kategoria: A4000
[#1] Aga szybsza od mojego cybervision 64/d
Coś mam nie tak z konfiguracją mojej Amigi 4k.
No qauke 2 z aminetu wyciąga pod kartą cybervision 64/3d 8fps a ten sam port aga 9fps.

Mam bfg9060 100mhz i najnowsze picasso jensa.

Gdzie szukać przyczyny?
[#2] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@Wankowicz, post #1

W Picasso96? A jak jest na cgx4?
Dodatkowo sprawdz czy c63 3d ma jakąś zworke do przełączania w Zorro3 czy samo sie powinno przełączyć.

poza tym karty dostają kopa w wyższych rozdziałkach, przy niższych i dobrym procku c2p + dość duża prędkość chipram robi robotę na Aga.

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 18:59:32 przez michal_zukowski
1
[#3] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@michal_zukowski, post #2

Zworki raczej nie ma. Transfer do pamięci karty mam 7MB/s więc to na pewno działa w ZIII.

Doświadczenia z CGX 4 mam dosyć tragiczne więc wole tego systemu nie używać.
[#4] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@Wankowicz, post #3

Nie musisz używać, zrób po prostu test na cgx4 albo cgx3, wtedy będziesz wiedział czy to sprawa liba do RTG.
7MB/s to prędkosc +/- chipu na Aga, więc prędkość pchania danych masz taką samą co na AGA. Natomiast nawet taka prędkosc powinna umożliwić jakies 30 fps.
1
[#5] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@michal_zukowski, post #4

Jeśli masz CV64/3D to masz zainstalowane na pewno biblioteki pod obsługę 3D. Zobacz z akceleracja jak będzie się zachowywac

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 19:59:36 przez mwb113
[#6] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@mwb113, post #5

Nie mam CV3D, mam tylko bvision i picasso2+. Po prostu zeby cos przeanalizowac trzeba sprawdzic troche rzeczy. Sprawdzenie czy jest szybciej na CGX3/4 jest dość proste. Wtedy bedzie wiadomo czy to wina karty/procka/pamieci czy wlasnie systemu RTG.
[#7] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@michal_zukowski, post #6

CyberGraphics 4 z ostatnimi uaktualnieniami prezentuje nieco wolniejsze wyniki niż Picasso 96. Nie są to duuże wartości (0.2fps)

Quake 2 działa szybciej na aga


Teraz cgx benchmark pokazuje mi transfery

1.5MB/s pod picasso
1.2MB/s pod CGX.

No to mam zorro II a nie III.
[#8] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@Wankowicz, post #7

W P96 możesz jeszcze sprawdzić TOOLTYPES w ikonie monitora i ewentualnie ustawienia globalne środowiska dla P96 w ENV. U mnie kiedyś jak tak wolno chodziła karta graficzna to okazało się, że nie miałem poprawnych ustawień dla BLITTERA. Było to już dawno więc dokładnie nie pamiętam ale chyba chodziło o dopisanie w TOOLTYPES parametru NoBlitter=NO.
[#9] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@Wankowicz, post #7

tragedia, wolniej niż na Aga, pytanie czym jest to spowodowane, a jaki buster?
[#10] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@dolek, post #8

ale utilek sprawdza surowy transfer do pamieci a nie blitowanie z vramu
[#11] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@michal_zukowski, post #10

Nigdy nie miałem CGX więc nie znam tego rozwiązania. Faktem jest, że u mnie zmiana ustawień dla blittera spowodowała, że karta zaczęła "chodzić". Inna sprawa to to, że z tego co pamiętam nie powinno się instalować obu środowisk (P96 i CGX) razem, bo może to właśnie skutkować dziwnym zachowaniem i problemami Amigi.
Z tego co pisał Autor zrozumiałem, że na początku miał wyższe transfery a dopiero zainstalowanie CGX spowodowało znaczny spadek.
[#12] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@dolek, post #11

Blitter jest po to że ladujesz obrazki do pamieci graficznej karty i potem karta szybko blituje je na ekran, przydaje sie do workbencha i uzytków.. W grach 3d nie korzystasz w ten sposob z blittera tylko wywalasz cale ramki na ekran dużo razy na sekunde (fpsy) wiec głównym problemem jest prędkość złącza i pamięci na karcie.

320x240x1 bajt na pixel daje 76800 bajtów na caly ekran, 10 klatek na sekunde to 76800*10 = 76800/1024 kb/s = 750 kB/s wiec dla biednych 10 klatek na sekunde musisz pchac dane okolo 0.75 MB/s. Zorro3 z A4000 powinno dawac duzo wieksze wyniki.


Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 13:17:49 przez michal_zukowski
[#13] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@Wankowicz, post #7

A masz to całe mmu.library, może coś poprzestawiane. Możesz spróbować z systemem bez mmu.library i całego tałatajstwa od Thora?
1
[#14] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@michal_zukowski, post #4

7MB/s to prędkosc +/- chipu na Aga
Chyba jednak nie...
1
[#15] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@Krashan, post #14

No to jaki jest ten transfer z Fastram do Chipram na np. A1200 z 060? Tak tylko pytam bo w sumie bardzo ciekawy temat.
Ja tylko dodam od siebie że przy takich dziwnych i niepewnych sytuacjach postawić lepiej na jakiejś karcie compact flash na czysto system i instalować po kolei resztę.
Zawsze można zrobić sobie backup karty przy jakiś punktach newralgicznych.
[#16] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@jimiche, post #15

Do podobnego wniosku doszedłem. Instaluje golasa 3.1 i testuje krok po kroku. Dam znać co z tego wyszło.
[#17] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@jimiche, post #15

jak dla mnie ja mam racje, a Krashan nie :)
transfer fast2chip to jakies 6-7mb/s przy 060
[#18] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@michal_zukowski, post #17

Ale to nie jest prędkość chipramu tylko dostępu CPU do chipramu. Sam chipset ma zdaje się kilka razy szybszy (no z wyjątkiem blittera) niemniej w tym przypadku właśnie chodzi o prędkość jaką CPU może ładować dane do RAM graficznego (VRAM na GFX, CHIPRAM na AGA). To jest główne ograniczenie. Cirrus Logic potrafi wyrzucać z RAM graficznego na ekran jeszcze szybciej niż AGA, jeszcze więcej niż AGA (dlatego obsługuje wysokie rozdzielczości i paletę). Ale w 3D robionym na CPU limitem jest to jak szybko CPU potrafi ładować dane do pamięci graficznej. I tu interfejs może limitować.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 18:25:18 przez abcdef
[#19] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@michal_zukowski, post #17

Nie wiem jak spora roznica w temacie CHIP-FAST jest miedzy A1200 a A4000, ale
z moich pomiarow na A1200 SysSpeedem wiecej niz 5.5MB/s nie podskocze na 060.
Co ciekawe wyniki dla 040/40MHz w dwoch przypadkach sa lepsze niz 060 ale i tak
nie przebija 6MB/s.


Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 18:49:27 przez Phibrizzo
[#20] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@abcdef, post #18

Zainstalowałem golas 3.1

Picasso96 i pakiet mmu.library ( bez tego karta nie widzi koprocesora)

Wyniki 1,5MB/s

Tak więc mam Zorro II.

Do konfiguracji MMU używam zalecanego konfigu dostępnego na stronie BFG9060. Na standardowym zresztą jest dokładnie to samo.
[#21] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@Wankowicz, post #20

Jakim programem robisz pomiary?
[#22] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@Wankowicz, post #20

a możesz sprawdzic bez mmu.lib i bez koproca?
[#23] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@Phibrizzo, post #21

link

Znalazłem to na jakimś filmie na YT
[#24] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@michal_zukowski, post #22

Nie da rady. benchmark wymaga koprocka do startu. Tak samo jak Quake.
[#25] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@Wankowicz, post #24

Sprawdzilem wyniki u siebie. Jesli chodzi o test FAT RAM to video RAM to plasuje sie na poziomie 8.5MB/s
[#26] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@Phibrizzo, post #25

ale ty masz chyba mediatora?
[#27] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@michal_zukowski, post #26

Tak. Ale wyniki pod ZIII powinny byc zblizone, tak mysle.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 20:10:12 przez Phibrizzo
[#28] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@Wankowicz, post #20

A czy w ogóle sprawdzałeś co pokazuje Expansion Board Diagnostic w Early Statup Menu (wciśnięte 2 przyciski myszki przy starcie komputera)?
Tam powinno pokazywać, czy karta została skonfigurowana w trybie ZII, czy ZIII. Ponadto dla ZII Vendor/Product powinno być 8512/67 a dla ZIII 8512/50, tak przynajmniej wynikało by z tego.

Generalnie ta karta w A4000 powinna być wykryta i dodana jako ZIII, niezależnie od tego co później jest lub nie jest namieszane w systemie.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 20:38:32 przez dolek
[#29] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@Wankowicz, post #1

A podaj komendę do sprawdzenia fps to zobaczę u siebie i napisze ile wyszło.
[#30] Re: Aga szybsza od mojego cybervision 64/d

@dolek, post #28

Boot menu pokazuje:

8512/67

Showconfig pokazuje tak samo: 8512/67
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem