kategoria: A500
[#31] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@Cezarykl, post #30

No niestety nie mam. Amiga była z innym przełącznikiem, u góry miejsce na oryginalny rom którego nie było, a od spodu 2 kości eprom i to w ogóle nie działało, stąd powstał ten post ;)
[#32] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #31

no to wsadź sama kość rom z przełącznika ale bez niego :)

ewentualne nóżki niech sobie wiszą w powietrzu,

ciekawe co będzie

:)
[#33] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@Cezarykl, post #32

Namówiłeś mnie :P Ale rozczaruję. Nastała ciemność, taka sama jak bez jakiegokolwiek romu. Wrzuciłem z powrotem rozszerzenie pamięci, nic to nie zmieniło, poza tym, że udało się odczytać info o większej ilości pamięci.

[#34] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #33

Podwieszenie nóżek nic nie da, tam trzeba mieć jakiś stan - zero, albo jeden, czyli trzeba podpiąć do gnd lub vcc, najlepiej przez kilka kohm rezystor.
Ale to nie wygląda na problemy z kickiem.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 17:59:53 przez wali7
[#35] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@wali7, post #34

Przełączyłem pstryczek aby wyświetlał się biały obraz i pracowała stacja dyskietek. Wrzuciłem gierkę Dyna Blaster i pojawił się stabilny obraz.



Dalej nic nie zrobię z braku myszy. Mógłbyś mnie pokierować, na którą nóżkę przylotować przewód i do czego go podpiąć?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 18:13:45 przez szejker
[#36] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@wali7, post #34

Tylko, że przy tym przełączniku może być 27C800 i 3 kicki. Wtedy dwa są po 256KB i jeden 512KB. Wtedy prawdopodobnie jest to sterowane liniami A17 i A18.

Tak jak pisałem wcześniej nie wiadomo co to za kość i jak jest nagrana.

No i do przełączania 3 kicków trzeba dwóch lini i 3 różnych "sytuacji" . Jest to możliwe przy pomocy jednego przełącznika 3 pozycyjnego, ale i tak musi on sterować dwoma liniami. Obie mogą być np podciągnięte do 5V przez rezystor np 4.7k i przełącznik zwierał by do masy jedną lub drugą. W pozycji neutralnej nie robił by nic i obie linie miały by stan wysoki. No ale nie wiem jak sprzedający to rozwiązał tutaj. Wg instrukcji przełącznika coś tam jest źle, bo jedna linia jest zwarta do masy a druga sterowana. Przełącznik jest 3 pozycyjny? Ma 6 przyłączeń?

Edit..


You can also use a single ON-OFF-ON DPDT switch, just wire ground to the middle pins, SW1 and SW2 on one side and SW2 on the other.

As SW1/SW2 will both read as HIGH if left unconnected, the 512 KB Kickstart will be selected if no switches are wired.

You can fully ignore the A19 pad on the bottom side of the board, when using a 27C800 EPROM.


Wg mnie przełacznik jest źle przylutowany. Teraz tylko czy Kick jest dobrze nagrany ??

Daj fotki przełącznika i jak to jest tam przylutowane. Jak nie ma izolacji to rozrysuj schemacik co gdzie idzie to "może ktoś pomoże"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 20:48:34 przez snifferman
[#37] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@snifferman, post #36

Jeśli przełącznik jest 6 kontaktowy 3 pozycyjny to podłącz tak.
Jest kilka sposobów podłączenia, ten jest przykładowy. Ważne aby GND było do obu pinów po środku. Z jednej strony SW1 i SW2 a z drugiej tylko SW2.
Jak odlutujesz przełącznik całkowicie, to powinien wystartować Kick 3.1.
Między padami na PCB nie powinno być zwarć
[#38] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #29

Odradzałem przełącznik kicków...
[#39] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@wali7, post #38

Przełącznik kicków nie jest zły, ale przy diagnozie dodaje jeszcze jedną niewiadomą. Ciekawe czy mam rację co do złego lutowania i ciekawe, kto sprzedaje takie buble
[#40] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@snifferman, post #39

No więc tak. Napisałem do sprzedawcy. Pierwszy raz widzi taki problem, a to nie pierwszy sprzedany przełącznik. Przełącznik mam wpięty poprawnie, pin 1 i 42 mają wystawać poza podstawkę. Zaproponował mi wysłanie drugiego przełącznika, żebym sobie sprawdził, czy coś z nim jest nie tak, czy to jednak wina po stronie mojej amigi. Czytałem komentarze na koncie sprzedawcy, faktycznie same pozytywy i kilkanaście sprzedanych przełączników. Znalazłem kilka zdjęć w obrazach google, nawet na twitterze wstawione przez jakiwgoś Helmuta, wszystkie te przełączniki są tak przylutowane, że GND jest zwarty z SW1. Dodatkowo od spodu są 3 piny ze zworką, oznaczone VCC, A19 i GND. Przełącznik dwupozycyjny. Wstawiam screen z aukcji, tutaj na zdjęciu akurat drabinka z 3 pinami nie jest przylutowana. Dopiero za 2 dni dam radę to przejrzeć i spróbować przelutować tak jak piszecie.

[#41] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@wali7, post #38

Odradzałem przełącznik kicków...

Masz rację... Bo w przypadku naprawy, dochodzi kolejna niewiadoma. Jako majsterkowicza, zaciekawił mnie DiagROM.
[#42] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #41

Jeżeli jesteś zainteresowany używaniem Diagroma, to ma to sens :)
[#43] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #40

Z treści wiadomości wynika, że to jendnak kość 27C160(trzeba przełączać A19 dia diagromu) więc mój opis przełącznika nie będzie tutaj miał zastosowania.

Jak SW1 jest na stałe podłączone do GND i jest to 27C160 to opcje są 4 kombinacje. Jak sprawdziłeś wszystkie i na każdym coś jest nie tak, to raczej uszkodzony będzie sam przełącznik lub źle nagrany kick.

u ciebie jest objaw migania i na przemian włączania różnych kicków. Tak jakby linie do przełączania pływały. Możliwe, że układ 7400 (D100D) jest uszkodzony.
[#44] Re: Amiga 500 REV 6A - czarny lub brązowy ekran

@szejker, post #40

też mam taki przełącznik,
pomysł
dopiero za 6 razem udało mi się trafić we właściwą kolejność nagrywanych kickstartów
i teraz działają wszystkie 4 kicki
:)
ok, racja

ps.
ale NIESTETY obsługuje max 512KB kicki
i nie da się mieć 1MB wsadów :(
[#45] Re: Amiga 500 REV 6A - problem z ładowaniem kickstart

@snifferman, post #43

Otrzymałem od sprzedawcy drugi ten sam przełącznik z kickstartami, sprawdzony i działający w 100%. Niestety efekt ten sam. Zostałem pokierowany w jakich pozycjach przełącznika jaki soft ma się wgrywać. Przy kickstart 3.1 miganie zielonej diody power trwa kilka sekund, stacja dyskietek zaczyna pracować i pojawia się na moment czerwony napis "software failure" po czym ekran jakby się restartował, stacja dyskietek już nie reaguje, a napis znów się pojawia lub tylko czarny ekran i znów mignięcie ekranu i tak w kółko.
Po przełączeniu na kickstart 1.3 jest szary lub biały ekran, czasem biały z żółtymi prześwitami, niektóre dyskietki się ładują ale też z napisem u góry o wyborze trybu gry, czasem jakieś tylko czarne kratki skaczą. Nie mam myszy.
No i po wyborze Diagrom zaczyna się dyskoteka z migającym na przemian obrazem listy diagromu i dyskietki v1.3.
Jeszcze dodam, że dorwałem sprawny CPU MC68010P12 i bez zmian. Stary CPU to MC68000P8.



I jeszcze zauważyłem, że wszystkie układy się grzeją, prócz Gary, ten pozostaje bardzo zimny.

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 17:13:02 przez szejker
[#46] Re: Amiga 500 REV 6A - problem z ładowaniem kickstart

@szejker, post #45

No i po wyborze Diagrom zaczyna się dyskoteka z migającym na przemian obrazem listy diagromu i dyskietki v1.3.


No i to jest bardzo dziwne, bo nawet jak z Amigą byłoby coś nie tak, to nie powinna mieć dostępu do częsci Romu gdzie jest inny kick.

Jak masz miernik, to sprawdź czy na padach VCC i GND masz odpowiednio ciągłość z szyną 5V i masą. Zrób to na wyłączonej Amidze. Jak będzie ok to włącz i sprawdź czy pomiędzy nimi jest 5V.
Wszystko wskazuje na to, że linie do przełączania pływają i temu masz śmieci i rózne kicki na raz.

Musisz sprawdzić na zwykłym kicku, bo do diagnozy wprowadzasz teraz tylko dodatkowe niewiadome.

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 17:26:30 przez snifferman
[#47] Re: Amiga 500 REV 6A - problem z ładowaniem kickstart

@snifferman, post #46

Nie wiem, co jest grane, bo rezystancja między masą (np. na gniazdach lub na wtyczce zasilającej) a VCC na kickstarcie to tylko 80ohm. Tak samo jest między masą, a pinem 5v we wtyczce zasilającej. Natomiast rezystancja między masą, a pinem 12v jest ogromna 25mohm.
[#48] Re: Amiga 500 REV 6A - problem z ładowaniem kickstart

@szejker, post #47

80ohm to nic wielkiego. Przecież goła amiga bierze z 1A na 5V przy działaniu. Sprawdź to o co prosiłem.
[#49] Re: Amiga 500 REV 6A - problem z ładowaniem kickstart

@snifferman, post #48

Tak, jest ciągłość.
[#50] Re: Amiga 500 REV 6A - problem z ładowaniem kickstart

@szejker, post #49

Na VCC w przełączniku jest napięcie 4,84V względem masy na amidze i względem GND na tym przełączniku.
https://youtu.be/NXjiWBCsDL0
[#51] Re: Amiga 500 REV 6A - problem z ładowaniem kickstart

@szejker, post #50

VCC przy dolnej granicy. A zmierz jeszcze A17, A18 i A19 na kości Kicka. Powinny się zmieniać na 5V albo 0V zależnie od ustawienia zworki/przełącznika. Poza jedną, którą masz na stałe przylutowaną do GND


Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 18:56:59 przez snifferman
[#52] Re: Amiga 500 REV 6A - problem z ładowaniem kickstart

@snifferman, post #51

1. Przełącznik mechaniczny na kick 3.1, napięcie A17 skacze po uruchomieniu 3.9V i potem spada na 48mV lub 1,8V i tak zostaje. A18 4,84V. A19 0V.
2. Przełącznik mechaniczny na kick 1.3, napięcie A17 43mV. A18 0V. A19 0V.
3. Przełącznik mechaniczny na kick 3.1 ale zworka przestawiona na VCC/A19 dla DiagROM i wtedy jest ta dyskoteka na ekranie, napięcie A17 1,6V. A18 4,84V, A19 4,84V.
[#53] Re: Amiga 500 REV 6A - problem z ładowaniem kickstart

@szejker, post #52

Wygląda OK.

A przy wtyczce stacji dyskietek też masz tylko 4.84V?
Z tego co wyczytałem nie masz org zasilacza.
Podłączasz regulowany?
Gdzie go wpinasz? Do gniazda gdzie podłącza się normalnie zasilacz?

Jeśli przełącznik sprawdzony 100% sprawny to podejrzane jest teraz zasilanie.
Podciągnij te 4.84V do 5.00-5.1.
[#54] Re: Amiga 500 REV 6A - problem z ładowaniem kickstart

@snifferman, post #53

Stary zasilacz AT z napięciami 12V 8A, 5V 20A i -12V 0,5A. Wpinam się w gniazdo zasilacza w amidze. Wpiąłem teraz zasilacz regulowany, ustawiłem równe 5V i to samo. Natomiast zjechałem do 3,4V i DiagROM normalnie się załadował. Przelatuje na początku test i pojawia się lista, nic nie miga. Nie działają pozostałe kickstarty ani nie działa klawiatura bo napięcie za niskie.
Teraz to już zgłupiałem całkowicie. Jutro podłączę stabilny markowy zasilacz ATX z nowego PC. Zamówiłem jeszcze jedną kość 40 pin z kickstartem 1.3.



https://youtu.be/S4EOEoJBRkI

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 18:40:27 przez szejker
[#55] Re: Amiga 500 REV 6A - problem z ładowaniem kickstart

@szejker, post #54

A ten przełącznik kicków nie dodtyka oscylatora na płycie? Nie robi czasami zwarcia?
Zaizoluj go do dołu, aby na 100% lutowania od dołu niczego nie dotykały na płycie Amigi
[#56] Re: Amiga 500 REV 6A - problem z ładowaniem kickstart

@snifferman, post #55

Nie, nie dotyka ani płytka ani piny. I nie zdarzyło się tam nigdy zwarcie, bo już przy pierwszym montażu zwróciłem na to uwagę. A istnieje może jakaś serwisówka z podanymi napięciami na układach? Ewentualnie będę szukał serwisówek od każdego układu i sprawdzał pokolei. Może jakiś układ puszcza jakieś napięcie za wysokie i mam taki efekt.

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 19:35:16 przez szejker
[#57] Re: Amiga 500 REV 6A - problem z ładowaniem kickstart

@snifferman, post #55

A ten przełącznik kicków nie dotyka oscylatora na płycie? Nie robi czasami zwarcia?


a co by było GDYBY robił zwarcie
LUB
po odwrotnym podłączeniu przełącznika było jakieś zwarcie
LUB
przy włączonej amidze przestawić pozycje przełącznika ?

[#58] Re: Amiga 500 REV 6A - problem z ładowaniem kickstart

@Cezarykl, post #57

A ja nadal sądze że ten przełącznik jakoś nie działa prawidłowo.
Normalnie Amiga nie powinna mieć dostępu do innych kicków, bo nie powinny być dla niej dostępne.

Linie adresowe kosci romu do zmiany kicków nie są do niej podłączone i nie może sobie ich sama zmieniać.

Pożycz albo kup jeden kick w jednej kości i sprawdź.

Druga opcja to coś z zasilaniem i sterowanie przełączaniem nie działa jak trzeba

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 22:31:50 przez snifferman
[#59] Re: Amiga 500 REV 6A - problem z ładowaniem kickstart

@snifferman, post #58

a co by było GDYBY robił zwarcie
LUB
po odwrotnym podłączeniu przełącznika było jakieś zwarcie
LUB
przy włączonej amidze przestawić pozycje przełącznika ?


chodzi mi oto, że co by się mogło zepsuć/zjarać i trzeba sprawdzić
w każdym z w/w przypadków.
[#60] Re: Amiga 500 REV 6A - problem z ładowaniem kickstart

@snifferman, post #58

Kupiłem kickstart 1.3 w kości 40 pin. Identyczna sytuacja jak po wyborze 1.3 w przełączniku. Szary ekran, stacja dyskietek pracuje, dioda power świeci, capslock raz mignie.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem