kategorie: A1200, Sprzęt
[#31] Re: BVision

@Gandalf, post #30

Udało mi się wczoraj zainstalować CyberGraphX V4 i zrobić aktualizację do rc6 włącznie. Niestety po odpaleniu SYS:Devs/Monitos/BVisionPPC system się zawiesza. Przy CGX3 byłem w stanie włączyć przynajmniej CGXMode lub show cgxconfig (które widziało BVision) ale w tym przypadku nie. Próbowałem też instalować Picasso96 ze sterownikiem CVisionPPC i efect jest taki sam, tj po odpaleniu CVisionPPC zwis.
Zastanawiam się czy może mieć to związek z systemu, w tej Amidze mam AmigaOS3.9 BB4 z nieoficjalnym kickstartem 3.9. Może spróbować postawić wszystko na nowo? Mam jeszcze pomysł, żeby kartę sprawdzić w innej Amidze, ale muszę tam ogarnąć zasilanie do PPC.
Z ciekawostek zauważyłem, że BVision daje obraz i zarówno wyświetla Early startup menu, jak i mogę odpalić Amigę bez SS i pracować na wyjściu z BVision. A co tym bardziej mnie zaskoczyło to nawet daje obraz z WB, który mam w 640x512x64, tylko kolory ikonek i wskaźnik myszy są trochę pokaszanione.
[#32] Re: BVision

@jargo, post #31

Podejrzewam, że jest po prostu za bardzo namieszane: CGX z Picasso, BVision z CVision.
System 3.9 z nieoficjalnym KS jest mi kompletnie nieznany, ale pewnie też zawiera jakieś łatki, które mogą się tu gryźć.

Postawienie systemu na czysto to podstawa, więc od tego zacznij.
Są jeszcze prefrencje CyberGraphX, które ustawiają zmienne środowiskowe i tooltypy dla BVisionPPC.
Może to pomóc.
[#33] Re: BVision

@jargo, post #31

może masz taki steronik? link
[#34] Re: BVision

@jargo, post #31

daje obraz z WB, który mam w 640x512x64, tylko kolory ikonek i wskaźnik myszy są trochę pokaszanione.



​A Możesz podesłać zdjęcie tego obrazu WB ?
może posypała się któraś z pamięci ?
Kiedyś walczyłem z BVision z podobnymi objawami, pod gołym systemem startowała, ale po odpaleniu sterowników albo zwiecha, albo obraz z artefaktami w zależności od farta i rozdzielczości/ilości kolorów.
​jedna kostka pamięci była walnięta, wymieniłem i karta hula do dziś.
[#35] Re: BVision

@jargo, post #31

P96 i CGX wzajemnie się bardzo nie lubią. Zainstalowany i (teoretycznie) odinstalowany jeden z nich może skutecznie uniemożliwić prawidłowe działanie drugiego.
Takie eksperymenty rób najlepiej na gołym systemie.
[#36] Re: BVision

@UJP, post #34

Też nad tym się zastanawiałem, bo nawet na obrazie po odpaleniu bez SS zdarzają się artefakty. Tak to wygląda:







Jest jakieś narzędzie do testowania pamięci BVision? Jak można ustalić z którą kością jest problem?
[#37] Re: BVision

@jargo, post #36

Jest jakieś narzędzie do testowania pamięci BVision? Jak można ustalić z którą kością jest problem?


Ja uzywam bvision_test. Ale u mnie po prostu wyrzuca komunikat ze 'video memory OK'.
[#38] Re: BVision

@jargo, post #1

Przyjacielu weź miernik i zmierz napięcie na tym kondensatorze.



Od tego powinna się w tym wątku zacząć dyskusja. Tylko uważaj bo łatwo dotknąć miernikiem stabilizatora napięcia.
[#39] Re: BVision

@jargo, post #36

Jeśli chodzi o piersze zdjęcie to kopiowanie obrazu z AGA do BVision poprawnie działa tylko w 4 kolorach, więc lepiej nie będzie.
[#40] Re: BVision

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #39

Z tym się jestem w stanie pogodzić :) Ale artefakty się ciągle pojawiają, na forum Amibay znalazłem wątek, w którym Hese pisze, że naprawiał kartę z podobnymi objawami:

https://www.amibay.com/threads/amiga-hardware-repair-restoration-and-upgrade-service.93278/page-7

Zastosował inne pamięci niż te, które są w mojej karcie: http://imgbox.com/g/rGdGm62a5c

Pamięci mają oznaczenie KM4132G271BQ-10 i są dostępne na ebay'u (te które ja mam to MB81G83222-010 i ich nie znalazłem):
https://www.ebay.co.uk/itm/272233866200

Czy jak nie wymyślę nic innego to można wymienić pamięci na te, które znalazłem na ebay'u?
[#41] Re: BVision

@jargo, post #40

Sprawdź kartę/zestaw w innej Amidze. W takiej, gdzie jest taka karta i działa prawidłowo.
Czyli ma sterowniki, oprogramowanie i jest stabilna.
To wykluczy lub potwierdzi kwestię lutowania, wymiany pamięci.
Wiem, że to trudne w takim małym środowisku, ale jest do zrobienia.

Wszystko można zrobić (wymiana pamięci). Czy to będzie miało sens, to inna bajka.
[#42] Re: BVision

@jargo, post #40

Nie napisałes jak to się stało, że karta graficzna zaczeła działać nie wiesza się i wyświetliła cgxbootlogo, podmieniłeś wadliwy sterownik BVisionPPC na inny?
[#43] Re: BVision

@jargo, post #36

Nie miałem dedykowanego programu do testowania pamieci karty graficznej, ani nie znalazłem dokumentacji, po prostu w asemblerze wpisywałem wartość FFFF i 0000 w kolejne adresy i odczytywałem, jak wynik porównania był różny to miałem adres uszkodzonej pamieci.
A uszkodzoną kość namierzyłem odlutowując jedną linie danych kolejnych układów i sprawdzałem pod jakimi adresami pojawiły się błędy, jak były w tym samym obszarze co pierwotne błędy to mamy namierzoną kostkę, nie pamiętam tylko czy w tej, czy w Voodoo3 był jakiś przeplot i trzeba było jeszcze poanalizować w których bitach  pojawiają się błędy, gdzieś w notatkach mam rozrysowane adresy poszczególnych kostek na Bvision 
Pamięć tej karty mapowana jest w Amidze dwukrotnie, wynika to prawdopodobnie z faktu że ma dwuportową pamięć VRAM.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 20:42:28 przez UJP
1
[#44] Re: BVision

@Gandalf, post #41

Żeby wykluczyć kwestię systemu i CGXa testuje kartę na razie bez SS. Wsadziłem kartę do drugiej Amigi, gdzie jest płyta 2B (do tej pory testowałem na 1D4) i karta zachowuje się tam tak samo. Sprawdziłem też z kickstartem 3.1 i jest to samo.
Po chwili pracy również bez SS zaczynają się pojawiać artefakty (shell w 4 kolorach) i Amiga przestaje działać stabilnie. Karta jest chłodzona i dodatkowo zasilona.

Uruchomiłem test pamięci BVision_test od @Mokry i za pierwszym razem przeszedł i napisał "video memory ok" za drugim razem się zawiesił. Po resecie udało mi się go uruchomić kilka razy po tym zwis i ta sama masa artefaktów.:








Uruchomienie testu spowodowało, że nawet Early startup menu się od razu kaszani i wiesza, Amiga stała się nie używalna.











Po odczekaniu dłuższego czasu wszystko wraca do stanu początkowego, Amigę da się odpalić i uruchomić system bez CGXa.

Wiem, że przydało by się przetestować z inną kartą BPPC, altualnie nie mam, ale może coś wymyślę.
Skłaniam się jednak w stronę problemów z BVision.
[#45] Re: BVision

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #42

Karta zaczęła działać stabilnie na tyle, żeby odpalić system i chwile na nim popracować po założeniu chłodzenia na Permedie i dodatkowego zasilania.



Logo pojawiło się po instalacji CGXa V4 ze sterownikiem BVision w wersji 4.3 (ta o której pisałeś). Jak miałem CGXa V3 to nie sprawdzałem obrazu z BVision, bo nie pojawiały się tryby do wyboru.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem