[#1] SMBFS i Win10
Witam.
Jak w temacie, czy komuś się udało połączyć przez SMBFS z poziomu Amigi z Win10?
Testowałem wiele opcji po stronie Win10 dostęp do katalogu dla wszystkich, dla konkretnych użytkowników i nic nie pomaga
Inny Win10 w tej samej sieci lokalnej widzi udostępniany katalog a Amiga/MorphOs z SMBFS (ver 2.1) nie, tzn "widzi go", ale nie może się połączyć, dostaję komuniakt:
Could not connect to server 'pecet' (54, Connection reset by peer)

W akcie desperacji wyciągnąłem jakiegoś XPka i udostępniony pod WinXp katalog mogłę odczytać poprawnie i skopiować dane z niego.
Ktoś próbował, komuś się udało?
[#2] Re: SMBFS i Win10

@BULI, post #1

Nie wiem czy to to i czy pomoże
SMB1 włączone na W10 - tam ten protokół jest wyłączony
[#3] Re: SMBFS i Win10

@BULI, post #1

Spróbuj tym skryptem (reinstalować lub dodać SMBfsv1). W robocie to odpalałem i pomogło na współpracę z serwerem działającym tylko z Sambą w wersji v1. Nawet w Win10 w kompilacji "2004".

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 11:53:14 przez Adinfo
[#4] Re: SMBFS i Win10

@nekroskop, post #2

Rzeczywiście w Win10 jest coś nowszego, bo nawet XP już nie umie się połączyć z Win10.
[#5] Re: SMBFS i Win10

@Adinfo, post #3

Nie zdążyłem użyć tego skryptu bo w między czasie znalazłem to już w usługach i co?
Panowie, jak za dotknięciem magicznej różdżki, wszystko działa i tak jak piszesz nawet na wersji 2004- SUPER szeroki uśmiech
Wielkie dzięki Panowie za pomoc OKOKOK
[#6] Re: SMBFS i Win10

@Adinfo, post #3

Na Twoim miejscu poszedłbym do szefa oznajmić by szykował fundusze.
Albo nowy serwer albo koszty i straty związane z ew. zaszyfrowaniem/włamem ( link ), gdy pani Krysia kliknie nie to co trzeba w poczcie... Jeżeli nie zareaguje przynajmniej będziesz miał podkładkę, że wiedział o ryzyku, nie podjął kroków, więc odpowiedzialność nie spadnie na Ciebie.
[#7] Re: SMBFS i Win10

@Pry-mas, post #6

Ten serwer jest aktualnie Offline więc problem nie występuje. Druga sprawa, że wersja SMB v2 ani v3 nie gwarantuje bezpieczeństwa - ani tego, że dane nie zostaną zaszyfrowane - to całkiem inna sprawa. Największym problemem są ludzie co klikają głupoty i bez zastanowienia coś otworzą.

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:06:30 przez Adinfo
[#8] Re: SMBFS i Win10

@BULI, post #1

Podłączenie się do aktualnego macOS też jest problematyczne, bo Apple wywaliło SMB2 i zostało tylko SMB3. A pod MorphOS mamy tylko SMB2. Dlatego do sieci lokalnej między macOS, a MorphOS używam prostego prymitywnego FTP. Albo SMB ale z domowym NASem, który ma jeszcze SMB2.
[#9] Re: SMBFS i Win10

@MDW, post #8

MorphOS nie widziałem jeszcze i o to właśnie chciałem zapytać jak wyglądają wersje SMB dla tego systemu - teraz już wiem jak to wygląda.
[#10] Re: SMBFS i Win10

@BULI, post #5

Czyli co znalazłeś bo jestem też zainteresowany tematem?
[#11] Re: SMBFS i Win10

@gerul, post #10

Znalazł rozwiązanie na uruchomienie SMBv1 na Windows 10 aby podpiąć się z MorphOS. Bo Windowsy 10 po ostatnich aktualizacjach mają wyłączony ten protokół. Ale na ten moment da się go jeszcze włączyć. Albo tak jak to zrobił BULI albo tak jak podałem w poście 3.
[wyróżniony] [#12] Re: SMBFS i Win10

@Adinfo, post #11

Żeby zadziałało z Win10 pod AOS3.x/MOS w moim przypadku trzeba:
1. Dla Win10 włączyć usługę SMB1.0 (Panel sterowania/programy/włącz lub wyłącz funkcje Windows/obsługa udostępniania plików SMB1.0/CIFS
2. Przy udostępnianiu katalogu/zasobu trzeba dać udostępnienie dla innego, drugiego konta użytkownika windows zabezpieczonego hasłem, z opcją WSZYSCY nie zadziała.
Od razu dodam, że da się utworzyć konto kolejnego użytkownika bez przypisywania go do konta MicroSoft.

Po stronie Amigi/MOSA ściągasz sobie SMBFS-2.1.68k:
https://github.com/obarthel/amiga-smbfs/releases/tag/V2_1

i z skryptu/cli uruchamiasz:
smbfs user=[nazwa drugiego konta użytkownika windows] password=[hasło do konta] service=//nazwa hosta, lub IP komputera z Windowsem/nazwa udostępnionego katalogu volume=[nazwa montowanego zasobu po stronie Amigi/Workbencha]

Przykład dostępu do katalogu mp3:
smbfs user=ola password=12345 service=//paw/mp3 volume=Win10

lub
smbfs user=ola password=12345 service=//192.168.0.249/mp3 volume=Muzyka
[#13] Re: SMBFS i Win10

@BULI, post #12

Przy okazji, ostatnio odkryłem, że jeśli na udostępnianym zasobie PC są pliki lub foldery z polskimi znakami diakrytycznymi to takie pliki czy katalogi nie są widoczne po stronie Amigi.
Próbowałem się bawić opcjami odpowiedzialnymi za kodowanie pod SMBFS ale żadna opcja nie pomogła.
Ktoś miał też taki problem i go elegancko rozwiązał?
[#14] Re: SMBFS i Win10

@BULI, post #13

Sprawdź czy jeśli są niemieckie znaki w plikach czy katalogach, widać je po stronie Amigi.
Jeśli tak, to pakiet wymaga poprawki.
Coś co może mieć zwiazek z tym problemem.
https://github.com/obarthel/amiga-smbfs/issues/3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem