do opalania).
[#47] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@t-bone, post #46

A jak dobierasz stężenie? Sypiesz na oko?
[#48] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@t-bone, post #43

Zdradź proporcje tej mikstury.
[#49] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@recedent, post #47

Sypię, aż robi się mleczne zabarwienie i dobrze bulba. Po jakimś czasie zaczyna się klarować, ale póki widzę lekkie musowanie (i na bielonym elemencie są bąbelki to nic nie robię). Gdy roztwór się wyklaruje, a efekt jest jeszcze niezadowalający znowu sypię proszku. Tak jak z perhydrolem trzeba co jakiś czas zajrzeć i tyle Tak mniej więcej robiłem przy wystawianiu w słoju na słońce.

EDYCJA: a ten żółty front to leżał z 5 dni w zimnej piwnicy w pojemniku pod lampą UV - całościowo poszło może na niego 0,6 kg proszku, gdzie ostatnie 3 dni nic nie dosypywałem tylko swiecilen lampą. Ile litrów wody tam weszlo to nie wiem...

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 21:48:48 przez t-bone
[#50] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@t-bone, post #49

Maskownica flopa po 3 sesjach na słonku (trochę przymglone):

[#51] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@Rockford, post #31

(...) i bierzemy duże pudło np po starym TV z epoki. (...)

Każdy przecież ma co najmniej kilka takich pudeł. szeroki uśmiech
[#52] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@t-bone, post #50

Napis "GIFT Tower System" zniknął razem z żółcią?
[#53] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@PopoCop, post #52

Znaczy się że środek działa
[#54] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@PopoCop, post #52

Hehe nie, to inny panel z bliźniaczej obudowy ale z tyłem od pc Ta z napisem Gift niestety jest podziabana śrubokrętem (sprzedawca na siłę dekompletował kompa ).
[#55] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@Adinfo, post #29

Ja ostatnio bieliłem jeszcze starsze Atari w wodzie utlenionej 12% - nie wystawiałem ani na parapet, ani na słońce. Kluczowa jest temperatura, którą lekką podgrzewałem grzałką akwariową 40W. Ilość płynu była na tyle spora, że grzałka utrzymywała temperaturę letnią.

Plastik owszem traci swoje cechy po latach, ale też dużo zależy od agresywności jaką wybielamy. Osobiście wolę troszkę dłużej, a delikatniej. Wiem, że to forum Amigi, ale mogę wrzuić efekt finalny. Aż nie idzie uwierzyć, że ma to 30 lat
[#56] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@Santyago , post #55

liczy się efekt,
czyli pokaż go nam,

czekamy na zdjęcia.
[#57] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@san_u, post #45

Po co kupować 35 i rozcieńczać do15%, jak 15% jest od ręki na Allegro?
Testowałem na klawiszach. 2 doby, z czego po 5 godzin na nasłonecznionym parapecie (wewnątrz) i jest śnieżna biel.
[#58] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@Cezarykl, post #56

https://imgur.com/a/hWHs3P6
[#59] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@Daclaw, post #57

Policz ile kosztuje 5l 35% i dolanie 10l wody, a 15l tego 15%...
[#60] Re: RETROBRIGHT - metoda zanurzeniowa

@Santyago , post #58

Ale uprzedzaj co tam jest hide2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem