[#1] Lista kondensatorów do wymiany
Czy ktoś z wymieniających kondensatory w swojej A1200 może zrobił sobie listę jakie będą potrzebne i mógłby podzielić się taką listą?



Ostatnia modyfikacja: 18.07.2011 00:03:40
[#2] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Tomski, post #1

jaka wersja płyty?

Jeśli chodzi o Amigę 1200 i płytę 1D4:

5szt 22uF 35V HA elektr. PCE3009CT-ND SMD

2szt 47uF 16V HA elektr. PCE3006CT-ND SMD

3szt 10uF 35V HA elektr. PCE3008CT-ND SMD

4szt 100UF 6.3V HA elektr. PCE3002CT-ND SMD

2szt 1000uF 10V elektr. P5521-ND NHG rad.

2szt 470uF 16V aluminiowe P5141-ND radial

Nie jestem pewien ale w innych wersjach może być tak samo.



Ostatnia modyfikacja: 18.07.2011 01:35:42
[#3] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@bombermax, post #2

Dzięki za info. Moja wersja płyty to 2B.

[#4] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Tomski, post #3

Oczywiście możesz wymienić na kondensatory na wyższe napięcie. Warto też wybrać kondensatory na 105 st. C, są znacznie trwalsze.

[#5] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Nightmare777, post #4

A czy macie może linki do zdjęć na sieci, w których będzie podane jak na tacy co i gdzie wymienić? Szwagrowi trochę się nie chce zgłębiać tematu(albo ściemniał mi:) ) - w sumie mu się nie dziwię.

[#6] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Tomski, post #5

Ja mam PDF-a z dokładnym opisem dla 1D1. Może inne płyty mają podobny rozkład kondensatorów?

[#7] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Louis, post #6

Możesz podesłać do mnie? Adres jest w profilu. Możesz podesłać linka gdzie ją znalazłeś?

[#8] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Tomski, post #7

Wysłałem.
Umieściłem ten plik pod adresem http://www.sendspace.pl/file/38bf04a8403f8c1513558e9
Może jeszcze komuś się przyda.

[#9] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Louis, post #8

Dziękuję. Podesłałem komu trzeba i zobaczymy czy teraz będzie psioczył:D.

[#10] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Louis, post #6

Istnieje może coś podobnego dla A600 rev. 1.5?

[#11] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Louis, post #8

Kondensatory wymienione i Ami wstała bez i z kartą turbo:D. Czyli wszystkie problemy, przynajmniej po pierwszych kilku uruchomieniach zero kłopotów, wynikały ze starości babci Amigi. Wymieniło się jej parę elektrolitów i teraz wygląda, że działa.

[#12] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@bombermax, post #2

Witam,
Dopisałem już do tematu na Amibay ale szkoda nie zapytać tutaj.
Ma ktoś może listę kondensatorów A1200 rev 2B?
tu jest tylko 1D4, może kondensatory są identyczne?
Przymierzam się do wymiany elektrolitów bo mimo iż wcześniej, w innym wątku, opisałem rozwiązanie problemu z WiFi na PCMCIA, to jednak wciąż doświadczam kłopotów z działaniem karty (udane próby tylko na "wypoczętej" ami, po resecie WiFi nie wstaje). Sądzę że może wymiana kondensatorów pomoże, a zaszkodzić nie powinna.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 13:38:21 przez mallorn
[#13] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@mallorn, post #12

Wydaje mi się, że lista u góry tyczy się również 2B czyli:


5szt 22uF 35V HA elektr. PCE3009CT-ND SMD

2szt 47uF 16V HA elektr. PCE3006CT-ND SMD

3szt 10uF 35V HA elektr. PCE3008CT-ND SMD

4szt 100UF 6.3V HA elektr. PCE3002CT-ND SMD

2szt 1000uF 10V elektr. P5521-ND NHG rad.

2szt 470uF 16V aluminiowe P5141-ND radial

Wymieniałem 2lata temu w swojej 1200 i wydaje mi się, że dokładnie te kupowałem.
[#14] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@R_J_MacReady, post #13

Ok. Sprawdzę.
[#15] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Tomski, post #1

na przyszłosc, polecam zakupic 16v lub mniejsze jak to mozliwe(ofc, najmniejsze jak sie da, dla 12v bedzie to 16v, a dla 5 np 6,3) Sam miałem problem, bo kondensatory tantalowe okazały sie byc troche wieksze...
[#16] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@R_J_MacReady, post #13

5szt 22uF 35V HA elektr. PCE3009CT-ND SMD

Mała poprawka, 2 z tych kondensatorów powinny być bipolarne, najlepiej na 6,3V.

Ja kupiłem zwykłe Nichicon Muse 22uF na Allegro.
[#17] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@tom256, post #16

a na co bipolarne, robiłęm dwie mobo a600, a1200 i do drugiej mialem przymiarke(1d4 i 2b) i w żadnej nie potrzebowałem bipolarnych kondziorów.
[#18] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@faza, post #17

Ponieważ powinny być tam bipolarne. Po prostu Commodore zrobiło błąd(w każdej Amidze), stąd też ten kondensatory najczęściej wylewają.
Chodzi o to że sygnał audio może przybierać wartości dodatnie u ujemne. A kondensatory spolaryzowane są przystosowane do prazy z napięciem w jednym kierunku.



http://eab.abime.net/showthread.php?t=47326


Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 13:45:28 przez tom256
[#19] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@tom256, post #18

Dla ścisłości.
Powinny to być to te obok złącz cinch.
[#20] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@tom256, post #18

Commodore nie popełniło błędu, zastosowanie takich kondensatorów jest jak najbardziej prawidłowe.
Odcinają one składową stałą sygnału wychodzącego z układu U15 na którym zrealizowany jest wzmacniacz wyjściowy audio. Niema potrzeby stosowania kondensatorów bipolarnych. Kłaniają się podstawowe wiadomości z fizyki; kondensator przepuszcza prąd zmienny a jest barierą dla prądu stałego. Na EAB podane są błędne informacje więc nie powielajcie tego.
Pozdrawiam
Amiksds
[#21] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Amiksds, post #20

Kłaniają się podstawowe wiadomości z fizyki; kondensator przepuszcza prąd zmienny a jest barierą dla prądu stałego.

A jaką ocenę miał kolega na ostatnim roku nauki fizyki?
I czy jest ABSOLUTNIE PEWIEN że powyższe stwierdzenie dotyczy WSZYSTKICH kondensatorów?
Z ciekawości pytam.
[#22] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Amiksds, post #20

To ciekawe czemu produkuje się elektrolity unipolarne... Warto dodatkowo pamiętać, że mamy prąd zmienny i przemienny.

A TUTAJ ciekawostka, na schemacie te kondensatory mają zaznaczony +, ale przy ich wartości jest dopisany skrót NP - NON-POLAR :)

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 16:53:36 przez gorzyga
[#23] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@gorzyga, post #22

Możliwe że nie był to błąd w konstrukcji a po prostu oszczędność patałachów z Commodore.
[#24] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@tom256, post #23

Też na to stawiam, kondensatory unipolarne są z zasady droższe... Ciekawe jak wygląda sprawa w ostatnich Amigach 1200 z Escomu.
[#25] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@gorzyga, post #24

W escomowej jest tak samo jak w commodore
[#26] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@damianx, post #25

a czy zamiana niesie jakieś korzyści poza satysfakcją że mamy tak jak powinno być ?
[#27] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@tom256, post #23

Rozmawiałem ze znajomym elektronikiem i mówił ze kondensatory elektrolityczne spokojnie mogą pracować na napięciach wstecznych rzędu 2-3V. Czyli w zasadzie jest OK.
[#28] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@tom256, post #27

Kondensatory tantalowe też?
[#29] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@stachu100, post #28

Mówił że też i osobiście wstawiłby foliowe.
[#30] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@tom256, post #29

To dziwne, bo producenci takich kondensatorów twierdzą co innego.

Cytat z wikipedii:
"
When subjected to reversed polarity (even briefly), the capacitor depolarizes and the dielectric oxide layer breaks down, which can cause it to fail even when later operated with correct polarity. If the failure is a short circuit (the most common occurrence), and current is not limited to a safe value, catastrophic thermal runaway may occur (see below).
"
Możesz sam potwierdzić lub obalić tę tezę przeprowadzając eksperyment.OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem