kategoria: A600
[#1] SD czy CF
Czy system zainstalowany na SD rzeczywiście działa szybciej niż na CF?
Będę niedługo stawiać nową Przyjaciółkę i zastanawiam się w co zainwestować.
Jakieś problemy/kolizje w przypadku SD?
Dzięki!
[#2] Re: SD czy CF

@wilkwcieniu, post #1

Trochę za mało dajesz informacji by można odpowiedzieć merytorycznie. Bo ogólnie bez podania w jakiej konfiguracji sprzętowej i jaki system chcesz instalować to wybór sprowadza się do poziomu wyboru "masła czy margaryny" - czyli "kto co lubi".
Temat konfliktów CF był już trochę wałkowany na forum; wystarczy poszukać.
[#3] Re: SD czy CF

@PWS, post #2

A600, Os&rom 3.1.4, A608mini, A604N. Nie planuję turbo.
Zastanawia mnie czy zobaczę różnice.
[#4] Re: SD czy CF

@wilkwcieniu, post #3

Wydaje się, że jakakolwiek odpowiednio szybka karta CF lub SD powinna szybkością przewyższać możliwości kontrolera A600? Jeśli przejściówka na CF-SD nie będzie z jakiegoś powodu wąskim gardłem rzecz jasna Chyba trzeba po prostu zainwestować w porządną kartę z odpowiednio szybkimi transferami odczytu i zapisu, a czy to będzie SD czy CF to sprawa bardzo drugorzędna. Nowoczesna SD wyższej klasy będzie szybsza od wiekowej CF, ale i na odwrót podobnie


Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 16:40:37 przez Jacques
[#5] Re: SD czy CF

@wilkwcieniu, post #3

Ja we wszystkich moich Amigach mam SD, są po prostu łatwiej dostępne i dużo tańsze, szczególnie większe pojemności. Z żadną nie miałem problemów, w przeciwieństwie do CF, nawet z tymi tańszymi, chociaż staram się używać markowych.
[#6] Re: SD czy CF

@wilkwcieniu, post #1

Czy system zainstalowany na SD rzeczywiście działa szybciej niż na CF?
Jeżeli mówimy o standardowym porcie IDE w A600/A1200, to nie działa szybciej. Różnice są rzędu kilku procent, czasem na korzyść SD, czasem na korzyść CF. Przewagą kart SD jest wysoka zgodność (każda karta działa), większa dostępność, niższa cena.
3
[#7] Re: SD czy CF

@wilkwcieniu, post #3

Zarówno SD jak i Cf będą minimalne szybsze od dysków e elementami mechanicznymi. Poza tym tak jak w dyskach ssd nie musimy się zbytnio przejmować pofragmentowaniem plików bo tu żadna głowica nie musi "skakać" do odpowiednich sektorów dysku na talerzach.
Zalety SD to:
- mniej problematyczna z większością konfiguracji
- stosunek ceny do jakości i pojemności
Minusy SD:
- droższa przejściówka niż w przypadku CF (bodajże 4x).

Do A600 (jak i większości konfiguracji) praktyczniej wybrać SD (nawet z Furią powinna zadziałać w 99% przypadków).

Wybrałeś dobry system (3.14) do instalacji na SD/CF bo od razu można zrobić sobie duże partycje bez patchowania bibliotek. Jako ciekawostkę podam, że system 3.2 poradził sobie z kartą CF 16GB od pierwszej instalacji; z którą miałem najwięcej problemów i działała tylko z Vampirem w A600.
[#8] Re: SD czy CF

@wilkwcieniu, post #1

Karty CF są w standardzie ide, natomiast przejscówka ide-sd konwertuje
sygnały. Nie ma to chyba wpywu na szybkość działania.
Najlepsze były karty cf sandisk ultra ii, bardzo szybkie i działały
również w porcie pcmcia.
W swojej A600 mam taką kartę:
https://www.morele.net/karta-transcend-133x-compact-flash-4-gb-ts4gcf133-281377/
Nie mam też problemów z diodą led, przejściówka ide-cf z allegro.

Zaskakuje fakt, że w porcie pcmcia działają
karty noname z allegro a markowe nie
bardzo (poza sandiskami ultra ii i chyba też
ultra iii).

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 19:45:24 przez mmarcin2741
[#9] Re: SD czy CF

@mmarcin2741, post #8

Z tanimi chińskimi adapterami ide-cf miałem problemy, natomiast adaptery ide-sd wymagają lutowania aby prawidlowo działała dioda w Amigach z diodą dysku HDD (A1200).
Ze względu na brak problemów w działaniu i mniejsze wymiary ja preferuję SD.
[#10] Re: SD czy CF

@orila, post #9

natomiast adaptery ide-sd wymagają lutowania aby prawidlowo działała dioda w Amigach z diodą dysku HDD (A1200).
Można i bez lutowania.
[#11] Re: SD czy CF

@orila, post #9

Adaptery ide cf poprawnie działające z diodą
led amigi są oznaczone jako VH2, miałem
wersję B1 i faktycznie dioda nie świeciła.
[#12] Re: SD czy CF

@wilkwcieniu, post #1

A czy generalnie karty SD nadają się jako dysk twardy? One są przystosowane do takiej ilości zapisów (odczytów pewnie tak) jaka odbywa się przy normalnym użytkowaniu komputera (z nawet tak oszczędnym w operacje zapisu jak AmigaOS)? Chociaż to pewnie zależy kto co i ile robi. Do odpalania coniedzielnych sesji w SuperFroga taka karta pewnie wytrzyma ze 30 lat. Ale ciekawy jestem ile taka karta wytrzyma gdyby Amigę używać tak jak się jej bardziej normalnie używało, robiło typowe rzeczy, całkiem sporo zapisywało (obróbka czegoś, przewalanie kilkudziesięciu tysięcy plików z klatkami animacji, kompilacja źródeł z 200 plików, obróbka sampli, grafiki, itp).
[#13] Re: SD czy CF

@MDW, post #12

karty sd uzywasz w rpi, na ktorym masz linuxa. tak samo kart sd uzywa sie chociazby w kamerach pracujacych 24/7. od 5 lat nie wymienialem zadnej karty w moich kamerach wiec nie martwilbym sie, ze padnie przy amigowych systemach :)
[#14] Re: SD czy CF

@juen, post #13

Dopóki się nie korzysta z systemu ostro mielącego w pamięci wirtualnej, chyba nie powinno być problemu do amigowania
[#15] Re: SD czy CF

@MDW, post #12

Wszystko zależy.

Od jakości i typu użytej pamięci flash. Z tego co się kiedyś doszukałem to wytrzymują od 1,000 do 100,000 cykli zapisu.
Od wielkości karty i stopnia zapełnienia.
Do czego się będzie tego używać


W moim laptopie miałem dysk SSD 256GB jako systemowy dla Win7 i później Win10. Gdy go wymieniałem na większy miał 876 przepracowanych dni (power on) i 16323GB zużycia (pozostało w nim 92% "życia").

Zakładając scenariusz karty 32GB i 1000 cykli, powinna wytrzymać 2x to, co przepracował mój SSD (1750 dni "power on").
Są to mocno uśrednione szacunki dla PC dzisiejszego standardu.

Teraz porównaj sobie na jak dużych plikach działa amiga? Ile codziennie zapiszesz danych? Czy będziesz to robił codziennie?

Nawet jakbyś codziennie zapisywał 1GB to przy tych założeniach karta wytrzyma ponad 80 lat.


Z ciekawostek dodam, że miałem karty SD i microSD "leżaki" ze starych telefonów.
Najstarsza ostatni raz była używana w 2006r. W 2021 bez problemu odczytalem wszystkie dane.
Mam również stare usb-sticki i jeden 2GB (nabyty gdzieś w 2009) nie jest już wykrywany.
Dzisiejsze pamięci są wielowarstwowe i obawiam się, że po kilku latach dane mogą "wyparować".
[#16] Re: SD czy CF

@snifferman, post #15

@juen, Jacques, snifferman:
Przekonaliście mnie. Kupując dobrą kartę i przy oszczędności AmigaOS w zapisach (zwłaszcza braku pliku wymiany pamięci wirtualnej) można być spokojnym przez kilka lat. Poza tym przy cenach kart SD można ją sobie wymienić co 5 lat. No i przy dzisiejszych możliwościach i tak każdy ma backup pełnego dysku sprzed max. kilku dni.
1
[#17] Re: SD czy CF

@MDW, post #16

Dobry temat poruszyłeś, znacznie łatwiej jest podpiąć kartę SD do współczesnego komputera i zrobić backup niż kartę CF, nowe laptopy jak mają wejście na kartę to na SD.

btw. robienie swapa na dysku SSD czy karcie SD nie jest dobrym pomysłem, o ile na rpi nie ma wyjścia to na pc lepiej jednak tą partycję założyć na standardowym dysku dla żywotności SSD.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 10:46:03 przez jargo

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 10:46:31 przez jargo

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 10:47:25 przez jargo
[#18] Re: SD czy CF

@jargo, post #17

To akurat żaden problem, jak się grzebie w retro to ma się czytnik CF na USB za kilkanaście złotych od lat, choćby dla FAT95 przez PCMCIA, ale i backupów amigowych "dysków" CF
[#19] Re: SD czy CF

@Jacques, post #18

Nowe laptopy to juz nie maja zadnych czytnikow wbudowanych, za to za 20 PLN w byle sklepie RTV AGD mozna kupic uniwersalny czytnik CF/SD/... na USB.
Na laptopie mam kilka obrazow dyskow, modyfikuję je pod WinUAE, klonuje je na SD lub CF, testuje i dopieszczam na Amigach, a potem klonuję znowu do obrazu dysku i trzymam na potem na NAS.
Pliki Amigi sa tak małe że majac 4GB najwydajniej jest trzymac całe obrazy aby unikac kopiowania masy małych pliczków oraz problemow z nazwami plikow.
[#20] Re: SD czy CF

@orila, post #19

Nie wiem, jak jest z kartami sd, ale cf można kupić w wersji przemysłowej.
Oparte na kościach SLC NAND flash będą pracowały ze 100 lat.
Przykładowo:
https://www.morele.net/karta-transcend-cf220i-compact-flash-512-mb-ts512mcf220i-869297/

Dyski oparte na kościach slc nand są stosowane głównie
w serwerach; także bez obawy można na nich
kopiować, zapisywać całe masy danych.

Cena takich kart jest oczywiście wyższa niż rozwiązań
domowych/amatorskich.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 12:09:02 przez mmarcin2741
[#21] Re: SD czy CF

@mmarcin2741, post #20

Problem takiej karty CF jest taki, że to loteria czy nie będzie się gryzła z Amigą lub jej kartą turbo (np. kapryśna Furia). Podejrzewam, że ludzie którzy bawili się z kartami CF po prostu mieli je z innego sprzętu. Szkoda ryzykować zakup karty CF (bo ta może być z tych niekompatybilnych), bo po wypakowaniu z plastikowego blistra sprzedawca raczej nie zaakceptuje zwrotu.
[#22] Re: SD czy CF

@MDW, post #12

A czy generalnie karty SD nadają się jako dysk twardy? One są przystosowane do takiej ilości zapisów (odczytów pewnie tak) jaka odbywa się przy normalnym użytkowaniu komputera (z nawet tak oszczędnym w operacje zapisu jak AmigaOS)? Chociaż to pewnie zależy kto co i ile robi. Do odpalania coniedzielnych sesji w SuperFroga taka karta pewnie wytrzyma ze 30 lat. Ale ciekawy jestem ile taka karta wytrzyma gdyby Amigę używać tak jak się jej bardziej normalnie używało, robiło typowe rzeczy, całkiem sporo zapisywało (obróbka czegoś, przewalanie kilkudziesięciu tysięcy plików z klatkami animacji, kompilacja źródeł z 200 plików, obróbka sampli, grafiki, itp).


Można też i zadać sobie pytanie, czy obecne dyski "twarde" SSD nadają się jako dyski twarde. Albo czy kupując prawdziwy dysk twardy, który może mieć żywotność wiele lat, ale też i miesięcy - nigdy nie będzie odpowiedzi gwarantowanej na 100%, bo zarówno ma znaczenie marka / firma / model, ale też zastosowanie i użytkowanie.
Dla przykładu, od czasu zakupu RPi 400, szczególnie na jednej karcie pozwalam sobie na intensywne użytkowanie, zarówno sam Linux robi swoje a ja pod nim, jak też na emulacji Amigi - przy multikonfiguracjach robiłem wiele różnych rzeczy.
Poza tym, jakkolwiek potencjalnie nośnik mógłby być dobrym - nie powinniśmy zapominać o kopiach bezpieczeństwa ważnych dla nas danych.
To nie są czasy, gdzie miało się jeden dysk twardy, a jego cena w zakupie była porównywalna do średniej wielkości willi siódmego sekretarza KC PZPR w Bułgarii - padnie jedna karta, będzie kolejna - co za problem?
[#23] Re: SD czy CF

@Nasedo, post #22

Dyski twarde ssd w komputerach posiadają zabezpieczenie.
Jeżeli jego żywotność się kończy, to nie pozwala zapisy-
wać. Ale dane można jak najbardziej odczytywać, także
dane są bezpieczne.

Jak padnie elektronika w ssd, to koniec. Dysk mecha-
niczny najczęściej pozwoli jeszcze odczytać dane,
zanim całkiem padnie.

A jak jest z kartami sd, cf? Nie wiem, czy posiadają
podobny mechanizm zabezpieczający dane.
(blokada zapisu)

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 10:05:26 przez mmarcin2741
[#24] Re: SD czy CF

@PWS, post #21

Problem takiej karty CF jest taki, że to loteria czy nie będzie się gryzła z Amigą lub jej kartą turbo (np. kapryśna Furia).


Zalinkowałem wyżej dwie karty, które działają u mnie z Amigą 600 (pewniaki).
Tyle, że nie mam Furii a jedynie fast ram.
[#25] Re: SD czy CF

@MDW, post #16

(zwłaszcza braku pliku wymiany pamięci wirtualnej)

U siebie na PC mam go wyłączonego od czasu gdy mam SSD, czyli jakieś 7lat. Zużycie, które podałem wyżej jest bez pliku stronicowania.

Minusy adapterów IDE-SD:
- brak zworki master slave (podobno nie wszystkie działają z drugim urządzeniem. Moje działają)
- z moich testów największa obsługiwana karta to 64GB (128GB nie była widoczna pod amigą). Muszę to sprawdzić na PC
- dioda HDD w amidze nie działa z nimi prawidłowo (można to naprawić, lub kupić przelotkę)
[#26] Re: SD czy CF

@snifferman, post #25

Mowa o swap file? Część ramu jest przerzucana na dysk.
Jak miałem 4gb ram też wyłączyłem plik wymiany,
żeby oszczędzać ssd. Okazało się, że komputer potrafił
się zawiesić, jak ram się zapełniał. Swap file włączy-
łem z powrotem.

Zalecane jest przez informatyków, żeby plik wymiany
był zarządzny przez windows. Zresztą, dzisiaj mamy
po 16gb i więcej ramu w kompach, to i plik wymiany
nie jest jakoś szczególnie obciążany.

Żywotnością ssd w pc wogle się nie przejmuję, mam
6 letniego ssd 240gb i ma nabite okolo 100tb,
non stop włączony - plik wymiany włączony,
cash przegladarki również na ssd.

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 17:23:03 przez mmarcin2741
[#27] Re: SD czy CF

@mmarcin2741, post #26

Mój SSD ma szacowany czas życia na 200TB, a widziałem dyski gdzie producent gwarantował bezawaryjną pracę do 35TB.

W amidze zużywcie będzie dużo wolniejsze
[#28] Re: SD czy CF

@snifferman, post #27

W SMART ile masz tbw po tych 7 latach?

CrystalDiskInfo to fajny programik,
który podaje wszystkie dane
na temat dysków ssd.

Ja używam również
samsung magician.

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 18:03:08 przez mmarcin2741
[#29] Re: SD czy CF

@snifferman, post #25

- z moich testów największa obsługiwana karta to 64GB (128GB nie była widoczna pod amigą). Muszę to sprawdzić na PC


Sprawdziłem pod PC i karta SD sandisk 128GB podłączona przez SD-IDE a następnie IDE-USB działa, także adapter SD-IDE ją obsługuje.

Ktokolwiek sprawdzał albo sprawdzi u siebie na Amidze?
[#30] Re: SD czy CF

@snifferman, post #29

spr pod 32bit winXP, zapomnij, nie widzi,
ale już pod nowszym win widzi ok .. czyli 64bit.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem