kategoria: A1200
[#31] Re: A1200 barn find

@wali7, post #30

Inna sprawa, to na co w Amidze 250 GB?

Po prostu mam takie niepotrzebne dyski w szufladzie (250GB SSD SATA i mSATA)
Talerzowego raczej nie chcę właśnie z powodów jakie wymieniłeś, to będzie stary mechanizm.
[#32] Re: A1200 barn find

@Hellboy73, post #31

Nie bardzo wiem po co wałkować te same tematy (cf czy sd). Poczytaj tu link
[#33] Re: A1200 barn find

@wali7, post #30

Plusy dysku talerzowego? Szybkość transferu.

Sandisk Ultra II posiada podobny transfer
do dysku talerzowego.
Dlaczego inne, być może tańsze, karty
są wolniejsze, to nie wiem. Zapewne
jakieś oszczędności producentów.
Są karty cf na rynku oparte na szy-
bkich kościach slc czy mlc , powinny
być równie szybkie jak talerzowiec.

Czy do plusów cf nie należałoby dodać
mniejszego zużycia energii i niższej
temperatury pracy?
[#34] Re: A1200 barn find

@misiek2, post #32

Dzieki za link, przeczytałem to i jeszcze trochę innych wątków.
Ogólnie wydźwięk jest taki że niektórzy narzekaja na CF, więc SD wygrywa.
Natomiast becnie ekspolruję temat dysku mSATA i takiego adaptera. Bo mi te dyski zalegają w szufladzie.
Tak czy inaczej pewnie na początek muszę sobie zdobyc jakiegoś działającego gotowca (pewnie na SD) , bo "z marszu" nie będę umiał zainstalować sobie systemu, sformatować dysku itd.
[#35] Re: A1200 barn find

@Hellboy73, post #31

Dyski talerzowe można nabyć nowe z interfejsem IDE/ATA. Nie ma z nimi żadnego problemu, są tanie i nie potrzeba przejściówek.

Do wyboru do koloru:

https://allegro.pl/kategoria/dyski-i-pamieci-przenosne-dyski-hdd-4476?format-dysku=2%2C5%22&interfejs=PATA%20(IDE%2FATA)

Sam posiadam w jednej Amidze taki dysk, a w drugiej dysk 3,5".
1
[#36] Re: A1200 barn find

@Hellboy73, post #34

Robiąc tutorial odnośnie przygotowania dysku do Amigi kupiłem dwa adaptery pod mSATA i niestety o ile na Amidze z dyskietką Install widać dysk i da się go spartycjonować, to niestety po tej operacji Amiga już go nie widzi. To samo jest z dyskami SATA. Przewertowałem cały internet i nie znalazłem na to rozwiązania. Ja powróciłem do talerzowych dysków 2.5" z interfejsem ATA i nie widzę nic lepszego.
1
[#37] Re: A1200 barn find

@Hexmage960, post #35

Te tanie dyski przy których pisze nowe, to w 99% zajechane używki z wyczyszczonym SMARTem


Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 12:49:23 przez AmiClassic
1
[#38] Re: A1200 barn find

@AmiClassic, post #36

Potwierdzam, także używam dysku 2,5 i jest to według mnie najlepsze rozwiązanie dla Amigi.
[#39] Re: A1200 barn find

@AmiClassic, post #37

Gdzieś spotkałem się z informacją, że otwory
montażowe w tych nowszych dyskach
2.5 cala nie pasują do Amigi.
(mowa o caddy w A600/1200)

zajechane używki z wyczyszczonym SMARTem

to słabo; wolałbym kupić używany dysk
ze smartem i wiedzieć, ile ma na liczni-
ku

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 13:18:57 przez mmarcin2741
[#40] Re: A1200 barn find

@Hellboy73, post #34

Niektóre dysku 2.5 calowe SATA SSD po zdjęciu obudowy mają wielkość połowy dysku.
Po zastosowaniu adaptera SATA IDE44 wszystko powinno się zmieścić w 2.5 calach.
[#41] Re: A1200 barn find

@mmarcin2741, post #39

Tak, rzeczywiście w sankach jakby nie wszystkie otwory pasują, ale jest możliwość zamontowania w oryginalnych sankach za pomocą dwóch śrubek, bo rozstaw jest ten sam.

Nie sprawia to jednak problemów - mocowanie jest stabilne na tych dwóch śrubkach.

Co do nowych dysków na Allegro - nie mam tu dokładnej wiedzy, ale nowy dysk 2,5 do mojej drugiej A1200, który kupiłem 2 lata temu sprawuje się OK.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 13:24:40 przez Hexmage960
[#42] Re: A1200 barn find

@Hellboy73, post #24

To ja może zmienię temat bo w kwestii dysków i zamienników napisano już chyba wszystko.
Dziś kontynuuję czyszczenie, rozbieranie itd. i już widzę że te kondensatory to musi mi ktoś profesjonalnie wymienić. To nie jest płyta od C64 i ze swoimi umiejętnościami i narzędziami mogę ją tylko zepsuć.
Czy możecie kogoś polecić kto robi takie rzeczy dobrze? Idealnie gdyby był z Łodzi ale chyba mogę tez tą płytę zabezpieczyć i wysłać.
Wrzucę też ogłoszenie do giełdy.
[#43] Re: A1200 barn find

@Hellboy73, post #42

Mój najnowszy film o wymianie kondensatorów. Warto przebrnąć przez pierwsze nudne minuty, bo potem pokazuję jak to można zrobić :)
https://youtu.be/7ESl8k7aQOc
1
[#44] Re: A1200 barn find

@wali7, post #43

Dzięki za linka, fajny filmik.
Pouczający o tyle, że utwierdził mnie w przekonaniu by zlecić to komuś doświadczonemu.
Nawet już znalazłem lokalnego specjalistę.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem