kategoria: A1200
[#1] A1200 umarła
Moja Ami odkąd ją kupiłem zawsze była kapryśna, często bywało że jak ją ruszyłem potrafiła się zawiesić, po ponownym uruchomieniu pokazać red screen. Jakiś tydzień temu zaczęła wieszać się częściej, nie dało się jej uruchomić bez red screena, jak jakoś docisnąłem płytę to działała ale na animacji z dyskietką potrafiła się zawiesić. Wymieniłem podstawki pod kickstart i teraz nie uruchamia się wcale, na monitorze "no signal", co ciekawe bez wsadzonych kości ekran jest czarny/szary. Wygląda jakby problem był w podstawkach ale sprawdziłem, przelutowałem jeszcze raz, połączenia są. Podmieniłem kości, efekt ten sam. Macie jakieś pomysły co sprawdzić, jak sprawdzić?
[#2] Re: A1200 umarła

@simi77, post #1

Ja swoją to już się boję odpalać. Zastanawiam się czy jej nie sprzedać póki działa.
[#3] Re: A1200 umarła

@infboras, post #2

Widzę, że masz podobnie ze swoją. Ja za bardzo sentymentalny jestem, będę walczył
[#4] Re: A1200 umarła

@simi77, post #1

Najpierw podpinać wszystko od płyty głównej jak klawiatura pamięć, dopalacze. Sprawdzić ścieżki ze schematem, sprawdzic inny kickstart w podstawce wkładając go prawidłowo. Sprawdzić zasilacz czy daje odpowiednie napięcia, sprawdzić resztę układów. Sprawdzić kabel RGB/SCART.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 17:13:56 przez Stoopi
[#5] Re: A1200 umarła

@simi77, post #3

Zacznij od sprawdzenia zasilacza i czy przypadkiem nie przesunąłeś KS nie w tą stronę (podstawki są większe od kości) albo ich nie zamieniłeś miejscami?
[#6] Re: A1200 umarła

@simi77, post #1

Jedyna rada to oddaj ją do naprawy do kogoś kto się na tym zna. Nie grzeb bo zepsujesz bardziej. Na tym forum jest sporo osób ogarniających temat.
[#7] Re: A1200 umarła

@Stoopi, post #4

Większość sprawdziłem na gołej płycie, 2 różne kickstarty, zasilacz z PC, scart ok.

@lopezpb Kicki sprawdzałęm 40 i 42 pinowe, wiem jak powinny być obsadzone

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 17:41:49 przez simi77
[#8] Re: A1200 umarła

@Arturo, post #6

Jak najbardziej rozważam to wyjście, bo sam może czuję się na siłach ale wolę nie ryzykować.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 17:46:22 przez simi77
[#9] Re: A1200 umarła

@simi77, post #1

Być może ten wątek cię zainteresuje.
[#10] Re: A1200 umarła

@AD99, post #9

Całkiem możliwe, kondensatory wymieniłem w zeszłym roku Ale nie wiadomo czy nie narobiły czegoś złego w między czasie.
[#11] Re: A1200 umarła

@simi77, post #10

Koledzy ktoś podejmie się wskrzeszenia mojej Ami?
[#12] Re: A1200 umarła

@simi77, post #11

Masz od tego giełde i odpowiedni watek na takie zapytania.
[#13] Re: A1200 umarła

@Stoopi, post #12

Koledzy ktoś podejmie Mniejsza z afsdkfmsdlfksdlfknsdlfksdlkfnsię wskrzeszenia mojej Ami?

OK mniejsza za tym, czekam na pomoc...
[#14] Re: A1200 umarła

@simi77, post #1


przelutowałem jeszcze raz


Można poprosić fotki jak to wygląda teraz?
Pytam, bo już miałem kilka akcji typu "karta była w profesjonalnym serwisie, ale nadal nie działa".
Gdy karty dostałem, to były w takim stanie:

link

Karty naprawiłem.

Także serwis a SERWIS to zupełnie co innego.
[#15] Re: A1200 umarła

@stachu100, post #14

Święte słowa Staszku.
[#16] Re: A1200 umarła

@ak47, post #15

U to jest profesjonalnym serwis, ślepy by to lepiej pokutował
[#17] Re: A1200 umarła

@stachu100, post #14

Szok szczęka opada! szok!
[#18] Re: A1200 umarła

@mwb113, post #16

Masakra

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 07:37:52 przez JIL
[#19] Re: A1200 umarła

@stachu100, post #14

genialne luty , jak ktoś tak mógł potraktować kartę, moja córa by lewą nogą to lepiej polutowała, masakra
[#20] Re: A1200 umarła

@simi77, post #13

Witam.
Dysponujesz miernikiem? Jak tak to zmierz napięcia na punktach lutowniczych w pobliżu filtra koło gniazda zasilającego.
Powinny być +5V, +12V i -12V.
Albo odłącz zasilacz od sieci, rozkręć go i zobacz czy kondensatory w nim nie wylały.
Jak nie ma obrazu to w diagnostyce może pomóc DiagROM i podłączenie poprzez gniazdo szeregowe do PC.
Jak w elektronice nie masz doświadczenia to faktycznie lepiej poszukać kogoś kto naprawi/ożywi Amigę.
Może jest w pobliżu Ciebie ktoś co by chociaż przetestował komputer.
Zapodaj fotki Amigi i zasilacza.
pozdrawiam.
[#21] Re: A1200 umarła

@ted, post #20

Tak dysponuje miernikiem, napięcia są prawidłowe, zasilacz ok, przerobiony z peceta, sprawdziłem na innej Amidze. Pod lupą sprawdziłem moje lutowanie podstawek kickstartu i faktycznie widać, że mogło być lepiej.


link

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 20:37:25 przez simi77

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 20:42:50 przez simi77
[#22] Re: A1200 umarła

@simi77, post #21

O kufa.Grubo😁
[#23] Re: A1200 umarła

@simi77, post #21

Zajrzyj też do schematów A1200.
[#24] Re: A1200 umarła

@ak47, post #22

Wiem, oczy już nie te, w poniedziałek poprawię.
[#25] Re: A1200 umarła

@AD99, post #23

Dzięki za link.
[#26] Re: A1200 umarła

@simi77, post #24

Echhhhh....
Czyli tytuł nie powinien być "Amiga umarła", tylko "Zabiłem Amigę, pomocy!" zgodnie z przewidywaniami.
Nie ty pierwszy, nie ty ostatni.
Potem teksty że stare komputery to badziew.

Ale wracając do tematu:
Równie dobrze mogłeś uwalić jakiś układ nawet o tym nie wiedząc.
Jak kolejne poprawienie łutów nic nie da, to oddaj do fachowca.
Sam nie naprawisz.
Zapłacisz, ale będziesz miał dobrze zrobione.
[#27] Re: A1200 umarła

@stachu100, post #26

Niestety, przelutowanie niewiele pomogło, przejścia pomiędzy panami są. Na jednym romie kilkakrotnie wyświetliło czerwony ekran.
Sprawdziłem raz jeszcze napięcia za dławikami +/- 12V jest ok, 5V po podłączeniu do płyty spada do 4,83V.
Dioda capslock reaguje, przestaje po 6 przyciśnięciu.

Sprzęt ma podobne objawy jak ten z poniższego posta
https://www.ppa.pl/forum/amiga/40211/a1200-martwa-no-signal#m650913
[#28] Re: A1200 umarła

@simi77, post #27

Czyli serwis.
[#29] Re: A1200 umarła

@stachu100, post #28

Obróciłem płytę układami do dołu i po odpaleniu był czarny/szary ekran (w normalnej pozycji no signal). wygląda jakby gdzieś nie było styku ale fakt, trzeba fachowcowi dać na serwis.
Jeśli któryś z kolegów byłby w stanie pomóc, to proszę pisać PW. Oczywiście w dziale giełda również zamieszczę ogłoszenie.
[#30] Re: A1200 umarła

@simi77, post #29

Po wlutowaniu kabelka łatającego zniszczoną ścieżkę płyta ożyła.




link
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem