kategoria: A500
[#1] Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran
Hej. Dostałem Amigę 500, uratowana przed wyrzuceniem na śmietnik (wraz z radiami Unitry). Właściciel zmarł, więc nie dowiem się nic o jej przeszłości, interesował się amatorsko elektroniką, tak jak ja. Sprzęt trzymany był w nieogrzewanym garażu. Stan wizualny płyty głównej jest bardzo dobry. Nic nie jest zaśniedziałe, zardzewiałe, elektrolity nie wylane. Zasilacz nie działa, brak jakichkolwiek napięć (nim zajmę się później).
Po podłączeniu wszystkich napięć (w 100% poprawnie) mam takie objawy:
- czarny obraz
- cały czas świeci zielona dioda (moim zdaniem nie jest to pełna moc)
- dioda Caps Lock mignie 1 raz
- po 12 kliknięciach jakimkolwiek przyciskiem na klawiaturze, ta chyba się zawiesza, następuje brak reakcji na przyciskanie Caps Lock
- stacja dyskietek nie wydaje żadnego dźwięku
- po włożeniu dyskietki, ta obraca się na chwilę co kilkanaście sekund, nie słychać głowicy
- po włączeniu amigi bez napięcia -12V zachowanie jest to samo
- po ponownym podłączeniu napięcia w krótkim czasie, obraz jest brązowy, na pewno nie jest to obraz czerwony

Przyznaję się, że z Amigą mam pierwszy raz do czynienia. Widzę tutaj jakieś "mody" o których nie mam pojęcia. Wszystko co tutaj opiszę, testowałem po kolei. Po wyjęciu modułu Kick Start, u dołu siedzą 2 układy EPROM, nie ma tutaj układu ROM, przylutowana jest zworka w pozycji EPROM. Odłączyłem układ pod klapką (czy to dodatkowa pamięć RAM?). Układ Gary wpiąłem bezpośrednio w płytę czyli pominąłem ten "mod", wyjąłem wszystkie układy które są w podstawkach i wyczyściłem styki w płycie oraz nóżki w układach płynem Kontakt S, zamieniłem miejscami układy CIA, przemierzyłem wszystkie rezystory, odłączyłem stację dyskietek.
Nic to nie dało.
Amiga podłączona jest do TV poprzez moduł Amiga 520 kablem antenowym oraz kablem Video, próbowałem też bez modułu podłączając gniazdo Mono. Dziwi mnie, dlaczego modyfikacja na układzie Gary, ma przylutowane kable JP8L i JP8R w płytę główną do tej samej ścieżki, zamiast w miejscu JP8. Widać, że było tam coś lutowane, są pozostałości cyny. Po całkowitym wyjęciu układu Gary, obraz się zmienia, gonią białe poziome pasy. Układy EPROM również zamontowane są na odwrót patrząc na wycięcie w podstawce ale nie mam pojęcia jak na 100% mają być poprawnie zamontowane.
Proszę o wszelkie porady i zrozumienie, ponieważ jestem świeżakiem. Oczywiście przeczytałem już wiele na temat problemów z uruchomieniem. Do dyspozycji mam multimetr, chiński oscyloskop, miernik RLC. Niestety nie mam żadnego układu na podmianę, ani żadnego układu ROM.


























[#2] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #1

Napisz gdzie mieszkasz. Może obok ktoś też ma Amigę i podskoczy z zasilaczem i kickstartem. Jeżeli brakuje romu to będzie ciężko uruchomić. Może epromy miały kickstart, ale mogły się ulotnić. Mają niezabezpieczone okienka w sumie.
[#3] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #1

Tak na szybko, kilka wskazówek:
- to że po kilku (nastu) naciśnięciach caps lock przestaje reagować LED oznacza, że nie działa CPU (nie opróżnia bufora klawiatury i ten się przepełnia)
- -12 V Amiga potrzebuje do dźwięku (wzmacniacze operacyjne zasilane są symetrycznie) i do RS-232. Bez niego Amiga powinna wstać, tyle że z charczącym dźwiękiem i niedziałającym serialem.
- pewnie ktoś zasugeruje kondensatory :) , oczywiście warto je oglądnąć (bo mają ponad 30 lat), ale w A500 z reguły nie ulegają uszkodzeniom, zresztą bez kondensatorów filtrujących Amiga też wstanie, być może trochę wiechliwa, ale wstanie
- ja bym dla potrzeb uruchomienia przywrócił ją najpierw do stanu fabrycznego, czyli normalny kick (1.3 ale może być coś wyżej), usunąłbym także to rozszerzenie pamięci z kabelkami.... jak ruszy, to można zabrać się za instalację
- te EPROMy w kickstarcie powinny mieć zaklejone okienka, być może po latach nastąpiło uszkodzenie zawartości i dlatego nie wstaje. Rozwiązanie - punkt powyżej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 16:25:41 przez wali7
[#4] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #1

To rozszerzenie pamięci wygląda na Elbox'owe. Na pierwszym miejscu co ja bym zrobił:
Sprawdził czy kabel przylutowany do JP2 nie ma zwarcia z sąsiadującymi padami, jeżeli ma, to tak nie może być.
Odlutowałbym kabelki te co miały iść na JP8, i przylutowałbym w miejsce właściwe. Czyli JP8L - lewy pad JP8, JP8P - prawy pad JP8. Oczywiście całą resztę trzeba zmontować, czyli kick, procesor etc.
1
[#5] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@AD99, post #4

rozszerzenie Elbox ma jasniejszy laminat i akumulator do zegara
To moze byc inna warjacja A502

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 17:39:29 przez HOŁDYS
[#6] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@HOŁDYS, post #5

Była wersja bez zegara, bo mam nawet gdzieś w domu jeszcze cennik. Po powiększeniu zdjęcia widać napis Elbox.
[#7] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@wali7, post #3

Tak jak napisał wali, wywalić co niepotrzebne i przywrócić zworki do stanu fabrycznego. Są fotki w necie, schematy i z tym nie ma problemu. Im mniej gadżetów na płycie tym mniej zmiennych i potencjalnie uszkodzonych rzeczy.

Kicka najlepiej załatwić sprawdzonego działającego. Może się znajdzie ktos w okolicy co ma i pożyczy.
[#8] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@AD99, post #6

Na karcie od strony układów jest napis ELBOX Service, a z drugiej strony A701.zip. Na układach: TMS4C1024-10SDL HC 909004 S
[#9] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@misiek2, post #2

Buczkowice koło Szczyrku. Zasilacz niepotrzebny, mam regulowany oraz 2 zasilacze ATX z -12V ;) Czy bez pamięci ROM bufor klawiatury by się przepełniał? Czy jednak to wina uszkodzonego CPU?
[#10] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #9

Z Bielska i Cieszyna masz trochę Amigowców.
[#11] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@snifferman, post #7

Wyrzuciłem wszystkie rozszerzenia, Garego wstawiłem bezpośrednio w oryginalną podstawkę, pin JP2 nie był zwarty z pinami obok. Nadal bez żadnej różnicy. Zamówiłem i czekam na nowy układ z kickstartem i przełącznikiem 1.3 / 3.1 / Diagrom.
Mam schemat ale nie ma na nim żadnych napięć. Widzę jeszcze rozdłubany laminat przy JP4 (obok Fat Agnus). Te piny mają być połączone, czy nie?
[#12] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #11

Skoro wyrzuciłeś układ pod Gary, to JP2 z tego co pamiętam musi być zwarte. Lutowałeś, tak jak sugerowałem wcześniej?
[#13] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@AD99, post #12

Tak, przylutowałem jak pisałeś i również nic to nie dało. Dlatego usunąłem całkowicie wszystkie rozszerzenia. Które piny w JP2 mają być zwarte?

[#14] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #13

Znalazłem w internecie takie zdjęcie. Zlutowałem te piny, nadal nic. Teraz już chyba wszystko przywróciłem do pierwotnego stanu, pozostaje czekać na kickstart. Dodam, że wszystkie układy wpinane w podstawki lekko się grzeją, a Gary pozostaje zimny.

[#15] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #14

link
link


Wg mnie trzeba jeszcze połączyć ścieżkę



Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 12:36:55 przez AD99
[#16] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@AD99, post #15

Przemierzyłem, dolny pin ma przejście na ścieżkę którą zaznaczyłeś, a środkowy pin który zlutowałem z dolnym idzie od dołu na układ Fat Agnus.
[#17] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #16

Mam przełącznik Kickstart na stole. Ale małe zdziwienie, bo podstawka w Amidze ma 40 pinów, a w przełączniku jest ich 42. Jak to rozgryźć?





[#18] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #17

Dwa piny muszą wisieć. Te przy oscylatorze. Tak jak na tej fotce
[#19] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@snifferman, post #18

Po zamontowaniu Kickstart jest postęp. Amiga odżyła ale dzieją się cuda.
1. Podxzas uruchomienia miga dioda Power kilka razy bardzo szybko i następnie mocno świeci. Stacja dyskietek nie wydaje dźwięków. A obraz wygląda tak: https://youtu.be/VynUdEzvxSc
Po odłączeniu stacji dyskietek, cały czas świeci dioda Drive. Momentami można zobaczyć ikonę dyskietki z napisem V1.3.
2. Po odłączeniu zasilania, przełączyłem przełącznik na kickstart, dioda power świeci się mocno, stacja dyskietek ruszy głowicą, a następnie głowica klika góra/dół non stop.
3. Po zmianie zworki w kickstarcie z vcc/a19 na gnd/a19 i ustawieniu przełącznika jak w punkcie 1, obraz jest czarny a power mocno świeci.
4. Po zmianie przełącznika jak w punkcie 2, amiga zachowuje się tak samo jak w punkcie 2.

A teraz zaczęła pokazywać na pół sekundy kolory turkus, jasnoszary, ciemnoszary, miga kilka razy zielony i włączają się krzaczki dyskietki






Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 16:34:32 przez szejker
[#20] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #19

Teraz, na tym samym ustawieniu przełącznika gdzie wyświetlała się dyskietka, wyświetlają się kratki i udało mi się złapać napisy z programu Diagrom. Czyli samo się przełącza co chce?
Może problem leży w kickstarcie?

[#21] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #20

Może problem leży w kickstarcie?


albo w braku dobrego styku agnusa,

przy włączonej amidze, podociskaj go trochę i zobacz czy może te paski się nie zmienią

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 17:27:40 przez Cezarykl
[#22] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@Cezarykl, post #21

Dociskanie Agnusa nic nie daje. Włożyłem go ponownie i również bez różnicy. Teraz włącza mi się DiagROM, a tylko czasem wskoczy Kickstart 1.3. Zmienia się to po ponownym włączeniu Amigi. Nie ruszam przełącznikiem ani zworką w przełączniku kickstart. Czy na pewno poprawnie go zamontowałem? I czy piny GND oraz SW1 powinny byc zlutowane ze sobą?





[#23] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #22


Ten kondensator jest wlutowany?


To włos czy uszkodzone ścieżki?
[#24] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@ak47, post #23

Niestety... kondensator wlutowany, a na płycie leży włos. Przejrzałem wszystkie piny gdzie było lutowane, wszystko jest w jak najlepszym porządku. Przejrzałem nagrany filmik i raz widać obraz dyskietki v1.3 a raz widać napisy z diagrom.
Przeleciałem nagrany filmik klatka po klatce i takie rzeczy widać. Wszystko w jednym ciągu, zmienia się 1.3 i diagrom na przemian. Pytam jako laik, jakim cudem może się to zmieniać skoro przełącznik jest w jednej pozycji.







Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 20:13:48 przez szejker
[#25] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #24

Wszystko w jednym ciągu, zmienia się 1.3 i diagrom na przemian. Pytam jako laik, jakim cudem może się to zmieniać

a może gdzieś jest uszkodzona podstawka kicka? i nie kontaktuje/ źle przewodzi / ma zwarcie ??

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 20:21:02 przez Cezarykl
[#26] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@Cezarykl, post #25

Nie wiadomo jak ten kick jest nagrany. Może cos z nim jest nie tak. Kupiłes go w komplecie z przełącznikiem?
Masz lutownice i troche wiedzy zeby dolutowac przewody?
[#27] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@snifferman, post #26



Tu jest zwarcie ,czy może tak wyszło na zdjęciu?
GND z SW1 ?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 21:13:23 przez ak47
[#28] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@ak47, post #27

Z tego co napisał autor jest zwarcie. Nie wiem jak nagrana jest ta kość i jaką ma pojemność.

Tutaj jest opis tego przełącznika.

Kick 1.3 ma 256KB
Diagrom ma 512KB o ile dobrze pamiętam (tyle ma plik wsadu i jest zaznaczone, że dla rev5 potrzeba moda aby działał)
Kick 3.1 ma 512KB

Zapytać sprzedającego jak to ma działać jeśli sprzedał w takim zestawie.

edit.
dobrze pamiętałem
DiagROM
The excellent DiagROM by chucky can be used with OpenKickstartSwitcher.

Normally it is distributed as a 512 KB image, but most of the space is unused, so I have created a 256 KB version of DiagROM 1.0 by simply truncating the image. It is NOT GUARANTEED TO WORK, but it looks fine to me. It can be downloaded here.



Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 22:26:31 przez snifferman
[#29] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@snifferman, post #28

Jeszcze raz wyczyściłem podstawkę Kicka i Agnusa, przelutowałem je, sprawdziłem wszystkie elektrolity (mają dobre pojemności oraz ESR). Nadal nic. Po jednym uruchomieniu wyświetlił mi się na stałe zniekształcony obraz z softu 1.3, a po drugim uruchomieniu miałem szatkownicę z przebłyskami menu softu DiagROM.
Sprzedawca Kickstarta jeszcze nie odpisał.
Gdyby było coś uszkodzone w Amidze, softy mogłyby się same przełączać, nawet bez zmiany mechanicznego przełącznika? A może źle wpiąłem go do podstawki w Amidze? Zrobiłem tak jak pisał kolega "snifferman", pin 1 i 42 są poza podstawką.







Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 16:30:04 przez szejker
[#30] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #29

to podłącz tylko sam, stary kick,
bez przełącznika.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem