kategoria: A600
[#31] Re: SD czy CF

@snifferman, post #29

W Amidze A500/600 optymalna wydaje się
być karta o pojemności 4gb. Przynajmniej
w moim przypadku wszystko się
"zmieściło". W przypadku aga pewnie
jakieś dema i inne bajery to i 8 może nie
wystarczyć.
[#32] Re: SD czy CF

@Cezarykl, post #30

Ja sprawdzałem pod win10 64bit. Muszę jeszcze sprawdzić kanapkę microSD-SD>SD-CF>CF-IDE. A może ktoś już sprawdził?

128GB działało mi w SD>SD-CF>CF-PCMCIA

W Amidze A500/600 optymalna wydaje się
być karta o pojemności 4gb.


Sama kolekcja gier WHD-LOAD zajmuje jakieś 5,5GB. Jak chcesz chomikować i mieć wszystko pod ręką, to 4GB szybko robi się za małe. Przy dzisiejszych cenach kart microSD nie ma sensu się ograniczać.
[#33] Re: SD czy CF

@snifferman, post #32

Sama kolekcja gier WHD-LOAD zajmuje jakieś 5,5GB.

5.5GB to będzie razem z wersjami aga? Głowę bym
dał, że jak kopiowałem, to pomijałem wersje aga
i było sporo mniej.
[#34] Re: SD czy CF

@mmarcin2741, post #33

4 GB raczej mało
Jak wrzucisz gry i dema z WHDLoad
[#35] Re: SD czy CF

@mmarcin2741, post #33

Nie, bez AGA. Taki gotowy obraz ma 8GB z tego co kojarzę.
Ale da się z niego sporo powyrzucać, bo niektóre tytuły są zwielokrotnione przez wersje językowe, różne ilości dyskietek oryginału czy wykorzystanie pamięci.
[#36] Re: SD czy CF

@mmarcin2741, post #33

5.5GB to będzie razem z wersjami aga?


Teraz sprawdziłem i kolekcja z grami AGA ma 5.61GB. Nie mam tutaj podziału na AGA i bezAGA, więc nie powiem ile jaka ma. Sciągałem ją w zeszłym roku.

Mam jeszcze kolekcje z podziałem AGA i bezAGA ale nieaktualną. Zajmuje 5.04GB (1.2GB AGA i 3.84GB noAGA)

Jakby doliczyć jeszcze kolekcję Gier ADF TOSEC to dochodzi 24.5GB. Dużo tam się powtarza (różne wersje) więc pewnie da się to mocno uszczuplić. W sumie można to trzymać na penie goteka.

I jak tu żyć z kartą 4GB

Dawno temu miałem kartę 2GB i zgrywalem na nią tylko to co było mi potrzebne. Nie było tego więcej niż kilkaset mega. W epoce miałem A600 z 2MB chip bez HDD i miałem około 400 dyskietek i jakoś żyłem.


Nie ma tutaj jakiegoś optimum. To wszystko zależy co kto chce na amidze mieć. Powtórze więc to co zawsze. Ceny kart SD są niskie więc poprostu lepiej kupić większą. Na karcie 64GB można założyć partycje do 4GB i zachować skromny feel
Przy kartach CF wymiar ekonomiczny może jeszcze mieć znaczenie, ale przy cenie ok 30zł-40zł za SD 64GB nie widzę za bardzo sensu kupna karty 4GB (10zł)
[#37] Re: SD czy CF

@snifferman, post #36

Ja miałem kartę SD 32GB V10 ale stwierdziłem że to za mało i przerzuciłem na SD 64GB V30. Wspomnę jednak że mam Warp 1260 i sporo gier zajmuje u mnie kilkadziesiąt czy nawet kilkaset (te z CD) megabajtów, do tego mam dosyć spore kolekcje różnych rzeczy (np modułów czy grafik).

Jak widać zależy dużo od samej Amigi. Na lekko rzobudowanej A500 4GB może wystarczyć, u mnie sama partycja systemowa ma (w razie czego) 2GB.

Dodam że jak ktoś ma jeszcze bardziej rozbudowaną (np z PPC) to i 64GB może dla niego być za mało...
[#38] Re: SD czy CF

@Solo Kazuki, post #37

Dodam że jak ktoś ma jeszcze bardziej rozbudowaną (np z PPC) to i 64GB może dla niego być za mało...

Ale skąd przekonanie, że trzeba wszystko trzymać na jednym dysku? Przecież większość danych jest dostępna w sieci/chmurze na wyciągnięcie ręki.

Jak ktoś myśli, że przeora 1000 gier w jeden wieczór to chyba się myli.

Sam na dysku trzymam tylko niezbędne dane oraz Backup ważnych danych - CygnusED, DICE C, SAS/C, Asm-One, PhxAss, Deluxe Paint V, Personal Paint, Lemmings 3 itp.
[#39] Re: SD czy CF

@Hexmage960, post #38

Ale skąd przekonanie, że trzeba wszystko trzymać na jednym dysku? Przecież większość danych jest dostępna w sieci/chmurze na wyciągnięcie ręki.



Jeżeli uważasz że w sieci czy chmurze jest "lepiej" to ciebe rozczaruje, mam rzeczy których już w sieci nie ma. Wiele tych stron z których to mam nie istienje a "chmury rozwiał wiatr"...

Dziękuję, postoję. Wolę mieć to dosłownie pod ręką bez jej wyciągania, czyli na karcie w Amidze (i backup gdzieś indziej) zamiast tracić niepotrzebnie czas na poszukiwania.


Jak ktoś myśli, że przeora 1000 gier w jeden wieczór to chyba się myli.

Wybacz nie wiem co to ma do rzeczy. Twój umysł chyba za daleko zagalopował.
[#40] Re: SD czy CF

@Solo Kazuki, post #39

Jeżeli uważasz że w sieci czy chmurze jest "lepiej" to ciebe rozczaruje, mam rzeczy których już w sieci nie ma. Wiele tych stron z których to mam nie istienje a "chmury rozwiał wiatr"...

Jasna sprawa. Przecież mi też chodziło o te rzeczy dostępne.

Też mam pakiet oryginałów, Cover CD których nie ma w sieci. I prowadzę Backup.

Dziękuję, postoję. Wolę mieć to dosłownie pod ręką bez jej wyciągania, czyli na karcie w Amidze (i backup gdzieś indziej) zamiast tracić niepotrzebnie czas na poszukiwania.

Chodzi mi tylko o to, że na dysku trzymam tylko potrzebne dane. Ponad 64GB danych z wszystkimi programami dla Amigi 68k/ PPC to trochę szaleństwo, skoro istnieje Aminet, który właśnie do tego celu powstał - trzymać rzeczy w jednym miejscu sieci.

Pobieram to czego potrzebuję aktualnie, czyli jedną grę na wieczór, a nie od razu wszystkie 1000 gier. Takie jest po prostu moje indywidualne podejście do tej sprawy.

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 20:53:25 przez Hexmage960
[#41] Re: SD czy CF

@Hexmage960, post #40

Czy wszyscy zapomnieli już o video backup system, gdzie
za pomocą magnetowidu archiwizowało się dane za po-
mocą magnetowidu na kasetach vhs?
Co za problem przynieść z piwnicy magnetowid, najle-
piej min. 3 głowicowy, 30 kaset z filmami szeroki uśmiech

Właściciel Amigi z hdd 20mb i kolekcją 30 kaset
vhs z danymi otrzyma z automatu plus 10 do sza-
cunu i tytuł retromaniaka roku szeroki uśmiech
[#42] Re: SD czy CF

@mmarcin2741, post #41

Mam,
ale niestety magnetowid szlag trafił ....
[#43] Re: SD czy CF

@mmarcin2741, post #41

Może nie 30 ale 3 kasety, magnetowid jest , VBS też.
Tylko czasu brak szeroki uśmiech
[#44] Re: SD czy CF

@mmarcin2741, post #41

Czy wszyscy zapomnieli już o video backup system

Wszystko fajnie było, aż tu nagle mi taśme wciągneło. Transartice szlag trafił

Hexmage960, mógłbyś mi sciągnąć z aminetu Video Backup System? Było kilka wersji programu. Chciałbym wszystkie.
[#45] Re: SD czy CF

@mmarcin2741, post #11

A czy mógłbyś zilustrować taki poprawnie działający adapter CF-SD jeśli chodzi o LED?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 09:16:36 przez Jacques
[#46] Re: SD czy CF

@Jacques, post #45



Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 09:45:51 przez mmarcin2741
[#47] Re: SD czy CF

@mmarcin2741, post #46

A, ja myślałem, że chodzi o CF-SD, a nie IDE-CF. Ten ostatni mam kątowy, wpinany prosto w płytę i działa dobrze (także LED).

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 09:56:26 przez Jacques
[#48] Re: SD czy CF

@Jacques, post #47

No a ja w poście 11 pisałem o adapterach ide-cf.
Nie posiadałem nigdy adaptera ide-sd, także
nie mogę się wypowiadać.

Jeśli chodzi o karty sd, to oczywiście warto
kupić jak największą, skoro różnice
cenowe nie są wielkie.

Jeśli chodzi o karty cf to 4gb koszt 70zł
a 16gb już 130zł.
[#49] Re: SD czy CF

@mmarcin2741, post #48

Nie posiadałem nigdy adaptera ide-sd, także
nie mogę się wypowiadać


Ale ja pytałem o przejściówkę CF-SD, żeby kupić pewniaka, a nie IDE-SD. Dobrze, wystarczy, bo się nam wieża Babel robi
[#50] Re: SD czy CF

@mmarcin2741, post #48

Jeśli chodzi o karty cf to 4gb koszt 70zł a 16gb już 130zł.

Że co? Nie wiem czy mam omamy wzrokowe, czy może coś innego... 70PLN 4GB? A 130PLN 16GB? I to ponoć CF jest tańszym rozwiązaniem (tak słyszałem)? Ile kosztuje CF2IDE?

Ja kupiłem za około 30PLN SD2IDE, kątówkę KA60 za około 40PLN (mam jeszcze wolny pojedynczy port), Kartę SD 32GB V10 za 24PLN. Wszystko mnie wyniosło około 100PLN a to jest 32GB, wolne pojedyncze złącze IDE (np na CD-ROM lub drugi HD/SD/CF/itp) oraz prawidłowo działające diody.


Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 11:15:21 przez Solo Kazuki
[#51] Re: SD czy CF

@Solo Kazuki, post #50

Takie ceny, co zrobić. Karty cf chyba powoli
wychodzą z użytku. Ale skoro produkują
też duże pojemności cf, to karty cf muszą
mieć jakieś zalety, których nia mają sd,
się mi wydaje.
[#52] Re: SD czy CF

@Solo Kazuki, post #50

SD 32GB

Nie zapominajmy o osobach takich jak ja, dla
których w zupełności wystarczy pojemność 4.

I nie zapominajmy o początkujących amigo-
wcach.
Dla początkującego najlepiej zacząć właśnie
od pojemności 4GB. Amiga fabrycznie
obsłuży takiej wielkości dysk, a hdtools
od razu podzieli na 2 partycje po 2GB każda.
Nie trzeba instalować nowszego systemu
i zmodyfikowanego sciidevice.

Także muszę zmodyfikować swoją wypowiedz,
że wystarczy 4GB i mówię, że na swój pier-
wszy dysk dobrze jest zacząć od 4GB;
"nauczyć" się Amigi. A potem to hujal dusza,
piekła nie ma.

Ja kupiłem za około 30PLN SD2IDE

Ja kupiłem cf do Amigi już w 2007 roku.
Na początku nie było adapterów sd do
Amigi.
Zaczęło się od cf.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 12:24:09 przez mmarcin2741
[#53] Re: SD czy CF

@mmarcin2741, post #51

Ale skoro produkują
też duże pojemności cf, to karty cf muszą
mieć jakieś zalety, których nia mają sd,
się mi wydaje.


Cyfrowe aparaty fotograficzne z obsługą CF.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 12:46:48 przez Norbert
[#54] Re: SD czy CF

@Jacques, post #49

Ale ja pytałem o przejściówkę CF-SD, żeby kupić pewniaka

Nie ma pewniaka. Większość wygląda tak samo a nie wszystkie działają z Amigą.
Ja mam taką i działa w PCMCIA i IDE. Są jeszcze czerwone w środku w slocie na kartę SD. Nie wiem czy to odróżnia działające od trefnych



Ja kupiłem za około 30PLN SD2IDE, kątówkę KA60 za około 40PLN (mam jeszcze wolny pojedynczy port), Kartę SD 32GB V10 za 24PLN.

Kątówka nie jest niezbędna. Można ekonomicznie zwykłą taśmę, ale wtedy pozostaje problem ze świecącą diodą.

Jeśli chodzi o karty cf to 4gb koszt 70zł
a 16gb już 130zł.

Na Allegro są CF 64GB za 120zł
[#55] Re: SD czy CF

@snifferman, post #54

Mam tę przelotkę (adapter CF-SD) - ale próbowałem tylko w gnieździe PCICMCIA z adapterem CF - niestety miałem klocki - przy kopiowaniu plików się sypało (nieważne jaką partycję ustawiłem - czy małą czy dużą - próbowałem kilka podejść), nie mogę nic powiedzieć jeżeli chodzi o działanie w środku Amigi - podpięty pod IDE zamiast karty CF - tego nie próbowałem jeszcze. Za to w lustrzance Canon działa mi bez zastrzeżeń.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 13:29:48 przez Adinfo
[#56] Re: SD czy CF

@snifferman, post #54

Mam identyczną w swoich Amigach. Dodatkowo karta microSD w adapterze
U mnie działa elegancko po IDE.
[#57] Re: SD czy CF

@Norbert, post #53

Cyfrowe aparaty fotograficzne z obsługą CF.

Chyba aparaty już jakiś czas temu też przeszły na sd.
[#58] Re: SD czy CF

@nekroskop, post #56

Zamówiłem taką, będzie z czym sprawdzać: A1200 IDE, Warp 1260 IDE, ACA500, SIDE z Atari 130XE


Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 13:39:55 przez Jacques
[#59] Re: SD czy CF

@Jacques, post #58

Na twoim zdjęciu jest czerwona w środku slotu SD. O tym właśnie mówilem, że widziałem czarne i czerwone. U mnie dziala czarna. Zdjęcie dodane wyżej, to real foto mojego egzemplarza
[#60] Re: SD czy CF

@snifferman, post #59

Zgadza się, czerwona, myślę, że u mnie będzie działać czerwona, bo chyba co najwyżej nikt takiej nie testował, a nie odkrył, że nie działa?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem