[#31] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@stachu100, post #30

O tantalowe go jeszcze zapytam, bo to było po 3 piwie :P

Ale zwykłe elektrolity z tego co mówił na pewno mogą działać z niskimi napięciami ujemnymi.
[#32] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@tom256, post #31

Aluminiowe tak. Patrz pomyłka Commodore na A3640.
[#33] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@stachu100, post #32

Tantale nie mogą działać z napięciami ujemnymi. Pozostałe elektrolity tak jak napisałem 2-3 volty. Ponadto in kondensatory na wyższe napięcie tym lepsze parametry
[#34] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@tom256, post #33

Czy na torze audio w A1200 moge wstawić kondki bipolarne 22uF 63V?
Wiem, że troche duże napiecie ale innych nie mam.
[#35] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Skiba, post #34

Możesz tylko po co bipolarny? Nic w ten sposób nie zyskasz poza drenażem kieszeni ;)
[#36] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@stachu100, post #30

czy moglibyście podać aktualną listę kondensatorów do wymiany w A1200 wer 1D4 ?
czy ta lista podana wcześniej poniżej jest aktualna?

5szt 22uF 35V HA elektr. PCE3009CT-ND SMD
2szt 47uF 16V HA elektr. PCE3006CT-ND SMD
3szt 10uF 35V HA elektr. PCE3008CT-ND SMD
4szt 100UF 6.3V HA elektr. PCE3002CT-ND SMD
2szt 1000uF 10V elektr. P5521-ND NHG rad.
2szt 470uF 16V aluminiowe P5141-ND radial
[#37] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@podolski_jp, post #36

zajrzałem na swoją płytę i chyba te same wartości są
to może jakieś namiary taki zestaw gdzie je kupić w necie
czy po prostu iść do pierwszego lepszego sklepu z elektroniką z tą listą?
[#38] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@podolski_jp, post #37

Ja większość rzeczy zamawiam w TME. link
[#39] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@11111olo, post #35

Proszę cię. Troszkę wiedzy z elektroniki.
[#40] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@podolski_jp, post #36

Płyty przestali produkować 20 lat temu i od tamtego czasu nic się nie zmieniło.
Kondensatory nie muszą być na 35V - wystarczy 16V.

Możesz kupić gdzie chcesz.
[#41] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@podolski_jp, post #36

Tutaj masz link z rozpiską oraz umiejscowieniem link
Mam nadzieje, że pomoże i rozjaśni temat
[#42] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@podolski_jp, post #36

Trochę temat odgrzewany ale zachęcam do użycia kondensatorów ceramicznych zgodnie z tą rozpiską link oraz obrazem wymiany
link
[#43] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Jarkman, post #42

Panowie, powiedzcie proszę, jak usuwacie elektrolity smd bez użycia hot-aira, bo wykręcanie ich (jak na powyższym filmie) to wg. mnie bardzo prosty sposób oderwania padów na płycie a600, gdzie ścieżki odchodzą bardzo łatwo.
[#44] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@gegu, post #43

Czy ktoś z forumowiczów może wie, gdzie i komu można by zlecić wymianę kondensatorów w A1200?
Najlepiej w W-wie albo okolicy. Nie mam wystarczającego doświadczenia i umiejętności (a także sprzętu) żeby samemu się w to bawić. Pozdrawiam.
[#45] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@gegu, post #43

Dwiema lutownicami, podgrzewając jednocześnie z obu stron i biorąc element w rodzaj "kleszczy".
[#46] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Daclaw, post #45

To 4 nózki 4 lutownicami???
[#47] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Daclaw, post #45

Eee, myślałem, że ktoś zdradzi jakiś spsób, jak np. kropla cyny do wylutowywania rezystorów, diód i innych małych elementów smd. Nie spodziewałem się, że zostanie mi ujawniony "patent".

Nie ważne kondensatory już dawno wymienione. Jednak da się je delikatnie ukręcić pensetą i potem oczyścić pola lutownicą, nie niszcząc niczego dookoła.

PS. Warto było wymienić kondensatory, ponieważ teraz A600 jest stabilna i nie wiesza się po 2h grania, tak jak to bywało wcześniej.
[#48] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@gegu, post #47

No mnie w mojej A1200 też chyba czeka jednak wymiana. Efekt pomarańczowego przebarwienia powrócił nawet na drugim zasilaczu.

Efekt znika po tym jak Amiga pochodzi z pół godzinki.
[#49] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Duracel, post #48

A moim zdaniem 2/3 tych kondensatorów smd jest nie potrzebna. Większość jest równolegle podłączona do większych elektrolitów w gałęziach zasilania +5V, +12V, -12V. Amiga działa i bez nich, a pewnie lepiej niż z wylanymi. Przedwczoraj koledze wymieniałem. Na szybko nie mając nic pod ręką priorytetem jest wylutowanie kondensatorów, wyczyszczenie zalanej płyty i wlutowanie dwóch sztuk w torze audio. W praktyce działa, ale mając szacunek do Amigi wsadzam wszystkie.
[#50] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Duracel, post #48

Ja w niedzielę przeglądnę się mojej A1200 i zobaczymy co w trawie piszczy pomysł Niepokojące objawy już są Ale wyzwaniu trzeba się będzie podjąć pomysł OK
[#51] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@parallax, post #50

Wymieniacie na standardowe elektrolity czy juz ceramiczne?
[#52] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@gegu, post #43

Ja też się bałem przy mojej 600-etce .O dziwo łapiąc szczypcami korpus kondensatora i go delikatnie kręcąc , ładnie oddziela się od plastikowej podstawy. Potem dużą kroplą cyny podgrzewam wystające nóżki i po chwili ładnie wszystko odchodzi od punktów lutowniczych .
[#53] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Jarkman, post #51

Kondensatory smd w Amidze wymieniam na ceramiczne mlcc, jeśli są odpowiednie wartości, jeśli nie, to używam tantali smd.

Dla przykładu lista kondensatorów smd, zakupionych przeze mnie w tme do A600 rev. 1.5:
10x CSMD10U1206X Kondensator:ceramiczny;10uF;25V;X5R;±10%;SMD;1206
10x 12103D226KAT2A Kondensator:ceramiczny;22uF;25V;X5R;±10%;SMD;1210
10x CL32A107MQVNNNE Kondensator:ceramiczny;100uF;6,3V;X5R;±20%;SMD;1210
5x TAJC476K016R Kondensator:tantalowy;SMD;47uF;16V;Obud:C;±10%;-55÷125°C

Podane powyżej ilości, były najmniejszymi wielkrotnościami możliwymi do zamówienia w tme. W praktyce podane ilości wystarczają na wymianę kondensatorów w dwóch płytach.

Kondensatory przewlekane zamówiłem gdzie indziej.

Dodatkowo można także się zastanowić nad kondensatorami polimerowymi smd, o ile ich cena nie zwali z nóg.

W zasadzie w całej tej zabawie z kondensatorami ważne są 2 rzeczy:
1. Jak najszybciej usunąć rozlany elektrolit z płyty/nie dopuścić do wylania kondensatorów
2. Zabezpieczyć się na przyszłość przed wylaniem.

Z powyższych powodów standardowe elektrolity są BE - najlepiej użyć kondensatorów, które nie wylewają, czyli:
ceramiczne, elektrolityczne tantalowe, elektrolityczne polimerowe.
[#54] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@gegu, post #53

Amiga CDTV rev2.2.1
Płyta
16V 100uF x 12sztuk
50V 10uF x5
35V 22uF x9
16V 470uF x3
10V 3300uF x3
10V 470uF x1
50V 47uF x2
16V 47uF x2
25V 4,7uF x4

Panel Przedni
16 47uF x1

Zasilacz
400V 120uF x1
50V 10uF x2
50V 47uF x1
25V 100uF x2
18V 1000uF x1
25V 220uF x2
10V 1500uF x2
6,3V 1000uF x1
50V 1uF x1
i jeden blizej nie określony, nie można odczytać

Pozdrawiam
Skiba
[#55] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@Skiba, post #54

muszę zapytać o pewną rzecz :)
przymierzam się do zakupu kondensatorów SMD i w amigach są stosowane w dwóch wielkościach obudowy, jedne są mniejsze a inne większe, jakie wielkości to są B i C, czy A i B ?
[#56] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@QUAD, post #55

A w jakiej amidze chcesz kondensatory wymieniać? Jeśli w A1200 to polecam ceramiczne 1210, sprawdzone działają i są bardziej wytrzymałe od elektrolitów.
[#57] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@QUAD, post #55

Wejdz kolego na stronę TME, i zamów kondensatory tantalowe. Przy każdym z nich jest napisany rodzaj obudowy, łatwo znaleźć w internecie jaki mają rozmiar i porównać je z tymi na płycie. Z tego co pamiętam stosowałem rozmiar C i D, ale najlepiej trzeba to sprawdzić. Pozdrawiam Skiba
[#58] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@QUAD, post #55

Rozmiar B i C. W miejsce C wejdzie też D, ale będzie już trudniej lutować.
[#59] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@jarob, post #58

Dzięki wielkie za konkretną odpowiedź
[#60] Re: Lista kondensatorów do wymiany

@gegu, post #53

Czy mógłby ktoś zrobić takie małe zestawienie kondensatorów jakie należy kupić w TME na potrzeby płyty głównej A1200? Coś w stylu postu #53. Czyli, że musimy kupić:

10x CSMD10U1206X
10x 12103D226KAT2A

itd.

Chodzi o konkretne numery katalogowe w TME, aby zwykły szarak mógł kupić co trzeba, a potem pobiec po flaszkę dla znajomego elektronika
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem