[#31] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #30

Dobrze wiedziec. Ja muszę w swojej A2000 zrobić to samo bo jest mega głośny.
[#32] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Mokry, post #31

Nie ma co oszczędzać :)
- wymień gale
- układ scsi
- buster najlepiej 11
- noctue obie trzeba tam zainstalować.
[#33] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #1

Po doliczeniu trzech foliowych liczba kondensatorów do wymiany wzrosła do 25. Chcę te foliowe też wymienić, bo w zasilaczu od Apple II, który też reperowałem, to właśnie jeden z nich eksplodował (i totalnie zanieczyścił całe wnętrze zasilacza).

Problem, że nie idzie odczytać wartości wielu z tych mniejszych dopóki ich nie wylutuję, więc pozamawiam kondensatory dopiero po całkowitym rozgrzebaniu zasilacza.

Chyba że ktoś zna wartości kondków w tym zasilaczu?

I w ogóle będę 2 tyg. z dala od tej Ami, następny update jak się tym znów zajmę :)






[#34] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #33

Może tu coś będzie.
[#35] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Rafał A-3000, post #34

To manual od A3000. O ile rozumiem, zasilacze w A3000 i A3000T są inne.
[#36] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #35

Jeśli to wersja desktop to musi być dostępna także wersja tower. Dotąd jak szukałem do swojej to widziałem tylko wersje od tower. A to ,pech'.
[#37] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #33

bo w zasilaczu od Apple II, który też reperowałem, to właśnie jeden z nich eksplodował


Jest to znany problem kondensatorów firma RIFA. Te należy wymieniać przed włączeniem sprzętu

Zrób sobie fotki jak jest poskładany, rozkręć i wyczyść go najpierw. Jak wymieniałem w swoim od A4000, to znalazłem listę, ale nie była potrzebna. Tam gdzie się dało dałem MLCC, a jednego, którego mi brakował to 1uf 450V. Zdrutowałem zastępstwo i jest mi wstyd. Miałem to później poprawić, ale tak zostało Te duże u mnie miały 90-95% pojemności i dobry ESR to już nie zamawiałem nowych, bo chciałem wszystko złożyć.

Jeśli nie znajdziesz listy, to może dobrze jest taką zrobić i udostępnić.
1
[#38] Re: A3000T uruchamianie po latach

@snifferman, post #37

Dzięki. Tak, te wybuchnięte to były kondensatory RIFA. Te, które widzę tutaj, są innej firmy (TEAPO) i pewnie tak łatwo nie wybuchają, ale wolę dmuchać na zimne.

Jeśli nie znajdziesz listy, to może dobrze jest taką zrobić i udostępnić.


Na pewno udokumentuję wymianę kondensatorów.
[#39] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #33

Na Ebayu były kiedyś gotowe zestawy do recapu, sam kupiłem do A4K. Ale nie wiem czy są dalej.
[#40] Re: A3000T uruchamianie po latach

@gerul, post #39

Zasilacze do A3K i A4K są inne niż A3KT i A4KT. Każdy z tych czterech to inny zasilacz.
[#41] Re: A3000T uruchamianie po latach

@gerul, post #39

Te zestawy z ebay czy allegro to niewiadomo gdzie kupione i jakimi rączkami loga malowane. Mam kondensatory bliżej nieokreślonego wschodniego pochodzenia i czasem miały gorsze parametry niż stare

Lepiej rozebrać, porobić fotki, wylutować i zamówić nowe w porządnym sklepie. W takich starszych urządzeniach raczej nie będzie problemu z wielkością nowych, ale lepiej zwrócić uwagę na średnicę jeśli są ciasno upakowane. To jest jednak zasilacz, który zasila drogi sprzęt i zaoszczędzenie na "flaszkę" nie ma sensu.
3
[#42] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #40

Udało się wykryć taktowanie FPU?
[#43] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Rafał A-3000, post #42

Musiałem rozstać się z tą Amigą na dwa tygodnie. Gdy do niej wrócę, sprawdzę.
[#44] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #43

Tak to wygląda u mnie:
1
[#45] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Rafał A-3000, post #44

U mnie jest tak:


[#46] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #45

Czyli masz FPU i najwyraźniej pracuje on asynchronicznie.
Wygląda to na podobny mod jak u mnie - podwójna prędkość taktowania w stosunku do CPU. Ta zmiana jest chyba nawet opisana na aminecie.

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 20:58:00 przez Rafał A-3000
1
[#47] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Rafał A-3000, post #46

Dzięki. Poczytam i o tym. Plan jest taki, żeby najpierw doprowadzić zasilacz do porządku, dopiero potem iść dalej (od weekendu do weekendu :D).
[#48] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #47

Adam, Zamów sobie pamięć zip, no chyba że będziesz wsadzał tam turbiacza z ramem. Podejrzewam że tak miał ten Niemiec wcześniej.
Zrób zdjęcia jak masz wszelkie zworki na płycie teraz, i spróbujemy ustawić tak jak jest u mnie.
Najlepiej kup sobie zworki w jakimś innym kolorze. Skończ ten zasilacz i jedziemy z materiałem!
1
[#49] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Ralpheeck, post #48

Tam będzie turbo z ramem. Czy jest sens posiadania ramu i na płycie, i w turbo? Nie kolidują jakoś?
[#50] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #49

Dziennik postępów: po (brutalnym) umyciu zasilacza zdecydowałem nie wymieniać kondensatorów -- raz, że żaden nie wygląda choćby odrobinę spuchnięty, dwa że napięcia są w normie, trzy że dostanie się do przynajmniej kilku z nich będzie wymagało odlutowania wielu innych części. Poszedłem ścieżką "if it ain't broke, don't fix it". Pozwolę Amidze pochodzić na tym zasilaczu z rok i odwiedzę te kondensatory raz jeszcze, wtedy zobaczymy, czy i które trzeba wymienić.

Dla potomności, bo takiego dokumentu jeszcze nigdzie w sieci nie znalazłem, spisałem parametry kondensatorów i porobiłem szczegółowe fotografie, patrz tutaj: http://forgottencomputer.com/retro/a3000t/psu/psu.html

A nawet nagrałem filmik z mycia tego brudasa:

2
[wyróżniony] [#51] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #50

Poszedłem ścieżką "if it ain't broke, don't fix it".

Niezmiernie tania i leniwa, ale bardzo bolesna ściezka; Twój wybór.
[#52] Re: A3000T uruchamianie po latach

@stachu100, post #51

OK, jeśli żaden z kondensatorów nie wygląda na spuchnięty, a zasilacz -- włączony teraz od wielu godzin -- daje stabilne (i mieszczące się w normie) napięcie przy sztucznym obciążeniu na każdej linii, na ile oceniasz ryzyko uszkodzenia płyty głównej spowodowane usterką kondensatora w zasilaczu w ciągu najbliższego roku?
1
[#53] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #52

na ile oceniasz ryzyko uszkodzenia


A jak to obliczyć?
1
[#54] Re: A3000T uruchamianie po latach

@stachu100, post #53

Nie wiem. Nie liczyłem na precyzyjne oszacowanie w %, ale bardziej na ogólny komentarz oparty na Twoim doświadczeniu. Mam nadzieję, że moje pytanie nie zabrzmiało retorycznie ani arogancko, bo nie miało tak zabrzmieć. Naprawdę ciekaw jestem, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko uszkodzenia płyty głównej spowodowane usterką kondensatorów PSU. Wiem, że są płyty wymagające np. podania zasilania w odpowiedniej kolejności (linia 5V ma się uaktywnić albo jednocześnie z, albo dopiero po włączeniu 12V -- np. Educational Computer Board z procesorem MC68000 tak ma i robią z tego wielkie halo w instrukcji), ale nie wiem czy to dotyczy Amigi. Ze wszystkich materiałów jakie przeczytałem i obejrzałem widzę, że zasilacz w takim stanie jaki mam nie stwarza ryzyka dla komputera w najbliższym czasie, ale mam w tym temacie znacznie mniejsze doświadczenie

Co do postępów: doszedłem już co i jak ze zworkami J102, J104, J100, jestem w stanie odpalić płytę z Cyberstorm MKIII (nasapałem się przy tym i namartwiłem, bo nie zwróciłem uwagi w instrukcji, że Cyberstorm wymaga kickstartu 3 i wyższych -- nic mi nie ruszało z kickiem 2.x i już miałem się załamać).

Wiem już, że płyta ma modyfikację zmieniającą taktowanie FPU, ale NIE MA modyfikacji INT2 (i będę na pewno ją robił).

Natomiast ma jeszcze jedną modyfikację, która jest wykonana niechlujnie i nie wiem do czego służy. Ktoś podpowie?


[#55] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #54

OK odpowiadając sam sobie wydaje mi się, że to jest obejście taktowania 28MHz.
[#56] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #54

czy istnieje jakiekolwiek ryzyko uszkodzenia płyty głównej spowodowane usterką kondensatorów PSU


Istnieje. I to spore.
[#57] Re: A3000T uruchamianie po latach

@stachu100, post #56

Ech. OK. Zamawiam kondensatory...
[#58] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Ralpheeck, post #48

@Ralpheeck: Hej, nawiązując do Twoich sugestii: czy to jest normalna cena za pamięć zip?

https://www.amibay.com/threads/a3000-16mb-zip-memory.2441399/#post-2463807

Wydaje mi się mocno zawyżona. Ale jeśli tak, to gdzie kupić w jakiejś normalnej cenie?

No i jest jeszcze adapter zip-simm jako ostatnia deska ratunku. Czy ktoś ma doświadczenia z takim adapterem, a jeśli tak, to który polecacie?
[#59] Re: A3000T uruchamianie po latach

@miau, post #58

Cena dosyć wysoka. Warto może poczekać i szukać na Amibay i eBay. Szczególnie jeśli i tak przewidujesz turbo z Fast to lepiej zacząć chyba od tej karty.
[#60] Re: A3000T uruchamianie po latach

@Rafał A-3000, post #59

OK, dzięki. Tak, tam będzie pamięć fast na karcie turbo, ale ciekaw byłem jak to wszystko działa w praktyce -- czytałem, że priorytetyzowana jest pamięć karty turbo, a dopiero jak tej brakuje, używana jest ta na płycie głównej. Nic pilnego w każdym razie, bardziej daje się tu we znaki nieuzasadnione pragnienie wyposażenia tej Amigi "na maksa" niż jakiekolwiek praktyczne uzasadnienie :P
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem