[#31] Re: Skoro SIMM za wolny...

@pampers, post #30

Wytężyłem wszystkie swoje szare komórki w liczbie kilka i nie dało rady...
Może jutro. pomysł
[#32] Re: Skoro SIMM za wolny...

@abcdef, post #20

Ja mając Blizzarda PPC z 040/25 MHz podkreciłem tylko 040 do 40 MHz.
Zyskałem na wydajności wszystkiego. Podskoczyła prędkość pamięci Chip, Fast i PPC zyskał około 50 MIPS. Także FastATA (zarówno bez sterownika jak i ze sterownikiem) oraz BVision.

Dodane: Mam karte dwuoscylatorową, osobny dla 040 i osobny dla PPC. W PPC niczego nie zmieniałem, ani oscylatora, ani mnożnika, a jednak po podkręceniu 040, a właściwie całej karty, zyskałem na prędkości wszystkiego. Mam simmy 70-tki. Czyli na 25 MHz nie pracowały optymalnie, a po podkręceniu karty do 40 MHz przyspieszyły.

Teraz jest pytanie, czy podkręcenie całej karty oscylatorem 80 MHz (040/40 MHz) w pełni wykorzystuje simmy 70? Albo te szybsze.
Być może włożenie SDRAM nie będzie głupim pomysłem w przypadku oscylatora 80 MHz? Ale na pewno to nie ma sensu z oscylatorem 50 MHz.
Po prostu trzeba to zrobić i sprawdzić.



Ostatnia modyfikacja: 24.03.2011 23:13:06
[#33] Re: Skoro SIMM za wolny...

@Phibrizzo, post #28

CZyli koniec Amiga nie żyje nic się nie da (nie chce się) zrobić.
A jednak kiedyś też krzyczeli że 604 233 Mhz to szczyt możliwości w Amidze....


Da się zrobić, tylko akurat to o czym mówimy nie ma żadnego sensu użytkowego a jedynie, ktoś mógłby udowodnić sam dla siebie i tym samym się dowartościować, że dało radę i na tym koniec.

Największy problem z którym większość się zgodzi, to CZAS, wszyscy mamy przecież swoje prace i nie poświęcamy zawodowo się na unowocześnianie Amigi, tylko oferujemy to co możemy. Od dłuższego czasu przymierzam się np do włożenia 68000 28MHz do A600, ale brak czasu spowodowany pracą oraz innymi zainteresowaniami sprawia, że nie potrafię wygospodarować odpowiedniej ilości czasu, by zająć się takim projektem (nie wspomnę już, że zazwyczaj pracuje się samemu, gdzie przecież w takim phase5 pracowała nad kartą jakaś ekipa).




Oczywiscie jest to tylko i wylacznie cos z tematyki s-f, ale godne przemyslenia.

To akurat nie jest science fiction, tylko rzeczywistość, możesz sobie zrobić jakiś kontroler i podpiąć go do procesora, wybrać jakąś przestrzeń i dodać ją za pomocą jakiegoś addmem, opracować układ wystawiający DSACK1 i DSACK0 (DTACK w 68000) i będzie działać. Problemem jest tu chorobliwa cena kostek SRAM, ok 60zł za 1MB potrafi zniechęcić skutecznie. Nie rozumiem tego za bardzo, gdyż czytałem, że koszt wyprodukowania kości SRAM jest 4 krotnie większy niż (S-D)DRAM, jednak nie potrafię znaleźć ekwiwalentu kostki SDRAM 16MB, którego można kupić za około 14-17zł, w postaci kości SRAM 16MB za 80zł (największa w TME to 2MB za ok 100zł). Pamięci SRAM są najłatwiejsze w obsłudze i kontroler do ich obsługi zmieściłby się spokojnie w małym PLD, może w jakimś GALu, w ostateczności po użyciu kilku scalaków.



Ostatnia modyfikacja: 24.03.2011 23:15:16
[#34] Re: Skoro SIMM za wolny...

@RadoslawF, post #9

Porównaj wykiki Blizzardów, Apollo i innych kart na pamięciach SIMM, do ACA 030 na 5ns SDRAM.
Na mojej ACA 1230,, SYSINFO wykazuje 12,50 MIPS i 11 900 DYHSTRONÓW. Różnica jest bardzo duża...
Więc nie wspomnę ile by skorzystały procki 040 I 060.....
A gdyby tak zapakować DDR lub szybsze ? Wiem że to możliwe. Zastanawia mnie czy twórca ACA nie mysli juz o czymś szybszym.... OK

Rafgc,, a pomyslałeś o demobilu ? Czy idzie odzyskać SRAMy z uzywanych rupieci ?? W większości pamięci są dobre...



Ostatnia modyfikacja: 25.03.2011 17:36:17
[#35] Re: Skoro SIMM za wolny...

@Wojox, post #34

DDR być może dałby jakiś przyrost przy szybszych PPC, jeśli to co ktoś napisał, że SDRAMy w ACA są na 200MHz, to w trybie BURST odczyt kolejnej komórki może następować co cykl zegara 200 milionów razy na sekundę, przy takim zegarze i 32bitowej szynie daje to transfer rzędu 800MB/s w BURST, cykl odczytu/zapisu w Motoroli zajmuje 4 cykle zegara, więc ten SDRAM, ma jeszcze spory zapas przepustowości.


Można odzyskiwać SRAMy, ale często stosowano kostki mniejsze niż 256kB np jako cache i potrzebowałbym ich lutować sporą ilość w celu uzyskania odpowiedniej pojemności, więc płytka nie należałaby do najmniejszych.



Ostatnia modyfikacja: 25.03.2011 18:20:43
[#36] Re: Skoro SIMM za wolny...

@Wojox, post #34

MIPSy i DHRYSTONy, świetnie, świetnie. A o ile szybciej policzy toto scenę w Lightwave, albo złożony efekt błyskawicy w ImageFX? Ile zyskam na enkodowaniu mp3 w LAME? Ile klatek szybciej będzie chodził Quake? To mnie interesuje.

[#37] Re: Skoro SIMM za wolny...

@recedent, post #36

Do tego masz PCzłoma. Piszemy tu o naszym hobby jakim jest Amiga. Bez pomocy PC dziś wiele spraw bym nie załatwił, łącznie z zassaniem wszystkich gier WHDLoad.. od A do Z,,,,, Jeśli to wszystkie gry na Amige to spakowane nie wypełniły 5 GB....
Ale i tak jak odpalam Workbench to mi się lepiej kojarzy niz Windows ździerus...



Ostatnia modyfikacja: 25.03.2011 18:33:39
[#38] Re: Skoro SIMM za wolny...

@Wojox, post #37

Nie no, sorry. Z takim podejściem to zniechęcasz do ACA. Mam w swojej A1200 Blizzarda IV i chcę wiedzieć o ile szybciej działa ACA (na superszybkich SDRAMach) od tegoż Blizzarda (na zwykłych, starych, zaśniedziałych SIMMach). Nie chcę porównywać MIPSów, bo to nie ma dla mnie sensu. Interesują mnie rzeczy (że tak powiem) "z codziennej praktyki", a nie gołe DHRYSTONy.

[#39] Re: Skoro SIMM za wolny...

@recedent, post #38

Wymieniłeś programy które pławią sięw FPU... I zaliczysz na sali bo Schoenfiled nie przewidział FPU na swoich kartach. To jego decyzja. A PROGRAMY KTÓRE WYMIENIŁEŚ , NA RAZIE U MNIE NA AMI NAWET nie są w planie instalacji....

[#40] Re: Skoro SIMM za wolny...

@Wojox, post #39

Skoro tak (tzn. ACA 1230 służyć ma wyłącznie odpalaniu starych gierek), to mam przekonanie graniczące z pewnością, że Jens dowalił SDRAM tylko i wyłącznie dlatego, że były łatwiej dostępne od SIMMów. Wydajność karty w praktyce w zastosowaniach innych niż WHDLoad staje w konteście braku FPU pod wielkim znakiem zapytania.

[#41] Re: Skoro SIMM za wolny...

@Wojox, post #39

Temat dotyczy szybszej pamięci i wszyscy jesteśmy ciekawi jaka jest prędkość pamięci w ACA. Zdaje się że karty działają z oscylatorem 50 MHz (?).

Na karcie BlizzardPPC w której 040 pracuje z oscylatorem 80 MHz (040/40 MHz prędkość pamięci SIMM wygląda u mnie tak:
http://i56.tinypic.com/1r7twi.jpg


Test zrobiłem za pomocą SYSSpeeda, natomiast ekran zgrabowałem za pomocą SGraba. Oba programy znajdziesz na Aminecie.
Prosimy o Twój test pamięci Fast.
[#42] Re: Skoro SIMM za wolny...

@Andrzej Drozd, post #41

Prosimy o Twój test pamięci Fast

I niech nie zapomni zainstalować MUI co by się SysSpeed odpalił. :)



Ostatnia modyfikacja: 25.03.2011 20:04:47
[#43] Re: Skoro SIMM za wolny...

@recedent, post #40

No niestety, Jens sam napisał, że kieruje się ku najszybszemu dostępowi do pamięci, a ten jest chyba o jeden cykl wolniejszy przy FPU, wydaje mi się, że jego optymalizacje w stosunku do pamięci były wykonane głównie z myślą o tych wszystkich opcjach jak CHIPCACHE i cała reszta. Karta jest kierowana raczej do ludzi, którzy chcą sobie pograć lub poużywać kolorowego systemu przy zadowalającej prędkości.

[#44] Re: Skoro SIMM za wolny...

@Phibrizzo, post #28

Gdyby zamiast pamieci D-RAM zastosowac pamieci typu S-RAM mozna ominac cale uklady odswierznia itp i teoretycznie czas odstepu do takich pamieci jest ograniczony tylko i wylacznie parametrami danych pamieci.


w pierwszym z brzegu sklepie SRAM 512Kx8 55ns kosztuje 2.80 EUR za sztuke.

[#45] Re: Skoro SIMM za wolny...

@szuler, post #44

No ale to jest SRAM 55ns i jego przepustowość jest niewiele większa niż DRAM 60ns, za to różnica w cenie jest kolosalna, 16 kostek SRAM wyniosą łącznie ponad 150zł, podczas gdy kostka SDRAM 16MB kosztuje ok 20zł a DRAMy z simmów są praktycznie dostępne za bezcen.

[#46] Re: Skoro SIMM za wolny...

@rafgc, post #45

No ale to jest SRAM 55ns


SRAM 3.5ns jest niestety znacznie drozszy :)

[#47] Re: Skoro SIMM za wolny...

@rafgc, post #45

Ja za 16zł to ci rzucę cały moduł 128MB jednostronny DIMM SDRAM PC100.
[#48] Re: Skoro SIMM za wolny...

@stachu100, post #31

Prototyp już istnieje zadziałał niestety z jednym typem chipów . Trochę się zniechęciłem do niego ale jak skończę anteny i uruchomię radio to pewnie dokończę go.
[#49] Re: Skoro SIMM za wolny...

@Wojox, post #39

Wciąż czekamy na test i bardzo prosimy o wyniki prędkości pamięci Fast na ACA. :)
[#50] Re: Skoro SIMM za wolny...

@Andrzej Drozd, post #49

SDRAM w połączeniu z 060/100Mhz na moim setupie daje ok. 100MB/s.

[#51] Re: Skoro SIMM za wolny...

@sqward, post #50

Proszę o test podobny do mojego :)
Może być też cały test SysSpeeda zapisany w pliku tekstowym.


PS. To fajnie że masz w Amidze kartę z 060 i SDRAM. Zobaczymy testy Wojoxa z ACA (030) i Twoje z kartą 060.
Im więcej tym lepiej. :)



Ostatnia modyfikacja: 26.03.2011 15:44:42
[#52] Re: Skoro SIMM za wolny...

@Andrzej Drozd, post #51

To fajnie że masz w Amidze kartę z 060 i SDRAM


to chyba Falcon, a nie Amiga :)

[#53] Re: Skoro SIMM za wolny...

@Andrzej Drozd, post #51

Zrobie testy,, ale najpierw musi minać ból palucha, ubiłem i mam niebieski paznokieć....A w TYM ROKU WYJATKOWO BOLI....

[#54] Re: Skoro SIMM za wolny...

@Wojox, post #53

Tak, tak, oczywiście. :P
[#55] Re: Skoro SIMM za wolny...

@rafgc, post #22

Pytanie laika. Co się stanie jak na zabezpieczony przed odczytem układ Mach nagra się wsad o długości 0 bajtów z możliwością jego odczytu? Czy taki układ można wtedy odczytać? Czy też przy zapisie Macha jest robiony "erase" całej poprzedniej zawartości układu? Czy też jest on tylko nadpisywany?
[#56] Re: Skoro SIMM za wolny...

@Don_Adan, post #55

Próba zapisu spowoduje wyswietlenie komunikatu (ostrzeżenia) że próba zapisu spowoduje najpierw skasowanie zawartości układu. Jak użytkownik kliknie OK to tym samym zgadza się na bezpowrotne skasowanie poprzedniej zawartości. I zawartość jest kasowana.
[#57] Re: Skoro SIMM za wolny...

@Don_Adan, post #55

W przypadku układów takich jak MACH, wsad jest obrazem połączeń wewnętrznych scalaka i zawsze ma taki sam rozmiar niezależnie od stopnia wykorzystania zasobów, programy do wgrywania wsadów nie zaakceptują wsadu mającego 0 bajtów, a nawet jeśli tak, to cały układ zostanie zapisany samymi zerami lub inną domyślna dla danego układu wartością.



Ostatnia modyfikacja: 29.03.2011 14:47:28
[#58] Re: Skoro SIMM za wolny...

@stachu100, post #56

OK. Rozumiem, że wszystkie programatory i ich oprogramowanie działają tak samo i nie da się ustawić programatora (lub jego oprogramowania) tak, żeby te dane nie były najpierw usuwane. A ile czasu trwa takie programowanie? Czy da się je zatrzymac? Ewentualnie brutalnie przerwać wyłaczając zasilanie lub robiąc reset?
[#59] Re: Skoro SIMM za wolny...

@rafgc, post #57

Można by spróbować nagrac jeden bajt lub dwa bajty, i później sprawdzić wszystkie kombinacje. Poza tym jesli to jest kwestia tylko programu to zawsze można go "naprawić", żeby działał błędnie, czyli nagrywał zerowy odbezpieczony wsad.
[#60] Re: Skoro SIMM za wolny...

@Don_Adan, post #59

Spróbuj i daj znać na forum jak Ci poszło. Sam jestem ciekawy (aczkolwiek rezultat eksperymentu jest przesądzony).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem