kategorie: A1200, CD32
[#1] Amiga kondensatory.Filmy o uszkodzeniach płyt głównych.
Witam.
O kondensatorach było napisane wielokrotnie,ale są nadal osoby,które zastanawiają się nad ich wymianą.Nagrałem filmiki o uszkodzeniach spowodowanych starymi elektrolitami.Tutaj pierwszy.
Zobaczcie.



link
[#2] Re: Amiga kondensatory.Filmy o uszkodzeniach płyt głównych.

@ak47, post #1

Gorsze jest dla kondesatorów(A600) to kiedy są wogóle nieuzywane czy mocno eksploatowane ?
[#3] Re: Amiga kondensatory.Filmy o uszkodzeniach płyt głównych.

@Jupiler, post #2

Z tego co wyczytałem, dla kondensatorów THT gorszą sytuacją jest, kiedy nie są używane.

A czy ktoś spotkał się może z uszkodzeniami płyt A500/CDTV spowodowanymi kondensatorami przewlekanymi? SMDki w A600/A1200/Ax000/CD32 to, jak wiadomo, temat rzeka.
[#4] Re: Amiga kondensatory.Filmy o uszkodzeniach płyt głównych.

@ak47, post #1

Już myślałem, że to ta moja ^^
[#5] Re: Amiga kondensatory.Filmy o uszkodzeniach płyt głównych.

@Tomarkus, post #3

Zdefiniuj "gorszą"? Parę rzeczy do wyjaśnienia. Kondensator elektrolityczny (aluminiowy z elektrolitem ciekłym) czy to będzie THT, czy SMD - jeden kit. One zachowują się identycznie, mają identyczne wady i zalety. Ot różnica wyprowadzeń i to, że tht jest jeszcze w folii, a smd sam alum. Faktycznie nieużywane kondensatory elektrolityczne tracą tymczasowo pojemność, ale się regenerują podczas użytkowania. Natomiast jak im dasz popalić to tracą parametry trwale - pierwsze rośnie ESR, kondensator zaczyna się mocniej grzać, w końcu zaczyna spadać pojemność i w pewnym momencie tak jakbyś kondensatora nie miał wcale.

Polimery i tantale są i w tht, i w smd. Mają w obu wykonaniach te same zady i walety ;)
Czyli względem zwykłych elektrolitów - większą pojemność i mniejsze ESR dla tej samej objętości (wielkości obudowy), ale też wrażliwość na większe napięcia. Przy czym tantale w takiej sytuacji dość widowiskowo kończą żywot.
[#6] Re: Amiga kondensatory.Filmy o uszkodzeniach płyt głównych.

@Tomarkus, post #3

Parę Amig miałem z mokrymi miejscami pod kondensatorami, ale równie rzadko co w Atarynkach czy Commodorkach. Gorsza sprawa jest z akumulatorkami na płytach Amig 500.
[#7] Re: Amiga kondensatory.Filmy o uszkodzeniach płyt głównych.

@ak47, post #1

Wyciągnąłem Amigę po kilku latach. Wylały kondensatory, pady skorodowały i część ścieżek zostało przerwanych.

Hot - Air, kapton, flux, folia ochronna, izoporopanol, odtworzenie skorodowanych padów, naprawa przerwanych ścieżek oraz solder maska pójdzie na koniec.

Przed (widać wylany elektrolit)



W trakcie:



Po:

[#8] Re: Amiga kondensatory.Filmy o uszkodzeniach płyt głównych.

@abcdef, post #5

Piisząc THT, w kontekście A500/CDTV, miałem oczywiście na myśli kondensator elektrolityczny (z papierowym wkładem pomiędzy okładkami).

Z tego co wyczytałem, to długo u długo leżakowanych kondensatorów zachodzą takie nieodwracalne zmiany, jakie sam opisałeś - wyższe ESR, spada pojemność, o ile nie "zreformujemy" ich poprzez podanie napięcia. Co ciekawe, amerykański Departament Obrony Narodowej ma na to specjalnego handbooka:

http://everyspec.com/MIL-HDBK/MIL-HDBK-1000-1299/MIL_HDBK_1131_1788/

generalnie polecam cały wątek:
https://www.tivocommunity.com/community/index.php?threads/do-capacitors-go-bad-if-unused.491454/

Amigowe SMDki z A600/1200 też potrafią spektakularnie zakończyć swój żywot, i nie mówię tu o używaniu hot-aira podkręconego do 11 na 450 stopniach, polecam zawsze używać okularów ochronnych, szkoda stracić oko :)

Piękna robota Hubez, jakiej solder maski używasz? Chemtronics?
[#9] Re: Amiga kondensatory.Filmy o uszkodzeniach płyt głównych.

@Tomarkus, post #8

Nie, nie. Używam jakiejś najzwyklejszej z allegro.

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 07:37:45 przez Hubez
[#10] Re: Amiga kondensatory.Filmy o uszkodzeniach płyt głównych.

@Hubez, post #9

Do takich napraw to przydało by mi się rozwiązanie problemu - "wzrokowo" mam z bliska rozmazany obraz (w okularach jeszcze gorzej), dlatego myślałem nad zakupem kamerki makro z podświetlaniem na stojaku/uchwycie itp. z wyświetlaczem albo i bez, ewentualnie po USB podpinanej do kompa - to chyba jedyny sposób aby sobie poradzić z "uzyskaniem ostrości" i precyzyjnym lutowaniem. Jak bym miał teraz lutować jakiś większy układ to ciężko to widzę, rezystor SMD lub kondensator to spokojnie, ale już coś większego to problematyczne.
[#11] Re: Amiga kondensatory.Filmy o uszkodzeniach płyt głównych.

@Adinfo, post #10

Mikroskop z Aliexpress.
[#12] Re: Amiga kondensatory.Filmy o uszkodzeniach płyt głównych.

@Tomarkus, post #8

Tak, tak, ale widzisz w tym wątku ewidentnie było poruszone, że bariera tlenkowa zanika po bardzo długim czasie. Problem może być ze sprzętem nieużywanym przez 20 lat ani razu, a nie ze sporadycznie używanym gdzie warstwa się regeneruje. Tak samo capsy ze sklepu to nie jest tak, że kupujesz 10 letnie leżaki.
Ten kolega na przykład:
They're really only rated for around 3000 hours operation at rated voltage and temperature before they drift too far.

Ma niewielkie pojęcie o tych kondensatorach. Raz - ten rating sięga 10000 godzin dla caps premium (a nawet więcej, bo i 14k i 20k nawet), dwa - dotyczy pracy w konkretnych warunkach czyli z nominalnym ripple current i w nominalnej temperaturze, co jest opisane w każdej nocie katalogowej szanującego się producenta kondensatorów (nawet samxona ;) ). Każde 10 stopni różnicy na minus to ~2x dłuższa żywotność. Czyli jeśli capsy na 105°C pracują w warunkach gdzie osiągają tylko 65°C (co już jest dosyć gorąco bo naszą dłoń boleśnie parzy) to działają dużo, dużo, dużo dłużej. To samo jeśli pracują z mniejszym prądem niż nominalny. Dlatego te 3000hr może wyglądać strasznie na początek, ale jak ktoś się trochę na rzeczy zna to wie, że nie ma się o co martwić, a zresztą gdy potrzebne jest ultra niskie ESR to i tak są polimery. A jak po prostu premium elektrolity to jak wspomniałem nie jest problemem zdobyć 10000hr@105°C
[#13] Re: Amiga kondensatory.Filmy o uszkodzeniach płyt głównych.

@abcdef, post #12

@abcdef - o właśnie taką sytuację mi chodziło. Kupujemy Amiśkę, którą hibernujemy w szafie, garażu czy, o zgrozo, w piwnicy na długie długie lata, są tacy "hoarderzy" retro-sprzętów (szczególnie w US), którzy chyba do końca nie są świadomi, przełożenia żywotności tych sprzętów na warunki, w jakich są składowane. Oczywiście nie chcę generalizować, ale zdarzają się takie przypadki.

@Adinfo - jeżeli mogę coś doradzić, to polecam taki mikroskop z ekranem, który koniecznie ma solidną i precyzyjną podstawkę, bardzo ciężko się używa takich, które jej nie mają - ciężko je precyzyjnie ustawić i trzymać płaszczyznę ostrości w jednym miejscu. Sam przeskoczyłem z czegoś takiego:

https://allegro.pl/oferta/cyfrowy-mikroskop-usb-zoom-1000-zestaw-9207375873

na

https://allegro.pl/oferta/mikroskop-cyfrowy-7-calowy-hd-lcd-12mp-1200x-8748421967

Komfort pracy jest nieporównywalnie lepszy. Zakup wart każdej złotówki w mojej skromnej opinii.

Zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/NHoHZxSAKLKJaypH6

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:34:26 przez Tomarkus
[#14] Re: Amiga kondensatory.Filmy o uszkodzeniach płyt głównych.

@Tomarkus, post #13

Masz dokładnie taki dam model ?
[#15] Re: Amiga kondensatory.Filmy o uszkodzeniach płyt głównych.

@Tomarkus, post #13

Po coś mi to pokazał (dobrze, że moja lepsza połowa jest w robocie jeszcze) - może się skuszę, ale przebitka w PL duża w porównaniu do Ali (jeżeli model ten sam 325zł kontra 200zł). Ciekawe ile czasu i czy w ogóle idą przesyłki z Ali.

Ewentualnie mam lustrzankę, z tym, jeden obiektyw mam uszkodzony, ale focus mogę ręcznie wyregulować (ten obiektyw akurat mogę dość blisko obiektu umieścić co powiększam, przy odpowiednim świetle i statywie powinie zdać egzamin - wyświetlane na monitorze z PC).

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 13:32:04 przez Adinfo
[#16] Re: Amiga kondensatory.Filmy o uszkodzeniach płyt głównych.

@Adinfo, post #15

Jeżeli masz obiektyw makro, to super, a jeżeli nie masz, to też nie ma problemu - można po taniości zrobić obiektyw makro z każdego obiektywu:

https://youtu.be/fT1fcwMu8jY?t=24

Na Ali jest faktycznie sporo taniej, ale ja zdecydowałem się na allegro - nie chciałem czekać 2 miesięcy, albo dłużej zważywszy na sytuację...

Dorian3d - tak, mam dokładnie ten model, zdjęcia z albumu Google Photos, które wkliłem, są moje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem