[#31] Re: Kupię Amigę !

@Minniat, post #25

I muszę mieć dyskietki po te 800pare kb , nie te nowe 1.4mb ? :)

Mam tv więc monitora nie kupie, tylko przejsciowke chinch-euroscart
I chyba ta pincetka by mi wystarczyła .. z rozszerzeniem 500 kb i już



Ostatnia modyfikacja: 20.02.2009 13:50:55
[#32] Re: Kupię Amigę !

@bloodmanpl, post #31

Ten chinch-euroscart w przypadku A500 da ci tylko czarno biały obraz. Taki ciebie zadowala?

A co do dyskietek, to A500 wszystko jedno czy wsadzisz do niej dyskietkę DD czy HD.
[#33] Re: Kupię Amigę !

@bloodmanpl, post #1

Mam do sprzedania sprawny komputer commodore Amiga 500.

Zestaw zawiera:
- komputer Amiga 500
- dodatkowa pamięć 512K (już włożona)
- 60 dyskietek z grami + program do nauki geografii w języku polskim
- mysz
- joystick
- zasilacz
- modulator TV Amiga 520
- kabel do podłączenia do TV (przez gniazdo antenowe)
- pokrywa na klawiaturę

Wszystkie elementy w pełni sprawne, działają bez problemu


http://www.allegro.pl/item558051057_amiga_500_mysz_joystick_zasilacz_60_dys_modulator.html

kontakt: coller1@o2.pl
[#34] Re: Kupię Amigę !

@kmilota, post #32

A da się do Euro jakos tak to zrobic zeby miec normalny obraz ?
[#35] Re: Kupię Amigę !

@bloodmanpl, post #34

da sie euro euro z rgb sa takie kable na allegro

[#36] Re: Kupię Amigę !

@bloodmanpl, post #31

I muszę mieć dyskietki po te 800pare kb , nie te nowe 1.4mb ?

Musisz mieć dyskietki sformatowane na 720kB. Użyj polecenia Format z Windowsa (albo Format PC0: z Amigi). Następnie żeby przegrać plik ADF podziel go na części jakimś programem w rodzaju Splitter, a na Amidze połącz za pomocą polecenia Join. W taki sposób przetransferujesz tak duży plik na Amigę z peceta tylko za pomocą stacji dysków. Na Amidze użyj programu ADF2DISK by nagrać plik ADF na dyskietkę. Żeby jednak skorzystać z takich dobrodziejstw musisz mieć system lepszy niż 1.3 (co najmniej 2.0 - wymagany CrossDOS).



Ostatnia modyfikacja: 20.02.2009 20:44:38
[#37] Re: Kupię Amigę !

@bloodmanpl, post #31

Rób jak uważasz. Ale jednak się zastanów nad A1200. Pamietaj że gry z A500 raczej pójdą na A1200, a te z A1200 nie pójdą na A500.
A cena A1200 w dzisiejszych czasach jest niewiele większa. Na dodatek A1200 jest o wiele łatwiejsza do rozszerzenia (HD, CD/DVD/, karta turbo/pamięci, etc) jeżeli byś jednak stwierdził, że wolisz grać HD niż dyskietki (a tak może być, bo dyskietki są bardzo wolne i kapryśne).

[#38] Re: Kupię Amigę !

@Minniat, post #36

Pod systemem 1.3 mozna odczytac i zapisac dyskietki pecetowe 720kb.
Mozna rowniez nagrac plik ADF, czy DMS na dyskietke.



Ostatnia modyfikacja: 20.02.2009 21:21:34
[#39] Re: Kupię Amigę !

@Minniat, post #36

ciekawe jakby polaczyl dyskietke na A500 z 1MB? ;)

http://zakalwe.fi/~shd/foss/xdms/

[#40] Re: Kupię Amigę !

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #39

Czyli DMS Twoim sojusznikiem :)

BTW: Radzę po raz kolejny kupno Amigi 1200 z twardym dyskiem i ew. resztą osprzętu. Wtedy problem z zapisem plików ADF zniknie.



Ostatnia modyfikacja: 20.02.2009 22:49:55
[#41] Re: Kupię Amigę !

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #39

A po co laczyc "dyskietke" jak mozna przegrywac ją po czesci. Najpierw tracki od 0 do 39, a potem 40 do 79.
Nie jest to wygodne, ale wykonalne na 1MB pamieci.

ps
http://fellow.abime.net/old_version/main/documentation/po_transfer.html



Ostatnia modyfikacja: 20.02.2009 23:31:10
[#42] Re: Kupię Amigę !

@Norbert, post #41

juz na poczatku w tym opisie pisze o xdms, a na takie dzielenie i laczenie szkoda czasu.

[#43] Re: Kupię Amigę !

@Minniat, post #40

Tez radze a1200...

[#44] Re: Kupię Amigę !

@arti4-92, post #43

do przenoszenia adf na a500 uzywam przerobki na 1mb Chip i kickstartu 2.0, a ponadto tego madrego programiku http://aminet.net/package/disk/misc/TransADF ktory m.in potrafi rozpakowywac .adz czyli adfy spakowane zipem, ktore czesto mieszcza sie w calosci na jedna dyskietke 720kB

[#45] Re: Kupię Amigę !

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #39

> ciekawe jakby polaczyl dyskietke na A500 z 1MB? ;)

To się robiło inaczej. Robiło się dwa ADF dla jednej dyskietki. Jeden do na przykład 40 sektora, a drugi do końca. Później obydwa do ram dysku i najpierw zapisywałeś jeden na dyskietkę, później drugi od 40 sektora.

[#46] Re: Kupię Amigę !

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #42

Oczywiście, że szkoda. Ogólnie na przenoszenie ADF na A500 szkoda czasu. Zwłaszcza przy grach wielodyskowych. Trzeba mieć sporo dyskietek, a te tanie nie są a i zawodne przy okazji, a i sama zabawa konkretnie powolna jest.

[#47] Re: Kupię Amigę !

@Minniat, post #40

Może warto wyjaśnić o co chodzi z tym brakiem problemu z zapisem problemu ADF. Zapewne chodzi ci o WHDLoad?

Więc może warto wyjaśnić po krótce, o co chodzi, bo kolega może niewiedzieć.

Otóż projekt WHDLoad umożliwia instalację na HD gier, które nie uwzględniały tego wcześniej. Dodatkowo WHDLoad potrafi "zdegradować" amigę nawet do Amigi500 i KS1.x, oraz umożliwia poprawki błędów i dodatki do gier (np zapis na HD wyników czy gra na joypadzie z 2 lub więcej przyciskami). Reszty możesz się dowiedzieć na stronie.

http://www.whdload.de/

Niestety, WHDLoad ma większe wymagania niż sama gra. Dlatego zalecane jest przynajmniej A1200 + 4MB fast. Ale naprawdę wydatek nieduży, a sam zobaczysz że sentyment sentymentem, ale dyskietki są baaardzo niewygodnym, wolnym i kapryśnym nośnikiem.

[#48] Re: Kupię Amigę !

@GumBoy, post #46

szkoda czasu, bo do tego jest DMS nie trzeba dzielic ADF tylko spakowac dyskietke na pececie, wtedy za jednym razem przegrywamy na Amidze do ramu i juz z ram unDMS na dyskietke na A500 z 1MB.



Ostatnia modyfikacja: 21.02.2009 15:31:27
[#49] Re: Kupię Amigę !

@Solo Kazuki, post #37

Myślę, że dla osoby która wychowała się na A500 i grach dyskietkowych, a chce sobie przypomnieć stare, dobre czasy - A1200 z WHDLoad nie będzie wcale dobrym rozwiązaniem - zgubi gdzieś tę cząstkę klimatu, której poszukuje. Jeśli nie mam racji to w takim razie polecam WinUAE + TV-Out + kineskopowy TV + przejściówkę do amigowych joysticków.
Przenoszenie danych na A500, tym bardziej z 1MB, to prawdziwy ból - ale zakładając że kolega będzie grał rekreacyjnie i zapewne od wielkiego dzwonu, to da radę poprzenosić sobie wybrane oprogramowanie. Można posiłkować się pakietem Hombre, którego autorem jest zdaje się osoba udzielająca się na PPA - http://wiki.abime.net/transfer:hombre - jedynym problemem jest konieczność nagrania go na amigową dyskietkę, więc musiałby pomyśleć zawczasu.



Ostatnia modyfikacja: 21.02.2009 15:42:53
[#50] Re: Kupię Amigę !

@galu, post #49

> Przenoszenie danych na A500, tym bardziej z 1MB, to prawdziwy ból

na A500 kic 1.3 z 1MB

http://aminet.net/package/util/arc/xDMS
http://aminet.net/package/disk/misc/fat95

i po bólu.

[#51] Re: Kupię Amigę !

@Daclaw, post #28

Podzielam to zdanie. Jeżeli kupować "małą" Amigę to tylko A1200. Wygodniej, taniej. Nawet niektóre gry OCS/ECS wymagają więcej niż 1MB ramu (Mortal Kombat, Settlers i pewnie jeszcze parę innych). A1200 + dysk + 4MB Fast to konfiguracja podstawowa i wystarczająca do gierkowych zastosowań. Rozbudowa A500 o cokolwiek to potężne koszty i praktycznie zerowa dostępność rozszerzeń. Wymiana danych z pc dzięki CF2PCMCIA to poezja. Pomijam już fakt że za niewielkie pieniążki można zrobić z karty CF HDD do Amigi. Jeżeli chodzi o koszty to A1200 można czasem "wyszarpnąć" taniej niż A500 z monitorem. TV do Ami wystarcza w zupełności (do grania), tylko tak jak mówili przedmówcy wystarczy kupić lub zrobić RGB-SCART. Poza tym z rzadka, ale jednak się trafiają monitory Microvitec DeltaScan. 17" działa w palu i VGA. Wystarczy przelotka i już mamy stabilny, niemigający obraz w VGA do pracy i pal do gier/dem. Dla mnie wybór jest prosty. Nie wspominając już o szybszym procesorze i 2MB chip.

[#52] Re: Kupię Amigę !

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #50

Hombre odczytuje dyskietki w formacie FAT, ale dms chyba nie ma w standardzie - tylko obsłua adf/adz. W każdym bądź tego typu działania miałem na myśli - a nie np. transfer po kabelku, który też jest możliwy dzięki Hombre. A pisząc "prawdziwy ból" miałem na myśli, że jednak wymaga to trochę pracy i cierpliwości :) No ale zawsze można kupować oryginały na Allegro, czyż nie ?
[#53] Re: Kupię Amigę !

@galu, post #49

> A1200 z WHDLoad nie będzie wcale dobrym rozwiązaniem.

A możesz mi powiedzieć, dlaczego? Jak będzie chciał jednak pomęczyć się z dyskietkami, to A1200 przecież też ma standardowo FDD. Więc twoje "sentymentalne przeciwwskazania" są, eufemizując, niezbyt mądre. A założe się że kolega po wczytaniu kilku gier na dyskietkach stwierdzi że to tylko strata czasu - bo klimatem są gry i programy, a nie wczytywanie z dyskietek (co podkreślam zawsze też można na A1200 zrobić).

Edit: a z tym kombinowaniem, aby nagrać na dyskietki, to też poroniony pomysł. Kolega zapewne chce pograć, a nie chrzanić się w jakieś dzielenia, przenoszenia, zgrywania (przy modlitwie, żeby FD była dobra). Dodam że obecnie FD są droższe niż CD.



Ostatnia modyfikacja: 22.02.2009 14:30:36
[#54] Re: Kupię Amigę !

@Solo Kazuki, post #53

Zacytowałeś urywek wypowiedzi, wyrywając go z kontekstu - jak już odnosisz się do wypowiedzi to odwołuj się do całości i nie stawiaj kropki w wybranym przez siebie miejscu. Powtórka:
Myślę, że dla osoby która wychowała się na A500 i grach dyskietkowych, a chce sobie przypomnieć stare, dobre czasy - A1200 z WHDLoad nie będzie wcale dobrym rozwiązaniem - zgubi gdzieś tę cząstkę klimatu, której poszukuje. Jeśli nie mam racji to w takim razie polecam WinUAE + TV-Out + kineskopowy TV + przejściówkę do amigowych joysticków.
Nie doradzam nic osobie rozpoczynającej wątek, tylko zwracam się do dyskutantów żeby tak bezkrytycznie nie polecali A1200 i WHDLoad jako optymalnego rozwiązania - w nostalgicznym retrogamingu nie chodzi wyłącznie o to żeby gierki się wygodnie odpalało, tylko o powtórne posiadanie sprzętu z dzieciństwa lub młodości, w przypadku Amigi o tak metafizyczne rzeczy jak kształt obudowy, praca stacji dyskietek czy obecność systemu w wersji 1.2 lub 1.3 a nie np. 3.1. Nie mówię oczywiście, że to dotyczy wszystkich zainteresowanych, może w tym przypadku kolega ma po prostu kaprys nabycia jakiejkolwiek Amigi - nie wykluczam przecież tego.
Ale jak bym tobie polecił zamiast A1200 z WHDLoad laptopa z WinUAE, do którego można dorobić przejściówkę na amigowe joysticki minimalnym wysiłkiem i kosztem, gry uruchamia się jeszcze łatwiej, łatwiej też podłącza się komputer do telewizora - do tego emulacja pod nowymi wersjami WinUAE jest równie doskonała jak działanie prawdziwej Amigi, przy czym można wybierać konkretny model komputera a nie zdawać się na łaskę WHDLoad - to czy byłbyś w 100% zadowolony z takiej porady? :)



Ostatnia modyfikacja: 22.02.2009 18:05:21



Ostatnia modyfikacja: 22.02.2009 18:06:15
[#55] Re: Kupię Amigę !

@galu, post #54

> nie polecali A1200 i WHDLoad jako optymalnego rozwiązania.

Bla, bla, bla... ja o tym, że A1200 stacje dysków ma i jest niemniej "klimatyczna", a ty dalej swoje. Dla mnie A1200 jak najbardziej jest optymalnym rozwiązaniem, którym NA PEWNO nie jest A500.

> rzy czym można wybierać konkretny model komputera a nie zdawać się na łaskę WHDLoad.

Problem w tym, że nadziałeś się na osobę, która z Windowsa korzysta, ale uważa go za "zło koniecznie". Więc dla mnie WinUAE nie pasuje, choćby z powodu potrzeby odpalenia Windowsa. To po pierwsze. Po drugie WinUAE WCALE nie jest intuicyjny i prosty w obsłudze, co potwierdza n-ty wątek "jak odpalić grę x". Często WinUAE trzeba dostosować do konkretnej gry. WHDLoad z założenia właśnie m.in. oferuje brak zabawy z wyborem modelu/KS/itd, bo "ustawieniami" zajmuje się slave.



Ostatnia modyfikacja: 22.02.2009 19:14:08
[#56] Re: Kupię Amigę !

@Solo Kazuki, post #55

100% racji. Wypada jeszcze dodać, że WHDLoad często gęsto mapuje sobie rom np. v1.3 czy jaki tam. W związku z tym zgodność systemu w dół jest praktycznie 100 procentowa. Z drugiej strony nie spotkałem się jeszcze z jakąś grą która nie działałaby na A1200 (oczywiście zainstalowana na HD). Inna rzecz, że można sobie pograć w nowsze rzeczy, które na A500 nie pójdą. Pinball Illusions czy SlamTilt na A500 nie ruszą i kropka. Poza tym nie wyobrażam sobie grania w np. Willy Beamish z dyskietek. W zasadzie Amiga bez HD jest zepsuta, bo prawdą jest że mało kto używa dzisiaj dyskietek. U mnie stacja siedzi w obudowie, ale nawet nie wiem czy działa (chyba nie). Także jak chcesz. Kupisz A500 i zobaczysz ile będzie problemów do rozwiązania. Sam transport danych to już niezła masakra. Też miałem kiedyś A500 (pożyczałem od kumpla) i zwyczajnie teraz nie potrafiłbym jej używać (mowa o A500 z 1MB). W A1200 mam 68030 i naprawdę ta konfiguracja już pozwala mi na wszystko co robię na klasyku. No może kilka demek się będzie przycinać, ale to mogę przeżyć. Pięćsetkę to bym sobie postawił w gablotce coby potomni wiedzieli że takie coś kiedyś istniało. Podsumowując. Zakup A500 to nie jest dobry pomysł. Więcej się nie wypowiadam bo nie ma co. Wszyscy zdanie mamy podobne.

[#57] Re: Kupię Amigę !

@Solo Kazuki, post #55

I znowu źle zacytowałeś - brak zrozumienia słowa pisanego czy złośliwość ?
W każdym bądź razie, mam nadzieję że zrozumiałeś, że nie ma idealnych rozwiązań - mnie np. emulatory Amigi czy Atari wystarczają do szczęścia i uważam za wygodniejsze w codziennym użyciu od prawdziwego sprzętu, a prawdziwy sprzęt trzymam w szafie i uruchamiam średnio raz na 2 lata. Koledze rozpoczynającemu wątek nic nie doradzam ani nie doradzałem - bo nie mam pojęcia czego tak naprawdę potrzebuje. Natomiast mam pojęcie jak głupie są rady by "kupić Amigę 1200 w wieży z twardym dyskiem, CD-ROMem i Scandoublerem i ewentualnie kartą turbo." oraz WHDLoad młodemu wiekiem amigowcowowi wychowanego na A500 i Lotusie, który chce sobie po prostu przypomnieć stare czasy i odpalić Amigę może pewnie kilka-kilkanaście razy w roku (tak mniemam).
[#58] Re: Kupię Amigę !

@galu, post #57

Ktoś sie wychował na a500 i chce do tego wrócić, rozumiem to, jeżeli zależy ci na sadomaso bierz a500 jeżeli na grach to WHDload + a1200.

[#59] Re: Kupię Amigę !

@arti4-92, post #58

Jeśli osoba pisze - cytuje autora tematu:
"Tzn ja chętnie pobawię się z dyskietkami"
"Ja myślę, że zostanę przy 500 ... Coś za 150-200 zł z monitorem, okablowaniem ... Mile widziane gry"
"po prostu na zasadzie rodzynka pograć sobie czasem w coś na amidze ..."

to dla mnie jest jasne, że nie interesuje ją A1200 w obudowie tower, ze scandoublerem, CD-ROMem i odpalaniem gier przez WHDLoad, tylko rzężenie flopa, "żebrząca rączka" i muzyka z cracktr. A500 jednak jest bardziej kompatyblina od gołej A1200, ale czy lepsza będzie A500 czy A1200 to nie wnikam - odniosłem się tylko do rzekomo optymalnego rozwiązania w postaci WHDLoad na Amidze z 8MB RAMu.

Edycja: no i sam napisałem, że zgrywanie dyskietek na A500 to ból to zostałem sprostowany, że jednak nie tak wielki. Ja pamiętam, że był to jednak trochę ból ale po sprzedaniu swojej Amigi (notabene A1200) zgrałem jednego wieczoru u kuzyna (był to rok 1998) na A500 chyba 50 dyskietek w odwrotną stronę i nie umarłem :)



Ostatnia modyfikacja: 22.02.2009 19:52:48
[#60] Re: Kupię Amigę !

@galu, post #59

Pewien obywatel z waszego forum powiedział mi, że Amigowcy to [tłumacząc po mojemu] specyficzni ludzie ... I to prawda ... Jedynie ostatni post [55 mialem na mysli] to kwintesencja tego co ja pisałem przez parę swoich poprzednich postów.

Zakupię niebawem pięcetkę, chyba że znajdę tanio 1200 - w co wątpię. Bo 500 można dorwać za 100 zł nawet w dobrym stanie. Ja się wychowałem na jakimś tam pinballu [kosmos, kolej ... 4 światy do wyboru :)], lotus 3 [ta muza ...], SWOS ... I tyle :) Nie będę nałogowo szpilał przecież na Amiśce, tylko ot tak okazjonalnie, zwłaszcza, iż jestem przed maturą.



Ostatnia modyfikacja: 22.02.2009 20:03:05
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem