kategoria: A1200
[#1] Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?
Witam.
Kojarzycie mnie już z poprzedniego tematu.
Postaram się pod tym tematem udzielić max 5 swoich postów.
Potrzebuję najbardziej odpowiedniego filesystemu do obsługi kart CF 8GB na A1200.
Kojarzę 3 filesystemy:
1. PFS ---> teoretycznie ten jest najlepszy
2. SFS (Smart File System) ---> podobno dużo lepszy niż FFS
3. FFS (Fast File System) ---> ten pewnie jest najmniej odpowiedni do obsługi kart CF
Chodzi mi tylko o to, aby filesystem był najmniej problemowy. Na kartach CF ostatnia partycja będzie miała 7GB, ale tu wystarczy odpowiedni scsi.device

Waham się pomiędzy SFS a PFS.
Byłoby super, gdybyście podali mi komplet linków ze strony "aminet.net", abym pościągał sobie wszystkie potrzebne dane. Nie wiem do czego służy PFS3AIO i nie wiem czy przyda mi się. Także nie wiem czy przyda mi się coś takiego jak PFSFormat (specjalne narzędzie do formatowania partycji w PFS?).

Czy możecie napisać mi jaki filesystem będzie najbardziej odpowiedni do obsługi kart CF i czy podacie mi komplet potrzebnych linków ?

Będę bardzo wdzięczny.
[#2] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@krzysiekp41, post #1

Odpowiedni będzie taki jaki sobie zainstalujesz. Wszystkie sobie poradzą z tą kartą.
Jeśli zdecydujesz się na PFS musisz ściągnąć z aminetu wpomniany handler PFS3AIO i pakiet PFS3 z którego wyłuskasz PFSFormat.
Resztę widać tutaj: link
[#3] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@krzysiekp41, post #1

Tak jak napisał AmiClassic - każdy będzie dobry.

Link podawałem Ci już w poprzednim wątku: http://tech.webit.nu/partitioning-16-gb-compact-flash-card-with-winuae-and-pfs3/

W nim masz wszystko jeśli zdecydujesz się na pfs3, z linkami (na jego bazie mam postawione systemy na 16GB w A600 i 128GB w A1200).
[#4] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@Splavinho, post #3

A te 128GB to na HDD, SSD czy karta SD?
[#5] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@krzysiekp41, post #1

Ja u siebie miałem najpierw FFS. Po przejściu na PFS3 zauważyłem, że szybciej się system ładuje (OS 3.1.4). Dodatkowo też chyba szybciej pracuje na dużej ilości małych pliczków oraz na plikach o dużych rozmiarach. Tu na PPA widziałem kiedyś porównanie szybkości działania różnych filesystemów.
[#6] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@snifferman, post #4

Karta SD
[#7] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@Splavinho, post #6

A możesz zrobić fotki adaptera i karty? U siebie mam adapter i karty 44pin jak na fotce i u mnie nie widziało karty. Myślałem, że to wina adaptera.

[#8] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@snifferman, post #7

Tak, jak wrócę z pracy to zrobię i podeślę :)

W 600-ce mam bezpośredni adapter IDE-SD, natomiast w 1200-ce takie combo: adapter IDE-CF, a SD siedzi w adapterze CF-SD
[#9] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@Splavinho, post #8

Aa oki, to może temu u ciebie działa.
Jak będziesz miał czas to sprawdź czy tą kartę 128GB bedzie widać w adapterze sd-ide w A600
[#10] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@snifferman, post #9

Odpalałem ją w A600 miesiąc temu, jeszcze nie była w pełni przygotowana, ale była widoczna i system się uruchomił ;)

A tu fotki:


[#11] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@Splavinho, post #10

A tu jeszcze zdjęcie tego adaptera, z którym działa w A600, jeśli dobrze pamiętam to jest to ten od Krashana ;)
[#12] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@Splavinho, post #11

No jak 128GB zadziałało w adapterku SD-IDE to muszę kupić karty innej firmy i sprawdzić. Mam 2 karty Sandiska 128GB i nie są widoczne. Pod WinUAE oczywiście działają. Nawet jak podłączałem przez USB-IDE>IDE-SD. Tylko pod amigą nie widoczne. Dzięki za info
[#13] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@snifferman, post #12

Spoko, nie ma sprawy :)

No właśnie zadziałało bezproblemowo. Tak jeszcze myślę, że może to kwestia adaptera SD-IDE? Mniejsze karty działają Ci w nim bez problemu?
[#14] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@Splavinho, post #13

Mam kilka tych adapterów. Karta jest widziana pod win i w WinUAE nawet podłączony przez ten adapter SD-IDE. Pod winUAE nawet taką kartę bootowałem w adapterze.
Karty do 64GB działają bez problemu.

Jakie kicki masz w A600 i A1200?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 21:05:37 przez snifferman
[#15] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@snifferman, post #14

Ok, bo właśnie mam Sandiski 32 i 64GB, ale 128GB akurat Sandiska nie posiadam.

W obu Amigach mam kick 3.1, w 1200 dodatkowo zmodyfikowany pod kątem TF1230
[#16] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@Splavinho, post #15

Też sprawdzałem na 3.1
Jak się "ogarnę" z innymi rzeczami to sprawdzę jeszcze raz i kupię karty innej marki. Nie pali mi się, bo w sumie 64GB mi starcza, ale 128GB fajnie mieć.
[#17] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@AmiClassic, post #2

OK, dzięki.
Sprzedawca karty CF 8GB Kingstona wspomniał mi, że do wykrycia kart CF stawia na SFS, bo nigdy nie miał problemów z tym filesystemem. Natomiast na PFS dość często trzeba było resetować A1200, aby system ruszył.
[#18] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@krzysiekp41, post #17

he he ludzie to jednak mają fantazje he he
[#19] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@Splavinho, post #3

Dzięki raz jeszcze za linka.
[#20] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@RokiS, post #18

Na ten moment ja nie mam porównania w praktyce jaki filesystem jest lepszy dla kart CF: PFS czy SFS, więc nie będę się wypowiadał w tej kwestii. Skoro ten gościu siedzi w Amigach prawie 30 lat, to raczej nie jest laikiem i chyba wie co mówi. Widocznie miał powód, aby przejść z PFS na SFS.

Wg. Was jakie wady ma filesystem PFS (dla A1200/A4000) ?

Wtedy dojdziemy po nitce do kłębka.
[#21] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@krzysiekp41, post #20

Skoro ten gościu siedzi w Amigach prawie 30 lat, to raczej nie jest laikiem i chyba wie co mówi.

Siedzi ?
I nie ma go na naszym forum? Dziwne.
Może to wiedzą tylko "książkowa"
[#22] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@Norbert, post #21

Nie będę wyrażał swojej opinii na temat tego gościa, bo nie znam się dobrze na tych nowoczesnych filesystemach: PFS i SFS. Gdybym dobrze znał się na tych filesystemach, to jego poglądy w tym temacie - albo bym pochwalił albo skrytykował.
[#23] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@krzysiekp41, post #22

Wystarczy nie prezentować opinii tego gościa i zastosować jeden z polecanych filesystemow.
Oba są dobre, a który będzie najlepszy dla Ciebie, to sam zdecydujesz.
[#24] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@krzysiekp41, post #17

Mogę napisać to samo co ten 'fachowiec': nigdy nie miałem żadnych problemów z filesystemem PFS, ale to moje osobiste doświadczenia. Albo z niego taki fachowiec, albo ze mnie taki pechowiec, że nie przydarzyły mi się takie przypadki jak jemu szeroki uśmiech
Z tego co pamiętam przy karcie 8GB z PFS'em nie trzeba podmieniać scsi.device.
Jaki filesystem zainstalujesz, taki będziesz miał. Najlepiej zainstaluj jeden i używaj. Jeśli nie będzie problemów - nie zmieniaj, jeśli będą problemy sprawdź drugi.
[#25] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@krzysiekp41, post #17

Ja używam PFS i nie mam z nim problemów. Podobno jakieś gry miały problem z savem w tym systemie. Czytałem o jednej tutaj na PPA.

Postaw sobie system na jakiej tam chcesz i zrób backup pod winuae. Zawsze będziesz mógł zmienić. Chyba, że poprzedni wątek spełzł na niczym i twoje plany robienia kopi zapasowych i zapewnienia o "biegłej" obsłudze WinUAE są puste.
[#26] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@snifferman, post #25

Spoko.
Dzięki.
[#27] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@snifferman, post #25

Czy ja kiedykolwiek wspominałem, że znam biegle WinUAE? szeroki uśmiech
Napisałem tylko, że testowałem WinUAE na laptopie z Win10, aby uruchomić amigową grę "Sensible World Of Soccer" z amigowych obrazów dyskietek (ADF).
Ważne, że są postępy przy jednoczesnym wykryciu dwóch kart CF. Do dwóch adapterów V.H2 są podpięte dwie karty CF 8GB:
1. Kingston (jako Master) [partycje DH0/DH1]
2. SanDisk (jako Slave) [partycje DH3/DH4/DH5]
Ten powyższy wariant jest skuteczny.
Oczywiście A1200 widzi także kartę CF Smart 1GB z adaptera PCMCIA. Niestety ani tamten czytnik pod USB podłączony pod laptopa ani tamten amigowy adapter PCMCIA podłączony w A1200 - w ogóle nie wykrywają tej karty CF 8GB Kingstona. Tak jak słusznie wspomnieliście - nie wszystkie karty CF będą kompatybilne z adapterem PCMCIA (niestety nie ma lekko). Tak czy siak - wystarczy mi wykrywana karta CF Smart 1GB z adaptera PCMCIA i dwie karty CF 8GB z dwóch adapterów V.H2.
Ten powyższy wariant jest dużo lepszy niż bezskuteczne kombinowanie z jednoczesnym wykryciem karty CF 8GB i dysku HDD 8GB 3,5" (rozmiarowo za duży).
Wszystko w temacie.
Dzięki za wskazówki.
[#28] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@krzysiekp41, post #27

Niestety ani tamten czytnik pod USB podłączony pod laptopa ani tamten amigowy adapter PCMCIA podłączony w A1200 - w ogóle nie wykrywają tej karty CF 8GB Kingstona.


Nie pokazuje się wcale pod Win, czy pokazuje się jako niesformatowana? Jest widoczna w zarządzanie komputerem/zarządzanie dyskami?
Da się ją wybrać w WinUAE w zakładce CD & HDD/Add Hard Drive?
[#29] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@snifferman, post #28

To ciąg dalszy poprzedniego postu i znów jest temat wałkowany po raz dziesiąty. Autor nie czyta, nie wyciąga wniosków nie interesuje się odpowiedziami i radami. Po raz kolejny.
1
[#30] Re: Jaki jest najbardziej odpowiedni filesystem do obsługi kart CF ?

@krzysiekp41, post #1

link

Tu jest porównanie różnych filesystemów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem