kategorie: A1200, Karty CF
[#1] [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku
Cze

20 lat temu miałem 4 partycje Amigowe i jedną PCtową na dysku...
PCtowa była widziana na PC. Na Ami po jej zamontowaniu także.

W związku z tym, że przywróciłem sobie Diavolo! mój system z 2000 roku, chciałbym odtworzyć także tą partycję.

Pamiętam, że budowaliśmy to z kolegą za pomocą poradnika z Magazynu Amiga.

I teraz pytanie - czy ma ktoś ten artykuł, albo podpowie jak to robiłem?
[#2] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@miki1406, post #1

Zapewne chodzi o artykuł "Twardziel Amiga plus PC" z MA 7/1997, str. 34-36.
1
[#3] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@RomanWorkshop, post #2

a pobrać możesz go stąd
[#4] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@RomanWorkshop, post #2

O to to to :)

Dziękuję. Wiedziałem, że pomożecie szeroki uśmiech
[#5] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@miki1406, post #1

Po co Ci pecetowa partycja skoro możesz mieć amigowe i odczytywać je bez problemu na pececie?
[#6] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@QkiZ, post #5

Taki dysk da się odczytać/zapisac na każdym urządzeniu które "rozumie" FAT32.
Nie jest wymagane dodatkowe oprogramowanie jakie jest wymagane przy Twoim "sposobie"
[#7] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@Norbert, post #6

ok, to na jakim jeszcze innym urządzeniu chcesz czytać ten amigowy dysk?
[#8] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@QkiZ, post #7

Nie wiem do czego Miki1406 chce podłączać dysk.
Może to być telefon z Androidem, może to być MacPPC, może to być jakaś odmiana Linuxa, może to być nie jego pecet,.może to być router z Sambą itp. itd
[#9] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@QkiZ, post #7

Przegranie paru plików bez potrzeby uruchamiania WinUAE już jest sporym udogodnieniem.
[#10] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@Norbert, post #8

Akurat linux natywnie wspiera partycje amigowe. I nie trzeba nic instalować. Ba, nawet partycjonuje dyski w amigowym stylu (tu akurat trzeba zainstalować jeden pakiet).
[#11] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@ppill, post #9

Do przegrania paru (a może i wielu) plików nie trzeba wyciągać dysku z Ami i podłączać do PC'ta (20 lat temu to mogło mieć sens), wystarczy adapter PCMCIA i karta. WinUAE nie jest tu niczemu winne i nie ma tu nic do rzeczy
Musielibyśmy się dowiedzieć czy autor wątku chce to zrobić ot tak dla sportu czy w jakimś konkretnym celu.

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 23:14:42 przez AmiClassic
[#12] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@AmiClassic, post #11

Dokładnie, do małych plików to polecam SAMBE, lub PCMCIA jak kolega pisze.
Jednak do dużych plików (ja często kopiuję filmy DivX lub skonwertowane Mpegi2 z YT na swoją Amisię, czyli pliki kilkuset Magabajtowe, lub Gigowe i tu najlepiej sprawdza się przenośny dysk.
Ja używam dysku SSD w FAT32 (zapis odczyt po obu stronach) lub NTFS (tylko odczyt po stronie Amigi) ok, racja
[#13] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@BULI, post #12

Autor wątku raczej nie będzie oglądał DivX'ów czy MPG2 bo ma sprzęt podobny do mojej konfiguracji
Kilkusetmegowe, a i gigabajtowe pliki też bez problemu przenoszę kartą przez PCMCIA - owszem kopiowanie trochę trwa, ale nie ma się gdzie śpieszyć szeroki uśmiech
[#14] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@AmiClassic, post #13

Autor wątku raczej nie będzie oglądał DivX'ów czy MPG2 bo ma sprzęt podobny do mojej konfiguracji


Czy koledze nie przyda się kopiowanie gigabajtów na jego sprzęcie?
Jeśli zechce oglądać animacje CDXL w HAMie lub AGA_BLASTER, to mu się bardzo przyda ok, racja

Kilkusetmegowe, a i gigabajtowe pliki też bez problemu przenoszę kartą przez PCMCIA - owszem kopiowanie trochę trwa, ale nie ma się gdzie śpieszyć


W moim przypadku to jest transfer z PCMCIA kontra transfer 7MB/s przez FastATA, lub 33MB/s przez SCSI- więc "trochę trwa" może mieć bardzo różne oblicza
Osobiście korzystam w zależności od sytuacji i Amigi z wszystkich tych rozwiązań, czyli z SAMBY, karty CF i dysku SSD FAT32.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 13:47:02 przez BULI
[#15] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@AmiClassic, post #13

Takie partycje się przydają bardziej dla emulatorów sprzętowych, GoldenGate 486 przynajmniej tak może.
[#16] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@BULI, post #12

Dokładnie, do małych plików to polecam SAMBE, lub PCMCIA jak kolega pisze.

A to w ogóle amigowe samby są jeszcze kompatybilne z czymkolwiek?
Dla mnie najwygodniejsza jest sieciówka na PCMCIA i FTP na telefonie. Jak coś w ciągu dnia znajdę na sieci ciekawego do przetestowania na Amidze to pobieram na telefon. Wieczorem włączał Amigę i za pomocą ftpa ściągam z telefonu.
[#17] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@QkiZ, post #5

Panowie. Sprostuje.

Odtwarzam mój system z 2000 roku jeden do jednego. Absolutnie mi ta partycja nie jest aktualnie potrzebna, ale w epoce służyła jako pomost między Ami, a PC. Wkładałem dysk do PC ładowałem na tą partycją co chciałem, a potem montowałem ją na Ami i miałem dostęp...

CF+PCMCIA wtedy nie miałem OK
[#18] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@miki1406, post #17

Odtwarzasz na starym dysku czy na dysku do 4GB?
Większy może stwarzać problemy jeśli partycja pecetowa będzie poza tą "granicą"
[#19] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@miki1406, post #17

Tylko czy to ma sens? Ja do wymiany korzystam z przejściówki PCMCIA->MicroSD za kilka PLN z kartą MicroSD (musi być zwykła niestety, nie SDHC) za kilka PLN. Łącznie rozwiązanie kosztuje około 20PLN a jest wygodniej i mniej niszcząco wpływa na sprzęt niż ciągłe rozkładanie sprzętu i przekładanie HDD. Dodatkowo masz przestrzeń na dane a nie do wymiany na HDD.
[#20] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@QkiZ, post #16

A to w ogóle amigowe samby są jeszcze kompatybilne z czymkolwiek?

Tak, pójdzie pod Linuxem i Windowsem, tylko trzeba włączyć SMB1.0 (Win10), lub pod Linuxem NTMLv1
Wątki o tym:
https://www.ppa.pl/forum/amiga/42145/smbfs-i-win10#m700604
https://www.ppa.pl/forum/amiga/37434/-samba-problem-z-polaczeniem#m587578

@Solo Kazuki
Ja do wymiany korzystam z przejściówki PCMCIA->MicroSD za kilka PLN z kartą MicroSD (musi być zwykła niestety, nie SDHC) za kilka PLN. Łącznie rozwiązanie kosztuje około 20PLN

Teraz za 20 zł raczej się nie uda
[#21] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@BULI, post #20

Czy ten opis będzie dalej aktualny?
[#22] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@BULI, post #20

A i owszem, uda się, może troszkę drożej. Ostatnio na O cośtam X (bez kryptoreklamy) są nowe (!) karty microSD SanDisk za 8PLN. Na Aliszybki są adaptery za kilkanaście do dwudziestukilku PLN jak poszukasz z darmową przesyłką. Z tego co widzę można kupić też komplet adapter + karta CF za podobną cenę jak sam adapter na SD.
[#23] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@QkiZ, post #21

Czy ten opis będzie dalej aktualny?

Raczej tak, ale ja jechałem po najmniejszej lini oporu, czyli smbfs
https://github.com/obarthel/amiga-smbfs/releases/tag/V2_1
W ostatnim wątku masz gotowy przepis co trzeba zrobić, żeby działało:
https://www.ppa.pl/forum/amiga/42145/smbfs-i-win10#m700604
[#24] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@BULI, post #23

smbfs to taki odpowiednik klienta ftp, czasem korzystam w pracy z niego. Też przetestuje.
[#25] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@miki1406, post #17

W sumie jeszcze jedna rzecz. Z tego co pamiętam (i niech mnie ktoś sprostuje jak się mylę) Diavolo Backup nie tworzy obrazu całego dysku twardego, tylko archiwizuje pliki i katalogi na nim zawarte. Więc możesz założyć jakąkolwiek partycję w jakimkolwiek systemie plików obsługiwanym przez Amigę i przywrócić na nią pliki i katalogi ze starego dysku. Dotyczy to także partycji FAT, więc wcale nie musisz jej tworzyć.
[#26] Re: [CF] PCtowa partycja na Amigowym dysku

@Solo Kazuki, post #25

Odtwarzam na karcie CF 1Gb... Także mieszczę się w FFS...
Co do sensu... Pewnie, że go nie ma Mam adapter pcmcia na CF i kartę do przenoszenia... Idea jest jednak taka, aby odtworzyć system w pełni, tak jak był przed backupem i przejściem na PC
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem