kategoria: Sprzęt
[#1] Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.
Piękny jest obraz na mojej plazmie TXP42G20 poprzez kabel SCART - Amiga RGB. Niestety posiada mały mankament. Jest lekko przesunięty. Zacząłem szukać schematu takiego kabla. Znalazłem tu: https://www.ppa.pl/forum/amiga/7247/zrob-sam-kabel-rgb-euro. Kabel, który posiadam ja jest troszeczkę inaczej skonstruowany. Oto schemat kabla, oraz zdjęcia kabla, a także tego, co wyświetla się na ekranie mojego telewizora. Dodam, że nie widzę żadnych rezystorów.
Na pierwszy rzut oka widzę, że muszę rozdzielić sygnał SCART 16 oraz 20. Powinno być:
z 10 (AMIGA) do 20 (SCART)
oraz
z 23 (AMIGA) do 16 (SCART)
A także pomiędzy 22 (AMIGA) do 8 (SCART) 1K ohm rezystor.
Nadmienię też, że moja plazma posiada dwa wejścia SCART. Na obu ta sama przypadłość.
Podłączałem też Amigę poprzez chinche bezpośrednio z Amigi, a także poprzez modulator ale obraz video w obu przypadkach był bardzo niewyraźny.
Coś mi świta, że na A500 mam ten sam problem :/ Muszę to sprawdzić.





[#2] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Zetar, post #1

Dziwne. Nie ma edycji postu.
Chciałem dodać, że na A500 dopiero co sprawdziłem. Jest to samo. Obraz jest lekko przesunięty w lewą stronę.
[#3] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Zetar, post #2

Jesli taka sama przypadłość jest pod Workbenchem i grami z dyskietek, to jedyne pod tym pierwszym masz możliwość przesunięcia, wypośrodkowanie ekranu.
W zależności od systemu będziesz to program PREFERENCES lub OVERSCAN.
PREFERENCES modyfikuje plik system-configuration, ktory jest automatycznie odczytywany z nośnika podczas startu Amigi, więc efekty widać od razu ma ekranie (początkowe okno CLI)

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 03:53:07 przez Norbert
[#4] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Zetar, post #1

Ale to już było...
Kolega Maniu opisał jak rozwiązał ten problem w tym wątku link.

W końcu zrezygnowany postanowiłem podłączyć przewód od synchronizacji do gniazda Composite....i zadziałało jak należy! Obraz został wycentrowany, nic nie zostało uciętę ani też nie było paska!


Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 09:12:19 przez km-l
[#5] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Norbert, post #3

Pogrzebałem w TV i znalazłem opcje overscan. Jest lepiej ale nie idealnie. Dziękuję.
[#6] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@km-l, post #4

Dziękuję za link.
Przeanalizowałem cały temat.
Czy ktoś może mi podpowiedzieć, jak to zrobić? Domyślam się, że pin 10 (Composity sync out) z wtyczki RGB Amigi, ze schematu w załączonym obrazku, podłączyć do Composite we wtyczce SCART ale do którego pinu?

[#7] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Zetar, post #6

Masz to na schemacie który zamieściłeś. A co do tego jak taki kabelek ma byc wykonany to jest tyle opinii co ludzi, Dla mnie na przykład żadna powyższa wersja nie jest odpowiednia.


Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 11:38:22 przez Stoopi
[#8] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Zetar, post #6

Nie, sygnał z wyjścia Composite w CDTV (tego, które jest poniżej RGB) podłącz do pinu 20 we wtyczce SCART.
[#9] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Zetar, post #6

Przecież sam pisałeś na początku prawidłowo że pin 10 idzie do 20.

Co to znaczy "lekko" przesunięty? O ile mm przy jak dużym ekranie?

Bo może z igły robisz widły, i wszyscy tak mają i nikomu to nie przeszkadza.
[#10] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Stoopi, post #7

Dlatego tutaj zamieściłem pytanie. Może ktoś już miał taki problem. Jak widać Maniu w 2011 roku męczył się z tym problemem. Napisał rozwiązanie. Chciałem się upewnić, które to są piny, a nie na wariata kleić kable.

Napisz, która wersja Tobie zadziałała.
[#11] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@ZbyniuR, post #9

Nie jestem pewien, czy przeczytałeś pierwszy post. Są tam zdjęcia, które pokazują jak to wygląda na ekranie. Biały pasek ma szerokość od 1 do 5 cm. Zależy, czy włączę w tv overscan.

Dążę do perfekcji na ekranie. Ma być równo po obu stronach ;) No i ma się nie wypalać pasek z prawej strony.

Dodam, że kabel ma podłączony pin 10 w RGB Amigi z 20 pinem w SCART. Wszystko jest napisane w pierwszym poście. Nawet rysunek kabla zamieściłem.
[#12] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@km-l, post #8

Jeżeli piszesz o połączeniu 10 pinu z 20 pinem w SCART, to napiszę, że jest podłączony. Nie jestem pewien teraz czy Wam załączone przeze mnie zdjęcia nie wyświetlają się. Narysowałem, jak mój kabel wygląda. Jest inny ponieważ 10 RGB idzie do dwóch pinów w SCART (16 oraz 20).
[#13] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Zetar, post #10

Tak, też miałem ten problem, plazma TX-P37. Podłączyłem tak jak opisał Maniu i obraz z CDTV jest na środku ekranu.
Schemat kabla z tego wątku.
We wtyczce od strony Amigi odłączasz przewód przy pinie 10 i podłączasz go do wyjścia Composite w CDTV (tak jak przerywaną linią na schemacie).
[#14] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@km-l, post #13

Dziękuję Ci bardzo za pomoc.
Umknęło mi to opcjonalne zamontowanie dodatkowego kabla z wtyczką "compozyte". Na 100% mam taką wtyczkę w pudle z kablami (chyba wszyscy mają takie specjalne pudło z kablami, hehe).
Jeszcze podpowiedz mi, czy można odpiąć pin 16 w SCART. Jak widziałeś na schemacie, mojego kabla pin 10 jest podpięty do dwóch pinów: 16 oraz 20 we wtyczce SCART.
Na schemacie, który mi przed momentem podlinkowałeś do 16 pinu SCART idzie kabelek z 23 pinu od strony Amigi. A może brak połączenia pomiędzy 23 oraz 16 pinem tworzy mi takie, a nie inne problemy na ekranie?
[wyróżniony] [#15] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Zetar, post #14

Zrób przewód w/g schematu który Ci podałem, sprawdzony u wielu osób. Plus oczywiście modyfikacja. Co do pozostałych pytań to musiałby się wypowiedzieć, ktoś znający się na elektronice.
[#16] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@km-l, post #15

Dziękuję. Działa na A1200.
Jak odłączę ten dodatkowy kabel composite video z Amigi, obraz przesuwa się w lewo. Zastanawiam się teraz, czy ten kabel będzie działać na mojej A500. Niestety, ale nie widzę na tylnej ściance komputera portu composite video :/



[#17] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Zetar, post #16


Zastanawiam się teraz, czy ten kabel będzie działać na mojej A500. Niestety, ale nie widzę na tylnej ściance komputera portu composite video :/

Słabo się przyglądałeś.
[#18] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Norbert, post #17

Pierwszy z lewej.
Czarno biały obraz będzie się ładnie prezentował
na tej plazmie.
[#19] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Norbert, post #17

MONO nazwa tego portu. To nie dźwięk?
Idę. Podłączam. Sprawdzam.
Zaraz wracam.
[#20] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@mmarcin2741, post #18

Nie chce wstać A500 :/
Sprawdzałem na kablu, który zrobiłem oraz na modulatorze A520. Ekran cały biały. Dioda power pali się przez około 2 sek, a następnie przygasa na pół sekundy i znów pali się przez około 2 sekundy. I tak w koło.
A1200 działa i na kablu i na modulatorze.
[#21] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Zetar, post #20

Rozkręciłem całą. Piękna płyta. Zrobię przy okazji zdjęcia. Wymieniłem stacje dysków na drugą, i... działa. Uff!
Ekran niestety na tym kablu jest lekko przesunięty w lewo o pięć centymetrów.
[#22] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Zetar, post #21

Też mam plazme panasonica i też mam przesunięty obraz. Nie jest to wina ami ani kabli, tylko telewizora
[#23] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@snifferman, post #22

Obecne przesunięcie mi nie przeszkadza ponieważ już nie mam na ekranie pionowego białego paska (wypalającego ekran), o którym wspominałem na początku tego tematu.

A tu, przy okazji, zdjęcia płyty A500:
















[#24] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Zetar, post #21

Trochę się martwię. Wcześniej A500 nie chciała pokazać rączki czy to z podłączoną stacją, czy to bez podłączonej stacji. Po rozkręceniu i podłączeniu innej stacji dysków rączka pojawiła się. Wykonałem więc test i odpiąłem te drugą stację. Uruchomiłem i... znów pokazała się rączka. Zgłupiałem. Jedno, co mi teraz przychodzi do głowy to to, że wzruszyłem całą Amigą. Może coś się wcześniej odłączyło, a po moich zabiegach zwarło ponownie. Może jest gdzieś zimny lut? Może stacja nie do A500? Pierwszy raz taka sytuacja z tą płytą.
Podsumowując: RETRO
[#25] Re: Kabel RGB SCART Lekko przesunięty obraz.

@Zetar, post #24

Podociskaj układy w podstawkach dla pewności OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem