[#1] A3000T uruchamianie po latach
Cześć, kupiłem A3000T nieuruchamianą od lat (sądząc po ilości kurzu i pająków nie była otwierana po 2000 roku).

Wygląda na kompletną, baterię już wyjąłem, nie widzę nigdzie korozji. Chcę ją krok po kroku przywrócić do życia, ale na razie nawet jej nie uruchomiłem, bo widzę, że zasilacz nie domaga. Na linii +12V napięcie tak pływa: http://www.forgottencomputer.com/retro/IMG_2929.MOV

Nie mam problemu z wymianą kondensatorów w zasilaczu, ale na tyle mało się znam na zasilaczach, że nie wiem czy to wystarczy. Może pójdę na łatwiznę i stąd pytanie: czy ktoś próbował zasilać A3000T ze zwykłego zasilacza ATX z użyciem tego adaptera?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 14:14:17 przez miau
[#2] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #1

Ja nie probowalem, ale zapodaj prosze zdjecia i napisz o parametrach. Masz w niej SDMAC 04? 1 mb chip?
[#3] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #1

Ten zasilacz uruchomiłeś bez obciążenia? Zrób pomiary przy obciążonej lini 5V. Podłącz jakieś stare dyski, lub coś na czym ci za bardzo nie zależy i wtedy zmierz napięcia oraz podaj ile amperów pobierałeś.
[#4] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Ralpheeck, post #2

Dopiero zaczynam się jej przyglądać. Masz kilka zdjęć tutaj. Wiem, że masz takie komputery (i namawiałeś mnie na założenie tego wątku :D ) więc liczę na dobre rady w miarę jak będę nad tym pracował. Przy czym będę pracował powoli, bo hobby pt. Amiga jest ostatnie na liście priorytetów :(

Ostatecznie nakręcę o tym wszystkim filmik na YT dla potomności, ale tu kilka pierwszych zdjęć. Strasznie brudne to wszystko.







1
[#5] Re: A3000T uruchamianie po latach

@snifferman, post #3

Przy obciążeniu linii 5V, na linii 12V już jest stabilnie, ok. 11,7 (i tak utrzymuje się już kilka minut).

Obciążenie jest trzema starymi dyskami talerzowymi, więc pewnie ok. 2 amperów w sumie?
[#6] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #5

No to pasuje. Zmierz wszystkie napięcia. Linia 12V jest nisko, bo pewnie linia 5V nie jest wystarczająco obciążona. Moja A4000 bierze ok 6A na lini 5V bez napędów i kart rozszerzeń. Dodatkowo 3 dyski HDD u ciebie obciążają 12V i powoduje to spadek.

W specyfikacji ATX jest chyba tolerancja 5% dla napięć, także 11.7V u ciebie jest w normie.
Profilaktycznie doradzam wymianę kondensatorów w zasilaczu, albo chociaż wylutowanie i pomierzenie wszystkich. Z moich doświadczeń wynika, że te największe (i najdroższe) są przeważnie dobre. Reszta jest i tak tania, więc wymieniam.
1
[#7] Re: A3000T uruchamianie po latach

@snifferman, post #6

Dzięki wielkie za pomoc!

Tak, wymienię wszystkie kondensatory w zasilaczu. Ale na razie pozostałe linie dawały napięcia w normie, więc uruchomiłem bez strachu. Przynajmniej pobieżnie wygląda wszystko OK, udało mi się nawet odpalić system z dyskietki.

Następne kroki to te kondensatory w zasilaczu, wymiana kickstartu plus czyszczenie i zabiegi kosmetyczne :P Będę uaktualniał wątek...

[#8] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #1

kupiłem A3000T nieuruchamianą od lat (sądząc po ilości kurzu i pająków nie była otwierana po 2000 roku).

tak z ciekawości ... o ile zapłaciłeś ?
[#9] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Cezarykl, post #8

1500 euro
[#10] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #9

z Francji ?
[#11] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Dorian3d, post #10

Nie, z Niemiec.
[#12] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #11

Dopiero zaczynam się jej przyglądać. Masz kilka zdjęć tutaj


Ale gdzie tutaj?

1500 ojro to bardzo dobra cena. Jak jeszcze wsadzisz tam jerkies karty z epoki, to bedzie prawdziwy eksponat.
1
[#13] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Ralpheeck, post #12

Ale gdzie tutaj?


No, w poście #4...
[#14] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Drakon, post #13

Nie wyświetliło mi na stacjonarnym w pracy :(

Piękna. Jak zwykle wyrwałeś super dil.
1
[#15] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Ralpheeck, post #14

Mam to samo, wycięte sporo rzeczy "w internecie" szeroki uśmiech
[#16] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Hubez, post #15

Mi na telefonie też nie wyświetla...
[#17] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Rafał A-3000, post #16

Tu linki dla osób, które nie widzą zdjęć w poście wyżej.

www.forgottencomputer.com/zdjecia/IMG_2932.jpeg
www.forgottencomputer.com/zdjecia/IMG_2933.jpeg
www.forgottencomputer.com/zdjecia/IMG_2930.jpeg
www.forgottencomputer.com/zdjecia/IMG_2931.jpeg
[#18] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #17

Zrób ja na koszernie, czyli nie wsadzaj nowoczesnych kart i kolorowych rozszerzen :)
Daj znac to zrobimy ten kluczyk.

A3000T budzi respekt, pewnie dlatego ze wygląd został "zerzniety" od lidera na rynku - IBM.
Masz do niej originalny glosniczek?
[#19] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #17

a nie możesz wstawić po przez specjalnie po to przygotwaną funkcję "Dodaj obrazek przez imgur. com"
zaraz pod biała ramką w której tekst wpisujesz, po prawej stronie

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 22:03:29 przez RokiS
[#20] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Ralpheeck, post #18

Jeszcze nie wiem, w jakim stylu ją rozbuduję. Na pewno wstawię tu Cyberstorma, a czy pozostałe karty z epoki to jeszcze zobaczę. Ale najpewniej tak!

Nie wiem, czy to oryginalny głośniczek, ale po poziomie zabrudzenia mniemam, że tak.

@RokiS, ha, jakoś nigdy nie zauważyłem tej funkcji z imgurem. To teraz próbuję:



Co do zamka z kluczykiem, to zamówiłem w Velleman 3 różne odmiany podobne do tego: https://www.velleman.eu/products/view/?id=10891. Jak nie będzie pasować, będę wymieniał i dalej kombinował.

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 23:19:56 przez miau
[#21] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #20

Tylko dlaczego SysInfo pokazuje mi 16.80 MHz, gdy A3000T była tylko w wersji 25 MHz?


[#22] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #21

Bo masz źle ustawione zworki. Ten Niemiec wsadzał tam jakieś turbo?
1
[#23] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #21

Być może dlatego, że (jak wynika ze zdjęcia z efektem działania avail) nie masz pamięci fast.
No i wg SysInfo jest tylko 16 MHz. Nie wiem jak się to ustawia w A3000, zworki?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 09:44:51 przez wali7
1
[#24] Re: A3000T uruchamianie po latach

@wali7, post #23

Jak wynika ze zdjęcia to koprocesor też ma chyba poprowadzone swoje taktowanie tym białym kabelkiem.
Na innej wersji Sysinfo można to zobaczyć.

Jeśli desktop ma 16/25MHz to może ma i tower.

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 10:27:53 przez Rafał A-3000
1
[#25] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Rafał A-3000, post #24

Sprawdzę to wszystko po pracy, wieczorem.

@Ralpheeck może to zworki, muszę się rozeznać najpierw. Nie wiem, czy Niemiec miał tu zainstalowane turbo. Wiem, że ja chcę zainstalować :D

@wali7 faktycznie, komputer nie ma FastRAM-u. Dołożę go raczej na karcie procesorowej lub którejś Zorro, a nie bezpośrednio na płycie.

@Rafał A-3000:

Na innej wersji Sysinfo można to zobaczyć.


Wiesz może, na której konkretnie?
[#26] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #25

Jak sprawdzę to napiszę. Ta wersja ma osobne okno dla koprocesora. AIBB chyba też powinien to wyłapać.
[#27] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Rafał A-3000, post #26

Np. W Sysinfo v. 3.24 to MFlops. Normalnie jest ok. 0,55, a ja przy 50MHz mam 1.05.
W AIBB v.4 jest nawet podany zegar procesora głównego i koprocesora matematycznego. Ja mam 25MHz dla CPU i 50MHz dla FPU.

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 19:33:21 przez Rafał A-3000
[#28] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Rafał A-3000, post #27

Dzięki, sprawdzę v. 3.24 przy najbliższej okazji.

Na razie otworzyłem zasilacz i naliczyłem 22 kondensatory; wymienię wszystkie, łącznie z dużymi (680 µF, 200 V), bo nie chcę mieć potem niespodzianek. Wymienię też wentylator. W środku zgodnie z oczekiwaniami tony brudu, więc będzie to wszystko trzeba też umyć.



A przy okazji ciekawe, że te Amigi produkowano od 1991 r., a obudowa jest ostemplowana datownikami z 12 grudnia 1990.

1
[#29] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #28

Wentylator polecam zainstalować firmy Noctua- cena nieco odstrasza ale warto, w mojej 2000czce nastała cisza
[#30] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Bartek2075, post #29

Tak, w innej Amidze zainstalowałem Noctuę i jestem bardzo zadowolony, to samo zrobię tutaj.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem